la gradinitza

stiu ca e o problema mare cu gradinitele de stat...una ca nu ai loc si doi ca sunt 30 in grupa si nu stii daca de puiul tau se ocupa cineva asa cum trebuie....va dau un sfat.....incercati la gradinita romaniakidz.....e super....eu am dus-o pe oriana acolo de la intai septembrie si va dau cuvantul meu de onoare ca nu a plans cand am lasat-o acolo, ci a plans cand m-am dus dupa-amiaza sa o iau.....sunt foarte incantata de gradinitza....de educatoare , de directoare, se impica total in creserea copiilor. As avea atat de multe sa va spun despre gradinitza.....ce sa mai ...intr-un cuvant e super tare..dc vreti sa mai vb contactati-ma(ce formal suna) :)):))
bebe_oriana
Postat pe 12 Noiembrie 2008 09:59
din ce oras esti?
ruschita
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:08
Buna fetelor! Vreau sa va spun shi eu parerea mea despre gradinitze, de stat shi particulare. Cand s-a nascut baietzelul cel mic (Alex), cel mare(Edy) avea 2.4 luni. L-a inceput a fost ok relatzia lor cam pana la 4 luni ale lui Alex.Atunci a inceput o mare problema (comportamentul lui Edu fatza de Alex) nu-l mai suporta. El de fel fiind un copil cuminte shi intzelegator incepuse sa se poarte ff urat. Ne-am vazut nevoitzi sa-l dam la gradi sa nu il mai vada asha de des pe Alex, sa-l facem sa-i fie dor de el sa inceapa sa-l accepte mai ushr shi bine intzeles am gasit loc particular. El s-a comportat ff bine la gradi s-a acomodat ff ushor shi ff repede. Erau doar 6 copii in grupa cateodata 3 -4 daca se mai lipseau din diferite motive shi se ocupau de ei. Eu am fost ff multzumita. A inceput sa vorbeasca mai bine, se acomoda mai ushor shi cu copii din parc (el inainte de gradi nu se juca cu copii in parc era ff retras). A stat o jum de an la particulara shi in toamna din motive financiare l-am inscris la stat. Pot sa va spun ca sunt mai mult decat incantata, doamnele educatoare sunt nemaipomenite, chiar daca sunt 35 in clasa frecvent sunt cam 32-33 se ocupa de ei impecabil, eu sunt ff multzumita, shtie deja toate culorina, numerele, coloreaza ff frumos, reguli de maniere, comportamentul lui este ff diferit adica e totul ok. Shi relatzia cu fratele lui mai mic este mult mai buna . Eu am fost ff multzumita shi de gradinitza particulara, dar shi la cea de stat am avut satisfatzii shi surprize ff frumoase oferite de copilul meu. Sper ca nu v-am plictisit. Pupici.
garbo065366
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:41
Buna Fetelor, sa spune-ti va rog si de unde sunteti. Eu de ex sunt din Bucuresti, sect 4, si ma intereseaza si pe mine tare mult subiectul gradinita. Baiatul meu in oct implineste 4 anisori. Am inteles ca sunt si gradinite de stat cu program prelungit, pe mine m-ar ajuta mult, tinand cont ca lucrez pana la ora 18.oo. Va pup. Sanatate la Pici
Kiki_Mic
Postat pe 13 Februarie 2009 19:24
Buna Eve! Shi eu sunt tot din Bucuresti sector 4, am inscris copilul la gradinitza de pe Imparatul Traian, este gradinitza Micul Print nr 261.Au program numai pana la 5.Daca ai nevoie de un program mai lung nu shtiu gradi de stat cu program mai lung, la particular poate. Avem in zona gradinitza lui Bahmu care este super, shi gradinitza eurokids. Eu stau pe langa Budimex. Multa bafta.
garbo065366
Postat pe 15 Februarie 2009 10:41
Buna. Si fetita mea, Alexandra, este la o gradinita particulara de la 1 an si 10 luni. Suntem foarte incantate si ne-a placut din prima zi. Suntem din sectorul 1 - Gradinita Butterfly. Am invatat foarte multe in acest an, am si racit, dar mergem zilnic cu mare placere. Nu contest ca la gradi de stat este bine, dar imi este foarte greu sa cred ca o singura educatoare poate face fata la 30 de copiii zilnic, in sensul sa ii invete, sa le vorbeasca frumos, sa fie tot timpul cu zambetul pe buze. La noi la gradi au fost in jur de 40 de copii in toata gradinita, cu educatoare la fiecare grupa si ingrijitoare si consider ca aceasta este o medie potrivita pentru ca fiecare copilas sa primeasca atentia cuvenita. La noi la gradi nu se aplica nici un fel de corectie fizica, toata lumea le vorbeste frumos copilasilor, iar singura lor "pedeapsa" este statul la colt cateva minute si pentru ei este suficient. La varsta lor, pentru a fi un copil vesel, dezinvolt, sa nu devina timid este foarte important modul in care este tratat si cum li se vorbeste. Ca sa te poti face auzit peste 30 de copiii trebuie sa ridici vocea, nu ai cum altfel. Acum depinde si de ce fel de viata duce fiecare copil acasa. Am doua cunostinte care au fetitele la aceeasi cresa de stat si, intamplator, in aceeasi grupa. Prima fetita este obisnuita de acasa sa se tipe la ea, sa mai primeasca si cate o palma si nu a fost deloc afectata ca acelasi tratament il primeste si la cresa. In schimb, a doua fetita care acasa are parte de un tratament linistit, nu stie ce inseamna bataia, a fost afectata foarte tare cant s-a tipat la ea la cresa si a primit o palma peste fundulet sau a fost trasa de par. Mama primei fetite este foarte fericita ca fetita ei se simte bine la cresa, iar cea de-a doua. . . . va puteti inchipui.
Este foarte adevarat ca din punct de vedere financiar este f.f.f. greu, cel putin pentru noi. Dar linistea sufleteasca pentru mine ca mama ca imi las fetita in grija unor persoane care care au grija de ea, o iubesc si o ingrijesc bine, iar ea este bucuroasa cand merge la gradi, chiar merita banii dati si sacrificiul nostru ca parinti pentru a o putea duce inca un an la aceeasi gradinita. Am fost tentati sa o inscriem la stat deoarece taxa s-a marit fata de anul trecut cand am inscris-o cu 25% si cand am intrebat-o daca vrea sa mearga la alta gradi a spus ca merge daca vine si Ioana (educatoarea) si Nico (doamana ingrijitoare pe care Alexandra o iubeste foarte mult). Asa ca .... am renuntat momentan la ideea mutarii. Speram sa facem fata financiar pe parcursul intregului an, iar pentru anul viitor.... vom vedea.... speram sa rezistam!
Mult succes pentru toate mamicile care nu stiu ce sa aleaga pentru copilasul lor, dar sa se gandeasca de multe ori, sa nu asculte la sfaturile altor persoane, pentru ca fiecare copil este unic, sa faca exact cum le dicteaza inima si sa fie convinse ca au luat cea mai buna decizie pentru puiul lor!
kidz001042
Postat pe 8 Iulie 2009 11:48
Buna anysavu. L-am inscris pe baietel pe Aliorului, la 264, si este pana la ora 18, in septembrie mergem la gradi, sincer abea astept ptr ca la cresa nu ii mai invata nimic, am vrut sa il scriu langa cresa pe emil racovita dar directoarea nu ne primea ptr ca nu locuim in zona, in schimb pe aliorului unde suntem mai departe o idee, ne-a primit fara probleme, si am auzit numai de bine despre aceasta gradinita si sincer mi-a placut si D-na Dir la fel si Asistenta. Acum sa vedem cum va fi. Multumesc frumos ptr raspuns, imi pare rau ca am intrat asa tarziu sa iti raspund. Sanatate Multa la Copilasi.
Kiki_Mic
Postat pe 8 Iulie 2009 15:59
eu am o fetita de 2 ani pe care am inscris-o la gradi. totusi, am renuntat.
o dau de la 3 ani, cla, la una de stat. eu sunt din sect. 2. imi puteti recomanda una, sau mai multe?
mammita
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:47
Buna!Sunt mamica unei fetitze de 5 ani si sunt f dezamagita de conditziile in care fiica mea e nevoita sa isi petreaca ultimul an de gradinitza si anume grupa pregatitoare.Anul trecut a fost bine,au avut o educatoare ca o zana de care s-a atasat si totul a decurs bine.Anul acesta a venit o domnisoara care tocmai a terminat facultatea si prima impresie pe care ne-a lasat`o atat mie cat si sotului a fost:"parashuta".problema cea mai mare pe care o avem e ca grupa pregatitoare e la un loc cu grupa mijlocie si cu cea mica,iar mirosul care e in incaperea respectiva este insuportabil pt ca sunt cativa copii care vin la gradi cam nespalatzi.Educatoarei nu-i miroase sau nu-i pasa,cadrele medicale n-au ajuns sa`i caute de paduchi sau raie,ceilaltzi parintzi tac,numai eu ma framant si incerc sa gasesc o solutie.Sa o mut la alta gradinitza nu pot ca ar trebui sa merg cam 5 km in plus si transportul in comun e deficitar in zona asta.Sa pun problema la sedintza cu parintzii ,atat a mai ramas,dar e jenant sa spun altcuiva sa`si spele copilul si sa`l imbrace cu haine care nu put.De harmalaia de acolo nici nu mai spun,mediu total inadecvat ca fetitza sa se poata concentra si sa invetze tainele scrisului.
garbo104126
Postat pe 16 Septembrie 2009 09:43
Buna!

Scuze dar din ce oras esti si la ce gradi este fetita ta! Este important pentru ca si alti parinti care au copii acolo sa stie ce se intampla. Pe unii nu ii intereseaza, altii nu au timp sa vada unele lucruri. Oricum, faptul ca vin nespalati la gradi este un pericol pentru toti copilasii de acolo, indiferent in ce grupa sunt. Nici nu e normal ca grupele sa stea amestecate. Dumnezeule, in ce tara traim. este de stat sau parti gradi a ta?
Faptul ca educatoarea este proaspat absolventa, nu ar trebui sa fie un impediment, deoarece toti trebuie sa inceapa de undeva. In sistemul de stat, foarte putina lume se mai duce din cauza salarizarii mici. Dar, daca ea nu se ocupa de copii, daca este nepasatoare nu are nici o motivatie pentru asa ceva si nu ar trebui sa astepti o sedinta cu parintii pentru a putea sa-ti spui opinia. Mai bine du-te si vorbeste in particular cu directoarea gradinitei. Este cel mai bine. In sedinta se discuta altfel de lucruri si s-ar putea sa nu rezolvi nimic, ba chiar sa-ti pui in cap alti parinti care nu au aceeasi parere cu tine. Daca tot nu se rezolva, muta fetita in alta parte, indiferent de distanta. Pentru ea este un an greu si practic este ultimul mai liber din viata ei pana va deveni studenta. Va doresc mult succes!
kidz001042
Postat pe 16 Septembrie 2009 17:04
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro


Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:22
Salut mamici! Si eu vreau sa-l inscriu pe Eric din toamna, va avea 2 ani si 3 luni. Il voi inscrie la o gradinita particulara, program prelungit, pentru linistea mea sufleteasca. Nu vreau sa-l las in grija bunicilor din varii motive si nici cu bonele nu sunt de acord. Sper sa se poata acomoda!
rogozraluca
Postat pe 6 Ianuarie 2010 16:03
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Februarie 2010 17:10
"Sanatate, mai presus de toate"
Salina artificiala deschisa in localitatea Sag, judetul Timis, functioneaza zilnic intre orele 10.00 - 23.00
Adresa: Sag, Strada 11, nr 60 (ARENA SPORT)
Programari si informatii:
Telefon 0752.113.512 intre orele 10.00 - 20.00
salinasag@ymail.com
www.salinasag.ro

Salinoterapia (aerosolii saline), cu ajutorul carora sunt tratate diverse afectiuni, in principal afectiunile respiratorii: astm, bronsite, infectii respiratorii, faringite, hipertiroidism sau chiar sa ne relaxam din stari de oboseala sau nevroze. Recomandat copiilor proaspat intrati in colectivitate(cresa, gardinita) ajutind la eliminarea mucozitatii si tusei.
Salina poate gazdui 8 persoane pe sedinta si 4 copii sub 6 ani. Dupa terminarea sedintei oxigenarea incaperii este efectuata timp de 10 minute. Cele 14 tone de sare naturala de la salina Tg. Ocna asigura un climat de salina, natural si eficient.

TARIFE
Copii (maxim 12 ani) - 8 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 80 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
Adulti - 10 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 100 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
O sedinta de terapie dureaza 45 minute. Este recomandata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de 5-6 luni.
salina_sag
Postat pe 18 Februarie 2010 21:55
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:28
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:28
Buna fetelor.Eu vreau sa-mi inscriu piticul in aceasta toamna la gradi,si ma tenteaza gradi 192 Pisicile Aristocrate Sector 4 Bucuresti...Stie cineva ceva de ea?Astept pareri...pupici
irinuk_kidz
Postat pe 5 Martie 2010 08:58
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:08
Salutare tuturor mamicilor!
Sunt studenta in ultimul an si mi-am ales ca tema de licenta publicitatea adresata copiilor. As vrea sa aflu mai multe detalii legate despre parerile mamicilor cu privire la publicitatea pentru produsele destinate copiilor. De aceea am rugamintea sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari, cu promisunea de a va informa la sfarsit rezultatele cercetarii mele. Chestionarul contine doar cateva intrebari simple, nu solicit date personale sau confidentiale. Nu dureaza mult! Va multumesc anticipat! Toate cele bune!

Puteti completa chestionarul on-line accesand linkul :
http://www.esurveyspro.com/Survey.aspx?id=c421ec1d-472f-4261-ae78-cc242e630e61
Rally_kidz
Postat pe 9 Iunie 2010 22:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce tresare??? 10 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 11:20
Lapte Nan(Nestle) sau Milumil? 2 De la: deeita 28 Septembrie 2009 08:47
betisoare de urechi 5 De la: carmenn7 25 Februarie 2009 09:28
buna mamicilor sunt noua pe forum 24 De la: SEBY1YEAR 25 Februarie 2010 14:05
encephabol 9 De la: alexxxa 21 Ianuarie 2010 21:42
Setari Cookie-uri