idei de retete

topic pentru mamicile care nu stiu ce sa mai gateasca.....
eu sunt una dintre ele. azi am gatit ardei umpluti.....
dar peste cateva zile iar o sa raman in pana de idei...
cine care cu idei?

tudor_claudia
Postat pe 10 Iulie 2008 15:52
retete pt adulti sau pt bebei?:) mie imi place pui la cuptor, mancare de gutui, ciorba de rosii, salata orientala, vinete impanate, macaroane cu branza, chiftele marinate
ruschita
Postat pe 10 Iulie 2008 22:11
ruschita, ma refer la macare pt oameni mari...adica noi adulti, ca pt bb inventez ceva am carti cu retete pt bb din care sa ma inspir...dar cand vine vb, intrebarea: ce mancam azi? imi vine sa imi iau campii
rareori am pofta de ceva..si totusi trebuie sa pap ceva in fiecare zi....si de nu as fi asa de mofturoasa..ca nu mananac 3 zile la rand acelasi fel de mancare....
tudor_claudia
Postat pe 10 Iulie 2008 23:12
uite... mici, plachie de peste, stai ca ma mai gandesc... pizza, placinta cu varza (nu stiu sa fac dar am mancat la altii si mi-aplacut ), orez cu prune, tochitura dobrogeana (adica tochiturta cu mamaligura si cu cohiuri si cascaval ras peste), musaca, salata de vinete, friptura cu catorfi prajiti si ardei copti, friptura cumamaliga si mujdei (mie imi place mult mamaliga cu cartofi si mujdei), orez cu lapte, crema de zahar ars. stii, eu cand nu am ce manca mai mananc si din astea de ale lui bebe si sunt bune, zau asa, ori supici de ale lui ori cerelae (bebelac cu orez si zmeura... yammmy). Ia zi, ti-am dat vreo idee buna cu toate astea, ca daca nu, ma mai gandesc si iti mai zic:))
ruschita
Postat pe 11 Iulie 2008 09:51
chiar, da-mi o adresa de email ca iti trimit ceva retete pe care le-am primit si eu de la altii:)
ruschita
Postat pe 11 Iulie 2008 09:52
tu_claudia_2000@yahoo.com, ma poti apela si pe mess.....asa am si eu carte de bucate..d.ar efectiv nu am pofta de mancare...... si ma mir de fica-mea....
oare cu cine o fi semanand?????????????????????????
tudor_claudia
Postat pe 11 Iulie 2008 11:01
buna fetelor!
va scriu si eu o reteta cre mie imi place foarte mult
ingrediente:orez
1piept de pui
1vanata
1ardei gras rosu
1ardei gras galben
1ardei gras verde
1dovlegel
suc de rosii sau kechup sau pasta de tomate pentru sos la alegere
Orezul se fierbe in supa de pui sau in delikat de legume. Pieptul de pui si legumele se taie felii betigase foarte subtiri. Intr-o tigaie de pune ulei de masline sau de care doriti se adauga pieptul de pui si se lada pana se albeste apoi de pun toate legumele si se calesc. cand sunt aproape gata se condimenteaza cu dare si piper si se adauga sicul de rosii. se mai lasa pe foc pana scade un pic.
Intr-o farfurie se pune orez si se face ogarta in mijloc unce se adauga legumele si pietul de pui.
POFTA BUNA!

eu am incercat aceasta reteta si cu paste in loc de orez.sper da va placa.
SIMONA
simona77
Postat pe 11 Iulie 2008 13:11
inata merci mutl cred ca sapt viit o sa incerc si eu....
tudor_claudia
Postat pe 11 Iulie 2008 22:35
haideti sa va dau si eu o reteta care sper sa va placa.

Ingrediente:
ardei gras: 1 kg
rosii :1/2 kg
urda : cam 250-300g
oua:1-2
sare, piper

Se spala ardeii, se curata de seminte si se taie bucatele mici. Intr-o cratita se pune putin ulei si se pun ardeii . Cand sunt aproape facuti, se pun si rosiile, tocate si ele ca pentru salata si de preferat ar fi sa fie si decojite, sau facute suc de rosii, sau suc de rosii. Eu fac cu suc de rosii, ca sa nu ramana pielitele de la rosii. Se lasa la foc pana se fac si se amesteca din cand in cand. Cand sunt gata, cam cu 10-15 min inainte, se pune si urda si se amesteca . Se pune sare, piper, dupa gust. Iar inainte sa opresti focul, pui si oul batut. Urda sa o faramitati bine, ca sa nu ramana bucati mari.
Este delicioasa.
Aceasta mancare se face la aromani, dar toti prietenii nostrii sunt romani, inclusiv sotul meu, care e inebunit dupa ea. Eu fac tot timpul din 4kg ardei, 2 rosii si 1kg urda. Si in doua zile numai am.
Pofta buna!
chira
Postat pe 12 Iulie 2008 00:43
Mariana vreau sa te intreb pot folosi altfel de branza caci mie nu imi place urda
astept si alte retete. simona
simona77
Postat pe 12 Iulie 2008 13:06
da, Inata, poti folosi si alt fel de branza, numai ca iese mai buna cu urda, cel putin asa mi se pare mie.Dar am facut si cu branza, cand ni s-a intamplat sa nu avem urda.
chira
Postat pe 12 Iulie 2008 14:40
chiar am sa incerc si abia astept sa vad cum este.
duminica placuta!
simona77
Postat pe 12 Iulie 2008 18:59
astazi am preparat reteta propusa de chira si , delicioasa.mie nu imi place urda insa in aceasta mancare e tare gustoasa. mai astept retete de la ea.pana si bebelelor le-a placut.
simona77
Postat pe 15 Iulie 2008 19:13
inata, ma bucur ca ti-a placut. asta este specifica noua, machedonilor. Mai avem cateva retete, dar sincer , nici eu nu prea le fac.
chira
Postat pe 1 August 2008 11:36
Mi-ati dat idei cred ca o sa prepar si eu reteta cu urda ca poate ii place si lu bebelu meu ca in gen nu mananca branza ...nu ii plac lactatele ..Si sotul e foarte pretentios la mancare ...ieri le-am facut .....ardei umpluti dar maine chiar nu stiu ce sa mai fac ...
mamik_24
Postat pe 10 August 2008 13:29
stie cineva sa faca shaorma? as manca non stop

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:23
buna eu am facut shaworma in casa.....iti spun cum fac eu:pieptul de pui il fac in tigaita unsa cu putin ulei si iese ca si cand a fost facuta pe gratar,cartofii prajiti in putin ulei,rosii proaspete,castraveti proaspeti sau murati(depind e cum am pofta),varza alba sau rosie,kechup,maioneza facuta in casa,pasta de usturoi.Asta folosesc eu la shaworma...lipiile le cumpar.....si pofta buna!!!!
deliarebecca
Postat pe 18 Octombrie 2008 10:23
suna bine reteta chirei ,o incerc si eu maine si dam verdictul...pupici.nici lexuk mea nu papa lactate de la un timp.nici lapte ,nici iaut,nici branza.....asa mascata poate o sa pape.
melutza
Postat pe 20 Octombrie 2008 18:57
avem si noi 2 retete pe care Delia o papa cu mare placere:CONOPIDA CU PUI SI BRANZICA DE CASA. INGREDIENTE:conopida 2-3 buchetele;piept de pui100 gr;2 -3 lingurite branzica de cas;lamaie. Se fierbe conopida cu pieptul dee pui,se paseaza conopida,pieptul de pui impreuna cu branzica de casasi putina zeama de lamaie
CONOPIDA CU BROCOLI: INGR:50 GR brocoli;50 gr conopida;apa;putin lapte.Legumee se fierb in apa cu putina sare,dupa care se scurg se paseaza si se amesteca cu putin lapte cat sa capete consistenta unei creme

Pupici speram sa va placa si voua...
deliarebecca
Postat pe 22 Octombrie 2008 15:15
Buna. Iti raspund si eu in legatura cu Shaorma, chiar daca este mai tarziu. Lipiile le cumpar, ca majoritatea. Puiul, adica, pulpe, piept etc, il fac la gratar, sau prajit. Cartofii prajiti. Ca si sos, noi nu am folosit maioneza, am amestecat: smantana cu usturoi pisat si cu castravete, crud, sau murat, dat prin razatoarea mica, si stors de zeama. Uneori am pus si varza, dar mai rar. Dar sosul este minunat. Nici ceapa nu am pus, ca oricum atunci cand facem shaorma abea asteptam sa papam. Pofta buna.
Kiki_Mic
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:29
www.bucataria.net
ruschita
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:04
ciuperci umplute, salata de ton...asa ca idee...retete se gasesc cu sutele pe net...
vince
Postat pe 13 Februarie 2009 18:06
Da,ai dreptate vicenzia dar e mai bine sa faci cele care au fost deja incercate.
eu am acum facute spaghete carbonara,delicioase.daca vreti ,va dau reteta.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Februarie 2009 22:36
asteptam reteta ninutza
simona77
Postat pe 24 Februarie 2009 16:44
am uitata sa specific ca retetele au fost incercate. O sa
postez si o multime de retete de sosuri pentru paste, exact asa cum se fac in Italia (am mama si sora care lucreaza in bucatarie in Italia).
pe curand!
vince
Postat pe 25 Februarie 2009 18:15
Pai sigur ca o sa v-o dau,sper insa sa va placa pt ca mie imi place tare mult,daca nu ar fi bai kg in plus as manca doua portii
nu dau cantitati pt ca o sa faceti in functie de cate pers sunteti la masa.sa zicem ca asa e pt 2 persoane:
puneti spaghetele la fiert in apa si sare
o ceapa la calit in ulei de care vreti,eu mai pun si de masline,si cand e destul de calita adaug bacon taiat bucatele cam 200 gr si las sa se prajeasca putin,sa lasa grasime si cat sa ia ceapa gust bun,daca e afumat e si mai bine.
apoi adaug 400 ml smantana dulce (la mine aici e lichida tare) si las sa fiarba putin,sa scada si sa ramana un sos mai putin grosut,sa nu scada prea mult.se adauga parmesan dar eu nu mai pun pt ca smantana are deja destule calorii.eu nu pun nici sare nici piper .servirea e imediata.sper sa va placa.pofta buna.si astept pareri.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Februarie 2009 22:35
Vicenzia,am intrat si eu pe acel site si am vazut cateva retete asa ,fugitiv dar m-am uitat la niste branzoici si erau atat de laudate incat fac si eu,imi lipseste insa drojdia.dupa ce le fac va dau reteta daca nu cumva o stiti deja.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Februarie 2009 22:39
abia astept sa vina sambata sa fac si eu pastele mi se par delicioase. o sa iti spun daca mi-au placut.fetitele mele sunt inebunite dupa paste le-am facut cu carne si aseara cu legume si au papacit foarte bine
simona77
Postat pe 26 Februarie 2009 10:41
Buna seara,doamnelor!Ce mai faceti?N-ati mai intrat pe topicul asta?Eu va urez tuturor doamnelor ca primavara asta sa va aduca mult soare in suflete,multa caldura,iubire si tot ce va doriti!Am citit cateva dintre retetele dvs de mancare.Nici una dintre dvs n-a amintit de ciorbe.Nu va plac?Poti sa inventezi oricate vrei:de pui ,de vita,de porc,de primavara,fara carne sau supe.Preferata mea e supa cu galuste,din care ii dau si lui Razvan,baietelului meu.Si o papa!!!!Am vazut ca va e teama,parca(imi cer scuze daca asa mi s-a parut!)sa scrieti si retete mai...cum sa zictraditionale.delicioase.A incercat Ruschita sa scrie cateva.Asa,mai romanesti.Sarmale sau musaca sau...cate si mai cate.Eu,de pilda,nu pot sa nu mananc salata la felul doi,sau chiar salate simple.va trebuie salata verde,ridichi,ceapa verde sau veche,bucati de pui sau mezel(sunca de pui sau ce aveti altceva),porumb la cutie,marar sau patrunjel(contin multe vitamine)un cartof copt sau fiert(daca faceti o portie),un ou fiert si crutoane(paine taiata cubulete pe care o bagati la cuptor intr-o tava,dupa ce le-ati uns cu f putin ulei de care avewti,masline sau floare-soarelui).Amestecati si papati!Cu salata sta va puteti juca oricat:daca ii puneti pipote(pe care le-ati spalat bine in prealabil si le-ati fiert vreo jumatate de ora si le-ati prajit 5 minute) si fasole verde fiarta(la aburi sau nu)se numeste ca ati facut celebra salata Nicoise,daca la toate ingredientele de mai sus(excluzand Nicoise)puneti peste in ulei si multa lamaie e norvegiana,etc.Asta ca sa va sfatuiesc in ce priveste mancarurile altor popoare.Si mai am o droaie.Va puteti epata sotii,seara sau duminica cu cate o reteta noua.Va urez sa le faceti si....pofta mare!
davinti
Postat pe 1 Martie 2009 21:17
nu cred ca se fereste nimeni de ciorbe insa aici vrem sa aflam retete noi ceva ce poate nu am mai gatit niciodata.uite eu de exemplu nu stiam de salata nicoise desi gatesc salate. ne plac si noua si copiilor nostrii.
pa cele traditionale ca sarmalele si altele le stim gati, le stim gustul, vrem ceva nou.
simona77
Postat pe 2 Martie 2009 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand premegator Fisher Price 1 De la: creatza 3 Septembrie 2009 15:10
Caut sot/soata! 31 De la: Axl_R 29 Septembrie 2015 21:10
Vand carucior VarioSport by Haberkor 1 De la: loredanabeuca 11 Iulie 2009 23:18
Mucenici la copii 5 De la: felideni 10 Martie 2009 11:39
Educatia crestina a copiilor 53 De la: aly_fab 17 Noiembrie 2010 01:29
Setari Cookie-uri