AM UN BEBE CARE SA NASCUT CU 5KG....

AM NASCUT PRIN CEZARIANA O FETITA DE 60 CM SI 5 KG,AS VREA SA MAI CUNOSC MAMICI CARE MA POT INDRUMA CAND SI CU CE SA INCEP ALIMENTATIA SOLIDA....MICUTA MEA ARE ACUM 5 LUNI SI O SAPTAMANA
alinadel
Postat pe 4 Noiembrie 2009 21:07
Buna, bebelina mea are 6 lunite, noi am trecut pe mankarika de la 4 lunite.Dar printesa mea a fost alimentata de la 2 lunite cu laptik formula de aceea am inceput divresificarea de la 4 luni, daca e hranita exclusiv cu laptik matern poti sa incepi diversificarea de la 6 lunite. Noi am inceput cu cereale de 4 luni, 2-3 lingurite de bebe in prima zi, apoi am crescut progresiv. Dupa o saptamana am adaugat suculet de fructe, am inceput cu morocv, 5 ml in prima zi apoi am crescut progresiv cu 5 ml pe zi pana am ajuns la 30 ml, apoi am adaugat in combinatie mar la inceput tot 5 ml pana am ajuns la 30 ml, apoi am adaugat piersicuta tot in combinatie dupa acelasi procedeu.La 5 lunite am adaugat supika de legume alibtura si morcov, apoi dupa o saptamana am adaugat si dovecel si putin carotofior, dupa cateva zile am adaugat si piureul de legume. La inceput ii dai cate putin si cresti cantiatatea gradat. Acum papa si iaurtel cu branzika, mai avem doar 2-3 mese de laptik.
Mult succes iti dorim !
iasmina_kidz
Postat pe 4 Noiembrie 2009 22:50
bb meu a avut 4,200 kg la nastere, si i-am inceput diversificarea la 6 luni si ceva cu supa de morcov. fa cum iti va zice pediatrul lui. oricum al meu nu a prea vrut sa pape mancareici pana pe la un an , doar san (ce mai lua in plus era doar "de gust", ca era doar o gurita. )
pinicuta
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:21
bebelusa mea cand ma vede ca mananc incepe de se agita si tipa ...de imi e mila de ea.....tot timpu ii pun pe limba ce mananc...dar saracuta vrea mai mult....aseara a mancat pufuleti si nu se mai satura,daca nu ii mai dadeam tipa :)
alinadel
Postat pe 5 Noiembrie 2009 12:21
alinadel asa patesc si eu cu micuta mea. Si ea are 5 luni jumate si daca ma vede ca mananc ceva ii trebuie si ei. Eu ii dau cate putin dar nu orice. O pacalesc ca ii dau ce mananc eu si ii bag altceva in gurita.
Pitu
Postat pe 5 Noiembrie 2009 12:32
acuma, nici sa ii dai toate prostiile (MAI ALES LA VARSTA ASTA): pufuleti? (macar, sper ca din aia fara sare!) si cine stie ce os a mai vada ea: carnati? salam? ciocolata? cum adica "daca nu ii dau plange"? si preferi sa planga mai tarziu de rau ce o sa ii fie de la ele? daca chiar nu poti s nu ii dai ce vede, atunci sa nu mai vada ce nu trebuie!
pinicuta
Postat pe 5 Noiembrie 2009 13:35
Fara nici o suparare dar nu este sigur ca copilului o sa-i fie rau. Ca doar nu ii da o punga de pufuleti. Iar daca copilul accepta de ce sa nu manance? Eu zic, parerea mea personala ca sunt exagerate informatiile de pe internet si mai stiu eu de pe unde. Exact ca si cu doctorii pediatri. Unii recomanda mancare de la 4 ;uni, altii de la 6, altii de la 9. Fiecare cum crede de cuviinta. Ei sunt mai precauti. Dar asta nu este o regula. Eu stiu copil de 4 ani, care la 3 - 4 luni a mancat omleta cu carnati (normal moale) si este un copil sanatos tun, si iti este mai mare dragul sa il privesti. Mama lui nu a fost asa speriata de tot ce se scrie. Si nu este o femeie necitita sau neglijenta. Si as mai putea sa dau exemple de copii crescuti diferit de carti si de internet, perfect sanatosi. Important zic eu este sa nu dam o cantitate mare copilului. In rest...
Oricum, fiecare mama stie cel mai bine cum si ce pentru copilul ei. Dar eu nu condamn mamele care fac si altceva in afara de a citi in carti si pe internet si a urma strict pasii de acolo. Nu am crescut noi cu cereale Nestle sau Milumil, etc, si suntem bine. Eu stiu doar ca in perioada vaccinului sa nu introduc aliment nou in alimentatie.
In rest, eu una nu am cerut sfatul doctorului. O singura data am intrebat cand avea doar 2 luni fetita mea, doctorita a zis sa astept pana pe la 5 luni. Mai mult am facut cum am vrut eu. Si copilul este sanatos, ia in greutate., este vioaie si imi vine sa o pup toata cand o vad cum mananca cu lingurita.
Va doresc succes mamelor care acum incep diversificarea. La noi inca merge greut dar suntem rabdatoare. Asta e un sfat : inarmativa cu f multa rabdare. Unele mamici sunt norocoase si nu au probleme cu papica, altele intampina greutati.
Crestere mare la bebelusi
Pitu
Postat pe 5 Noiembrie 2009 13:59
si puiul meu la nastere a avut 4200 gr , a papat doar san pana la 6 luni fost la si asta pt ca nu a vrut nimic pana atunci dar nici eu nu m-am grabit cu diversificarea pt ca am 2 pediatri si unu ca nu imi recomanda sa incep pana la 6luni ca pot sa ii dau stomacelul peste cap iar altu ca trebuia sa incep de la 4 luni dar vazand ca nu vrea l-am lasat in pace...acum fiecare face cum crede ca emai bine.Am inceput cu sucul de portocale, mar cu biscuiti ,bisuitei simpli pt ca deja de la 7 luni incepeau sa ii dea dintii ,banana,iaurtel cu fructe ,pufuleti,supita numia zeama sau cu toate pasate mai intai la mixer apoi cu furculita si nu a avut nimic de la ele multumesc lui Dumnezeu....eu sincera sa fiu desi am citit tot felul de articole,carti,reviste pt copii ,forumuri pe net nu ma iau dupa ele pt ca fiecare copil este diferit ,unii mai sensibili ,altii mai putin si eu una mai cred ca daca il feresc de orice atunci devine sensibil...acum fiecare cum crede ca e mai bine...sanatate si rabdare
izab33lla
Postat pe 5 Noiembrie 2009 15:48
si eu am intrebat medicul cand sa ii dau mancare solida,mi-a recomandat dupa 6 suni,dar ea fiind curioasa de mancare....si se agita ,dupa ce ii pun pe limba rade...mie greu sa o mai tin pana la 6 luni si o sa incep sa ii dau mar cu biscuite cate un pic...si pufuleti si ii pun de toate pe limba ca e tare curioasa...bineinteles nu mult...cat sa ii simta gustu
alinadel
Postat pe 5 Noiembrie 2009 20:22
Daca ii dai mancarika care nu e indicata pentru lunitele lor exista riscul sa apara probleme, carnea de exemplu inainte de 6 lunite poate afecata rinchii la fel si sarea, alte alimente pot produce alergii urate de tot. Nu inseamna ca toti copiii pot pati ceva , insa e un procent de risc, acum ar fii mai bine sa introducem glutenul dupa 6 lunite. Fiecare mama face ce crede ca e mai bine pentru bebele ei. Va pupik si va doresc bebeii sanatosi si norokosi !
iasmina_kidz
Postat pe 6 Noiembrie 2009 23:15
inca nu iam dat printesei carnita ....ce i-am pus pe limbuta e supica,piure de cartofi,paine,banana,biscuite......,toate aceste in cantitati foarte mici ...un varf de lingurita si bineinteles rar...ce i-am dat de vreo 3 ori pana acum a fost mar razuit cu biscuite si ar fi mancat si vasul in care i l-am preparat:)acum are 5 luni si 11 zile....mai asteptam un pic si o sa facem un program cu mar si biscuite....vom inlocui o masa ....poate cea de la pranz!..una din ele,nu i-am facut nici un program nici la masa,cand ii e fomica papa laptic de la mami!
alinadel
Postat pe 9 Noiembrie 2009 00:57
Buna alinadel. Si fetita mea are 5 luni si 2 saptamani. Sa sti ca eu i-am inlocuit masa de dimineata, pe la ora 10 cu mar razuit cu biscuite, 1 data sau de 2 ori pe saptamana banana cu branzica. Ii place foarte mult. La pranz inca nu am reusit ca mananca doar putin si apoi refuza, dar mai insistam. La pranz i-am mai dat legume, putin cartofi, ficatel, carnita (din aripioare de pui ca e moale carnita), ciorbita cu de toate. Nu se da in vant dupa ele, de aceea nu o fortez, dar incet, incet se va obisnui. Mai ii dau suc de portocale ca e tare sanatos. Zilele astea vreau sa ii fac putin gris cu lapte, sa vedem daca ii place. Daca nu ii cumpar ceva cereale sa mai schimbam.
Pitu
Postat pe 9 Noiembrie 2009 10:46
Buna lorena05,eu ieri iam luat de la nestle orez cu morcov si i-am dat aseara dar nu a fost asa incantata ca de mar razuit cu biscuite,si maine o sa incerc sa ii dau suc de portocale,sa vedem cum se va comporta
alinadel
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:03
alinadel iti tin pumnii, sper sa bea suc de portocale. Ce i-ai mai dat?
Pitu
Postat pe 13 Noiembrie 2009 11:05
buna fetelor! bebelina mea are 5 lunite peste 4 zile ...noi papam la ora 10 suc de morcovi cu portocala si mai nou para cu biscuite (marul nu prea i place,incercam mai tarziu) acum incerc sa inlocuiesc si masa de pranz cu supica (maine incercam) in rest papa la 18 laptik si seara la 22 lapte cu cereale
burtica sanatoasa(orez si morcovi) de la nestle.si eu i-am mai dat un pic de banana si sa guste din ce mancam eu...bineinteles ca sa molfaie un pic asa de gust k asa se uita ca un catelus la mine . vreau sa va intreb dak e bine k i-am dat para (doar ieri si azi cu biscuite fara gluten)?
eu_mino
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:04
lorena05 i-am dat suc de portocale si asa se stramba .....iam tot dat cand ii era fomica inainte de masa sa o fac sa bea...si acum ii place si nici nu se mai stramba cand bea,inceputul a fost mai greu,eu i-am mai dat sa pape ieri cereale de la nestle de orez cu morcov amestecat in loc de lapte iam pus mar razuit si a mancat era si bun la gust....am gustat si eu sa vad ce i dau sa pape eu_mino daca ii place si mananca nu cred ca are ceva,ca e para sau mar
alinadel
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:30
eu mino poti sa-i dai para daca puiutul vrea sa pape,dar nu prea multa,si banana eu la 5 luni ii dadeam aproape un sfert ca e grea la ficat,cu toate ca ar fi fost bine ca puiutul tau sa pape si mar,cica te tine departe de doctor.mult noroc cu supica
mada_sabina
Postat pe 13 Noiembrie 2009 17:51
para mia spus doctora sai dau la 7 luni,dar si eu iam dat para de la 5 luni jumate si nu a avut probleme,dar ti-am zis mai bine mananca mar decat para,contine o gama mai mare de vitamine..sanatate la bebei si mamici ca sa faca puii mari
mada_sabina
Postat pe 13 Noiembrie 2009 17:55
mersi pt sfaturi fetelor...am sa mai incerc din nou cu mar peste cateva zile k asa stiu k se face ...dar refuza un aliment se lasa si se revine asupra lui peste cateva zile nu? asa k mai papam putina para si peurma incercam iar poate papam mar.voi ce tip de mere le dati la bebei ?din alea golden?
eu_mino
Postat pe 13 Noiembrie 2009 17:58
fata mea tot goden manca,dar poate nui place biscuitele ca parca ai spus ca ii dai fara gluten..eu ce nu manca incercam iar a doua zi,dar sincer nu prea am avut probleme cu papa,mananca de toate,si nu ii pun sare,bea ceai de tei fara zahar,am avut multa rabdare,cand nu vroia ceva oo lasam sa bage mainile in castronel si sa faca ce vroia cu papa,putea so arunce nu ma suparam,strangeam,dar nu ma lasam pana nu manca si ea un pic de acolo,se juca cu papa si mai baga si in guritza si asa am obisnuito sa pape tot...asa ca succes
mada_sabina
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Shopping 2 De la: Alina80 8 Septembrie 2009 16:36
copii nascuti in luna iunie2006 26 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 17:46
Este necesar sa dai copilul de grinda? 3 De la: pinicuta 30 Decembrie 2009 19:11
GREUTATEA LA BEBICI 44 De la: namyi 18 Iulie 2010 02:57
marsupiu BabyBjorn 1 De la: adelaeu 8 Noiembrie 2010 18:53
Setari Cookie-uri