ce papa bebei vostri la un an si 3luni?

buna mamici!am si eu o fetita de un an si trei luni si numai stiu ce sa mai papam ........noi in general papam cam de toate .dimineata papam fructe .la pranz supita iar seara ceva usor cereale iaurt.iar noaptea papam un biberon de lapte cand adormim unul dimineata.ce parere aveti? pupici si sanatate la bebelusi voastri

Postat pe 6 Ianuarie 2009 03:31
Te inteleg perfect, toate mamicile macar o data raman in pana...de idei. Nicholas mananca dimineata fructe cu ceva (mar ras cu biscuite ) sau branza calcica cu fructe si iaurt , tot de fructe, apoi pe la 12 mananca supica sau ciorbita , pe la 15 lapte,(nestle junior), apoi pe la 19 pireu de legume cu carne sau peste sau ficatel iar seara la culcare alt biberon de laptin si pe la 6 dimi mai cere un biberon de lapte. Cam la fel ca bebelina ta , doar ca are un biberon de lapte in plus!
Am incercat tot feluri de sufle-uri sa ii fac, musaca dar nici nu se atinge , nici daca ne vede pe noi ca mancam...este mai modest in gusturi...
carla_dana_p
Postat pe 27 Februarie 2009 22:55
Baietelul meu e mai mare un pic,are 19 luni.Dar iti pot spune cam ce ii gatecs eu ,poate te inspira:supa cu galuste de gris,papanasi din branza fierti,pate din ficat,branza frecata cu unt,patrunjel,stil almette,peste cu legume la cuptor,budinca de orez cu mere,de paste cu branza,borsuri de pui,sfecla,legume;mancare de chiftele fierte(din piept de pui,fara usturoi) cu sos de rosii,morcovi,ceapa,dovlecel si tot ce mai vrei tu sa pui;rulada din carne,ficat si legume.
Cam astea sunt in plus fata de ce ai scris tu.In rest si puiul meu papa dimineata un biberon cu lapte,la 10 un mic dejun (ou,pate,unt,branza,cereale),la 13 pranzul consistent(bors ,supa,mancarici,piureuri),la 17-18 cina(iaurt,budinca,papanasi,etc),iar seara la culcare inca un biberon cu lapte.In timpul zilei mai papa un fruct sau mai rontaie cereale.
lara_kidz
Postat pe 28 Februarie 2009 21:35
off, ce bine ca si alti copii papa mult lapte,ne-am mai linistit.Tudor bea si el lapte de vreo 3 ori pe zi si un biberon dimineata devremeeeee! nici eu nu mai stiu ce sa-i fac de papa.
Noi avem 1 an si o luna.
ateona
Postat pe 5 Martie 2009 18:41
Salut pe toate mamicile si pe toti bebelusii. Din ce gama folositi voi iaurturile sau branzica de vaci? Noi am folosit zuzu, iar mai nou tnuva. Nu stiu daca o fi bine. Branza facuta din calciu nu-i place fetitei mele.
kidz000992
Postat pe 15 Mai 2009 15:33
noi papam branza de vaci proaspata de casa, si iaurt de la Danone. Tnuva nu i-a placut. Al meu prefera iaurt natural, fara fructe. Cand e cosnstipat ii iau Activia de baut cu fibre...si una doua isi face efectul.

Sa cresteti mari!
ateona
Postat pe 16 Mai 2009 18:33
noi avem 1 an si 3 luni si sugem si acum mancare mai putin datim si mie un sfat ce trebuie sa-i fac sa manance mancare mai mult

garbo194592
Postat pe 7 Martie 2011 16:05
noi avem 1 an si 3 luni si sugem si acum mancare mai putin datim si mie un sfat ce trebuie sa-i fac sa manance mancare mai mult

garbo194592
Postat pe 7 Martie 2011 16:07
De la: garbo194592, la data 2011-03-07 16:07:05noi avem 1 an si 3 luni si sugem si acum mancare mai putin datim si mie un sfat ce trebuie sa-i fac sa manance mancare mai mult



eu zic ca e greu cu papa....la noi este greu,dar desi ne-am confruntat cu probleme mari inca de la 6 luni(acum avem aproape 16 luni),sincer sa spun papa la tv si cu jucarii in fata pe masutza de la scaunelul lui special pt papa.
nicholas al meu papa dimineata oatmeal(fulgi de ovaz) cu 180ml lapte in el,apoi daca mai vrea mai mananca o bucatica de branzica la vreo ora doua dupa mic dejun,pranzul il are devreme inainte de nani(nah...e mai special el )si consta in supa sau ciorba -fara carne in ea ca nu suporta-dar cu legume pasate(ceapa,morcov,ardei,patrunjel,asparagus) si putina paine.cina o ia dupa ce se trezeste pe la 3,si cinsta in creamwusti sau paste cu branza,mancarici(cam fara spor la ele),ou omleta sau ou amestecat cu pastini mici stelute,apoi la 5 mai mananca o banana(atentie!!!mestecata de mine ,mama lui de bebe,dar altfel nu o vrea) si iaurt normal fara fructe cam 80-100g,iar la culcare la ora 7, 200ml lapte de 3,25%.apa primeste la ora 8,12,4 si 3 dimineata cate 150ml la fiecare ora mentionata.
daca nu vrea papa trebuie luat usor,cu un pic de cereale(al meu le-a refuzat mereu),un pic de iaurtel si zeama de supa ciorba etc...

eu i-am dat ou de la 7 luni,unt de arahide de la un an si carne de orice fel,asta daca o vrea.creamwustii sunt de porc si aici unde locuiesc(canada) dieticienii si nutritionistii au spus ca nu e nici o problema cu grasimea,de fapt e recomandata pana la 3 ani.pupici
namyi
Postat pe 25 Martie 2011 15:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iasi,oferta supraveghere si educare copii, program la cerere(lunga sau scurta durata) 1 De la: garbo118447 29 Ianuarie 2011 11:05
analize 12 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:53
prenatal 1 De la: garbo185246 5 Februarie 2011 10:26
idemniztie 30 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:13
Pitique Cluj? 1 De la: kidz005625 24 Noiembrie 2009 23:20
Setari Cookie-uri