Anemie carentiala la bebelusi

Sunt mamica unui baietel de 2 luni care in urma unor analize de sange de rutina a fost diagnosticat cu anemie carentiala. As vrea sa stiu s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si daca da cum ati scapat de acest diagnostic.Medicul pediatru mi-a recomandat sa-i dau o pastiluta de acid folic de 1 mg pe zi (jumatate dimineata si jumatate seara) in completare cu ce-mi va mai da medicul de familie.Tratamentul va dura 1 luna de zile dupa care trebuie sa repetam analizele de sange.Precizez ca baietelul meu s-a nascut prematur la 36 de saptamani cu o greutate de 2.800 Kg , iar in prezent are 5.200 Kg.Este alimentat exclusiv cu lapte de mama si in afara de aceasta anemie este un baietel sanatos.M-ar ajuta sa intrebati pe cineva care s-a lovit de aceasta problema sau pe cineva care lucreaza in domeniul pedriatic.Orice sfat este binevenit deoarece imi fac foarte multe griji pentru copil si imi este frica sa nu pierd laptele.Valorile in afara limitelor de la analizele de sange sunt : N = 17% si Hb = 8.5 g/dl.Astept mesaje.........
Mon_ame
Postat pe 1 Iunie 2010 18:30
si sideremia?
pinicuta
Postat pe 3 Iunie 2010 10:38
buna,eu i-am facut analizele la 2luni jumatate si i-a gasit anemie.
doctorul de familie mi-a prescris ferrum haussman(5 picaturi dimineata si 5 picaturi seara)
izabella25
Postat pe 6 Iunie 2010 10:07
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Iunie 2010 21:36
mati inebunit cu ferum hausman ala se da gratis si nu e bun de nimic..eu sunt medic de pediattrie si ii dau si fetii mele calciu gulconic..ii pun in ceai sau apa timp de 10 zile cate o fiola pe zi..peste un an si sub un an cate jumatate de fiola pe zi
kidz007774
Postat pe 9 Iunie 2010 23:06
medic de pediatrie care confunda calciul cu fierul?si care da copilului calciu fara sa ii faca analize (ca poate nici nu are nevoie, si apoi surplusul de calciu nu se elimina din organsim ci se depune pe organe) , deci nu indemna parintii sa dea calciu copilului daca nu stiu SIGUR -DIN ANALIZE ca are nevoie
pinicuta_
Postat pe 10 Iunie 2010 09:37
ma uimesti pinicuta cate stii,ma bucur ca intrii pe toate forumurile si dai sfaturi ,tineo tot asa,te admir pt.asta,daca o sa am o problema doamne fereste cu fetele mele am sa scriu pe forum si sper ,nu sigur o sa-mi dai un sfat bun va doresc tot binele din lume
kidz005563
Postat pe 13 Iunie 2010 10:58
kidz 5563, eu sper sa nu aveti nici o problema pt care sa va trebuiasca sfaturi (adica sa fiti sanatosi si veseli )
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 10:16
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Iunie 2010 10:18
Ferrum hausmann 2x 10 pic /zi timp de 3-6 luni apoi se repeta hemoleucograma +/- sideremie, daca are scaune mai moi se reduce la 10 pic./zi cel putin 6 luni. tratamentul poate dura si 1 an pana se ating valorile normale de Hb.
ludwig
Postat pe 25 Iunie 2010 22:43








--------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 25 Iunie 2010 23:56
esti cumva medic???
ariane_28
Postat pe 26 Iunie 2010 23:51
da, pediatru.
ludwig
Postat pe 27 Iunie 2010 13:48
De la: ludwig, la data 2010-06-25 22:43:11Ferrum hausmann 2x 10 pic /zi timp de 3-6 luni apoi se repeta hemoleucograma +/- sideremie, daca are scaune mai moi se reduce la 10 pic./zi cel putin 6 luni. tratamentul poate dura si 1 an pana se ating valorile normale de Hb.


Pediatru meu mi-a spus ca picaturile de fier se dau in functie de lunile care le are copilul,ma refer ca de ex la un copil de 2 luni se dau 2 picaturi,nu 10. Si de exemplu daca copilul are 10 luni,se da treptat cate 1 pic la inceput,peste 2-3 zile 2 picaturi,pana se ajunge la 10 picaturi,nu 10 picaturi deodata. Aici fac referire la copii care au facut analize si au descoperit ca au anemie. Oare pediatrul meu greseste in aceasta afirmatie?
bau
Postat pe 28 Iunie 2010 22:50
eu lui Raz i-am dat 5 pic pe zi timp de 3 luni la recomandarea med pediatru...dar nu am auzit pe nimeni sa ii dea 2 x 10 pic/zi si mai ales nu mai mult de 3 luni
aly_raz
Postat pe 28 Iunie 2010 23:04
asa este medic pediatru confunda fierul cu calciu
printisorul_mik
Postat pe 29 Iunie 2010 00:32
noi luam fier
pan a la 1 an jumatate

cica asa se da
printisorul_mik
Postat pe 29 Iunie 2010 00:34
buna....fetita mea are acum un an si o luna si la 10 luni am fost internata cu ea in spital unde i s-au facut toate analizele ...la externare mi s-a recomandat sa ii dau fier ptr ca ar avea o usoara anemie. am cumparat sticluta de fe hausman si m-am apucat voiniceste sa ii dau copilului cate 5 pic de doua ori pe zi asa cum scria pe recomandarea medicului dar nu i-am dat decat trei zile maxim 4 deoarece s-a constipat f rau ....cand am fost la controlul periodic lunar la puericultura doctorita ei pediatra m-a certat ca i-am dat deoarece a spus ca putetu sa ii iasa analizele asa si din cauza infectiei si a bolii in sine pe care a avut-o dar eu ca sa fiu linistita m-am dus si i-am refacut analizele si surpriza toate ia-u iesit perfect nici urma de anemie....si nu cred ca cele 3-4 zile de fe au avut vreun efect cred ca pur si simplu nu avea carente de fe ci doar a fost un diagnostic eronat .....eu cred ca nu trebuie sa administram copiilor ca si fe dupa ureche, este adevarat ca orice carenta de ca si fe este periculoasa dar la fel de periculoasa poate fi si administrarea in plus a acestora......
cory_emy
Postat pe 29 Iunie 2010 00:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lapte praf 9 De la: garbo_379627 8 Aprilie 2014 13:33
AM SI EU O RUGAMINTE 4 De la: ANYYTA 6 Octombrie 2009 21:23
Viitorul copiilor nostri 1 De la: kidz003333 2 Septembrie 2009 22:13
moalele capului 3 De la: iasomia 25 Ianuarie 2012 21:06
centru pentru copii-Constanta 1 De la: zanazanelor 4 Septembrie 2009 17:14
Setari Cookie-uri