botezul si scaldatoarea copilului

Buna! Vom avea si noi botezul bebelusului peste 3 saptamani, dar nu cunosc prea multe informatii despre botez, si mai ales despre scaldatoare, cand si cum se face.Aveam asa o vaga idee despre ce inseamna, dar soacrea mea vine cu tot felul de idei care ma bulverseasza si mai tare.DEci, ce presupunne borezul si scaldatoarea?
mihaela_dardac
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:48
Buna Mihaela hai sa-ti spun cum am procedat noi la botez....a venit nasica acasa a imbracat-o pe DELIA cu hainutele pe care i le-am luat eu special pt botez,a plecat la biserica..acolo iti inchipui slujba bagat bebe in cristelnita etc...la final nasica a imbracat-o pe DELIA cu hainutele pe care i le-a cumparat ea..... au venit acasa eu a trebuit sa stau in pragul usii si nasica sa-mi dea copilul spunand: "MI-AI DAT UN PAGAN , TI-AM ADUS UN CRESTIN"ASTA DE 3 ORI SI SE STINGE LUMANAREA IN TOCUL USII SUS IN FORMA DE CRUCE.. la scaldatoare e simplu se face cand consideri u poti sa o faci si a doua zi.... noi am fost programati la biserica la 15 si am facut scaldatoarea la 19... in cadita unde nasica face scaldatoarea noi am pus petale de trandafiri,busuioc, bani, aur si i-a facut baita lu bebe acolo si in timp ce o imbaia ii urzea de bine nasica.... apa in care s-a facut scaldatoarea lu bebe trebuie aruncata la radacina unui copac de catre moasa...trebuie sa ii alegi o moasa din prietenele tale care atunci cand va face cea mica anul v-a trebui sa vina la ea cu ceva nou......Dupa scaldatoare nasica a imbracat-o cu alte hainute fata de cele de la biserica,ma rog acum depinde nasica noastra a cumparat 2 sacosi de haine pt botez....si toata lumea dupa asta i-a bagat banuti lu bebe in batistuta ca sa fie fata strangatoare....noi asa am procedat sper ca iti suntem de ajutor...pupici...daca mai ai intrebari iti raspundem....
deliarebecca
Postat pe 15 Septembrie 2008 12:50
multumesc mult. auzisem ca se face scaldatoatea in noaptea aceea, ca poleci de la restaurant la 12 noapte si vii acasa si faci scaldatoarea, cu toate ca e mai incomod asa.deci se poate face si a doua zu, dau in aceeasi dupa biserica
mihaela_dardac
Postat pe 17 Septembrie 2008 11:18
noi am avut botezul acum o saptamana si iti spun cum am procedat noi:am cumparat un set de hainutze -cu astea le-am imbracat inainte de a pleca la biserica ,dp botez nasik l-a imbracat cu hainele cumparate de ea,am fost la restaurant am mancat ,am baut ,am petrecut si a 2 a zi la pranz ,tu poti face cd vrei ,am facut baia de mir -in caditza lui bebe pui o lingurita de miere,petale de flori ,un banut de argint(ti-l ia nasa),un obiect de aur il spala nasa in apa aia si dupa aceea trebuie sa-l unga cu uleiul pe care il duci si il iei tu ,cel de la biserik,pe tot corpul si il imbraca cu alt set de hainutza tot de ea aduse,nasa tb sa-i ia lui bebe un obiect din aur neaparat,lumanarea si ce mai vrea ea sa cumpere,tot nasa tb sa ia si cruciulitele pt botez pe care le vei pune in piept la biserica in timpul desfasurarii botezului,tb sa cumpere prosop pt preot,sapun si o panza alba pt al primi pe bebe dp botez si o fasa cam 1 m lungime ii tb preotului sa-l miruiasca si cam atat,daca imi aduc aminte si de alte amanunte iti spun sau tu dc ai intrebari .......
mihamedlife
Postat pe 28 Septembrie 2008 20:02
Am fost si eu la un botez in Brasov si in mare scaldatoarea a fost asa cum ati descris si voi mai sus....Ce a fost in plus ....patru ursitoare-animatori pentru copii de la un loc de joaca din Brasov. Acestea au avut un program artistic de vreo 30 minute foarte emotionant...implicand atat pe parinti cat si pe invitati.
Aveti aici pagina clubului. http://oakiclub.ro/evenimente.htm daca doriti sa vedeti ce fac ei cu aceasta ocazie si e imposibil sa nu gasiti oferte de acest gen si in orasul vostru!
Bafta!
sebastian_aka
Postat pe 12 Noiembrie 2008 19:07
Scuze, dar am scris gresit pagina clubului de petreceri unde puteti vedea ceva nou pentru botez.
Pagina este:
www.oakiclub.ro
sebastian_aka
Postat pe 21 Noiembrie 2008 20:43
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Martie 2010 06:31
hmmmmmmmmm..botez in salina, interesant da
pinicuta
Postat pe 19 Martie 2010 09:07

office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 08:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebe 3 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 23:54
Bebele meu e agitat 6 De la: garbo_410599 19 Mai 2015 09:06
vaccinarea bebelusului 9 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:25
alergie sau intoleranta lapte vaca 1 De la: 31 Ianuarie 2009 14:06
BRONSITA 2 De la: nicoleta26 13 Februarie 2010 19:38
Setari Cookie-uri