ce este destinul?

Dac gndurile noastre ne construiesc viitorul, rezult c nu ne natem cu un destin prestabilit, ci crem noi destinul, n fiecare zi, cu fiecare gnd? Dac o fiin nu gndete corect pentru c nu are capacitatea intelectual s neleag lucrurile acestea, atunci aceast fiin este responsabil pentru necazurile din viaa lui? Nu ne hotrte destinul, acel cineva care hotrte dac ne natem (sau nu) cu capacitatea de a nelege aceste lucruri? Iat o ntrebare foarte bun, postat ieri pe pagina noastr de pe internet, creia i rspundem acum. Aadar, se pare c ambele variante snt valabile. Toate fiinele, ncepnd cu cele mai primitive vieuitoare, evolueaz la nivelul formelor, ca urmare a unei evoluii interne, limitate la capacitile evolutive ale speciei. David Hawkins, unul dintre cei mai apreciai cercettori ai strilor de contiin avansate, opineaz pe baza testrii kinesiologice fcut pe cteva mii de subieci c fiecare om vine pe lume nsoit de un cmp energetic (care nseamn i o stare de contiin determinat), n limitele cruia omul poate alege i nelege viaa. La fel ca omul, epoca istoric, condiiile globale de via, de mediu, creterile sau descreterile sociale, politice sau culturale snt nsoite de un cmp energetic, acelai ce determin s ne natem ntr-un moment i nu n altul, n acelai timp cu Obama sau cu Hitler, n Europa i nu n Africa sau invers. Aceasta nseamn c noi alegem ce anume gndim, dar sntem n acelai timp determinai de nivelul de energie i contiin care ne-a adus pe lume i ne influeneaz limitele sau oportunitile. Pentru c avem la acest nivel oportunitatea de a evolua sau de a alege ntre un gnd mai bun, un sentiment mai plcut, o aciune sau o fapt mai bun n orice situaie i inversul acestora, rmne valabil libertatea de alegere. n limitele acestui cmp crete nivelul nostru de contien, n limitele lui putem nelege, n limitele lui ne dezvoltm la nivel social, intelectual, afectiv i emoional! Nivelul responsabilitii, despre care vorbeam zilele trecute, desemneaz o stare a contiinei i a energiei de un nivel nalt, n care responsabilitatea individului se mpletete cu acceptarea determinrii divine. Noi izbutim s ajungem la un asemenea nivel printr-o cutare asidu a adevrului, ceea ce nseamn adesea o renunare drastic la plcerile ce ne parvin din relaia cu lumea. O asemenea alegere ne conduce ctre schimbri copleitoare la nivelul gndirii, al alegerilor n viaa de zi cu zi; valorile noastre nu mai snt aceleai cu valorile general acceptate, dar n acelai timp nu nvinovim i nu judecm valorile general acceptate, cci nelegem c ele snt ngrdite de nivelul de contiin, ce nu poate fi depit cu uurin. La acelai nivel, nu ne mai simim vinovai pentru problemele oamenilor, dar ele nu ne snt indiferente, n acelai timp. Atingerea acestui nivel ne ajut s observm ordinea determinat a evenimentelor n Univers (faptul c toate se ntmpl ntr-un context, deci exist un conglomerat de factori care determin un eveniment i nu o persoan), precum i libertatea personal de a alege n acel context ceea ce poate fiecare vedea a fi mai bine de data aceasta!
alexxandra
Postat pe 21 Februarie 2010 15:51
Buna Alexandra,
Cred si eu ca asa este, ca devenim ceea ce am gandit si vom fi ceea ce gandim. Sigur ca exista divinitate(energie) pentru ca au aeeasi definitie: este eterna, nu poate fi distrusa, nu poate fi vazuta. Am vazut interviul Monicai Tatoiu. Si am ramas surprinsa, oarecum, sa constat ca a recunoscut ca e vinovata pentru ca o boala s-a instalat. Asa este cand ne,,dezechilibram" primim semnale, pe care daca nu le ,,vedem" nu putem preveni urmarile.Da, sumtem enerigie si un strop de divinitate, suntem responsabili de ce gandim si simtim si suntem rezultatul gandurilor trecute.Am vazut filmul ,,Secretul". Apoi am citit ca a fost vehement contestat de Vatican. Poti intelege foarte bine, de ce.Si da mai cred ca fiecare are un ,,nivel energetic", care permite fiecaruia mai mult sau mai putin.
O zi placuta!
Laura
vitan
Postat pe 24 Septembrie 2010 13:18
DESTINUL UN SUBIECT COMPLICAT, O REALITATE COMBINATA CU MULT NEPREVAZUT
MARIA
marialeia
Postat pe 3 Octombrie 2010 18:20
Am citit articolul imi place si pot spune ca este real tot ce se scrie in acesta.Daca orice seaman al meu isi face o evalure a gandurilor bune si mai putin bune cu mare sinceritate ,va observa dupa aceea ca este foarte adevarat tot ce se scrie in articol.Cu drag tuturor!O duminica placuta!
garbo256315
Postat pe 5 Februarie 2012 14:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRECIZARE-Un alt fel de zodiac-ZoDIAC ireverentios 1 De la: raul27 21 Martie 2009 22:07
Dar despre femeia Berbec..ce puteti spune? 28 De la: segona 27 Decembrie 2010 14:56
zodia varsator 137 De la: garbo_472671 23 August 2017 16:21
se spune ca femeia fecioara face casa buna cu barbatul taur.oare asa e? 3 De la: aly_fab 18 Noiembrie 2010 12:22
buna ziua 28 De la: garbo200162 15 August 2011 22:32
Setari Cookie-uri