ajutor!

buna! am cumparat baietelului o geaca din fas impermeabil. am incercat sa o spal, dar nu s-a curatat. stie cineva cum sa o curat? multumesc!
felideni
Postat pe 28 Septembrie 2008 09:52
mai am o problema...cum sa scot petele de pix de pe camasile sotului? multumesc!
felideni
Postat pe 28 Septembrie 2008 09:54
daca le duci la o curatatorie nu le scoate? petele de pix adica?vanish ai incercat?
ruschita
Postat pe 28 Septembrie 2008 16:45
am incercat cu vanish si nu ies...nu le-am dus la curatatorie, am crezut ca le pot scoate acasa.
felideni
Postat pe 28 Septembrie 2008 17:25
pixul cu fixativ! dai si apoi stergi cu o carpa imediat! la mine functiona asa in facultate

Postat pe 28 Septembrie 2008 22:54
Incearca cu zeama de lamaie
manuKa
Postat pe 30 Septembrie 2008 21:44
PIXUL L-AM SCOS DE PE HAINELE BRIANNEI CU ACETONA DE UNGHII . NU A DISTRUS MATERIALUL S-A CURATAT F BINE.
JOJO29
Postat pe 6 Octombrie 2008 19:34
AlmaWin- Solutie BIO scos orice pata - Super Concentrat Concentrat din ulei de portocala ( 125 ml la 9.98 ron sau 470 ml la 27.99 ron) Cu uleiuri eterice de portocala si lamaie.Folosibil in forma concentrata sau diluata. Indeparteaza pete de pe haine, mochete si perne de mobila, pete de guma de mestecat si de vopsea, pete vechi de grasime, urme de cauciuc de pe podele, pete de cerneala si pasta de pix, vopsele de ulei si lacuri, resturi de adeziv,lac de unghii, ulei si unsoare de masina, resturi de ceara si de sigiliu si multe altele. Indeparteaza mirosurile neplacute din baie, wc si pubele.
Foarte bun, l-am incercat.
AlmaWin- Sapun Solid BIO scos pete ( 100 g la 8 ron) Indeparteaza petele de fructe, sange, cerneala, etc. de pe tesaturi colorate cu coloranti rezistenti. Puterea de spalare este datorata substantelor naturale din bila de bou.
Foarte bun, tot pe incercate.
mihaelastanciu
Postat pe 7 Octombrie 2008 14:00
stiu ca e cam tarziu sa-ti raspund dar sa stii ca pixul iese foarte bine cu spirt sau alcool. eu nu stiu cum sa scot ptle de suc de morcov si mere de pe hainele lui bebe
shoareku
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:32
si hainele lui andrei s emurdarisera de mar si morcov, plus piersica etc, dar dupa muuuuuulte spalari vad ca nu se mai vede. nu am pus nimic special de scos pete, doar detergent lichid de bebelusi (dalin cel mai adesea)
ruschita
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:43
pentru pete de natura organica(morcovi,rosii,diverse fructe) si nu numai puteti folosi "Spray pentru presplarea rufelor SA8 Solution Pre-Wash'' sau "SA8 SOLUTIONS TRI-ZYME" www.vebso.ro...sunt cele mai tari produse de pe piata...si sunt si peste 90% biodegradabile si testate alergologic...super tari!!!!
silviu_m74
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:22
Buna Felideni,
Petele de pix se scot cu spirt sanitar (cel albastrui, care al folosesc barbatii dupa barberit). Se pune o carpa mai groasa sub tesatura patata apoi torni putin spirt pe pata, ...freci cu o perie de dinti, astfel ca murdaria sa treaca in carpa de sub camasa patata. Se spala imediat cu apa si detergent, intreg produsul.
Anunta-ma daca ti-a reusit !
Spor la treaba !
emi_vio
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:48
petele de pix se scot cu un yampon imbibat in spirt. Freci bine pata pana se curata!
cojocaru_stela
Postat pe 4 Februarie 2009 11:45
pixul se scoate foarte bine cu spirt.pui o panza sub partea cu pata si cu alta panza imbibata in spirt freci locul.apoi o speli imediat cu dero.
despre hainita copilului nu stiu ce sa -ti spun...ce fel de pete sunt?ai incercat la masina de spalat cu detergent ?
ancamts
Postat pe 29 Martie 2009 21:29
spunemi cum faci ,la mine se intinde
ml_rxn
Postat pe 9 Iunie 2009 16:20
normal ca e dificil, dar pentru ca suntem in 2009 deci ceva mai evoluati in afara de retetele bunicilor pe piata se gasesc produse specifice pentru asa ceva.
cele de scos petele sunt in supermarketuri la raionul unde sunt si inalbitorii, si sunt performante: Dr. Beckman (are gama pt toate tipurile de pete si organice si anorganice), Heitmann, Sanno, spary-uri si sapunuri bio, etc. ........... si functioneaza - i-am demonstrat si mamei care acum a devenit fun, eu le folosesc la toata familia inclusiv hainutele mici de bebe.
si deoarece este evident ca petele ies rapid daca sunt sterse imediat cand s-au produs, am intotdeauna la mine in delegatii, concedii, orice in poseta si masina un astfel de produs mic cu bila universal de pete, este cat un deodorant mic si nu mai am acest tip de problema.
clauco
Postat pe 30 Iulie 2009 11:27
intr-adevar ca sunt bune si eu le folosesc...pantofii mei de mireasa au fost din material si nu va pot spune cat de murdari au fost mai ales pe partea din spate unde s-au frecat de rochita. Dar cu Dr. Beckman, recipientul acela cu rola i-am facut ca noi..incredibil...am dat cu rola apoi cu o carpa umeda am indepartat mizeria, am repetat de 3 ori si gata...am curatat si cravata sotului exact la fel
Lalea_kidz
Postat pe 30 Iulie 2009 12:24
si inca un pont..pt petele de grasime inainte de spalare puneti pe pata Pur sau Fairy
Lalea_kidz
Postat pe 30 Iulie 2009 12:27
acuma va cer si eu parerea...
cum scot petele de pix din blugi???
sunt blugi deschisi la culoare si se vede foarte tare urma de pix
ale_micutza
Postat pe 30 Iulie 2009 12:57
Cu aceleasi produse si pe blugi, nu au nimic in comun cu inalbitorii si nu afecteaza nici o culoare, se aplica pe orice fel de material oricat de sensibil si nu se strica.
clauco
Postat pe 1 August 2009 09:30
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Februarie 2010 13:25
cu ulei de portocale il gaseti la magazinele naturiste
jayx
Postat pe 7 Februarie 2010 13:52
office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 07:54
De la: felideni, la data 2008-09-28 09:52:22buna! am cumparat baietelului o geaca din fas impermeabil. am incercat sa o spal, dar nu s-a curatat. stie cineva cum sa o curat? multumesc!
polo_me
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:55
Buna! ma putei ajuta va rog cu un raspuns...cum sau cu ce pot scoate pix-ul(albastru) din fas colorat (rosu). Multumesc astept raspuns, pixul nu e chiar proaspat vineri a fost patata geaca...
polo_me
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:57
Cu alcool sanitar!
Axl_22
Postat pe 31 Octombrie 2011 11:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hainute bebelusi super ieftine 1 De la: irinar2010 13 Aprilie 2010 10:28
cartea ghid practic 4 De la: horobeanu 9 Mai 2009 11:53
exomega 1 De la: mihaali 2 Aprilie 2010 14:03
Cerealele bebe un an 1 De la: Getty_kidz 26 Iulie 2010 14:51
aparat gatit cu aburi . 2 De la: carla 3 Ianuarie 2009 16:07
Setari Cookie-uri