burtica ffffffffff balonata!!!!!!!! ajutor!!!!!!!!!!

am o fetita de doua luni care este fffffff balonata! scaote gazele pe gurita dar pe fundulet nu!!!!!! nu stiu ce sa mai fac! daca cineva s-a confruntat cu asta va rog ajutati-ma ca mi se rupe sufletul cand o vad cum plange!
tofan_stanita
Postat pe 6 Februarie 2009 21:42
buna..... eu i-am dat disflatyl, special pt a scoate gazele.a fost de mare ajutor si nu am avut nici o problema.

succes
horobeanu
Postat pe 7 Februarie 2009 12:10
tofan_stanita sa stii ca s-ar putea sa planga si din cauza colicilor iar la bebelusi e normal sa scoata gaze pe gurita dupa fiecare masa trebuie ridicati si batuti pe spate sa regurgiteze ca sa nu acumuleze prea mult aer in burtica sebi de exemplu e alaptat la san si tin minte ca in primele 2 luni mai ales seara dupa baita cand ii dadeam san efectiv se auzea cum inghite aer.trebuia sa-l opresc din supt si sa-l ridic pe umar sa-i iese aerul si uite asa de 2-3 ori in timpul mesei de seara altfel plangea rau noi pe la 6-7 saptamani din cauza ca a inceput sa iese o data la 3-4 zile si asta doar cu supozitor am luat debridat la recomandarea pediatrului dupa 4 zile nu a mai avut probleme nici cu colicile si nici cu scaunul iar dupa ce am inceput diversificare la aproape 6 luni are scaun si de 3 ori pe zi
recomandarea mea e sa vorbesti cu pediatrul vostru dar sa stii ca mai toti bebelusii au probleme cu burtica pana pe la 2 luni chiar si mai tarziu e normal pentru ca laptele se transforma in spuma in burtica si din cauza asta se si baloneaza asa usor
pupici si o burtica sanatoasa va doresc
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Februarie 2009 12:58
si mihnea la varsta fetitei tale a patit asa, dar el nu dorea sa manance. am fost la pediatru crezand ca este bolnav...acesta a folosit o sonda de gaze pentru bebelusi si mihnea si-a revenit imediat. am cautat in farmacii sonda, dar nu am gasit. spune-i pediatrului tau, poate te ajuta el cumva...nu e de neglijat acest lucru.
felideni
Postat pe 8 Februarie 2009 09:59
multumesc din suflet!!!!!!!!
tofan_stanita
Postat pe 8 Februarie 2009 12:15
unde gasesc disflatyl ?
tofan_stanita
Postat pe 8 Februarie 2009 12:16
buna...mie mi l-a recomandat doctorul si l-am luat de la farmacie....
horobeanu
Postat pe 8 Februarie 2009 12:18
tofan_stanita pediatrul a vazut-o ce a zis?
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Februarie 2009 12:21
mi-a spus ca e fffffffffff balonata si sunt doua variante: ori sonda de gaze si daca nici asta nu e de ajuns vrea sa ii faca ceva cu bariu! dar e prea mica ptr asa ceva si vreau sa evit asta!!!!! asa ca caut variante!
tofan_stanita
Postat pe 8 Februarie 2009 19:28
tofan_stanita poate te ajuta si adresa de mai jos http://www.bebemagia.ro/articole/pe-bebelusul-tau-il-doare-burtica/
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2009 17:52
incearca varianta cu sonda de gaze, iti recomand eu. la noi a functionat si vreau sa-ti spun ca-si revine foarte repede si nu este supusa nici unui fel de risc. asteptam vesti de la voi!
felideni
Postat pe 10 Februarie 2009 19:41
mi-am mai amintit ceva, ceea ce i-am dat lui denis cand a fost mic. ceai de chimion cu o coaja mica de ceapa, dar !!!! ceaiul trebuie preparat proaspat de fiecare data. sper sa o ajute pe mamaruta ta.
felideni
Postat pe 10 Februarie 2009 19:43
va multumesc din suflet!!!!!!!!!! mai am o intrebare: e normal ca fata in timpul zilei sa doarma doar patru ore si alea fragnentate?
tofan_stanita
Postat pe 11 Februarie 2009 12:18
Si noi avem probleme cu gazele.Ceaiul de anason face minuni la noi.Poti incerca si ceaiul de chimen. vreau sa intreb si eu ceva:cate scaune pe zi au copiii vostri.Fetita mea face o data la 3-4, chiar 5 zile.E normal?
cardia6
Postat pe 11 Februarie 2009 12:53
cardia6 sebi facea dupa fiecare masa chiar si noaptea apoi pe la 3 luni a avut o perioada cand se constipa iar dupa ce am inceput diversificarea a intrat la normal si are 2-3scaune pe zi cateodata 4 dar asta mai rar pupici si burtici sanatoase
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Februarie 2009 12:26
Ziua buna fetelor.
Si noi ne chinuim cu colicile din 26 martie, de la 2 saptamani dupa nastere si i-am dat Espumisan, Sab Simplex si Debridat, carpe caldute pe burtica, ceai Instant Drink si Baby Drink, dar inca mai avem colici si plangem si tipam rau de ti se rupe sufletul. Chiar de 2 zile i-am scos Sab Simplexul ca mi se parea ca tipa si mai rau dupa ce il bea in putin laptic si acum ii dau doar Debridat, mai plangem de colici dar seara de la ora 19 cateva ore. Papa lapte praf Humana 1.
alexa100
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:12
daca tot papa lapte praf stiam ca exista formula speciala pt colici poti sa incerci sora mea are un care are acum un bb de 2 luni si ceva ii da si ceai de fenicul de la hipp are o aroma mai deosebita si ii place la bb a incercat si ea toate minunatiile acum depinde si de fiecare individ in parte noi nu am avut asa mari probleme.
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:48
eu i-am dat la bb de la o luna ceai baby drink in care la fiert bagam si o foaie de ceapa[aceasta il ajuta sa dea gazele afara si sa nu il mai doara burtica,cateodata alternam cu sab simplex care la el isi facea efectul.acum depinde de la copil la copil
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand vaccin rh negativ 1 De la: maria_isabela 8 Octombrie 2009 13:26
cunoasteti???? 6 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:46
medic pediatru sau medic de famile 7 De la: anaROBERT 7 Martie 2010 00:39
buna mamicilor 121 De la: garbo164340 8 Octombrie 2010 18:28
mihaela 5 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:38
Setari Cookie-uri