steriletul

buna
tocmai ce mi-m pus si eu sterilet de trei zile si ma simt Ok
mi-a fost foarte frica dar a durat foarte putin cateva secunde
nu am dureri dar am o scurgere maronie. Stiti cumva cat mai tine chestia asta?
kidz004924
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:43
buna si eu am avut sterilet timp de 2 ani luna asta pe 12 an fost sa-l scot spre uimirea mea nu a durut de loc , asa ca nu-ti fie teama.....succes
lilika23
Postat pe 15 Noiembrie 2009 15:59
salut, nu cred ca e o problema ca si eu am sterilet si ginecologul mi-a zis ca o sa ramin imediat insarcinata dupa ce il scot... mie imi e teama sa nu ramin insarcinata cu tot cu sterilet..succes!
lary_kidz
Postat pe 3 Ianuarie 2010 00:00
am si eu o intrebare prntru cele cu sterilet.ati avut relatii sexuale dupa ce vi lati pus?a fost la fel de bine ca si cand nu era acolo steriletu?
scolaritzas
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:31
salu, acum in ianuarie iplinesc un an de cind am sterilet si referitor la scurgerea aronie e normal se zce ca se aseaza sie de la el.. , si aceste scurgeri mai am o saptamina dupa ce se termina ciclul asa ca asa o sa fie poate inca o perioada
lary_kidz
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:43
buna toata lumea vb de punerea si scoaterea lui ,am inteles ca nu doare decit ff putin ,bun ,numai ca problema sta la fiecare persoana cum este corpul ,vorba aia fiecare nastere e diferita de la una la alta,nu? ci de simtomele steriletului tb sa ne temem serios nu?dar nimeni nu a spus cam cit costa .ca doar e criza ,nu?sa stim si noi daca e si rentabil la bani,poate putem sa alegem si alta solutie
GILIOLA
Postat pe 9 Ianuarie 2010 18:19
Salut toate mamicile interesate de acest subiect , si nu numai.... M-am hotarat sa scriu si sa va inpartasesc din experienta mea....La 3 luni dupa prima nastere am hotarat sa-mi pun sterilet..Il am de 1 an si 4 luni si acum 3 zile am aflat ca.....SUNT INSARCINATA!!!!!!!!!Mi-am facut 2 teste , ambele iesind pozitive . Astazi am fost la eco si.....am aflat ca testele nu au mintit si ca sarcina mea are deja 6 saptamani! Asa ca.......nu mai stiu ce sa mai zic , nu mai stiu care metoda contraceptiva iti poate oferii 100% liniste . Sper sa fiti mai norocoase si sa nu aveti parte de asa SURPRIZE!!!
kidz003109
Postat pe 12 Ianuarie 2010 00:38
Buna fetelor,cat despre sterilet miam pus si eu ,de cupru, acu doua saptamani si ma durut enorm,ma mai doare si acu dar nu asa de tare ca la inceput e ceva normal? Si cat despre scurgerea aia maronie o am si eu
carmen22_kidz
Postat pe 11 Februarie 2010 14:00
Salut,fetelor!mi-am pus si eu sterilet in urma cu o luna si 2 saptamani la 1 an si 4 luni de la o nastere prin cezariana.Nu stiu ce fel de sterilet este dar stiu ca e pe 5 ani si ca o data la un an trebuie sa merg la control.Mi-a venit si prima menstruatie de la montarea lui,intr-adevar a durat cam 10-12 zile cam abundenta si dureroasa dar eu si inainte aveam dureri in timpul menstruatiei .D-na doctor m-a avertizat ca primele 2 menstruatii vor fi mai abundente.In rest totul este ok.Asa ca pentru mine este metoda ideala deoarece am 36 de ani.Mult succes in cintinuare.
ANGININEL
Postat pe 26 Februarie 2010 13:23
Buna fetelor1Si eu am sterilet de 2 ani jumate si nu am avut complicatii doar la inceput primele 3 zile dureri,apopi la menstruatie dureri de spate si burta ,pe care eu nu le-am avut inainte,in rest e totul ok
Si inca ceva vroiam sa va spun ca eu acum sunt mai sensibila si racesc foarte repede daca nu ma protejez mai bine,daca merg pe gresie vara dupa un timp incepe sa ma doara burta si multe astfel de lucrurideci aveti grija sa nu raciti,poate nu e la fel la toata lumea .Montarea de sterilet costa cam 250-280 lei
eu asa am auzit
succes si multa sanatate
popeye_marinarul
Postat pe 26 Februarie 2010 19:57
Salut,fetelor!Al meu a costat cu tot cu montare 300 ron.Cred ca daca era Mirena era mai scump.Succes!
ANGININEL
Postat pe 27 Februarie 2010 16:29
a durut cand l-ai pus?la menstruatie doare s? ce sa i-au de durere ca am inteles ca este un medicament anume care se pentru durerile de menstruatie cand ai sterilet
gabimiron
Postat pe 10 Martie 2010 09:51
Nu doare Eu oricum am cerut anestezie locala ,sunt mai sensibila si dupa durerile de la cezariana nu mai vreau sa aud de durere.
Menstruatiile sunt putin mai dureroase iar primele 2 vor fi mai abundente.
Depinde foarte mult de cine ti-l monteaza.sanatate si succes!
ANGININEL
Postat pe 10 Martie 2010 18:01
foarte bun topicul
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 18:03
aly fab l-ai gustat? glumesc
da, ma gandesc si eu la varianta asta, dar mi-e frica
aly_raz
Postat pe 10 Martie 2010 18:05
plecati repede de aici ca v-aude barza si se razgandeste
chanty
Postat pe 10 Martie 2010 18:08
buna sunt noua aici si vreau sa va zic ca ,mi-am pus serilet acum o saptamina dupa un churetaj . NU sunt bucuroasa de ce am facut dar na si pe mine ma doare burta si am avut dupa montarea steriletului scurgere 4 zile dupa care sa oprit 2 zile si exact la o saptamina dupa ce lam pus iar au inceput singerarile si dureri de burta . AM MAI CITIT CA E NORMAL CA LA O SAPTAMINA DUPA CE ITI PUI STERILET SA iti vina mendtruatia cred ca la mine de fapt asta se intimpla doctorul a zid ca totul e k
SI inca ceva am citit ca cineva a ramas insarcinata cu totul ca evea serilet e posibil?
dana31
Postat pe 11 Martie 2010 17:18
aly raz si eu ma gandeam sa-mi pun asa ceva..
aly_fab
Postat pe 11 Martie 2010 17:21
dana, eu nu stiu multe despre acest subiect...sorry
aly_fab
Postat pe 11 Martie 2010 17:22
stie cineva la cat timp dupa nastere se poate pune steriletul?
corina_dragoi
Postat pe 11 Martie 2010 17:24
La mine deocamdata metoda "coitus interruptus",parca asa se numeste a fost cea mai buna metoda de contraceptie.Mie imi este frica de sterilet
bau
Postat pe 11 Martie 2010 17:36
e adevarat, e o metoda foarte buna si eu am folosit-o cu succes vreo 10 ani, dar acum.. in fine situatia s-a schimbat si parca nu prea mai am chef sa risc.
corina_dragoi
Postat pe 11 Martie 2010 17:40
bau , cred ca coitus intrerupsus e valabil pt sotul tau...
aly_fab
Postat pe 11 Martie 2010 17:40
scuze, iar sunt cu bebe in brate si scriu cu greselutze
aly_fab
Postat pe 11 Martie 2010 17:41
De obicei steriletul se "pune" la 6 luni dupa o nastere, pentru a da timp mucoasei uterului sa se refaca. Dar se poate face si mai devreme, la minim 3 luni dupa nastere, daca totul este ok. Ceea ce nu ar trebui, este sa nu se introduca pe un uter fara macar o sarcina inainte. Dupa nastere metoda prezervativului e cea mai sigura. Coitus interuptus a dat rateuri, sarcini nedorite.
sorina29
Postat pe 11 Martie 2010 17:44
la mine este PIUA, adica lipsa de coitos , si macrameul creste, sau panza de paianjen...
aly_fab
Postat pe 11 Martie 2010 17:44
10 ani Corina.Inseamna ca e buna metoda. Si la mine e doar de din care un an pauza totala.Inainte foloseam anticonceptionale,dar acum imi este mult mai usor,nu tre sa-mi pun telefonul sa sune sa nu cumva sa uit pastila si nici are reactii adverse.

Aly_fab
bau
Postat pe 11 Martie 2010 17:49
Aly_fab tre sa va puneti pe treaba ,sa indepartati panza

sorina29 multumim pt informatie.Deocamdata la noi nu o dat rateuri .
bau
Postat pe 11 Martie 2010 17:50
da sorina iti multumesc si eu pt informatie
Nici la mine nu a dat rateuri pana acum insa cred ca tine foarte mult de partener... intelegi ce vreau sa spun. La mine s-a schimbat partenerul si deci si situatia.
Eu am deja 2 copii si imi ajung pentru moment (mi-as dori si o fetita peste muuuuult timp ) iar anticonceptionale nu sunt in stare sa iau
corina_dragoi
Postat pe 11 Martie 2010 23:41
buna fetelor este tare bun subiectul asta,mie imi este frica sa imi pun sterilet am auzit pareri si pareri ca este dureros ca nu este dureros,ca este sigur ca nu este sigur ,anticonceptionale nu am luat niciodata dar si eu merg pe cel mai bun anticonceptional vorba voastra coitus intreruptus sau habar nu am cum so chema
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 00:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nico 4 De la: alinakatt 12 Mai 2010 10:31
Dietele influenteaza fertilitatea? 3 De la: lara 6 Martie 2009 23:14
inseminare articifiala 1 De la: nikita 26 Octombrie 2008 21:14
i-mi este frica 2 De la: pinicuta 6 Decembrie 2009 17:50
imoprtanta sistemului imunitar 3 De la: silviu_m74 5 Mai 2009 19:24
Setari Cookie-uri