paraziti intestinali

buna! eu prepar laptele formula cu apa potabila fiarta timp de 5 minute. astazi am citit un paragraf unde era recomandat ca laptele formula sa fie preparat cu apa plata, pentru a nu contamina bebelusul cu paraziti intestinali (eu stiu ca apa plata are foarte mult conservant). este posibil ca bebelusul la 4 luni sa aiba paraziti intestinali?? voi ce stiti despre acest lucru?
felideni
Postat pe 23 Iunie 2008 21:03
buna. apa plata are conservanti? nu am auzit...eu stiam ca apa plata e de fapt apa minerala dar fara dioxid de arbon (adica apa de la un izvor). Parerea mea e ca e mai buna apa plata decat cea de la robinet. In bucuresti cel putin, asta este sigur: noi iarna punem pe calorifer apa de la robinet intr-o farfurie de tabla (sa se umidifice aerul), si s-a asezat la piatra si rugina pe arfuria aia, de a,m lasat-o zi cu cif in ea si nu s-a luat nimica!!!!!!!!!!!!! Totusi, unii pediatrii zic ca apa plata fiind de fapt minerala , contine multe minerale si ingreuneaza rinichii lui bebe (al nostru are si probleme cu ei) , asa ca am pus la chiuveta filtru de apa (din ala care scoate tot: mizeria, bacteriile, tot). dar nu cred ca apa plata contine paraziti...oricum fierberea ar tb sa ii omoare nu?
ruschita
Postat pe 23 Iunie 2008 22:24
poti sa-i faci cu apa plata Dorna izvorul alb, are continut redus de minerale, scrie pe ea ca e buna pt prepararea hranei bebelusui, dar nu e indicat sa o fierbi pt ca atunci s-ar concentra sarurile. . Eu ii dau baietelui meu sa bea apa Dorna fara sa o fierb. Sau exista de la Humana apa special pt prepararea laptelui praf, un coleg de-al meu asta foloseste pt fetita lui.
a1_23
Postat pe 24 Iunie 2008 11:57
ruschita, in articolul pe care l-am citit era mentionat ca si dupa 20 min de fierbere a apei, chisturile de Giardia nu sunt distruse. referitor la apa minerala, se conserva prin acidul pe care il are, pe cand apa plata nu se pastreaza fara conservant. ce fel de filtru este si de unde l-ai cumparat?
felideni
Postat pe 24 Iunie 2008 12:07
cauta pe net pe google family aqua. daca nu gaeseti zi-mi si caut nr lor de tel, aveam o carte de vizita poe undeva. nu sunt singurii ei, gasesti pe net cate firme si marci vrei.noi am luat filtrul cu cele mai multe elemente si cred ca si cel mai scumpo prin urmare dar am zis ca merita, macar sa fie curata apa pe care o bea bebe. filtrul e cam cat 2 mingi si 4 cutii de bere ca si spatiu ocupat, incape sub chiuveta, si are un robinet separat de cel de la teava blocului (adica poti sa folosesti apa de la robinet pt spalat etc si apa de la filtru pt gatit sau baut), merge pe curent electric.
ruschita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:33
ruschita, am gasit si iti multumesc frumos! o seara placuta si pupici lui bebe!
felideni
Postat pe 25 Iunie 2008 21:24
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
flourvigantol 2 De la: pinicuta 26 Decembrie 2009 19:02
FETELORCE SA FAC CIND COPILUL NU VREA SA VORASCA 26 De la: manole-simona 11 Mai 2015 11:48
ce crema de corp folositi pe bebelusi? 72 De la: anton 17 Iulie 2017 10:28
AM SI EU O RUGAMINTE 4 De la: ANYYTA 6 Octombrie 2009 21:23
Vand hainute noi cu eticheta pentru bebei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:08
Setari Cookie-uri