testele de sarcina 100% sigure?

ma bucur si pupicii multii la bebic
alina_200
Postat pe 6 Mai 2009 15:03
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 21:14
Buna.Am si eu o mica problema cu intarzierea menstrei,am luat 6 luni contraceptivele Laurina ca tratament pt ten si in iulie am terminat ultima folie,ultimul ciclu l-am avut pe 12.07.2009 si de atunci nimic,luna aceasta inca nu mi-a venit sa fie bebe sau doar o dereglare hormonala?am o fetita scumpa de 1 an si 2 luni. ...am nascut prin cezariana cu probleme si as fi vrut sa mai astept pana sa fac bebe 2...mai ales ca tare mi-as dori sa ma intorc la servici(asistenta medical) sunt tare nedumerita..oare sunt insarcinata?
anafaraon
Postat pe 18 August 2009 23:43
revin ne-am protejat cu prezervativul,desi stiu f bine ca nu este 100% sigur
anafaraon
Postat pe 18 August 2009 23:45
nu cred ca esti insarcinata (luai si pastile, foloseai si prezervativ si sa mai si ramai? nu cred), si cred ca ar fi fot mai multe simptome nu doar intarzierea ciclului daa erai, probabil e o dereglare hormonala ceva. fa totusi niste investigatii sa vezi ce se intampla: daca esti graviduta vb repede cu un dr BUN (ca din cate stiu eu, ar fi trebuit sa faci o pauza intre pastile si sarcina, pt ca substanta din pastile nefiind inca eliminata din organism iti poate afecta sarcina), iar daca nu esti insarcinata atunci tre sa depistezi cauza pt care ti-a intarziat ciclul (daca te alarmeaza inteleg ca de obicei iti venea regulat) : poate ai vreun chist ovarian sau cine stie ce alte cauze pot fi? cred ca poate sa fie chiar si din cauza stresului, daca ai o perioada mai agitata... Dar oricum mai bine verifica, doar in calitatea ta de cardu medical stii ca e mai bine sa previi decat sa vindeci
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 00:11
Buna,pinicuta,merci de sfaturi...am facut iarasi un test de dimineata si negativ...sigur e o dereglare hormonala dupa anticonceptionale,cunosc f bine reactiile care pot surveni intr-o posibila sarcina dupa pastile,ti-am zis sunt asistent de farmacie,si nu am folost prezervativul decat dupa ce am terminat laurina,ca metoda de contraceptie,nu impreuna.In ce priveste aceasta intarziere pp eu ca ar fi si de la nasterea prin cezariana,am avut ceva complicatii dupa,mai exact la 1 luna si jumatate dupa mi-au iest fire de la operatie,de la aponevroza,langa uter,fire care ar fi trebuit sa se topesca.Dar nu s-au topit pt ca am material prost,adica nu secret un hormon care ar fi trebuit sa le topesca.Mai nou la control mi-a descoperit dr un mic chist acolo,e un granulom din asta de fir care s-a infectat
anafaraon
Postat pe 19 August 2009 12:30
ei, hai ca nu e f grav, slava domnului nu e incurabil si nici macar nu mai suntem in secolul nu stiu care, acum exista atatea tehnici moderne, medicina a evoluta mult si exista rezolvari la probleme mult mai grave. fruntea sus si mergi la dr , se rezolva repede si gata, scapi de grija
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 12:35
da nu e grav ,se rezolva,metoda e aceeasi ca si la cezariana,trebuie sa imi inlocuiasca firele de la uter,sa ma sutureze,pt mine nu e o idee deloc simpla,am trecut f greu prin nastere...a fost cam nasol...sincer inca una nu ma incanta.cum ai nascut?normal sau prin cezariana?
anafaraon
Postat pe 19 August 2009 12:46
normal si cu epidurala, si la urmatoarea nastere la fel vreau sa fac (daca nu sunt probleme desigur, adica daca dr zice altceva normal ca ma supun)
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 12:48
azi m-am trezit cu o veste ,mi-a venit menstra...super happy.
anafaraon
Postat pe 20 August 2009 09:59
Felicitariiiii!!!!!!!
zambila_kidz
Postat pe 20 August 2009 10:42
imi paree rau ca nu am mai scris demult pe aici dar asa e cand esti insarcinta mai uiti. am 33 saptamani si este fetita sunt fericita ca imi fac pereche mai am un baietel de 9 ani.
va doresc sarcina usoara tuturor!
oana_78
Postat pe 20 August 2009 17:37
Da sunt sigure.
Eu am luat unul de la BABYCOMFORT si a fost foarte buna.:)
alymiha
Postat pe 21 Mai 2010 13:41
Buna,cam dupa cat timp de la conceptie poti sa iti faci un test de sarcina,imi simt sani putin sensibili si grei si mi a intarziat menstruatia o saptamana tin sa mentionez ca am un ciclu nergulat oare sa fiu insarcinata,
nela_kidz
Postat pe 10 Iunie 2010 10:13
buna,eu am facut dragoste in perioada fertila...si la vreo 5 zile d l data posibilei fertilizari am facut un test de sarcina care a iesit negativ....mie de fel imi venea cu 2-3 zile inainte iar acum se apropie dja data limita si nu mi a venit....este cazu sa fac un alt test de sarcina????nu am avut nik o simptoma dar sanii mi s-au schimbat la culoare si nu stiu ce sa cred.................
rosa18
Postat pe 17 Decembrie 2010 12:48
Buna fetele.am o intrebare:este a2a zi decand mi-a intarziat menstruatia a facut 2teste cei drept unu mult prea devreme si altu ieri ambele negative.mentionez ca am o menstruatie ff relugata dimineata am direri de sani,ameteli si somnolenta.ce sa fac sa imi mai fac alt test?la cat timp de la intarzierea menstrutiei se fac pt o buna certitudine.multumesc
garbo_470541
Postat pe 4 Iulie 2017 21:05
Mentionez ca nu am luat pastile.nu stiu ce sa fac sa fac alt test?oare este prea devreme.care este mai bun?
garbo_470541
Postat pe 4 Iulie 2017 21:08

Sfatul meu e sa nu mai faci deloc sex!


Cel putin nu pina te pui 100% la punct cu informatiile necesare preventiei unei sarcini nedorite.


Parol!...


garbo101426
Postat pe 4 Iulie 2017 22:10
Munca asta arheologica de dezgropare a topicurilor vechi imi cam suna a...munca de admini` ...
Rotty
Postat pe 5 Iulie 2017 07:49
Ai dreptate Rotty, dar macar daca ar dezgropa si ei niste subiecte mai ca lumea.
Tommy_Boy
Postat pe 6 Iulie 2017 08:49

Sa fim serioase totusi, pisi, in 12 ani de Garbo nu stiu daca au fost macar o duzina de subiecte care sa merite sa fie comentate pe bune!


Parol!...


garbo101426
Postat pe 6 Iulie 2017 09:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cumapra scaun bebe de un anisor.. 1 De la: cocco_1125 22 Septembrie 2009 13:13
Cartea Mama si copilul 1 De la: kidz003910 5 Martie 2010 07:48
cum sa ramai insarcinata 106 De la: acmc 19 Octombrie 2019 18:52
Conceptia si sarcina la mame cu hepatita b 18 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:08
alerta 3 De la: tatusilvia 2 Aprilie 2009 20:46
Setari Cookie-uri