imi doresc tare mult un bebe

Salutare dragi mamici si viitoare mamici! Am 29 de ani si uite ca am tot amanat momentul cand o sa avem un bebe... Acum ma gandesc cu sotul meu de ce nu ne-am grabit un pic.? Se pare ca de cand ne dorim asta, apar diverse obstacole... Mai intai o infectie urinara, pe care am tratat-o,: acum am descoperit ca as avea ceva probleme de circulatie a sangelui la nivelul inimii. Tousi medicii spun ca nu e ceva grav, urmeaza sa fac niste teste mai aprofundate la Bucuresti. Stau si ma gandesc de ce nu am ramas gravida pe la 24? Sunt o fire optimista de felul meu, dar mai am si zilele mele de pesimism... Va doresc tuturor in primul rand SANATATE si bebelasi SANATAOSI!!
LIA29
Postat pe 6 Martie 2008 09:53
nu dispera. Eu am 39 de ani si abia acum am un bebe de 4 luni.Daca este sa fie nu conteaza varsta....sanatate sa fie.Eu am reusit la Clinica Bucur din Bucuresti .Apeleaza la domnul profesor Crisan Nicolae care este si directorul spitalului.Este un om de pus pe rana.Daca te intereseaza iti dau si nr de tel de la clinica si pe al profesorului.Multa bafta.
ancamts
Postat pe 6 Martie 2008 12:50
Si eu imi doresc tare mult un bebe. Am pierdut prima mea sarcina anul trecut si a fost un soc, nu ma asteptam ca dupa ce Dumnezeu m-a binecuvantat sa dispara asa repede. Stau si ma intreb oare este asa de greu sa pastrezi o sarcina in ziua de azi?
rox_kidz
Postat pe 6 Martie 2008 22:07
Buna Rox. Mi s-a intamplat si mie acest lucru adica acum 5 ani am pierdut si eu o sarcina la 3 luni jumatate. Nu a fost usor dupa asta dar mi-am facut curaj sa merg mai departe. Numai ca eram putin stresata (la serviciu) si nu mai puteam sa raman insarcinata. Am facut tratament si nu se intampla nimic. Pana la urma mi-am luat mintea de la acest lucru spunandu-mi in sinea mea ca daca Dumnezeu vrea sa trimita un copilas atunci e bine daca nu inseamna ca asa e destinul meu. Si supriza... dupa un an si jumatate s-a intamplat minunea. Adica eram insarcinata. Mi-am dat seama in final ca datoria noastra e sa incercam si sa asteptam. Iti urez sanatate, mult curaj, rabdare, credinta si rugaciune. P.S. Nu trebuie sa ignorati analizele de infertilitate care se fac ambilor parteneri. E foarte important acest lucru. Succes.

Mihaa_kidz
Postat pe 7 Martie 2008 00:51
Buna Lia. Niciodata nu e prea tarziu sa faci un bebe. Tu acum te stresezi ca nu l-ai facut pana acum si din cauza asta nu ramai insarcinata. E un lant al slabiciunilor. Trebuie sa te relaxezi complet si sa nu te mai gandesti la asta. Ca sa-ti dau exemple: asa s-a intamplat si cu Iuliana Mariciuc, cu Andreea Marin... Roaga-te la bunul Dumnezeu si vei vedea ca ti se va intampla si tie minunea. Numai ca trebuie sa faceti niste investigatii pentru infertilitate tu si partenerul tau. E foarte important acest lucru. Nu-i nimic daca trec anii. Asa probabil trebuie sa se intample. Si eu am primul copil la 39 de ani si chiar ma simt bine ca mamica. Poti citi despre mine in raspunsul pe care i l-am dat lui Rox. Iti urez multa sanatate, multa rabdare si succes in toate.
Mihaa_kidz
Postat pe 7 Martie 2008 01:06
Buna ! Va multumesc mult pentru sfaturi. Asa e, ai dreptate Miha, daca te stresezi, atunci nu se intampla.. Trebuie sa las lucrurile de la sine sa mearga si cu ajutorul Bunului Dumnezeu o sa fie totul bine. Acum vreau sa vad cum o sa fie cu testele pe care le voi face si apoi incercam iar.
Sanatate multa!!
LIA29
Postat pe 7 Martie 2008 19:16
Dragele mele, sanatate multa si la multi ani! Sa dea Domnul numai bine ..
rox_kidz
Postat pe 8 Martie 2008 13:15
buna lia
nu dispera..eu am ramas insarcinata la 35 ani..
eram casatoriti de 9 ani si bebe nu mai venea...am avut trompele obsturate (nu aveau permeabilitate)si mi s-a facut o operatie laparoscopica..a trecut 9 luni si tot n-am ramas insarcinata..plangeam de durere de fiecare data cand vedeam bebe-i sau femei insarcinate...am facut niste tratamente de fertilitate...dar numai naturale,pe baza de plante..si lunar teste de ovulatie si bineinteles..de sarcina...care erau tot timpul negative..deja nu mai speram...
dupa 9 luni de amar de la operatie,.mi-am schimbat jobul, mi-am aruncat toate ceaiurile si extractele...si mi-am focalizat energia spre noul job(am scapat de stresul ca trebuie sa fac bebe---m-am gandit ca daca Dumnezeu va vrea sa ma invredniceasca cu un bebe,va veni el odata si odata).
.Ei..la 2 luni de la angajare a trebui sa anunt deja ca sunt insarcinata in luna....a 2-a
acum am 37 ani si un baietel mimunat de 10 luni
nu dispera si in primul rand scapa de stres..ca nu e prea tarziu niciodata
pupici
dana_s_kidz
Postat pe 10 Martie 2008 07:21
Buna sunt Manuela si eu am aceiasi problema incercam sa avaem un copil de cava timp dar am avut probleme la ovare si am facut o hemoragie destul de urata. Am 30 de ani si inca incercam si eu cred ca nu trbuie sa ne pierdem speranta trebuie sa avem incredere in Dumnezeu. Iti urez multa sanatate si sper ca Dumnezeu ne aude.
manu_puiutz
Postat pe 29 Martie 2008 19:34
Buna fetelor. Nu disperati ca o sa reusiti. Eu am fost mai harnicuta, am ramas gravida la 23 ani si am nascut la 24. M-am chinuit si eu 6 luni ca sa raman gravida, fara a merge la dr. Intr-un final am ramas, iar cand m-am dus sa mi se confirme sarcina mi s-a descoperit un chist de 11 cm. Am fost intrebata daca vreau sa pastrez sarcina, am spus ca da si peste 2 zile am intrat in sala de operatie. Sarcina avea 7 sapt. Totul a fost ok, am nascut la 39 sapt prin cezariana si mi s-a spus ca mai si sanse sa mai fac si un alt copil. Mie mi s-a scos ovarul drept din cauza chistului.
laura_paisan1983
Postat pe 2 Aprilie 2008 13:20
buna si eu am asteptat cam mult am 28 de ani fac 29 si imi doresc tare mult un bebe e cam complicat cu concediu de maternitate cu 12 luni .nu stiu care sunt legiile de acum sunt persoana fizica autorizata am carte de munca numai de trei luni si nu stiu daca pot sa platesc si dupa ce nu mai am autorizatia adica daca o sa primesc bani de la stat daca fac un bebe daca stie cineva mai multe va rog sa ma ajute!multumesc
Llaura
Postat pe 24 Iulie 2008 17:27
LaLlaura. Poti intra in concediul de crestere a copilului daca esti persoana fizica autorizata. Din cate stiu eu tot ce conteaza e sa ai impozitul pe venit platit, contributia la casa de pensii (trebuie sa ai contract) si contributiile la sanatate cei 6,5% si 0,85% (contract cu casa de asigurari de sanatate). Trebuie sa te interesezi mai exact la Directia de Munca, Solidaritate Sociala si Familie din judetul tau. Eu stiu un medic stomatolog (PFA) care a beneficiat de concediu de cresterea copilului pana la 2 ani. E putin mai complicat cu birocratia dar se poate in final.
Mihaa_kidz
Postat pe 25 Iulie 2008 18:03
pentru Mihaa Multumesc pentu ajutor platesc si la sanatate si la fortele de munca si platesc si impozit dar nu stiu daca si dupa ce nu mai ma ocup cu asta pot sa-mi platesc in continuare? la fortele de munca mi sa zis ca da
Llaura
Postat pe 25 Iulie 2008 21:24
Concediile medicale prenatal si postnatal le vei depune la Casa de Sanatate din localitatea ta si banii ii primesti de la ei pe card. Pe perioada cat esti in concediu de cresterea copilului pana la 2 ani contractul cu Casa de Pensii se suspenda (in urma deciziei primite de la Directia de Munca, Solidaritate Sociala si Familie) si nu poti plati absolut nimic la pensii. Abia dupa ce revii in activitate din concediu la implinirea varstei copilului de 2 ani (sau mai devreme de 2 ani dupa cum preferi) poti contribui la Casa de Pensii si Casa de Sanatate.
Mihaa_kidz
Postat pe 26 Iulie 2008 20:18
buna dragelor mamici ! ma alatur si eu acelora din voi care vor un puiut. situatia mea nu e foarte alarmanta deoarece incercam doar de cateva luni( 2), insa ce nu-mi da liniste e ca medicul mi-a spus ca nu am ovulatia foarte buna . Cu toate acestea incerc sa fiu relaxata pt. ca am inteles ca stresul influenteaza fff negativ posibilitatea de a ramana gravida.
sper sa revin cu noutati , nu peste mult timp . va pup
marcela_miss
Postat pe 29 Iulie 2008 21:25
Si eu ma chinui de acum 4 luni de zile sa fie totul bine ca sa pot avea bebe. Dupa un tratament cu ovule timp de 3 luni si electrocicatrizare - care poate sa nu doara, dar e o experienta pe care nu as mai repeta-oin viata, asteptam sa vedem poate-poate.
Toate infectiile urinare trebuie tratate inainte de sarcina pentru a evita complicatiile. Sunt medicamente care pot fi luate si in primul trimestru, dar e mai bine sa consultati medicul, chiar daca se pot lua si fara reteta.
Mie doctorul Gheorghita din Iasi mi-a recomandat sa slabesc pentru a-mi creste sansele - am gabaritul depasit, asa ca sfatul e doar ptr. aceasta categorie. Alte recomandari: relaxare, verdeturi, pepene pentru infectii si ptr curatire, mai ales in perioada asta si se pot lua suplimente cu ulie de peste sau prenatale, mai ales ca pe piata a aparut un produs nou, care are si acid folic, si ulei de peste. Se recomanda prenatalele si inainte de perioada de sarcina, cu atentie ptr. cele care au probleme cu rinichii si carora excesul de acid folic nu le este atat de recomandat.Pentru cele sanatoase, excesul de acid folic, chiar si in cazul dozelor accidental marite, se elimina prin urina.

Sper sa ma pot lauda in curand cu puiul meu.
anasandu
Postat pe 2 August 2008 23:10
si eu imi doresc un bebe dar apar tot felul de probleme.acum stau cu chirie si chiar nu imi pot permite sa raman insarcinata dar incep sa disper ca nu vreau sa fac un copil prea tarziu.nici macar de lucru nu mai am iar financiar chiar nu stam pe roze.chiar nu vad ce rost mai are viata fara un bebe al tau.nu stiu daca voi putea vreodata sa imi indeplinesc visul.
patrascanudaniela
Postat pe 3 August 2008 16:21
aidarabei
Postat pe 4 August 2008 08:46
Ma numesc Cristina si vreau si eu un bebe. am 30 ani si nu reusesc.am endometrioza pelvina, am facut laparoscopie ptr. desfundarea trompelor si mi s-a spus ca voi avea un bebe in maxim 6 luni de la operatie. s-a facut 1 an si degeaba
Spune-mi si mie despre clinica bucur, te rog. sunt in culmea disperarii.
merci
toader_cristina2001
Postat pe 5 August 2008 12:32
dragelor nu disperati va spun cazul meu ne am chinuit si noi 4 ani am fost la timisoara au gasit endometrioza m am tratat dupa 3 luni de la trat am ramas am nascut un baietel superb la 2 ani am dorit din nou bebe si am gemeni o fetita si un baiat cuminti si adorabili cu 2 cezariene va pup aveti rabdare cand nu te astepti vin florinda oradea
florinda
Postat pe 8 August 2008 12:10
Drage mamici.Nu disperati ,copilul va veni cand vrea el.Nasa mea a facut tratamente pana la varsta de 37 de ani.Medicii nu i-au mai dat nici o sansa,pt k nu seprindea nimik.A nascut o fetita de toata frumusetea la 42 de ani,fara nici un tratament,nimik,era programata pt cezariana,dar nu a mai vazut blocul operator,k i s-a rupt apa si cum a ajuns la spital a nascut.Asta da minune de la Dumnezeu.Vi se poate intampla si voua,cand va asteptati mai putin.Spor la bebeici si sanatate multa.
costyn2003
Postat pe 11 August 2008 11:46
BUNA ZIUA FETELOR.AS VREA SI EU SA NU MA MAI GANDESC LA ASTA,DAR NU POT.DE UN AN NE TOT CHINUIM DAR DEGEABA[SUNT CASAT DE 1 AN].EU AM FOST LA DR AM FACUT 3 TESTE BABES,CA NU MAI ACAP DE O SECRETIE, ,IAR SOTUL MEU ARE INFECTIE URINARA,CRED,CA AZI A FACUT ANALIZE SI ASTPTAM REZULTATUL.ASTA SA FIE CAUZA DE NU RAMAN INSARCINATA,CINE STIE SA-MI RASP SI MIE,PLS .ASTEPT RASPUNS.VA PUP.PT CINE ARE BEBEI SA LE TRAIASC,IAR CINE INCEARCA,BAFTA SI SA AFLAM VESTI BUNE.BAFTA.REVIN CU VESTI,CAND O-I AVEA.
romantica
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:45
DRAGA FLORINADA ,FELICITARI NASEI TALE PTR PITICA,SA-I TRAIASC SI SA FIE SANATOASA.ASTA DA NOROC.DACA D-ZEU TE IUBESTE I-TI DA COPII CAND VREA EL.SE ZICE CA NICODAT NU E PREA TARZIU.D-NA MEA GINECOLOG,A FACUT O FETITA LA 40 ANI.ACU ARE 47 ANI SI FETITA 7 ANI.NU STIU DACA ,ASA AVRUT DANSA SA FIE SAU S-A CHINUIT SA O FACA,DAR CERT E CA ARE .BAFTA LA TOATE.VA PUP.
romantica
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:52
buna seara sunt fff suparata nu pot sa raman insarcinata sunt castorita de 1 an si nimic am sa incec si eu niste metode care le-am citit pe aici si sper sa va aduc vesti bune daca stiti ceva mai mult despre femei care nu po ramane insarcinate va rog mult sa-mi spuneti MULTUMESC ANTICIPAT as vrea sa incerc cu niste medicamente CLOMID dar cred ca trebuie sa intreb medicul mai intai?! am 22 de ani barbatul meu are 43 credeti ca diferenta de varsta are vreo importanta?am avut probleme cand eram de 17 ani infectie urinara ciclu neregulat si o scurgere dar am scapat de toate. multumesc frumos
anca22_kidz
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:55
NU STIU CE SA ZIC .DE 1 AN SI 3 LUNI INCERCAM SI NIMIC AM FOST LA BADESTI BAI LA UN DOCTOR BALNEOFIZIOTERAPEUT CARE ARE SI CEVA VIZIUNI.TRATEAZA DIFERITE BOLI,PRINTRE CARE SI INFERTILITATEA,PROBLEMELE GINECOLOGICE.MIE MI-A PRESCRIS:ACID FOLIC,VITAMINA E FORTE,FEROGRADUMED,DIPROFOS FIOLE(1 INJECTIE PE LUNA),NOLICIN,POLIDIN(PRIMELE 3 ZILE DE CICLU).IAR SOTULUI I-A MAI DAT IN PLUS PREGNIL5000(1 PE LUNA),SPIRULINA +,BETACAROTEN.LUAM ACUM TRATAMENTUL,IAR DACA NU RAMAN GRAVIDA IL REPETAM IN MARTIE,IAR IN MAI NE MAI DUCEM LA EL.MI-A ZIS CA DACA I-MI INTARZIE 7 ZILE,SA I-AU UN TEST DE SARCINA BARZA SI SA MA DUC,CAT MAI REPEDE LA GINECOLOG.MI-A ZIS DE PARCA EU NU STIAM CE SA FAC
,DUPA CARE SA-L SUN SI SA-I DAU VESTEA CEA MARE .CAND NE-AM DUS LA EL NU I-AM ZIS DE CE NE-AM DUS,DAR SI-A DAT SINGUR SEAMA MOTIVUL NOSTRU ACOLO.IAR CAND SA IES DIN CABINET L-AM INTREBAT CE SANSE AVEM SA AVEM UN BB,LA CARE MI-A RASPUNS CA 80 LA SUTA SUNT SANSE .TE PUP SI SA AUZIM VESTI BUNE .SPOR LA BB-EI
romantica
Postat pe 23 Noiembrie 2008 10:02
NU STIU CE SA ZIC .DE 1 AN SI 3 LUNI INCERCAM SI NIMIC AM FOST LA BADESTI BAI LA UN DOCTOR BALNEOFIZIOTERAPEUT CARE ARE SI CEVA VIZIUNI.TRATEAZA DIFERITE BOLI,PRINTRE CARE SI INFERTILITATEA,PROBLEMELE GINECOLOGICE.MIE MI-A PRESCRIS:ACID FOLIC,VITAMINA E FORTE,FEROGRADUMED,DIPROFOS FIOLE(1 INJECTIE PE LUNA),NOLICIN,POLIDIN(PRIMELE 3 ZILE DE CICLU).IAR SOTULUI I-A MAI DAT IN PLUS PREGNIL5000(1 PE LUNA),SPIRULINA +,BETACAROTEN.LUAM ACUM TRATAMENTUL,IAR DACA NU RAMAN GRAVIDA IL REPETAM IN MARTIE,IAR IN MAI NE MAI DUCEM LA EL.MI-A ZIS CA DACA I-MI INTARZIE 7 ZILE,SA I-AU UN TEST DE SARCINA BARZA SI SA MA DUC,CAT MAI REPEDE LA GINECOLOG.MI-A ZIS DE PARCA EU NU STIAM CE SA FAC
,DUPA CARE SA-L SUN SI SA-I DAU VESTEA CEA MARE .CAND NE-AM DUS LA EL NU I-AM ZIS DE CE NE-AM DUS,DAR SI-A DAT SINGUR SEAMA MOTIVUL NOSTRU ACOLO.IAR CAND SA IES DIN CABINET L-AM INTREBAT CE SANSE AVEM SA AVEM UN BB,LA CARE MI-A RASPUNS CA 80 LA SUTA SUNT SANSE .TE PUP SI SA AUZIM VESTI BUNE .SPOR LA BB-EI
romantica
Postat pe 23 Noiembrie 2008 10:02
nu stiu ce sa-ti zic in legatura cu infertilitatea si cum o trateaza acest doctor de la badesti dar acest doctor este foarte bun eu am 22 de ani am fost acolo cand aveam 11 ani dar imi aduc bine aminte tot ce mi-a spus.aveam probleme cu o infectie urinara si credema ca mi-a spus ca voi avea probleme (cu bebelusi)si acum ma confrunt cu aceasta problema nu vin.... daca te ajuta cu ceva eu zic sa luati amandoi pastilele si sa incercati acel doctor e bun pot sa zic ca te citeste ca pe o carte .mamei mele le 27 de ani ia zis ca o sa aiba probleme cu pieptul si acum 4ani mamei mele i-au taiat un san de c----r nici nu imi vine sa zic cuvantul.acum are 40 de ani si traieste cu un san dar traieste. te rog sa mai scrii sa dai vesti bune te pup si multi bebelusi
anca22_kidz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 23:33
Stai linistita,am o cunostinta care la 38 ani a nascut primul copil.Si eu am 28 ani si sunt insarcinata in doua luni dupa multe peripetii.Bafta multa.....
Texas_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:11
IN SFARSIT CINEVA CARE STIE DE DN PARVU DE LA BADESTI-BAI.O SA MA TIN DE EL.DACA PANA IN MAI NU RAMAN GRAVIDA,MA DUC LA EL CA ATUNCI A ZIS SA NE DUCEM LA EL.VA PUP .SI ASTEPT VESTI BUNE DE LA VOI. .SPOR LA BEBEI
romantica
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:45
desi sunt mica asa ma consider eu,am doar 19 ani,imi plac fff mult copii,stiu ce inseamna sa cresti un copil sunt f multe responsabilitati,mi.am crescut fratiorul stiu ce inseamna,am o fosta colega care desi are 18 ani fetita ei are 2 anisori..desi iau anticonceptionale ...cred k va mai trece mult timp pana o sa raman,dar o sa am rabdare..ce-o vrea dumnezeu..v-am pupat...
alexxa_kidz
Postat pe 1 Decembrie 2008 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
steriletul si sarcina 4 De la: TATUSILVIA 24 Aprilie 2009 17:36
gravida sau nu ? 3 De la: ale_micutza 11 Iunie 2010 19:04
vara si cosmetice 1 De la: garbo217254 9 August 2011 12:23
buna 58 De la: nicoletta 10 Iunie 2010 23:40
Dereglari hormonale - rezultat al masturbarii? 2 De la: alfheim 14 Iulie 2011 23:52
Setari Cookie-uri