Ce avem nevoie pentru prepararea mancarii lui bebe??

Salut Fetelor! M-am gandit sa deschid un nou subiect, cu si despre ce ustensile, masinarii avem nevoie pentru mancarea lui bebe.
Ca multe mamici incep sa-mi fac temele, bebele meu are 3 luni si incerc sa adun ce trebuie pentru mancarica lui, carti cu retete, etc.
Asadar, sa purcedem:
-blenderul, sau mixerul cu recipient ca sa nu murdarim.
- Apoi, razatoarea de sticla, (rozatoarea ) apoi daca gasim pe undeva rasnitza aceea manuala, cu care putem face pureuri pentru bebe, care nu este electrica.
-steamer, stiti dvs oala aceea unde fierbi legumele, prin care vitaminele din fructe si legume se pastreaza.

Eu imi mai cumparasem si tifon, pentru branzica cu calciu, si o sita mai deasa. Daca mai stiti si altele haideti sa le scriem pentru a fi de ajutor tinerelor mamici!!
aly_fab
Postat pe 3 Martie 2010 16:31
eu chiar nu am folosit asa ceva oala si mai cum eu am robotul de bucatarie acolo ii pasam si ii storceam totul,in rest in oalele care le am acolo i le fierbeam
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 00:29
Si mie Robotul de bucatarie este ideal pt mancarea lui bebe.La inceput se v-a folosii storcatorul de fructe si blenderul,mai tarziu si functia de tocat marunt cand ii vom incerca sa renuntam la pasta si sa-l invatam sa mestece(cand ii apar dintisorii)
Steamer desi n-am cumparat am auzit ca este f bun,deci o sa-mi cumpar,nush cand
bau
Postat pe 4 Martie 2010 10:38
eu consider ca robotul de bucatarie are toate functiile potrivite pentru ceea ce ne trebuie,evident tifonul are si el locul lui in pregatirea alimentatiei copilului si eu l-am folosit destul de des.
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 13:18
si eu am folosit numai robotul de bucatarie si razatoarea de sticla pt mere
viobregar
Postat pe 4 Martie 2010 13:23
da evident razatoare,si chestia aia pe care se dau biscuitii nush cum se cheama imi sta pe limba aia din sticla cu zimti pe ea
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 13:26
aia-i razatoarea de sticla...pe care eu momentan nuo am...
aly_fab
Postat pe 7 Martie 2010 17:52
eu la capitolul asta am nevoie doar de mulllta rabdare, fantezie si nervi(in unele zile) ca sa o conving sa si manance...in rest folosim ce gasim prin bucatarie
alinakatt
Postat pe 8 Martie 2010 11:32
daaa asta este adevarat si noi facem mopfturi la mancare incat chiar nu folosesc oale speciale si mai stiu eu ce minuni,mancare se face in orice numai sa facem
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 11:35
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
problema cu mancarea 4 De la: 4 Februarie 2009 12:53
Patut nou nascuti 1 De la: kidz006920 12 Mai 2010 10:02
Premergator sau centru de activitate stationar 6 De la: deny2sweet 20 Decembrie 2009 13:58
CONTROL OFTALMOLOGIC 14 De la: petrialex 19 Aprilie 2011 23:09
ce crema de corp folositi pe bebelusi? 72 De la: anton 17 Iulie 2017 10:28
Setari Cookie-uri