pete rosii

salut!
baietelul meu are 5 luni, si cam de 2 sapt i-au iesit pe obrajiori 2 pete rosii si uscate. mentionez ca inca nu am inceput diversificarea. aceste pete erau prezente si cand l-am nascut dar in proportie f redusa si medicul mi-a spus ca sunt de la hormonii din timpul sarcinii, iar acum s-au extins f urat. oricum ma voi duce la medic, dar daca ati intampinat si voi astfel de probleme spuneti si mie cum le-ati combatut.
salutari la toate mamicile! papa!
sabina82002
Postat pe 29 Aprilie 2008 11:39
Si Mario a mai avut din cand in cand pete rosii pe fata. Eu il ungeam cu Bepanten si imediat ii treceau.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 30 Aprilie 2008 16:32
Buna. Si fetita mea are o pata mare pe un obrajor, uscata si rosie. Am fost la dermatolog si i-a pus diagnostic : dermatita atopica, adica fetita mea are piele atopica (o piele mai sensibila). Mi-a recomandat o crema cu corticosteroizi care are afect pe moment, dupa cateva zile ii apare iar. Tb sa merg din nou la dermato, pentru ca nu e recomandat sa folosim aceata crema pe perioada indelungata. Te rog sa-mi spui ce iti va spune doctorul. In fisierul 'Mamele intreaba' este un subiect DERMATITA ATOPICA. Multa sanatate la copilas!!!!
simi_kidz
Postat pe 1 Mai 2008 09:26
salut!
dr ne-a spus ca este dermatita atopica si ne-a dat urm. trat. :elocom uguent, ketotifen. azi este a 3 zi si arata f bine.
sabina82002
Postat pe 1 Mai 2008 14:46
Salutare! Baietelul meu Filip a facut si el dermatita atopica cand avea 3-4 luni, am inteles ca pana la varsta de 14 ani tot apare si dispare, asa in puseuri! Pediatra noastra ne-a recomandat crema unguent ELIDEL sau ELOCOM! Eu am mai cumparat si il dau constant cu lotiune Mustela Stelatopia (apa curatatoare pt piele cu tendinta atopica) si nu am mai avut nicio problema! Sa auzim numai de bine!!!
ruschitu28
Postat pe 1 Mai 2008 15:00
baietelul meu s-a nascut cu o pata rosie pe fata numita hemangioam .acum o tratam cu laser la bucuresti.vreau sa stiu daca ati auzit ceva despre hemangioame plane
prodea_dana
Postat pe 9 Mai 2008 15:07
Buna si fetita mea sa nascut cu un angiom pe piciorus si eu am auzit ca se poate interveni chirurgical cu laserul tot la bucuresti la spitalul Grigore Alexandrescu dar nu stiu ce sa fac fetita are doar noua luni medicul pediatru a zis sa mai astept sa creasca mai mare,medic de piele a zis sa ma duc sunt in mare dilema .Daca ati trecut prin ceva asemanator va rog sa-mi dati un sfat.
ralu_media
Postat pe 25 Februarie 2009 00:02
BUNA RALU_MEDIA, EU AM TRECUT PRIN ASA CEVA SI TE SFATUIESC SA NU INTERVII DECAT DACA O SA CREASCA FOARTE MULT. FETITA MEA ARE UN HEMANGIOM PE OBRAZ, DAR POT SA MA CONSIDER FERICITA PENTRU CA A INCEPUT SA DISPARA, DE LA 1,5/ 2CM, ACUM SE MAI CUNOASTE FOARTE PUTIN.
SI MIE MULTI MEDICI MI-AU SPUS SA INTERVIN( AVAND IN VEDERE POZITIA LUI OPERATIA ERA EXCLUSA, SINGURA SOLUTIE ERAU NISTE INJECTII CU BLEOMICINA CARE SE FACEAU SUB ANESTEZIE), DOAR UNUL SINGUR, CEL CARE O TINE SUB OBSERVATIE, MI-A ZIS SA-L ASTEPTAM SA-I VEDEM CURSUL PENTRU CA IN GENERAL PANA LA 5 ANI DISPAR SI A AVUT DREPTATE ! EL A FOST CEL CARE MI-A SPUS SA-L LAS IN PACE CA SE INTERVINE DOAR DACA HEMANGIOMUL CRESTE FOARTE MULT. IDEEA E SA NU-L PIPAI TOATA ZIUA SI PE CAT POSIBIL SA AI GRIJA SA NU SE LOVEASCA. ORICUM VEZI CA EXISTA UN TOPIC: HEMANGIOM, ACOLO VEI AFLA MAI MULT DETALII. PUPICI SI MULTA SANATATE
SAMIA
Postat pe 21 Martie 2009 20:20
eu am doar 17 dar am o verisoara care a avut si ea pete rosi si trebuie sa iti faci griji ...trece. Mergi la medic.
MIHAELA92
Postat pe 1 August 2009 18:46
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Decembrie 2009 09:38
Salut.Si fetita mea de 3 ani are dermatita atopica da la 3 luni pe scalp nustiu daca apa purificatoare care ai zis ca o folosesti la baietelul tau , se poate folosi si pt scalp.
kidz007101
Postat pe 1 Martie 2010 16:58
Va rog care poate sa ma ajute cu un sfat sau cu un nume de doctor dermatolog mai bun .Fetita mea de la 3 luni are o dermatita atopica pe scalp, cea ce inseamna ca portiunea cu dermatita nu are par si de vreo 3 ani tot am mers pe la doactori si creme sau unguente ...si nimic . Imi este frica sa nu se mai extind sau sa :sml-fightau sa ramana cu ea pe viata ing0044:
kidz007101
Postat pe 1 Martie 2010 17:14
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Martie 2010 23:27
kidz01, spune-ne din ce orash esti? ai facut analize sau ai fost la alti dermatologi? ce ti-au spus? eu nu cred ca te pot ajuta, nu locuiesc in romania, dar ar fi bine sa fii mai specifica si poate vreuna din mamici te poate ajuta.
aly_fab
Postat pe 7 Martie 2010 19:16
ai incercat pur si simplu cu ulei de masline?? nu sunt sigura daca merge, dar poti incerca, nu cred ca strica... zic si eu, daca gresesc sa ma ierti, nu cunosc detalii prea multe despre aceasta boala...
aly_fab
Postat pe 7 Martie 2010 19:18
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Somnul bebelusilor 91 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:13
sa confruntat cineva? 10 De la: garbo253152 6 Decembrie 2011 22:40
Luxatie congenitala bilaterala de sold 5 De la: Liana_Neicu_1 6 Februarie 2017 09:37
cunoasteti???? 6 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:46
Educatie primul an de viata 9 De la: office_salinasusesi_ro 4 Februarie 2010 09:12
Setari Cookie-uri