as vrea sa deschid o cresa

buna ziua mamicilor!cine ma poate ajuta cu niste informatii???as dori sa deschid o cresa si nu stiu ce anume imi trebuie.inca nu am nimic dar as vrea sa ma interesez.aici unde locuim noi nu prea sunt(buzau)ma intereseaza tot(incepand de la acte).va pupam
crisa_raisa06
Postat pe 6 Martie 2008 12:07
avize sanepid autorizatii in primul rand spatiu destul pt joaca ,masa dormit, wc si controle peste controle si autorizatii de tot felul bucatarie special amenajata,personal asistente,loc de schimbat
livadariuelena
Postat pe 6 Martie 2008 20:29
Si eu mi-am dorit intotdeauna sa deschid o gradinita,mai ales ca si lucrez in domeniu.Cert este ca este nevoie de mai mult decat putin ajutor si mai ales stiu ca exista o lege referitor la acest lucru:este foarte important spatilul de joaca al copiilor, marimea unei sali, numarul de sali ale cresei si in plus sincer si fara ocolisuri chiar daca reusesti sa strangi toate aceste date, pe langa avizele necesare, asa cum a mai specificat cineva inaintea mea, trebuie sa te asiguri ca nu deranjeji pe nimeni, nu furi afacerea sau ideea cuiva si mai ales trebuie sa ai multi bani si sa fi o persoana influeNTA...Eu va urez succes si daca totusi veti reusi va dau un mic sfat:incercati sa cunoasteti mai intai tot ceea ce presupune o cresa de stat si mai ales evitati sa faceti aceleasi greseli majore ca si acolo si atunci cannd veti angaja personal pentru copii sa fiti ferma in ceea ce priveste in primul rand awdevarata dragoste pentru copii si nu prefacatoria si "ucideti"va rog pe cat se poate mitul "daca parintele nu-mi da o cafea nu ma intereseaza plodul.."Ar mai fi multe de spus dar eu, din punct de vedere al unei educatoare sunt nedemna sa fiu deasupra parerilor parintilor care, se pare, cel mai adesea si in ultima vreme ne desconsidera foarte mult ba chiar au formata ideea ca mergem la lucru doar ca sa primim, ca nu ne pasa de copii, ca suntem doar un alt fel de bone...mai ieftine...
monigu37
Postat pe 10 Martie 2008 18:35
o gradinita sau o cresa e binevenita oricand, dar e foarte greu de realizat acest vis crisa_raisa....oricum ma bucur cand vad ca inca n-a murit speranta si dorinta tinerilor din tara asta de a face ceva..... e laudabil. Cat despre educatoare...sincer am intalnit f putine educatoare cu vocatie si care intr-adevar isi pun sufletul in ceea ce fac...asa ca....cu tot respectul....sunt mici exceptii care confirm a regula. Adevarul e, si nu vrea sa supar pe nimeni....ca in ziua de azi educatoarele nu mai sunt ce au fost. Si mai adevarat e ca asteapta mici sau mari atentii din partea parintilor, iar daca nu le dai, suporti consecintele, intr-un fel sau altul. Sa auzim de bine si multa bafta. E foarte greu de realizat ceea ce ti-ai propus, dar am citit undeva de curand ca :"tot ceea ce ne inconjoara, ce a fost si ce este a in ceput cu un vis" Iti doresc sa ai puterea de a-ti transforma visul in realitate.
rroxy_kidz
Postat pe 11 Martie 2008 10:48
monigu37 ai intr-adevar dreptate.tocmai asta as vrea eu sa fac.stiu si eu cat de cat ce inseamna o educatoare care mai intai intinde mana si in fnctie de ccea ce are i mana iti ingrijeste copilul.asta este in primul rand ceea ce nu vreau sa se intample.ce doresc copilului meu doresc tuturor copiilor din lumea asta si vazand ca acum totul se rezolva cu "mita" as vrea putin cate putin sa contribui si eu la "vindecarea"sau ...nu stiu cum sa ma exprim acum ,acestui "viciu".sper ca ma intelegeti .sunt fff obosita .va pupam si mai si mai asteptam pareri
crisa_raisa06
Postat pe 4 Aprilie 2008 23:25
Draga IOANA,
Am un Business Plan pentru GRADINITE.
Daca te intereseaza, ti-l ofer.

Este insa o diferenta daca tu vrei sa faci o cresa, si apoi s-au schimbat FOARTE MULT atat legile cat si conditiile, poate chiar si pe plan local sa fie ceva diferente fata de Bucuresti (fata de ce stiu eu)!?

Acum 9 ani, cand vroiam eu sa fac o gradinita, in mai putin de 6 luni s-au schimbat destule legi.

Pe langa faptul ca a trebuit sa le deschid eu dosarul celor de la ministerul invatamantului, dosarul/mapa cu Buletinele Legislative, ca sa citeasca si ei, cu ochii lor, cum ca o GRADINITA se putea realiza si printr-un S.R.L. si NU DOAR printr-o FUNDATIE asa cum imi pretindeau ei (iar o Fundatie se putea realiza doar cu 100 de salarii medii pe economie - ceea ce era ENORM. Banii trebuiau donati in contul Fundatiei, sau in natura - o casa, ceva de genul acesta - pe care le DONAI Fundatiei )

Conditia era pe de alta parte ca 1/2 din veniturile care le realizeaza Societatea (s.r.l.) sa fie permanent reinvestite in Gradinita!
Iar cand am avut actele firmei, se daduse o lege ca NU se mai pot face magazine, puncte de lucru - cu activitate cu publicul, si mai ales GRADINITE decat la PARTERul blocului, cel mult etajul 1 (iar eu aveam un apartament bunicel la etajul 3 - deh)

Conditiile cred ca au ramas si acuma aceleasi - sa ti olitele, pentru cei mai marisori, intr-un recipient cu solutie de cloramina/dezinfectanta. In cazul in care ai WC-uri, acestea trebuie sa fie MICI, speciale pentru copii si intr-un numar destul de mare (!), in functie de numarul copiilor.
Pentru o cresa presupun ca-ti trebuie amenajat special spatiul, astfel incat sa asiguri un numar suficient de mese de schimb al bebelusilor, in conditii de perfecta siguranta, si higiena este extrem de importanta ...

S-ar putea sa fie ceva mai simplu de realizat (zic eu) o cresa, insa clar in acest caz activitatea de baza se desfasoara intr-un spatiu de joaca, cat mai simplu,nu cu prea mult mobilier - mare atentie (!!!) la siguranta copiilor datorita periculozitatii jucariilor ce trebuiesc sa fie de cea mai buna calitate, cat mai rezistente posibil si VERIFICATE PERIODIC, cat mai des, spre a fi indepartate si inlocuite la cel mai mic semn de deteriorare !!!

Si cu personalul ar fi mai simplu, mai putin numeric ... dar cu mult mai atent, si totusi calificat.
Sa ai totusi iti recomand O PROGRAMA ''SCOLARA''. In sensul ca sa-ti planifici realizarea de anumite deprinderi si a unui anumit vocabular celor mici prin JOC.
Copii invata foarte mult prin MIMAREA (copierea), prin intermediul observarii, de anumite comportamente si prin experimentare.
Asa cum GUSTI ca sa descoperi diferentele, ATINGI ca sa detectezi suprafetele, SCOTI SUNETE pana ce reusesti sa imiti/canti la fel cu melodia ce o tot asculti ...

EXISTA studii de specialitate realizate cu ajutorul unor psihologi, in SUA. Acestia au realizat CURSURI pentru copii inainte de a ajunge la scoala, chiar si pentru BEBELUSI, ce inca nu stiu vorbi!
Crede-ma, sunt cursuri extraordinare ce se fac prin intermediul unor grupe/clase atestate - te poti atesta si TU (iei Franciza, adica pt. o suma de bani iti vor inmana intreagul material necesar sustinerii acestor clase).

Cauta si ia legatura cu cei de la

FasTracKids

care au reprezentanta si in Romania. In Bucuresti sunt deja vre-o 2-3 centre pedagogice de acest fel.

Alta idee:
Daca sapatiul iti permite - ai o casuta cu gradina (?),
daca ai bani si clienti cu bani
MERITA (!!!!!!!) sa faci o piscina! Pentru copii in varsta de peste 7 LUNI, si sa te autorizezi ca, sau sa cauti un - instructor pentru initierea in INNOT a bebelusilor.
Se RECOMANDA (cel mai bine) ca innotul SUBacvatic (!) sa inceapa IMEDIAT de dupa nastere!!! in cada de baie de acasa, insa DOAR CU un asemenea instructor!
Dupa 6/7 LUNI de la nastere se pierde acel REFLEX de apnee prin care bebelusul isi tine respiratia in clipa contactului cu apa - si deci NU se ineaca. Innoata precum broastele. EU am facut-o cu baietelul meu pana la 7 luni! Se dezvoltase EXCEPTIONAL. Pofta de mancare - imaginati-va (!), somn adanc, nemiscat, dupa sedinta de 1/2 ora de innot precedata de o alta 1/2 ora de masaj din varful crestetului pana-n varful degetelor de la piciore

La 5 LUNI arata ca un bebelus de 9Luni. Iar la 3 anisori avea un bust de inotator profesionist, arata ca o sculptura a lui Michaelangelo. Doar ca eu nu am putut continua programul dupa 7LUNI,din motive personale de sanatate...

Cautati-o pe Dna Sultana, la Mici Campioni:
http://www.miciicampioni.ro
MERITA

Innotul este cel mai bun sport!

Va pupic!
Simply_i
Postat pe 1 Aprilie 2009 09:26
buna,
si eu sunt una care vrea, viseaza, la o gradinita, la cluj
inca nu am facut demersuri in sesnul asta foarte mari, adica doar am gasit locatia. fosta scoala, curte mare, spatiu generos. acum vreau sa incep sa ma interesez de LEGI si circuit al actelor.
simply_i, zici ca ai un business-plan, crezi ca poti sa mi-l oferi si mie pentru orientare?
copilul meu merge la fastrackids deja din ianuarie si sunt foarte multumita, iar site-ul de la micii campioni l-am accesat inca inainte sa nasc, din pacate in cluj nu este asa ceva
elena
elenaceusan
Postat pe 15 Iunie 2009 08:52
E o idee grozava,sa deschideti o cresa sau o gradinita particulara.Trebuie sa dispuneti de multi bani,evident pile si relatii,pentru obtinerea avizelor de la minister si inspectoratul scolar dupa raza teritoriala.La ora actuala Romania se confrunta cu o mare criza de locuri in gradinite-stiti asta din mass-media.Insa celor care vor sa faca o gradinita/cresa particulara li se baga atatea bete-n roate de birocratii astia....Stiu ca se ia spaga prin crese si gradinitele de stat.Eu sunt educatoare ,insa ma pot lauda ca am o tinuta morala demna si imi fac meseria fara atentii,spaga etc...din partea parintilor.Pur si simplu au incercat parintii cu tot felul de cadouri cu ocazia serbarilor,i-am refuzat categoric si le-am spus ca eu am salariu pt munca pe care o prestez.Lucrul acesta s-a repetat de 2-3 ori dupa care n-au mai incercat astfel de metode ,iar eu le-am multumit si ma simt onorata ca m-au inteles.Insa sunt de vina ambele parti pentru astfel de practici(atentii) -zic eu .Educatoarea ,dar si parintii care insista si care cred ca altfel va fi privit copilul daca parintele a dat spaga.
Mentalitatea asta .........balcanica se schimba greu.........
kidz001377
Postat pe 2 Iulie 2009 17:47
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 8 Februarie 2010 15:03
"Sanatate, mai presus de toate"
Salina artificiala deschisa in localitatea Sag, judetul Timis, functioneaza zilnic intre orele 10.00 - 23.00
Adresa: Sag, Strada 11, nr 60 (ARENA SPORT)
Programari si informatii:
Telefon 0752.113.512 intre orele 10.00 - 20.00
salinasag@ymail.com
www.salinasag.ro

Salinoterapia (aerosolii saline), cu ajutorul carora sunt tratate diverse afectiuni, in principal afectiunile respiratorii: astm, bronsite, infectii respiratorii, faringite, hipertiroidism sau chiar sa ne relaxam din stari de oboseala sau nevroze. Recomandat copiilor proaspat intrati in colectivitate(cresa, gardinita) ajutind la eliminarea mucozitatii si tusei.
Salina poate gazdui 8 persoane pe sedinta si 4 copii sub 6 ani. Dupa terminarea sedintei oxigenarea incaperii este efectuata timp de 10 minute. Cele 14 tone de sare naturala de la salina Tg. Ocna asigura un climat de salina, natural si eficient.

TARIFE
Copii (maxim 12 ani) - 8 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 80 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
Adulti - 10 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 100 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
O sedinta de terapie dureaza 45 minute. Este recomandata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de 5-6 luni.
salina_sag
Postat pe 18 Februarie 2010 22:04
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:24
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:25
office_salinasusesi_ro
Postat pe 15 Martie 2010 19:40
Daca ai un spatiu ...mare , pe care il dotezi cu tot ce trebuie nu sa faci de mantuiala ..e ok .
Blocul alimentar trebuie sa aibe neapart : masa de legume fierte , masa pt. carne fiarta si pt. carne cruda , masa de repartizare -a mesei , bazin de oua , bazin de carne , bazin de vase , bazin de maiini , bazin de fructe , bazin de legume intro camera separata unde se si curata legumele .....si mult mai multe, daca vrei sa fi conform legii si normelor in vigoare ...
La spalatorie rufele murdare intra pe o usa si,, ies curate " pe alta usa ..., vesela trebuie sa fie de inox , totul se pune la dezinfectat zilnic dupa fiecare masa in cloramina....etc.
Succes .............
daneza_4u
Postat pe 9 Aprilie 2010 13:12
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine cauta bona pentru vacanta?????? 5 De la: Sonia 29 Iulie 2009 11:02
Aveti probleme cu greutatea copilului? 34 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 15:57
Jocurile copilariei 1 De la: SuperMama 11 Octombrie 2010 14:01
danonino 15 De la: pinicuta 14 Aprilie 2010 11:12
Iaurtul pt bebe 74 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:09
Setari Cookie-uri