perioada de tranzitie la copil

intrebare intrebatoare: copilul meu vrea sa manance sis a bea singur. nu mai accepta sub nici o forma sa ii dai tu cu lingurita. si va dati seama ce cantitati industriale ppa el singurel cu lingurita lui (ca doar mai avem mult de exersat pana sa reusim sa papam bine singuri). Voi cum ati trecut peste momentul asta?
ruschita
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:13
in primul rand felicitari!
sugestii: da-i bucatile de legume mai mari ca sa le poata el apuca, ori cu mana ori i le dai cu furculita pt bebelusi (il mai ajuti si tu, eventual sa ai mai multe furculite pt copii), ii faci budinci cu carne (daca nu mesteca singur carnea, i-o fierbi inainte, o pasezi si apoi faci budinca, sufleu chestii din astea, ca la urma sa iasa ceva ce poate fi apucat cu mana sau furculita si papat singur, adica sa fie ceva mai solid, nu lichid.) sau paste cu sosuri de legume, carne, sandwich-uri. iaurtul nu stiu cum ai putea sa-l faci sa pape -eventual ii dai cate un biscuite in fiecare mana, sa pape singur si apoi ii mai strecori cate-o lingurita
a1_23
Postat pe 8 Octombrie 2008 23:18
cu iaurtul e cel mai simplu: daca ii dai paharul sigilat cum e cand il cumperi, face singur o gaurica cu dintii prin capaul paharului si linge de acolo
ruschita
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:08
pai vezi ce copil destept ai?
cred ca o sa-si gaseasca el o modalitate sa pape si celelalte
a1_23
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:56
hehe, acum papam cu lingurita: eu ii pun in lingurita si el duce la gurita, dupa care repetam (de la mine din lingura nu vrea )
ruschita
Postat pe 9 Octombrie 2008 22:39
fetita mea face la fel, nu mai accepta sa manance cu ajutorul meu, dar asta s-a intamplat foarte devreme, pe la 9, 10 luni, de atunci, s-a perfectionat, si acum ( 1 an si 3 luni), se descurca destul de bine. Totusi, insist si eu, si fac tot posibilul sa o mai ajut, ca singurica nu face treaba prea buna...
msh2007
Postat pe 29 Octombrie 2008 15:49
Si Andreeutza mea vrea sa pape singurica dar imi trebuiesc 2-3 bavetici la fiecare masa ca e dezastru, dar culmea e ca manaca ea 2 linguritze si imi da si mie sa una copii din ziua de azi sunt foarte inteligenti...
larissa_delly
Postat pe 7 Februarie 2009 15:41
si sebi tot singur vrea sa manance dar i-am dat de la la 6 luni si ceva si lui o lingurita ca altfel nu vroia asa ca-i dadeam eu o lingurita una el pe langa gurita nici nu va imaginati ca ne umplea de mancare si pe mine si pe el acum deja are dexteritate mult mai mare si baga si in gura 3-4 lingurite cu lichidele a fost mai usor s-a innecat de vreo 2 ori dar apoi nu a mai avut treaba el bea numai din pahar normal ca nu a vrut din cana pe care i-am cumparat-o si nici din biberon
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Februarie 2009 13:57
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 16 Februarie 2010 00:38
buna mamici am ajuns la varsta de 1 an si 4 luni si vrem sa papam singurel se supara foarte tare ca nu il las sa pape singur incat nu mai mananca deloc si ii atrag atentia cu un alt castronel si cu o lingurita(goale bineinteles) oare ce sa fac ca va imaginati atat el cat si in jurul lui e plin de mancare,m-am gandit sa il pun in cada si acolo sa ii dau sa pape singur (glumesc evident)
anaROBERT
Postat pe 16 Februarie 2010 00:57






-------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTOR UMANITAR PENTRU IOANA , O FETITA DE 17 ANI 2 De la: mihaelabandac 24 Ianuarie 2010 13:48
Tabara Medievala pentru copii 1 De la: Medieval 15 Ianuarie 2010 11:01
voi dati VIGANTOL copilasilor vostri? Care e parerea voastra despre asta 122 De la: anaROBERT 11 Aprilie 2010 16:31
dintisori 8 De la: office_salinasusesi_ro 17 Februarie 2010 22:07
donatori de sange 1 De la: ruschita 28 Ianuarie 2009 09:01
Setari Cookie-uri