De la ce varsta ati introdus in alimentatia copiilor mezelurile usoare , gen sunca presata, parizer din piept pui etc?

Desi la noi nu se mananca mezeluri(doar sotul f rar) sunt in pana de idei la capitolul mic dejun, pe langa faptul ca bebe, care are un an si aproape o luna este un mofturos, si ma intrebam daca pot introduce ceva mezeluri. Ce ziceti?
carla_dana_p
Postat pe 28 Decembrie 2008 16:11
salut! si LA MULTI ANI!
noi avem tot 1 an si o luna dar mi-a fost cam teama de aceste preparate. Numai sunt facute cu simt de raspundere deloc, asa ca ... papam altceva.


sabina82002
Postat pe 30 Decembrie 2008 21:11
buna...si fetita mea are 1 an si 2 luni....si eu sunt in pana de idei la ce sa-i mai dau sa pape...dar mezeluri in nici un caz pana dupa 3 anisori....ce s-ti zic eu i-am luat branzica topita special pt bb de la APETITO se numeste KIDIBOO ...si in rest in dau fructe proaspete,iaurtel(cremoso)mancarica(supa,tocanite,piureuri,gratar,paste,etc)in fiecare zi altceva ,mamaliguta cu smantana,telemeade vaca poti sa-i dai dar dak ai sa cumperi de la persoana de incredere,nu daia din comert...va pupicim si VA URAM UN AN NOU PLIN DE REALIZARI!!!LA MULTI ANI!!!SA NE REINTALNIM CU BINE AICI PE FORUM!!!POOOP!!!
deliarebecca
Postat pe 31 Decembrie 2008 14:12
Multumesc de idei, deocamdata nu mai papam lactate deoarece suntem ,, suspecti,, de intoleranta la lactoza. A facut foarte multe bubite cand i-am dat prima data ;lapte , dar in acea perioada lua tratament cu amoxicilina si inca nu stim daca a avut reactii adverse sau intoleranta la lapte.Oare are voie branza topita? Bebe de cand a inceput diversificarea prima masa o avea de branzica calcica cu fructe, si intr-adevar avea cam tot timpul ceva bubite pe fata dar putine si dr. imi tot zicea ca e normal la bebe si ii mai dadeam cu o crema advantan, cred. Acum nu stiu mai asteptam putin pana sa verificam de la ce au iesit bubitele dar in perioada asta ne este fff greu fara lactate, in principal la masa de dimineata.
Va multumesc de urari si sper sa vina un an mai bun in care sa discutam aici ,pe forum, numai despre fericirile si bucuriile care ni le dau copiii nostri, nu despre bubite si intolerante si alte probleme!Va pupam si ,, La muuuuuulti, muuuuulti ani!''
carla_dana_p
Postat pe 2 Ianuarie 2009 13:32
mezeluri i nici un caz! daca te uiti pe ele cate porcarii contin... Plus ca am citit undeva ca au in componenta fosfati care impiedica fixarea calciului si ca sunt nerecomandate pana la 12 ani . (bine, poate nu i le ascunzi pana la 12 ani chiar, dar la un an in nici un caz nu o sa ii dau!) .La micul dejun poti sa ii faci branza cu smantana, friganele, clatite, paine cu unt , cereale cu lapte, prajituri de casa, budinci...
ruschita
Postat pe 4 Ianuarie 2009 11:38
salut!
cum faci friganelele, ruschita?
sabina82002
Postat pe 10 Ianuarie 2009 16:50
pine din aia "comunista"(nefeliata, fara seminte, cartof etc incorporat in aluat, sa nu fie din aia impletita si nici cu paine neagra nu am incercat), o lasi sa se invecheasca un pic (sa nu fie f proaspata si pufoasa), o tai felii de un deget grosime. intr-o farfurie torni lapte, in alta ou batut ca la omleta. dai painea prin lapte si pe urma prin ou si prajesti in tigaie. poti sa o mannaci cu smantana, sana, dulceata, zahar, miere... La varsta lor acum ar tb insa ca toate "prajelile " (si clatitele deci) ar fi bine sa le facem pe teflon, nu in ulei...
ruschita
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:24
de aceea te-am intrebat cum le prepari, pt ca eu stiam ca se prajesc si la varsta lor... nu e indicat. Dar la teflon , fara ulei deloc, nu stiu nu am incercat. Ies bune asa?
A, facusem eu odata niste ochiuri la teflon, fara ulei si au fost cam aiurea. Dar cred ca depinde de calitatea tigaii.
sabina82002
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:17
probabil. eu am tigaie cica de teflon si nu prea cred ca este... nasii lui andrei au o super tigaie, din aia de are si termospot si se inroseste singura cand e destul de calda... Andrei acum a descoperit cascavalul si maslinele. am intrebat la dr si a zis ca are voie. masline ar manca oricand (nu refuza niciodata, ba chiar stie unde sunt si cere singur:)) , iar cascaval mannanca destul de multicel , si fata de unele branzeturi e chiar mai putin sarat si mai putin gras. Prajituri iara ar manca de oricare (de cofetarie, de casa, cu crema, fara crema... mare chin sa le ascundem:))
ruschita
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:48
de care cascaval ii dai?
sabina82002
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:03
Ruschita, sa stii ca si eu am termospot ,ma rog tigai de la tefal cu termospot si nu pot sa spun ca nu sunt bune, esteok dar oricum treb sa pui ulei.Apropo, i-am facut s ieu lui Nicholas paine data prin ou batut si prajita si i-a placut la nebunie, multumesc mult de idee!Am sarit peste partea cu laptele pana vedem daca este sau nu alergic la proteinele de lapte.Ce stiu ca se poate face fara ulei este un fel de gratar pus pe un suport cu un recipient pt apa
carla_dana_p
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:58
cascaval dalia sau rucar, 40% grasime (mai slab nu am gasit, dar daca exista e de preferat cat mai slab oricum...)
ruschita
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SEXLIFE - Spune si povestea ta !! 86 De la: dor72 14 Aprilie 2011 22:43
buna ! 20 De la: Curelaru_Elena_1 6 Iulie 2012 17:02
Mamici din GALATI 54 De la: kidz006919 7 Aprilie 2010 10:32
alimentatie 19 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:16
cum scapam de hemoroizi?? 10 De la: oanaoaky 4 Aprilie 2014 15:44
Setari Cookie-uri