Cum sa ramin insarcinata

Salut. Am o intrebare si va rog sa ma ajutati.... Am nascut nu demult dar din nefericire copilul a decedat cit de curind pot sa ramin insarcinata. Va rog sa ma ajutati...
garbo_8702
Postat pe 18 Octombrie 2012 16:24
Buna, daca doresti sa ramai insarcinata atunci trebuie sa faci in felul urmator: cand i-ti vine menstruatia ai 20 in care poti ramane insarcinata , mai putin zilele in care esti la menstruatie. Mai pe scurt daca pe 1 a luni a venit menstruatia incepand de pe 6-7 a luni , in functie de femeie cum are menstra, trebuie sa ai contact cu sotul pana pe 20 a luni( deci cam 13-14 zile). Metoda este garantata pt. ca eu asa ma facut(la recomandarea medicului) pentru a ramane insarcinata cu al doilea copil ca sa intru dintr-un nprenatal in altul.
geany20062006
Postat pe 20 Octombrie 2012 07:46
mda... ce inseamna planning familial: asa mai apare cite o fiinta umana pe lumea asta: ca n-are chef ma-sa sa se duca la serviciu.
In rest, on topic prefer sa nu raspund, pentru ca nu imi pot imagina ca un copil echivaleaza un obiect pierdut: cit de repede putem obtine ALTUL.


quasaria
Postat pe 20 Octombrie 2012 09:44
in principiu la doua trei luni se poate ramane insarcinata, dupa o nastere...
dar decat sa intrebi aici, mai bine intreaba un medic de obstretica si ginecologie.
o sa.ti faca si ceva analize si apoi o sa iti spuna si daca e indicat sa incerci sa mai faci repede un copil sau daca e nevoie de o pauza si eventual un tratament!
poate costa consultatia, dar e o cale mult mia sigura decat niste pareri de pe net.
nu suntem toti la fel!
heartbit
Postat pe 20 Octombrie 2012 12:39
Buna! Cel mai bine e sa intrebi un medic. Daca ai facut cezariana si copilul nu a avut un an trebuie sa mai stai putin, daca a fost nastere normala se poate incerca mai devreme. Si trebuie stiut cate zile sunt intre 2 menstruatii. La 28 de zile, ovulatia e la a 14a zi, la 29 la a 15a zi. Sunt si teste de ovulatie in farmacii pentru o precizie mai buna... Sanatate si mult succes!
garbo075336
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:57
De la: quasaria, la data 2012-10-20 09:44:58mda... ce inseamna planning familial: asa mai apare cite o fiinta umana pe lumea asta: ca n-are chef ma-sa sa se duca la serviciu.
In rest, on topic prefer sa nu raspund, pentru ca nu imi pot imagina ca un copil echivaleaza un obiect pierdut: cit de repede putem obtine ALTUL.


pai fiinte sunt destule pe lumea asta numai ca putini stiu care este datoria lor pe lumea asta..Si asa ca inainte sa ii aduci pe lume ,mai intai trebuie sa vezi daca ai posibilitati sa ii cresti si sa ai cu cine te intelege...sa vezi daca tatal are bani ca sa poate intretine copilul si sa ajute si mama ca doar din asta ti-ai luat barbat
ingerasulluptator
Postat pe 23 Octombrie 2012 21:41
Multumesc lui Garbo ca mi-a sters postarea ...Doare asa tare adevarul ???
Rotty
Postat pe 27 Octombrie 2012 12:30
De la: garbo_8702, la data 2012-10-18 16:24:40Salut. Am o intrebare si va rog sa ma ajutati.... Am nascut nu demult dar din nefericire copilul a decedat cit de curind pot sa ramin insarcinata. Va rog sa ma ajutati...


va trebui sa faci analize; de curiozitate ti-ai facut RH-ul tu si partenerul? eu am vazut medici de meserie (sot sotie, ambii medici) care au adus pe lume doi retardati pentru ca erau incompatibili de Rh!; dar pot fi multe boli care sa duca la decesul bebelusului;
Cat de repede....asta nu se poate ghici; vezi mai intai care a fost cauza decesului
adeline
Postat pe 27 Octombrie 2012 20:03
iei laptisor de matca,si vitamax,una la trei zile.laptisorul de matca....inchipuie-ti,orice albina se hraneste cu laptisor de matca,se schimba genetic,isi mareste corpul de 50 ori,si devine regina,cu o fertilitate......la om,laptisorul de matca da rezultate,si la el si la ea,din cauza ca contine toti aminoacizii necesari corpului,plus vitamine,minerale,etc.
Vitamaxul contine acid folic,stiu ca e scump,dar se dau si cate cinci pastile,sau cate zece,cumperi cate vrei,unele farmacii dau si cu bucata....
te intseleg ca vrei sa ai alt copil,numai asa se vindeca sufletul dupa pierdere.
luati amandoi vitamine,si laptisor de matca,poti citi si pe net ce face,si afla care este perioada ta fertila,la mijloc,intre doua cicluri,si chestia cu mucoasa vaginala,care devine clara,in zilele fertile.
asa am facut eu,si am ramas din prima.....acum am doi copii,fata si baiat.


daniilia
Postat pe 7 Noiembrie 2012 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am o problema ! 5 De la: deliarebecca 28 Iunie 2009 14:32
viitoare mame din cluj 2 De la: kidz008507 10 Iunie 2010 16:42
Mamica in luna August 1 De la: RazaDeSoare 23 Decembrie 2008 14:46
bebe agitat, plangacios! 5 De la: Alina80 30 Iunie 2009 15:38
concediul de risc maternal 2 De la: viobregar 29 Martie 2010 18:23
Setari Cookie-uri