steriletul

stie cineva ce dezavantaje are steriletul? eu am de 8 luni si n-am avut nici un fel de probleme, dar peste vreo 2-3 ani cred ca as mai vrea sa-i fac o surioara sau un fratior baiatului meu. dupa ce il scot ar fi posibil sa nu mai pot ramane? se asteapta o perioada dupa ce ti-l scoate pana la o noua sarcina?
daca cineva poate sa ma lamureasca, v-as multumi. va pup pe toate.
magdutza_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2009 23:27
Buna fetelor , stiti ceva de steriletul Mirena ? Este oare bun?
IRINUSKA
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:42
al meu se numeste INTRAUTERINE DEVICE anti-conception type"T"CU-380A
acum nu stiu ce sa iti zic mi la pus dc si il am deja de 3 luni
florena_florentina
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:07
Buna fetelor. Mi-am pus acum o luna jumatate sterilet si inca nu am avut menstruatie. Mi-a intarziat cam 1 sapt... A mai patit careva la fel? Mi-e frica sa nu fi ramas iar insarcinata (mai am un bebe de 8 luni...) .
andddea
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:03
dar inainte de sterilt aveai menstrutie? mie mi-a revenit dupa 11 luni dupa ce am nascut (e drept, alaptam)
ruschita
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:05
Am alaptat doar 4 luni ... mi-a venit pe urma menstruatia , cam dupa data de 15 a fiecarei luni . La inceputul lunii decembrie mi-a pus sterilet(2 decembrie) , dupa care am avut menstruatie cam vreo 7-8 zile l... Luna asta inca nu mi-a venit...
andddea
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:11
poate din cauzaca ti ai pus steriletu iti intarzie pana se obisnuieste organism,la mine a fost invers la 3 saptamani dupa ce mi-am pus steriletu mia venit iar ciclu de m-am dus la dc si i-am zis si ma pus sa imi fac test de sarcina .depinde cum se obisnuieste organismu.asa cred e ,mai cere o parere sau suna dc
florena_florentina
Postat pe 17 Ianuarie 2009 16:42
Cumatra mea a tinut vreo 5 ani steriletul...dupa ce l-a dat jos a ramas gravida si imediat a pierdut sarcina...Se pare ca e o problema generala...dupa aceea a ramas iar..si totul a fost ok
blonda170
Postat pe 20 Februarie 2009 22:26
De ramas..vei ramane cu siguranta dar inainte de asta cosulta medicul si spune-i ca ai avut sterilet caci exista mare risc de avort...
blonda170
Postat pe 20 Februarie 2009 22:27
stiti cumva,daca e vreo problema sa-ti pui sterilet,daca ai cezariana?
rexona
Postat pe 8 Martie 2009 11:20
nu cred ca e vreo problmea
eu l-am pus dar am avut 2 nasteri normale
florena_florentina
Postat pe 8 Martie 2009 17:00
Nici eu nu cred ca e o problema...dar am auzit si altele neoficial vorbind...ca uterul fiind si el taiat tolereaza mai greu steriletul sau poate deloc....Un raspuns corect il poate da cu siguranta un ginecolog..sau poate o persoana care are si cezariana si sterilet
blonda170
Postat pe 8 Martie 2009 22:38
am avut si eu sterilet,l-am pus pe 5 ani,dar l-am suportat doar 3 luni,si alea cu dureri GROAZNICE inainte de ciclu.dr mea imi tot zicea sa-l mai tin o luna,sa vedem cum o sa fie,dar dupa 3 luni,n-am mai rezistat si l-am scos.mentionez ca l-am pus exact la 6 saptamani dupa a doua nastere normala.banuiesc ca uterul nu era refacut.a mai pus cineva sterilet asa repede dupa nastere?
dadylaly
Postat pe 11 Martie 2009 21:35
buna!am avut si eu unul cinci ani,l-am scos acum 2 zile...nici nu simti...asa ca nu te teme...dureaza 2 minute...si gata...curaj...
sweet_heaven_angel_26
Postat pe 11 Martie 2009 22:10
cik e mie medicul mia recomandet sa l pun dupa 6 8 luni de la op kk sa se vindece rana de pe uter.imi pun cred k peste 3 luni dak prind curaj imi e teama
onutza_kidz
Postat pe 11 Martie 2009 22:28
buna mamici....eu stiam ca steriletul este indicat dupa ce iti faci bebeii.si eu mi-am tot intrebat dr.si dupa primul copil m-a intrebat daca am de gand sa-l fac si pe al doilea i-am zis ca da, mi l-a recomandat dupa a doua sarcina...la primul control mi-a zis sa incep sase luni cu anticonceptionale si apoi cand ma hotarasc sa merg sa-mi pun sterilet.tot dr mi-a zis ca nu este indicat sa-l tii decat intre 3-5 ani .... am intrebat si eu care este mai bun si mi-a zis ca nici cel mai scump nici cel mai ieftin...calea de mijloc e cea mai indicata....curaj voua ca si eu am nevoie nu prea imi vine sa ma duc dar intr-o zi o voi face...pupici la bebei!
oto_otto2000
Postat pe 18 Martie 2009 13:27
salut.Apropo de probleme provocate de sterile,acesta are multe efecte negative.Stiu pe cineva care a trebuit sa se opereze ca a avut mari probleme din cauza lui.Acuma depinde de fiecare,oricum acesta contine plumb ce poate distruge multe in organismul femeii.Uite ce spunea un ginecolog pe un site>Reactiile adverse care pot apare in urma utilizarii dispozitivului Mirena(steriletului) sunt: tulburari menstruale (sangerari mici sub forma de picaturi-numite spotting, menstre mai scurte sau mai lungi, sangerari neregulate, menstre reduse cantitativ sau amenoree-lipsa menstruatiei, menstruatii abundente sau dureroase), dureri abdominale inferior (crampe) sau dureri de spate, acnee sau alte afectiuni ale pielii, senzatie de tensiune mamara, scurgeri vaginale, modificari ale dispozitiei, greata, retentie hidrica (edem), cresterea greutatii corporale, scaderea libidoului, transpiratii, caderea parului, ingrasarea parului.

Mirena nu protejeaza impotriva infectiilor cu transmitere sexuala; daca dumneavoastra sau partenerul dumneavoastra aveti mai multi parteneri sexuali riscul de infectie creste si aceste infectii netratate, pot duce la modificari structurale ale tractului genital, sarcini ectopice, chiar infertilitate. Se poate intampla ca dispozitivul sa fie expulzat fara sa va dati seama (de aceea trebuie verificate firele dispozitivului in special dupa menstruatie, fara sa trageti insa de ele deoarece exista riscul extragerii) eveniment care se poate intampla mai ales in prima luna de la insertie, si atunci eficienta sa dispare; in rare cazuri se poate intampla sa provoace perforatie uterina. Unele femei pot prezenta lipotimie (lesin) la insertie; in rare cazuri s-au semnalat sarcini extrauterine dupa utilizarea Mirena.
valeanu_dana
Postat pe 23 Martie 2009 19:18
SALUT!
INSEAMNA CA EU SUNT EXCEPTIA.AM AVUT SI DUPA PRIMUL COPIL L-AM SCOS SI AM RAMAS IAR INSARCINATA FARA SA AM VREO PROBLEMA SARCINA A DECURS NORMAL LA FEL SI NASTEREA IAR APOI MI-AM PUS IAR ACUM IL AM DE VREO 3 ANI SI CEVA NU AM AVUT NICI O REACTIE ADVERSA NU M-A DURUT NICI CAND L-AM PUS NICI CAND L-AM SCOS ASA CA PENTRU MINE ESTE O METODA SIGURA DE A NU AVEA VREO ALTA SARCINA IN SCHIMB EL NU PROTEJEAZA DE NICI O BOALA ASA CA MARE GRIJA IN ACEST SENS.
ramo_deni
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:54
tu esti o norocoasa ca nu ai avut nici o problema cu steriletul,eu am o prietena care nu l-a putut suporta decat 3 luni avea dureri groaznice care sincer m-au cam speriat ca vreau si eu sa-mi pun cand nu ii mai dau la bebe titi
silviatatu
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:22
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:58
AM AUZIT SI EU DIVERSE CAZURI DAR LA MINE A FOST FOARTE BINE NU AM AVUT NICI UN FEL DE PROBLEMA CHIAR MI-A REGLAT SI MENSTRA SUNT FOARTE MULTUMITA . DACA E SI CU ANTICONCEPTIONALELE POTI AVEA PROBLEME .EU AM FACUT ANALIZE INAITE SI APOI MI-A FOST PUS .
ramo_deni
Postat pe 8 Mai 2009 10:16
ce analize trebuie sa faci inainte de a-ti pune steriletul?Nu se poate pune la toata lumea care ar dori?
rexona
Postat pe 8 Mai 2009 15:16
nu stiu ce sa iti zic mie mia facut testu papanicolau si analiza la secretie cu antigen clamydia si pe urma mi la pus ,acum depinde si de ginecolog
florena_florentina
Postat pe 9 Mai 2009 15:29
ACELEASI ANALIZE LE-AM FACUT SI EU SI O DATA PE AN MERG LA CONTROL SA-MI REPETE TESTELE SI DE 2 ORI PE AN LA ECOGRAF SA VADA DACA NU S-A DEPLASAT.
ramo_deni
Postat pe 16 Mai 2009 14:14
buna si eu am avut sterilet timp de 1 an si jumatate dupa care l-am scos si dupa 1 an am ramas imsarcinata cu primul copil.Cred ca este dupa cum vrea Dumnezeu, nu dupa ce spun medicii, ca ei spun multe si nu tot se adevereste.
kidz001032
Postat pe 19 Mai 2009 11:08
buna
si eu mi-am pus sterilet dupa 1 luna ce l-am nascut pe baietelul meu dar din pacate a trebuit sa-l scot ca nu mia tolerat corpul :( si mi-a alunecat in jos si am avut sangerari si acuma e mai bine fara doecamdata fac o pauza si am sa vad ce fac sa-mi pun sau nu ca eu il mai alaptez ppe baietel de-si are 1 an si 1 luna
pinky_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 13:43
eu am facut deja 6 luni de cand am steriletu
adevarat ca primele 2 luni au fost mai grele dar acum nci nu mai simt nimic e ok
florena_florentina
Postat pe 26 Mai 2009 15:27
buna, referitor la sterilet dupa cezariana nu cred sa fie vreo problema, eu am sterilet de aproape 5 ani si am si operatie de fibrom, deci nu pusul sau scosul este problema ci simtomele fiecarei persoane in parte si felul cum suporta organismul
kidz001671
Postat pe 13 Iulie 2009 16:23
referitor la intrebarea ta daca e dureros atunci cand iti pui sterilet. nu, atunci nu este pt ca iti face anestezie dar dupa ce iti trece anestezia ai niste dureri groaznice. cam 2 saptamani o sa te doara burta de nu stii cei cu tine. am si eu de jumatate de an acum ma simt bine cu exceptia cand sunt pe ciclu ma doare burta in prima zi. cand nu aveam sterilet ma tinea 5 zile de cand am sterilet 7-8 zile si imi curge f mult. la inceput l-am sunat pe medic si l-am intrebat de ce ma doare asa de tare. si el mi-a raspun ca este un corp starin si organismul meu incearca sa-l elimine din cauza asta te doare burta.
ste_braila_yahoo_com
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:06
salutare fetelor
am si eu o intrebare .
am sterilet desi nu am nicio nastere , medicul mi-a spus ca nu este nicio problema acum am unele dubii referitor la chestia asta. poate cineva sa-mi spuna daca a avut sterilet inainte de a avea o nastere si ca a ramas fara probleme insarcinata.
va rog astept raspunsul vostru.
ste_braila_yahoo_com
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
banii de bona 2 De la: pinicuta 18 Iulie 2009 23:11
testu de sarcina 8 De la: garbo_398565 12 Mai 2014 20:14
nico 4 De la: alinakatt 12 Mai 2010 10:31
bebelusul si sexul 10 De la: andracalin 21 Iunie 2009 15:32
Sarcina oprita in evolutie 2 De la: Marii19 26 Ianuarie 2016 22:32
Setari Cookie-uri