medicamente permise in timpul alaptarii

Am de cateva zile o durere insuportabila de masea.Nu am luat nici o pastila pentru ca mi-e frica , caci alaptez.Oare pot lua ceva pentru durere?
mihaela_dardac
Postat pe 22 Septembrie 2008 18:57
eu stiu?incearca nurofen sirop, lui andrei i-am dat siropul asta la 2 luni, deci nu cred ca ce s-ar transmite prin aptele tau i-ar face rau la varsta asta...
ruschita
Postat pe 22 Septembrie 2008 22:54
indicat este sa soliciti sfatul medicului pentru orice medicament pe care doresti sa-l iei. eu am avut dureri mari de spate si medicul a spus ca nu pot sa iau nimic cat timp alaptez. ai mare grija!
felideni
Postat pe 23 Septembrie 2008 00:22
Draga Mihaela si eu am avut aceeasi poveste de ceva timp, ma durea o masea si chiar se si umflase partea cu pricina, am rabdat cat am rabdat si in final cand am vazut ca se si umflase am mers la stomatolog, si mi-a spus sa iau amoxicilina cate 1 de 500 la 6 ore in primele 3 zile si apoi in urmatoarele 2 zile sa iau cate una la opt ore. Pentru durere mi-a dat nurofen, insa eu nu l-am luat pt. ca intre timp nu ma mai durea atat de tare, si farmacista spunea ca nu e chiar indicat daca alaptez...In fine, mi-a trecut dupa tratament si spunea dr. sa merg sa o scot cand termin cu trat. si nu mai am dureri, insa nici acum nu am fost, adevarul e ca mi-e groaza...pana la urmatoarea durere...
adinuta_p
Postat pe 30 Septembrie 2008 11:40
Buna singurul medicament este rabdarea si leacurile babesti
bica_kidz
Postat pe 1 Octombrie 2008 17:04
eu cand am nevoie de pastile intreb medicul bebelusului ce pot sa i-au ca inca alaptez
raducu_kidz
Postat pe 8 Octombrie 2008 00:46
Eu am luat in cazul durerilor - nurofen pt. adulti, asa mi-a zis medicul pediatru al copilului dar atentie cat alaptezi nu ii dai si copilului nurofen ca se transmite prin lapte din doza ta deja.
sanatate!
julita79
Postat pe 5 Decembrie 2008 14:48
poate ma faceti si pe mine sa inteleg de ce stau oamenii sa-i doara maselele? eu am avut o singura data in viata mea probleme cu o masea cand a inceput sa ma doara noaptea maseaua era perfect sanatoasa la exterior numai ca in interior avea o carie lucru pe care l-am aflat in dimineata urmatoare cand am mers la dentist sa nu-mi spuneti ca va e frica sa mergeti la stomatolog ca mai bine mergeti la inceput si o plombeaza decat stati pana este nevoie de extractie.
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Februarie 2009 13:28
buna fetelor
io am o problema mai grava sunt insarcinata in prima luna si ma doare rau maseaua de minte si nush ce sa iau
medicul numi da voie sa iaunimic
pana sa aflu ca sunt insarcinata am luat pt masele algocalmin ,tador si ketorol ,am cam intrecut masura ,credeti ca afecteaza ceva bebelului?
asi dori un raspuns daca a mai trecut vreo una prin asa ceva

garbo115510alessia_maria
Postat pe 22 Februarie 2009 14:15
trebuie sa mergi la dentist el trebuie sa stie ce sa faca sa-ti treaca ,poate ai o carie si trebuie doar curatata fara sa iei medicamente,primele 3 luni nu-i bine sa iei medicamente fiindca toate ajung la copil placenta ne fiind asa de rezistenta din cate am inteles si oricum copilul tau acum se formeaza iei doar ce iti spune medicul ,anuntal daca ai luat ceva si suspectezi ca erai gravida deja.multa sanatate iti doresc
camitiv
Postat pe 22 Februarie 2009 20:18
badea_iubigeo nu mai lua medicamente dupa ureche mai ales ca esti insarcinata merci la dentist iar apoi consulta si medicul ginecolog felicitari pentru bebe
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2009 10:58
Nu luati mediamente dupa ureche in timpul sarcinii/alaptarii!
Eu am dus pe picioare 2 masele de minte toata perioada asta!Singurul medicament in afara de no spa era dentocalminul, aplicat local cu un betisor de urechi...si apoi ma clateam bine in gura cu apa(e f.periculos, nu tb. inghitit) si apa de gura citrolin e indicata pt. spalaturi!A fost groaznic insa am suportat...megeam periodic la dentist sa-mi scimbe pansamentele si sa ma mai curete, atat cat suportam, pt. a evita vreo infectie!Tot chinul asta a meritat, pt. ca acum am un baietel superb, care pe 22 iulie a aniversat primul anisor!
clementine
Postat pe 30 Iulie 2009 08:28
va raspund eu:niciodata nici nu medicament nu a tratat pe nimeni,este o zicala veche;orice medicament introdus in organism este otrava,cu atat mai mult sa luati otrava in perioada sarcinii sau a alaptarii,mare atentie si cu ibuprofenul(nurofenul)nu se indica afi administrat la copii sub 6 luni,in concluzie nici la mamicile care alapteaza la aceasta varsta!putina lume stie ca banalul algocalmin atat de des administrat ca analgezic este interzis in aproape toate tarile lumiii pt reactiile adverse posibile,care nici nu sunt indicate in prospect,unul din ele ar fi agranulocitoza(scaderea leucocitelor din sange),sau ca 1 din 22.000 de pers care i-au acest medicament moare pe zi?in curand acest medicament va fi interzis si la noi,dar se pare ca ies bani frumosi din asta ca asa sunt romanii saraci si cumpara numai dupa reclame.a fost doar un exemplu.. mamici inainte de a lua orice medicament intrebati medicul este f important,atat pt sanatatea voastra cat si cea a copilului,numai bine,sanatate
anafaraon
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:34
am gresit un cuvintel:"niciodata, nici un medicament nu a tratat pe nimeni"(Hipocrate);"nimic nu este fara otrava,totul este otrava in functie de doza"(Paracelsius).
anafaraon
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:39
buna! badea iubigeo eu pe prima saptamana de sarcina,fara sa stiu, cu toate ca urarisem cu med gin perioada fertila pt a ramane insarcinata,am facut o infectie urinara urata si am luat zanocin!trbuia sa iau una la 24 de ore dar nu m-am uitat pe cutie decat dupa ce am aflat ca sunt insarcinata si deci am luat 1 la 12 ore!!!! eram disperata ...unii imi spuneam ca va fi copilul cu malformatii....nici nu vreau sa ma mai gandesc prin ce am trecut....! am fost la un pas de avort!! eram terminata ...prima sarcina,primul copil, si mi-l doream atat de mult...ca sa renunt la el...iti dai seama cam ce era in sufletul meu...:( Insa Doamne Doamne mi-a dat curaj si intelepciune si am pastrat sarcina! vreau sa iti spun ca am un bebe tare frumusel si cel mai important cat se poate de sanatos!! mergi la medicul ginecolog si sfatuieste-te cu el ! apoi in functie de ce iti spune, tu si sotul tau luati o decizie! daca Doamne Doamne vrea ca acest copil sa se nasca si sa fie sanatos ,va fi indiferent de ce pastile ai luat! ai incredere in Dumnezeu si totul va fi bine! pupici si multa sanatate
Alex_Marian
Postat pe 17 Decembrie 2009 19:35
mda....acum m-am trezit si eu ...si am vazut data mesajului tau ....asta este...cred ca o decizie a fot luata deja!
Alex_Marian
Postat pe 17 Decembrie 2009 19:37
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:54
si daca alaptezi poti loa ceterol sau reuxen si io am loat nu are nimik dar numai la nevoie daca te doare maseaua si inca ceva poti so scoti si vei interupe alaptatu cateva ore si io miam scos masea si iam dat lapte praf la fetita 2 mese
dj_paloma
Postat pe 6 Martie 2012 20:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: garbo_11721 26 Februarie 2013 11:05
durere de masea de 2 zile si alaptez ce calmant potsa eau ca sa si unflat 1 De la: garbo254435 12 Decembrie 2011 22:24
aplic unghii false cu gel sau acryl la domiciliul clientei sau al meu 1 De la: unghiifalseroxana 10 Noiembrie 2010 21:49
cantitatea de ulei necesara zilnic 17 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:41
vaccinuri la bebelusi 74 De la: nikole_dulcik_2u_dx 24 Aprilie 2016 15:52
Setari Cookie-uri