poti ramane langa sotie doar pentru un copil, desi spui ca nu o mai iubesti?

E o dovada de lasitate sa pleci de langa familie si copil pentru o alta femeie pe care spui ca o iubesti si fara de care nu poti trai? Daca un barbat are o relatie de dragoste cu multa pasiune cu o alta femeie pe care spune ca o iubeste si la care nu a vrut sa renunte nici dupa ce sotia lui a aflat de relatie, nici dupa amenintari de despartire si de indepartare a copilului de el, nici dupa ce sotul femeii a aflat de poveste si l-a amenintat etc, credeti ca este o minciuna pe care o spune amantei, ca nu-si poate lasa copilul si nu poate accepta ideea de ai creste alt barbat copilul care are un an si jumatate?
S-a mutat de langa sotie pentru cateva luni dar spune ca nu a putut depasi si accepta ideea ca a parasit copilul si s-a intors la ea ," doar pt copil" desi nu o iubeste si incearca sa convietuiasaca impreuna pt copil, ceea ce se pare ca le si iese.
Sincer? nu vi se pare ca este o minciuna si de fapt nu poate trai fara sotia lui? dar...nici fara amanta?
77
Postat pe 27 Mai 2012 12:18
Nu cred ca-s minciuni ci doar stari contrare pe care el insusi le traieste.El trebuie sa se imparta.Te iubeste pe tine dar isi iubeste si copilul.Trebuie sa recunoastem ca barbatii tin f mult la copii lor.Cat despre sotie,in clipa actuala n-as crede ca mai simte iubire ci simte ca ea ii incurca planurile dar totusi....are amintirile lor,au avut si perioade bune.
El pare a fi un om rational,iubire pt tine ii incurca ratiunea,il forteaza sa-si incalce principii.
Stim cu totii ce inseamna iubirea oarba asa cum stim cu totii ca nu tine la nesfarsit.
Eu nu inteleg un lucru,de ce nu poti iubi fara a-l vrea neaparat langa tine.Posesivitatea nu-ti garanteaza continuarea povestii frumoase.Adusu-l lui langa tine nu va face decat sa scurteze perioada de iubire si pasiune nebuna.
Si apoi,
peste cativa ani,cand dragostea se va stinge si vor incepe dicutiile,te gandesti daca si cum ai suporta reprosul lui ,inevitabil de altfel,ca l-ai indepartat de copil?
Eu iti doresc liniste si gandul bun.Incearca sa privesti situatia dintr-un unghi strain si ai sa o vezi cu alti ochi,incearca nu nu vezi totul prin prisma femei indragostite.Si nu spune : nu pot sa fac asta.
printesa_jo
Postat pe 27 Mai 2012 12:34
Doar peste ani,la batrinete apar regretele si mustrarile din partea copiilor
http://www.youtube.com/watch?v=Ssvit5McAZc
VOIAJOR
Postat pe 28 Mai 2012 10:35
668,
ce mi se pare dovada de lasitate este ca nu ia o decizie. Nu ca nu paraseste nevasta sau ca nu paraseste amanta. Ci ca nu e capabil sa ia o decizie - oricare ar fi ea.
In situatia in care trio-ul ar fi foarte fericit cu starea de fapt, n-ar avea de ce sa isi faca probleme (sigur, fericirea tuturor in situatia asta e absolut utopica...:-)) Dar din moment ce ambelor femei NU LE E BINE impartindu-l, ar trebui sa isi asume ceva cojones si sa ii spuna gata macar uneia. Daca nu ambelor.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 11:02
Ai perfecta dreptate. exact asta simt acum ,desi foarte mult timp mi-a fost greu sa accept aceste sentimente ...atat ale lui cat si ale mele. eram intrun razboi permanent, fara a stii niciunul dintre noi in care parte vrem sa fim.
Asa ca... a ramas fiecare acasa la familie, dar ne iubim in continuare si este f f riscant. insa, nu renuntam, pentru ca simtitm ca traim cand suntem unul langa celalalt.
Am acceptat, cum ai spus si tu, ca la un moment dat iubirea s-ar mai stinge si ar aparea reprosuri de ambele parti.
Doar ca...sotii amandurora stiau de noi si nu sunt inca convinsi ca intre noi totul s-a terminat.
Se pare ca sotia lui, care ne-a gasit impreuna la o cafenea, este dispusa sa accepte orice.
Iar eu am acceptat ca poti sa traiesti iubirea si dc nu-l ai langa tine permanent...poate chiar e mai bine asa pentru amandoi.
77
Postat pe 28 Mai 2012 11:04
pasiunea ptr cealalta ii va trece,asa cum i-a trecut in timp pasiunea ptr sotie....
la inceput toate relatiile sunt pline de pasiune.
nici una insa nu face fata timpului,rutinei,obligatiilor ce intervin.
ramane o iubire potolita,respect,prietenie,
iar copiii raman,indiferent ce se intamppla intre parinti.
cunosc o gramada care stau cu sotiile de dragul copiilor.


garbo201517
Postat pe 2 Iunie 2012 13:27
loseri.
Copiii cresc, pleaca si isi vad de viata lor..
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 13:42
da copiii cresc apoi pleaca la casa ;lor si vor face la fel ce au vazut la parintii lor...Barbatii isi vor insela nevestele si nevestele vor suferi si ii vor tolera pe barbati...
asta doar este mentalitate veche din batrani
decat sa fac copii si sa vada asa ceva,mai bine nu ii fac deloc...pt ca ii plina lumea de asa ceva...
numai ca un barbat care nu are valori morale,principii solide sigur ca isi va insela nevasta,,,pt ca sa faci sex cu un barbat toata viata pare foarte plictisitor si la cat de rai sunt oamenii cine mai merita fidelitate...
si femeile sult rele din alte puncte de vedere...si barbatii la fel uite ca asa se completeaza unii pe altii in defecte..ce nu gaseste la unul gasesti la celalalt
ingerasulluptator
Postat pe 2 Iunie 2012 22:24
Decizie suprema care intra de maine in vigoare: NU, NU POTI! Toti cei care incalca legea vor fi decapotati!
As_ninge
Postat pe 3 Iunie 2012 01:23
Se poate,dar nu as sfatui pe nimeni sa mai faca ,,greseala" de a ramane pt copii.Am ramas,pt copii,am crezut ca voi putea tine familia unita,copii sa nu fie dezbinati,dar m-am inselat amarnic,iar drept ,,rasplata" unul din copii este un inger,datorita ei,datorita femei,pe care toti o martirizati,o plangeti,iar ea ,asa cum se intampla ,de obicei,isi pune mai presus de familie si mai ales de copii,interesele meschine:bani,distractie,platite cu un pret preamare si de un copil nevinovat,un suflet chinuit in aceasta lume cruda de cea care ia dat viata,si atunci,va intreb si eu,merita?
garbo202646
Postat pe 3 Iunie 2012 11:58
AM TRECUT PRINTR-O SITUATIE DE GEN,NU E MINCIUNA,EU AM CONVIETUIT IN CASA INCA 5 LUNII ALATURI PTR COPIL DUPA CARE NU AM REZISTAT PRESIUNII FACUTE DE SOTII SI AM PLECAT,LA UN AN DE ZILE S-A PRONUNTAT DIVORTUL SI MI-AM CISTIGAT DREPTUL DE A PRIMII CUSTODIA COPILULUI,ASA S-A TERMINAT CALVARUL,SUNT DIVORTAT DIN FEBRUARIE 2011 SI CHIAR POT SA SPUN K AM UITAT-O PE FOSTA SOTIE DEFINITIV
Gabi_Popa_1
Postat pe 3 Iunie 2012 15:57
De la: garbo202646, la data 2012-06-03 11:58:57Se poate,dar nu as sfatui pe nimeni sa mai faca ,,greseala" de a ramane pt copii.Am ramas,pt copii,am crezut ca voi putea tine familia unita,copii sa nu fie dezbinati,dar m-am inselat amarnic,iar drept ,,rasplata" unul din copii este un inger,datorita ei,datorita femei,pe care toti o martirizati,o plangeti,iar ea ,asa cum se intampla ,de obicei,isi pune mai presus de familie si mai ales de copii,interesele meschine:bani,distractie,platite cu un pret preamare si de un copil nevinovat,un suflet chinuit in aceasta lume cruda de cea care ia dat viata,si atunci,va intreb si eu,merita?


n-am sa inteleg niciodata de ce nu putem privi copiii asa cum sint: oameni diferiti de EL sau EA...
N-as putea sa rasfring niciodata asupra copilului comportamentul lui tat-su: ala e altcineva, poate sa fie orice, oricum, pot sa nu il mai vad niciodata. Poate sa fie ala tat-su, poate fi altul.Pot sa fiu eu ma-sa, poate fi alta. Copilul e el insusi si atit. E un alt om!
quasaria
Postat pe 3 Iunie 2012 16:23
sunt foarte multi care raman langa sotie doar pentru copil,
danyela68
Postat pe 3 Iunie 2012 16:43
sint si mai multi care le spun amantelor ca ramin "doar pentru copil" da', ghinion, cum se intimpla sa fie si nevasta pe acolo... nu ca ar mai avea vreo importanta....
Pe bune, ce altceva ar putea sa spuna??
quasaria
Postat pe 3 Iunie 2012 17:08
De la: quasaria, la data 2012-06-02 13:42:13loseri.
Copiii cresc, pleaca si isi vad de viata lor..

Exact!
joulie
Postat pe 3 Iunie 2012 18:43
sunt femei care se iau dupa barbati si isi abandoneaza copiii...ii lasa in grija barbatilor,apoi barbati isi cauta amante sa ii creasca copilul,,apoi halal educatie pt copil si ce om va iesi din el
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iunie 2012 22:50
cunosc pe cineva care spune ca sta cu sotul doar pentru ca are copii cu el si ca are nevoie de tata, ...e corect asa ceva?...voi ce spuneti?...eu sunt miloasa de fel si de aceea nu o sfatuiesc in nici un fel pe prietena mea!
caleidoscop
Postat pe 3 Iunie 2012 23:20
pai barbati cinstiti sunt foarte putini.care sa nu isi insele femeile.
poate daca barbatii ar fii fost educati ca sa aiba valori morale,poate ar fii fost mai seriosi.nuai ca din pacate nimeni nu se ocupa de educatia baietilor
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iunie 2012 23:26
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-03 23:26:34pai barbati cinstiti sunt foarte putini.care sa nu isi insele femeile.
poate daca barbatii ar fii fost educati ca sa aiba valori morale,poate ar fii fost mai seriosi.numai ca din pacate nimeni nu se ocupa de educatia baietilor
de aceea barbatii nu sunt seriosi pt ca nieni nu s-a ocupat de educatia lor
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iunie 2012 23:28
Buna ziua,
Cand te casatoresti si spui ca vrei o familie, o vrei pe ea,pe el pt. toata viata, inseamna ca ti-ai luat un angajament. Nu poti sa vii sa spui dupa nu stiu cati ani ca te-ai indragostit de alta persoana si sa uiti ce ai fagaduit cand te-ai casatorit. Toti ne indragostim pe parcursul vietii, dar CA ORICE PERSOANA RATIONALA -CARE SE NUMESTE OM- NU ANIMAL, trebuie sa te gandesti ce faci. Nu poti sa spui ca te-ai indragostit si sa pleci! Cine face acest lucru odata il face de fiecare data cind se indragosteste. Acela est OM? Cine sta si cu sotia si cu amanta, acela nu este OM. Este un ESCROC/ESCROACA, si maI devreme sau mai tarziu, va fi inselal/inselata lafel. In viata nimic nu ramane neplatit. Fiecare va primi asa cum a dat. Roata se invarte, Vine randul fiecaruia. Ai facut bine, primesti bine, ai facut rau iti va veni randul sa suferi cand iti va fi lumea mai draga. Si cateodata se intampla ca, copii nostri sa sufere pentru pacatele noastre. Atunci este cel mai rau pentru ca sunt fiinte nevinovate si platesc pentru greselile parintilor. Ce educatie sa primeasca de exemplu un baiat al unei femei care l-a lasat cu tatal asa cum spune cineva mai jos si tatal si-a luat amanta sa-i creasca copilul? In primul rand baiatul a primit ereditar de la mama gena curviei si colac peste pupaza vine o alta care incearca sa-l educe. Ce educatie va primi de la amanta tatalui? Nu se pune problema sa ramai pt.copii, problema ar trebui pusa: de ce iti permiti cand ai copii si sotie/sot careia/caruia i-ai spus ca o/il iubesti si vrei sa traiesti cu ea/el, sa te indragostesti de alticineva, inseamna ca esti EGOIST, si te gandesti numai la satisfacerea nevoilor tale carnale. Te desparti cand ai crezut ca te-ai casatorit cu cine nu trebuie atunci cand sunt violente de toate genurile si nu se mai poate trai, dar cand totul este ok si ti s-a nazarit ca te-ai indragostit de altcineva,ca vrei sa fii liber/libera dupa ani si ani de convietuire fara sa te gandesti la cel de langa tine, caruia ii spuneai ca il/o iubesti si nu poti trai fara ea/el, esti un ANIMAL fara ratiune care distruge vieti.
garbo221171
Postat pe 5 Iunie 2012 13:11
De la: garbo221171, la data 2012-06-05 13:11:31Toti ne indragostim pe parcursul vietii, dar CA ORICE PERSOANA RATIONALA -CARE SE NUMESTE OM- NU ANIMAL, trebuie sa te gandesti ce faci. Nu poti sa spui ca te-ai indragostit si sa pleci! Cine face acest lucru odata il face de fiecare data cind se indragosteste. Acela est OM?


171...sa te vad cu vreunu' care se tot "indragosteste si el ca tot omu' pe parcursul vietii"(adica o data la vreo trei zile) da' nu pleaca nici de-al dreak ...:-))) nu, da doar ti-a promis-o! Sta si iti da in orgoliu in continuare, cum sa plece si sa te lase sa iti revii, cumva ?! Cit timp respiri, mai loveste o data... sa fie sigur ca nu te ridici...
Sa vezi ce frumos e... ala OM :-)
quasaria
Postat pe 5 Iunie 2012 13:46
De la: garbo076668, la data 2012-05-27 12:18:17E o dovada de lasitate sa pleci de langa familie si copil pentru o alta femeie pe care spui ca o iubesti si fara de care nu poti trai? Daca un barbat are o relatie de dragoste cu multa pasiune cu o alta femeie pe care spune ca o iubeste si la care nu a vrut sa renunte nici dupa ce sotia lui a aflat de relatie, nici dupa amenintari de despartire si de indepartare a copilului de el, nici dupa ce sotul femeii a aflat de poveste si l-a amenintat etc, credeti ca este o minciuna pe care o spune amantei, ca nu-si poate lasa copilul si nu poate accepta ideea de ai creste alt barbat copilul care are un an si jumatate?
S-a mutat de langa sotie pentru cateva luni dar spune ca nu a putut depasi si accepta ideea ca a parasit copilul si s-a intors la ea ," doar pt copil" desi nu o iubeste si incearca sa convietuiasaca impreuna pt copil, ceea ce se pare ca le si iese.
Sincer? nu vi se pare ca este o minciuna si de fapt nu poate trai fara sotia lui? dar...nici fara amanta?

Asta este un barbat las si fraier,cum poti parasi familia doar pentru o metresa pe care o au toți,cnd ai soție și copil ? Probabil ca este și un pic șmecher ,profita de faptul ca soția este delasatoare,probabil are și ea amanții ei ,pleaca de acasa pentru a profita de perversiunile sexuale oferite de amanta și cnd se satura mai vine și pe acasa,dar risca mult.
VOIAJOR
Postat pe 16 Iunie 2012 15:20
De la: garbo076668, la data 2012-05-28 11:04:19Ai perfecta dreptate. exact asta simt acum ,desi foarte mult timp mi-a fost greu sa accept aceste sentimente ...atat ale lui cat si ale mele. eram intrun razboi permanent, fara a stii niciunul dintre noi in care parte vrem sa fim.
Asa ca... a ramas fiecare acasa la familie, dar ne iubim in continuare si este f f riscant. insa, nu renuntam, pentru ca simtitm ca traim cand suntem unul langa celalalt.
Am acceptat, cum ai spus si tu, ca la un moment dat iubirea s-ar mai stinge si ar aparea reprosuri de ambele parti.
Doar ca...sotii amandurora stiau de noi si nu sunt inca convinsi ca intre noi totul s-a terminat.
Se pare ca sotia lui, care ne-a gasit impreuna la o cafenea, este dispusa sa accepte orice.
Iar eu am acceptat ca poti sa traiesti iubirea si dc nu-l ai langa tine permanent...poate chiar e mai bine asa pentru amandoi.

Poate pentru el este mai convenabil,cu o cafea rezolva mai eftin decit sa mearga la prostituate,acolo trebuie sa dea sute......
VOIAJOR
Postat pe 16 Iunie 2012 15:30
De la: VOIAJOR, la data 2012-06-16 15:20:56
Asta este un barbat las si fraier,cum poti parasi familia doar pentru o metresa pe care o au toți,cnd ai soție și copil ? Probabil ca este și un pic șmecher ,profita de faptul ca soția este delasatoare,probabil are și ea amanții ei ,pleaca de acasa pentru a profita de perversiunile sexuale oferite de amanta și cnd se satura mai vine și pe acasa,dar risca mult.

care e diferenta dintre nevasta si amanta, pentru tine? De curiozitate, ia sa inteleg si eu un pct de vedere diferit.... sa nu mor obtuza.
Nu-s aceleasi animale? N-au doua maini, doua picioare, si fix aceleasi componente de care sa "profiti"? Iti iei nevasta care nu te satisface - greseala ta. Ai ales gresit. Dar admitind ca te satisface - la ce iti trebuie "metresa de o au toti"?
La variatie?
Variatia presupunind ca n-ai suficienta imaginatie sa variezi pozitia, si atunci variezi femeia?
Si, daca variezi femeia oricum, ce ramine "sotia"?
Masina de spalat? Bona copiilor? Aragazul? Camerista din hotelul la care te-ai cazat? Ca prietena sau apropiata n-are cum sa iti fie, din moment ce o minti. Nici sa o iubesti n-ai cum - tot din moment ce o minti. Atunci?
A, ramine conventia sociala comunista ca te-ai imperecheat regulamentar in acte, tovarasi? Doua salarii, doua state de plata, ca unul nu e suficient?
Ca tot era vorba de lasitate, nu de altceva...

bine...considera intrebarea doar daca poti sa raspunzi coerent. Nu , cadine si dansuri din buric.
quasaria
Postat pe 16 Iunie 2012 17:13
De la: quasaria, la data 2012-06-05 13:46:10
De la: garbo221171, la data 2012-06-05 13:11:31Toti ne indragostim pe parcursul vietii, dar CA ORICE PERSOANA RATIONALA -CARE SE NUMESTE OM- NU ANIMAL, trebuie sa te gandesti ce faci. Nu poti sa spui ca te-ai indragostit si sa pleci! Cine face acest lucru odata il face de fiecare data cind se indragosteste. Acela est OM?


171...sa te vad cu vreunu' care se tot "indragosteste si el ca tot omu' pe parcursul vietii"(adica o data la vreo trei zile) da' nu pleaca nici de-al dreak ...:-))) nu, da doar ti-a promis-o! Sta si iti da in orgoliu in continuare, cum sa plece si sa te lase sa iti revii, cumva ?! Cit timp respiri, mai loveste o data... sa fie sigur ca nu te ridici...
Sa vezi ce frumos e... ala OM :-)
garbo025625
Postat pe 17 Iunie 2012 08:46
doi oameni formeaza un cuplu daca se iubesc; ca sa stai impreuna doar "pentru copii" probabil ca se poate dar relatia se deterioreaza in asa hal ca acei copii vor creste intr-un mediu total necorespunzator (certuri, scandaluri, jigniri aruncate unul altuia); dar cand se formeaza trinunghiuri conjugale (sau alte forme geometrice) atunci caracterul personajelor prinse in "formele geometrice" lasa de dorit
adeline
Postat pe 18 Iunie 2012 10:06
exact... Nu inteleg sensul de a creste un copil in warzone. Cica "spre binele lui"... sa il tinem in zona de conflict, sa aiba FAMILIE...


Cam asa:
http://www.youtube.com/watch?v=wWu5HLFQCmE
quasaria
Postat pe 18 Iunie 2012 10:40
Da ...este delicat spus lasitate...dar ma rog...in fond nu iubeste pe nici una ..nici pe sotie ..nici pe amanta...ci pe el..pe el se iubeste...copilul???..daca ii pasa de copil nu se aventura ...isi tinea pantalonii pe el...sau..renunta si statea cumintel langa mama copilului...sotia sa....dar acesti oameni..desi nu ii pot numi asa...dar...fara constiinta..se gandesc la ei..sunt niste EGOISTI...nu le pasa de suferinta celor din jur....
wildchery
Postat pe 19 Iunie 2012 20:29
Off,dragostea asta...Nu esti prima si nici ultima persoana ce traieste experienta asta,nefericita as zice eu...Ceea ce e adevarat e ca e foarte riscant sa dai sfaturi in situatia asta.Tu ia in seama ca,e demostrat stiintific ca,amorul care e un amalgam de substanta chimica-atractia fizica mai bine zis-nu dureaza mai mult de trei ani.e important ceea ce ramine dupa aceasta perioada,adica,,,,respect ,admiratie,compasiune,intelegere.Daca tu,in casnicia ta.in plus soldata cu copil,nu ai reusit performanta de a construi o relatie solida care nu implica neaparat sexul esti,ori infirm sufleteste si nu vei reusi niciodata sa fii intreg alaturi de oricine altcineva ori ,ai ales gresit.Asa ca pt.asta zic ca e eronat sa dai sfaturi,sintem umani,putem gresi,alegerea e doar a ta,fa o analiza scrisa,sincer ,la rece si decide-te.Nu rani din egoism prea multe suflete.Si curaj!Show must go on!
dana_v2006
Postat pe 7 Iulie 2012 03:11
Sincer... si sotia si amanta, doua proaste! Ar trebui sa-l paraseasca amandoua....
Darksukkubus69
Postat pe 7 Iulie 2012 04:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Studiu de caz plus intrebare... 46 De la: Luminitza 28 Mai 2009 10:56
.....iubesc 34 De la: alla 7 Septembrie 2010 15:38
Doi barbati si eu la mijloc????? 132 De la: ungardelia 28 Ianuarie 2010 20:06
eu casatorita..el singur 108 De la: eu_NADINE29 2 Aprilie 2015 19:17
simt ca am devenit un monstru 14 De la: luptatoareacurajoasa 15 Aprilie 2010 20:14
Setari Cookie-uri