Polipi

Va trebui sa o operam pe Amalia - are 4 anisori - si nu stiu daca sa ii spun, sa o pregatesc sau nu stiu cum sa o mint. Si daca o mint, imi este teama sa nu fie dupa aceea suparata pe noi. Uf! Ce sa fac? :(
iulianagh
Postat pe 29 Noiembrie 2007 13:40
Buna, sunt Cristina. Si eu am operat-o pe Andreea, fetita mea de 5,6 ani in octombrie. Nu i-am spus ce facem exact, i-am spus ca facem un control la gat.
Nici nu stie exact ce s-a intamplat, s-a trezit dupa anestezie, a spus ca o doare gatul, eu i-am spus pentru ca a baut apa rece, si gata, in doua ore eram acasa.
Nu-i spune exact ce veti face, ia-o ca pe un fel de joc impreuna cu ea.
Eu cred ca am facut bine procedand asa, dar bineinteles, alegerea e a ta.
Sanatate si Sarbatori fericite.
antonelarusu
Postat pe 6 Decembrie 2007 08:33
Buna ,
Si eu am facut operatie de polipi si nu imi amintesc decat ca m-am trezit si eram infasurata intr-un impermeabil si sange peste tot sau cel putin asha imi amintesc dupa anestezie ,nu prea mai tin minte bine :) cel mai bine este sa o incurajezi sa o faci viteaza
O sa treaca ........
Lory07
Postat pe 14 Decembrie 2007 15:01
ai grija ca dupa operatie raceste foarte repede.am facut si eu aceasta operatie si nu vad nici o schimbare.nu e o operatie grea,nu ai de ce sa te temi.succes
rody59
Postat pe 13 Ianuarie 2008 18:27
Buna ,si eu trebuie sa l operez pe cel mic de polipi si imi este teama.Se face anestezie totala s au locala? va rog sa mi spuna cineva mai multe .MULTUMESC ANTICIPAT
albinuta24
Postat pe 28 Ianuarie 2008 15:02
Buna, sunt Cristina. Lui Andreea, fetita mea i s-a facut anestezie generala
antonelarusu
Postat pe 30 Ianuarie 2008 17:38
Multumesc Cristina pentru raspuns
albinuta24
Postat pe 31 Ianuarie 2008 16:55
Cu placere.
Ca sa te incurajez iti mai spun ca dupa 3 ore am plecat acasa.
E mai greu pentru noi ca mame decat pentru copii.
Andreea mi-a spus cand s-a trezit din anestezie ca o doare tare gatul, ca atunci cand o durea de la inghetata, asa ca nu-ti face grija, trece repede.
CURAJ.
antonelarusu
Postat pe 1 Februarie 2008 15:17
multumesc pt. incurajare sper sa depasesc momentul
albinuta24
Postat pe 1 Februarie 2008 22:33
Buna! Si eu trebuie sa o operez pe fetita mea de polipi si sunt tare ingrijorata. Dar daca medicul spune ca trebuie asta am sa fac.
nickoleta99
Postat pe 2 Februarie 2008 11:31
Buna. Eu am operat fetita la 4 ani. Este bine sa puteti programa operatia primavara-se vindeca mai repede si riscul de raceli dispare. Eu i-am spus ca in nasuc sunt niste pitici care aduc tot necazul...si ei nu pleaca decat daca ea doarme putin la spital. A plecat de langa mine cu asistenta jucandu-se si mi-au adus-o dupa cca 30 min. dormind. S-a trezit dupa 20 min. si peste 2 ore eram acasa. De atunici nu a mai racit nici o data si acum are 6,6 ani. Nici nu cred ca isi mai aminteste ceva.
steriadis
Postat pe 13 Februarie 2008 23:49
multumesc Catalina voi proceda la fel cu baietelul meu mi ai dat o idee foarte buna
albinuta24
Postat pe 14 Februarie 2008 15:04
buna copilul meu a fost operat anul trecut de polipi cu 6 ani si mie mi-a fost foarte frica mai ales ca el era foarte sensibil un pic de vant si era gata de el dar dupa operatie nu sa inbolnavit aproape deloc eu iam spus adevarul si nu ia fost frica abia a asteptat sa scape si sa rezolvat si problema cu alergiile dupa aceea santem tare multumiti .apropo ia facut anestezie totala .curaj,totul o sa iasa bine.
kidz000969
Postat pe 13 Mai 2009 18:59
am si eu o intrebare operatia de polipi la ce virsta este indicata sa se faca?Fetita mea are doar 2 ani si aproape 5 luni si am fost la control la ORL si mi-au confirmat banuielile mele ca ar avea polipi.Deasemenea mi-au zis ca ar fi indicat sa o operez dar nu prea am incredere.Ma gindesc ca este prea mica si as risca prea mult o operatie chiar daca este banala.Imi este frica de anestezia totala.Am inteles ca se fac anestezi totale si ca sunt la ordinul milgramelor X kg si ca o greseala minora poate fi fatala.
Este adevarat ca probabil ar ajuta-o mult deoarece acusi acusi este racita si tot timpul am impresia ca are nasul plin, infundat.Motiv pentru care si somnul ei este mai agitat,sforaie foarte mult.
Cine a facut aceasta operatie poate sa-mi zica daca are si alte efecte negative?pot reaparea?racelile dispar sau pot fi la fel ca si inaintea operatiei?
alinakatt
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:10
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:28
buna; am citit mesajul tau si cret ca o sa te ajute ceea ce iti spun deoarece acum 24 ore l-am operat si eu pe baietelul meu de 4 ani si jumatate; iti spun ca l-am pregatit de operatie spunandui adevarul pe intelesul lui cu mici ocolisuri (ex. - ca o sa-i dam apa la fluturas si ca d-na doctor il ajuta sa respire mai usor apoi i-am explicat ca va face nani si cand se va trezi nu mai are nimic) - totul depinde de tine ca mamica sa fi alaturi de ea si sa incerci sa o susti in totalitate chiar daca pe langa adevar mai sunt si ceve minciunele asta nu inseamna ca nu o iubesti; cand s-a trezit baietelul meu mi-a spus " sa sti ca nu am simtit nimic" desi avea la manuta branula pentru glucoza, asa ca nuti face griji nici nu sti cand incepe si se termina asta am patit eu totul a fost f bina. Sper ca te-am ajutat putin, emotii sunt si vor fi si dupa, incepand de a doua zi va fi mai bine pentru tine siind ca pericolul a trecut, deoarece pentru fetita ta totul se va termina din momentul cand se va trezi de sub anestezie. ( sa nu incepi sa -i dai imediat apa, lasa sa doarma apoi poti sa incerci cu putina apa si banana, eu asa am facut si nu a avut nimic iti spun asta ca ai surpriza sa vomite dupa anestezie, dar daca o iei incet va fi bine), PS totul depinde de tine ce simti in acele momente trebuie sa fi tare si daca te vede pe tine asa va fi si ea.
garbo045308
Postat pe 17 Februarie 2010 10:46
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 17 Februarie 2010 22:04
alina nu stiu dc mai este sau nu de actualitate mesajul tau. si mie mi-a fost recomandata orpetatia de polipi pentru micuta mea, la 2 ani si 1 luna insa am ales sa nu o pun sa treaca prin asa ceva atat de mica. IN plus, parerea mea daca copilul cat e sanatos respira greu inseamna ca nu este o problema atat de mare.
in mod normal operatia de polipi este recomandata dupa implunirea a 3 ani! si nu mai devreme. exista copii care au nevoie de aceasta interventie din primul an de viata din cauza unor predispozitii genetice, dar asta e. pericolul recidivei exista indiferent de varsta la care se face acesta operatie. Polipi de cele mai multe ori se retrag singuri in jur de 18 ani. E bine de urmarit daca copilul are probleme respiratorii doar cand e racit sau tot timpul.

Referitor la faptul daca se va imbolnavii la feld e repede sau nu dupa operatie parerile si opiniile sunt impartite, am vb cu mamici care au spus ca pur si simplu nu a contat, a racit la fel de des, si mamici care au spus ca chiar le-au ajutat. Polipi nu ajuta copilul sa racesca, ei de fapt sunt prima bariera a corpului in fata microbilor si se dezvolta datorita aparitiei acestora. Pericolul polipilor este reprezentat de faptul ca "tin" secretiile si le favorizeaza, ceea ce pot duce la complicatii!

Noi am apelat la tratament homeopat de moment urmand ca in vara asta sa o urmaresc cum evolueaza! Daca tot asa greu respiram in noiembrie o operez. E important ca aceste operatie sa fie facuta in inceputul sau sfarsitul iernii, temperaturile prea scazute se pare ca duc la recidive mai frecvente!

multa sanatate
tudor_claudia
Postat pe 9 Martie 2010 10:32


office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Martie 2010 07:57
Paste fericit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:14
buna am si eu nevoie de un sfat. Am si eu o fetita de 2 ani si tocmai am depistat ca are polipi si trebuie operata .va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti este o operatie grea?
CA am intele ca trebuie anestezie totala. va multumesc
kidz007634
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:15
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sall all 1 De la: kidz004034 9 Octombrie 2009 18:15
Sondaj: Ti-ai vaccina fetita contra HPV? 1 De la: iulia_dibu 19 Decembrie 2008 14:23
in atenta tutoror mamicilor care vor sa scape de un scaun de masina 2 De la: adrica 18 Februarie 2010 22:24
tratament pentru keratoza pilara 27 De la: office_salinasusesi_ro 4 Mai 2010 16:35
DECALOTAREA LA BAIETEI 14 De la: garbo212867 7 Iulie 2011 22:28
Setari Cookie-uri