OLITA

Buna ziua mamici, deoarece suntem la varsta la care ne confruntam cu aceasta situatie va rugam sa ne impartasiti la ce varsta au inceput piticii vostrii sa foloseasca olita si mai ales cum i-ati determinat sa faca acest lucru
va multumim
alloisa_r
Postat pe 13 Iulie 2009 16:20
noi ne chinuim mai demult cu olita oricum ma bucur ca a reusit sa stea pe ea si chiar sa faca ceva dar pana nu stie sa vorbeasca cat de cat e doar un gest reflex cand e vorba de kk de restul tot la pampers
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 16:30
oricum ideea e sa nu o foloseasca de la inceput ca pe o jucarie ci ca pe o olita
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 16:33
al nostru la inceput nici nu voia sa stea pe ea. apoi i-am lasat - o in camera si a inceput sa se aseze in joaca, imbracat, si il distra ca se plimba cu ea tarash ca pe calutz. si cu timpul a inceput sa stea si dezbracat, si l-am facut sa stea destul de mult cat sa si faca, punandu-l sa se uite pe o carte in timp ce statea acolo... dar nu cred ca exista retete minune in acest sesn, fiecare copil are alt ritm si alte reactii la diversi stimuli. unii de pilda cica fac daca le dai drumul la robinet sa auda apa curgand, la noi nu a functionat niciodata...
pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 13:16
buna seara ,e greu cu olita ,eu am 2 fete diferenta intre ele de 6 ani si o luna , cu cea mare a mers ffff usor ,dar cu cea mica e de-o incapatanare rara zicem noi .Am procedat la fel ca si la cea mare dar nici un rezultat.Stie ca trebuie sa faca acolodar nu vrea ,pune papusa ,ursuletul pe sora ei si mai si zice ca face pissssssssss .nu vrea de incap[atanare
denisa_bianca
Postat pe 12 August 2009 22:33
...cu rabdarea treci marea si bafta!!!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:20
Noi ne-am asezat prima data pe ea la 7 luni. am incalzit-o cu apa la baie, am sters-o si ne-am asezat. In prima faza s-a ridicat, dar apoi l-am pus din nou pe ea, in timp ce zanganeam jucariile si... a functionat... AM facut un kk acolo si apoi dupa ce ne-am sters si echipat se uita dupa olita si radea. De atunci, facem kk NUMAI l aolita. Am facut un oarecare program. Am urmarit momentele zilei in care facea si ma pregateam din timp... Apoi a inceput sa anunte... Se inrosea la fata si tipa de 2 ori. ACum zice "chhhhhhhhh" inainte de kk si stiu ce urmeaza. Ideea e sa nu fie rece si sa ii pacaliti cumva... La noi a functionat. Sa vad cum facem pipi acum... ca vreau sa scot pampersul definitiv
hamham
Postat pe 9 Aprilie 2010 13:22
buna eu am inceput cu rebeca la 5 1/2luni si nu s-a opus din fericire,iar cu sophia la 3 1/2luni pe ea am tinut-o tot timpul ca era destul de mica dar am reusit si cu ea ,iar acum avem 5 luni si facem si treaba mica si mare ,vreau sa precizez ca am pus olita in pat iar eu stateam jos la nivelul lor,nu ma jucam sau vb cu ele le lasam sa se concentreze
kidz005563
Postat pe 21 Aprilie 2010 10:40
buna eu am inceput sa o pun pe rebeca la 4 luni pe olita si nu am probleme cu ea dar acuma avem aproape 8 luni si nu se cere inca la olita daca o pun sa faca face daca nu o pun face in pempars,cum sa fac ca sa spuna cand face kk?
rebeca_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:31
si eu l-am pus de pe la 6 luni, daca il puneam facea, dar eu zic ca inca sunt mici ca sa se ceara, are 1 an si 3 luni dar nu se cere, bine nici nu l-am mai pus asa des cum il puneam inainte, greseala mea, dar las ca o sa se obisnuiasca si cand e mai marisoara o sa stie, atunci e mai constienta
Laura_M
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:37
noi avem 1 an si aproape 3 luni si nu facem la olita deloc asta din vina mea, sunt prea comoda dar cred ca are timp si de asa ceva
aly_raz
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:50
e timp sa le faca pe toate, pana ajung sa mearga la gradinita ca sa nu mai aiba educatoarele probleme cu schimbatul pampersului e timp
Laura_M
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:54
buna dimineata.
Fara suparare fetelor,eu personal cand aud ca se pun copilasii de la 4 luni pe olita!!!!! nu-mi vine a crede.Ma intreb de ce?
Oare fiindca asa este la noi,ca asa au facut si bunicele noastre cu noi
Eu nu am incercat nici macar o data sa o pun pe fetita mea pe olita inainte de a intelege ce se intampla de fapt!M-am consultat si cu pediatrul care m-a asigurat ca atunci cand va intelege ce se face in toileta,acolo unde merge si mami de ex ,va face si ea negresit.
Asa a si fost ,pe la 2 anisori si un pic in cazul nostru,fetita mea a preferat ,,colacelul"pe toileta.(aveam si olita,dar nu a preferat-o).
Nu a facut niciodata pe ea,sau in patut
Mama mea mi-a spus ca eu la 11 luni nu mai aveam pampers....dar ma trezea noaptea de 3 ori si ma tinea pe olita!!(asa faceau toate mamicile pe vremea aceea)
eu nu as fi facut asta cu fetita mea.
Va
chanty
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:08
am auzit si eu de la multe mamici care spuneau de copii lor ca pe la 2 ani incolo copii se cereaula olita... deci cum spuneam, e timp
Laura_M
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:13
chanty perfect deacord cu tine la fel zic si eu, fiecare lucru la timpul lui si...e suficient timp pupici
aly_raz
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:22
chanty
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebele meu de 7 luni nu bea formula si nici solide nu mananca.ajutor! 78 De la: namyi 22 Martie 2011 19:09
Cand scot bebele pt prima data la plimbare? 29 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 08:13
cantitatea de ulei necesara zilnic 17 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:41
buna! 1 De la: iubirici22 1 Aprilie 2010 19:45
pisici si bebelusi 6 De la: alinakatt 11 Ianuarie 2010 13:12
Setari Cookie-uri