alimente interzise in timpul alaptarii

buna sa va zic asa in mare cam ce aveti voie si ce nu sa mancati in timpul sarcinii si cat timp alaptati:AI VOIE:gratar pui-vita; supe ciorbe pui-vita;lactate,ficatei,oua fierte tare;peste proaspat la cuptor sau gratar;fructe proaspete sau in stare de compot;ceai;apa plata;piureuri;budinci;prajitura de casa;chec;cozonac. NU AI VOIE:tocatura,mici,sarmale,chiftelute,ardei umpluti,castraveti,ridichii,ceapa,usturoi,icre, maioneza,peste congelat,afumaturi,carne de porc,carne de oaie,condimente piper mustar,salamuri,prajituri cu crema frisca,prajeli:oua cartofi,varza,fasole boabe uscate,bauturi carbogazoase,alcool, cafea, ciocolata... cam astea sunt.. sper sa va fie de folos...pooopicei
deliarebecca
Postat pe 23 Iunie 2009 15:17
eu cred ca nu sunt anumite alimente care sa fie contraindicate.la inceput si eu m-am chinuit cu asta insa cu timpul am mancat de toate,chiar de toate.am renuntat insa la cafea,fumat bineniteles de cand am ramas insarcinata si alcool.pot sa va spun ca fetita mea are 4 luni si jumatate,si nu a avut nici macar colici.au fost doar cateva zile in care o durea burtica insa se linistea repede daca o luam in brate si ii tineam mana pe burtica.am uitat sa spun ca beau zilnic cam un litru de ceai de chimen si anason neindulcit.si ca lichide beau doar apa plata si uneori sucuri naturale.cred ca depinde si de fiecare copil in parte;sunt copii care oricat te straduiesti ca mama tot au colici
vio7891
Postat pe 10 August 2009 12:58
materialul clientului ce sa-i faci...
SEBY1YEAR
Postat pe 10 August 2009 14:13
ai voie ceapa,nu ai voie rosii,cartofi prajiti
robby
Postat pe 10 August 2009 15:02
Mie cineva mi-a zis asa, cica sa incepi sa manaci cate un pic si din ce unii spun ca nu ai voie si sa verifici dupa ce i-ai dat bebeului sa pape daca l-a durut burtica sau nu. Daca l-a durut, clar nu mai mananci lucrul ala, daca nu inseamna ca poti manca alimentul respectiv fara griji.
kidz000722
Postat pe 10 August 2009 15:09
Buna,fetelor.Sunt si eu mamica a unui ingeras de 3 saptamani si este constupat.Chiar acum vin de la farmacie de unde i-am cumparat ceai de fenel.Amai folosit cineva asa ceva,oare este bun pt bebeul meu Ii dau INFACOL pt colici si il ajuta mult,dar oare e bun ceaiul pt el????
kidz003235
Postat pe 11 August 2009 14:56
Vreau sa te intreb e bun debridatul si pt copii de 3 saptamani?
kidz003235
Postat pe 11 August 2009 15:31
am mai auzit ca s-a prescris pt colici debridat,insa nu m-i se pare ...normal,si nici eficient.debridatul se utilizeaza pt refacerea florei intestinale dupa ce copilul(adultul-dupa caz)a avut o infectie la stomac,scaune diareice....dar nu se da unui nou nascut sau bebelus sub 3 luni.pt colici este f bun sab simplex.
robby
Postat pe 11 August 2009 16:29
miriam1109
Postat pe 14 Octombrie 2009 13:18
somn usor
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Octombrie 2009 15:19
salut, trimiti si mie lista, te rog, adresa de mail timkrisz@yahoo.com
kidz006216
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:40
Va rog trimiteti-mi si mie lista cu alimente interzise in timpul alaptarii.Fetita mea are 5 saptamini si mititica are colici daca stie cineva vreun medicament in potriva colicilor ,va multumesc
kidz006998
Postat pe 21 Februarie 2010 16:41
salut eu fetitei mele am dat calciul carbonic a linistito foarte mult
si nu e scump deloc. pa sanatate multa la fetia kidz6998
MAYATHEEO
Postat pe 21 Februarie 2010 17:02
eu n-am auzit de alimente interzise in timpul alaptarii stiu doar ca sunt unele, spre exemplu fasolea, varza sau mancarurile picante care ar trebui evitate, in rest ai voie de toate, atata timp cat nu faci exces.
Iar pt colici, noi nu am avut, insa am auzit de un ceiut baby calm, picaturi sab simplex sau baby drink (asta am baut si noi) sa-i faci miscari usoare pt a-i scoate gazele, cu piciorusele aduse usor la burtica...
Sanatate multa
aly_raz
Postat pe 21 Februarie 2010 17:04
pai cam astea ar fi cele mai importante acum nu-i o regula iar in ceea ce priveste colicii ai mai putea folosi bonisan sau gripe baby water acu vezi si tu la ce este sensibil
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2010 17:21
Buna, imi poti trimite te rog ce alimente am voie sa mananc in timpul alaptarii?
kidz007133
Postat pe 3 Martie 2010 14:56
alimente permise in timpul alaptarii: legume:ardei,cartofi,ceapa,broccoli,andive,conopida , dovlecel, fasole verde, gulie, marar, masline, morcov, pastarnac, patrungel.
Carne : de pui,de vita.
Fructe: anason(f bun pt stimularea lactatiei),avocado,banana,caisa, chimen(pt stimularea lactatiei) , grefuit,gutui, mar fara coaja, piersica ,portocala.
ceai de musetel laxativ.
Cate o cana de lapte pe zi.
Apa cu lamaie
Multe lichide
Odihna si mancare
bau
Postat pe 3 Martie 2010 15:16
Buna.
Te rog din suflet daca poti sa imi trimiti si mie lista cu alimente permise in timpul alaptarii.
Am si eu un bebe mic si as vrea sa mananc ceva care sa nu ii faca rau.
Multumesc anticipat
stefaniaflorea
Postat pe 23 Martie 2010 10:34
Din cate stiu eu colicii nu prea au nici o legatura cu alimentele pe care le consuma mama. Asa numiti colici sunt de fapt o durere de burta provocata de incapacitatea copilului de a elimina aerul din stomac, sau mai pe romaneste de a trage parturi , asa mi-a explicat pediatra. Altfel cum se explica ca si bebei alaptati artificial fac colici
Eu am mancat de toate si cu primul si acum cu al doilea si primul a avut colici vreo 3 luni iar al doilea nu.
Sunt de acord cu aly_raz, atata timp cat nu se fac exccese in timpul alaptarii se poate manca orice.
corina_dragoi
Postat pe 23 Martie 2010 16:28
corina_dragoi explicatie mai jos:
Colicile reprezinta unul dintre cele mai frecvente motive care provoaca plansul bebelusului in varsta de pana la 3-4 luni (se estimeaza ca unul din cinci sugari sufera de colici). Cauza exacta a acestei suferinte nu este cunoscuta, dar se pare ca la aparitia ei contribuie mai multi factori: insuficienta dezvoltare a aparatului digestiv al micutului (care nu poate face fata gazelor acumulate), hormonii din laptele de mama, alergiile, supraalimentarea sugarului.
Daca alaptezi este foarte probabil ca bebelusul sa reactioneze la anumite alimente din dieta ta, cum ar fi laptele de vaca, produsele obtinute din lapte de vaca, citricele, ciocolata, pestele, ouale, carnea de vita, capsunile, fragii.
Copilul poate face colici si atunci cand mama consuma alimente despre care se stie ca baloneaza: conopida, varza, varza de Bruxelles, fasole.

Laptele praf este tot lapte de vaca,dar prelucrat.
bau
Postat pe 23 Martie 2010 17:15
salutare...deliarebecca imi poti trimite te rog si mie lista cu alimentatia in timpul alaptarii???mersi mult...
cristi_21
Postat pe 17 Iulie 2010 15:50
De la: deliarebecca, la data 2008-09-23 10:12:35buna mihaela daca vrei iti pot trimite eu o lista cu cea ai voie sa mananci si ce nu cat timp apaltezi...daca vrei contacteaza-ma si ti-o trimit


Buna! As dori si eu acesta lista cu alimente permise si interzise in timpul alaptarii.
Adresa mea este myyysterious_eyes@yahoo.com
Multumesc!
anaydamaria
Postat pe 22 Septembrie 2010 11:31
buna as dori si eu lista daca se poate, am ajuns la disperare nu mai stiu ce sa mananc. multumesc!!!! bubu_zrz@yahoo.com
matei_ionut
Postat pe 3 Decembrie 2010 16:33
mamicilor care alaptati,intrati pe www.lumeapiticilor.ro si aflati tot ce va intereseaza.
garbo176957
Postat pe 3 Decembrie 2010 17:18
BUNA fetelor! nu as vrea sa va contrazic dar sa stiti ca eu nu prea am facut abstractie de apr nimik in timpul sarcini am mancat orice (bineiteles nu in exces) si dupa cate se stie bb se obijnuieste cu dieta ta inca din timpul sarcinii. acum multa lume spune ca bananele dauneaza nu sunt de acord vinetele la fel adik cel putin la mn totul e k .sincer in afara de fasole nu ma prea abtin de la nik si am un bb sanatos tun . ASA ca fetelor eu spun sa nu va mai luati dupa ce spune unu sau altul ptr ca noi ca mame o sa observam cand la bb nu ii e bn si o sa stim sigur de ce !!!Mult succes in continuare si multa sanatate!!
osencutza21
Postat pe 17 Aprilie 2011 15:22
as dori sa stiu ce alimente se pot consuma pe timpul alaptarii pentru a nu dauna copilului] daca a-ti putea sa-mi spuneti ce alimente se pot consuma si care nu sint recomandate adresa mea valeaizvoarelor@yahoo.es
garbo206078
Postat pe 16 Mai 2011 22:30
BUNA . IMI DAI SI MIE TE ROG LISTA CU ALIMENTELE INTERZISE IN ALAPTARE CA AM UN INGERAS DE 10 ZILE SI VREAU SA O ALAPTEZ MULT TIMP , INSA NU STIU CU CE SA MA HRANESC? ADRESA DE MAIL ESTE
FLORISEK@YAHOO.COM

ITI MULTUMESC ANTICIPAT MAMA SI RIANA
FLORISEK
Postat pe 17 August 2011 12:21
Buna,

Daca se poate as dori si eu aceasta lista:)

Adresa mea de mail este merghesclaudia@yahoo.com

Multumesc!
garbo247707
Postat pe 13 Noiembrie 2011 02:23
buna. eu sunt mamica de 9 zile si am rugamintea daca se poate sa i-mi trimiteti si mie lista cu alimentele interzise, daca se poate la adresa nicolae.magdalena@yahoo.com . o zi buna
copilu_84
Postat pe 29 Noiembrie 2011 14:34
Buna asi dori si eu lista cu alimente interzise te rog daca se poate :*:* adresa mea de email este danutza_olty@yahoo.com.......astept raspunsul tau....iti multumesc din suflet!
garbo254194
Postat pe 11 Decembrie 2011 21:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alaptatul noaptea 2 De la: laurici 10 Februarie 2010 00:54
constipatia la bebelusi 12 De la: creataamalia 6 Aprilie 2010 15:29
copii nascuti an 2 iulie 2008 115 De la: office_salinasusesi_ro 26 Februarie 2010 23:34
DE VANZARE: CARUCIOR COPII,TARC,SCOICA 29 De la: garbo168741 20 Septembrie 2010 12:53
prea putin in greutate 28 De la: garbo229018 9 Octombrie 2011 13:23
Setari Cookie-uri