mersul de-a busilea

eu nu am vrut sa dau sfaturi nimanui pur si simplu mi-am dat cu parerea si sunt atatia si atatia copii care au fost pusi in premergatoare si inca sunt mii de copii care folosesc premergatoare si nu unosc nici un caz in care sa se fi intamplat ceva sau ma rog.....e alegerea fiecarei mame in parte ceea ce face daca va folosi sau daca nu un premergator dar intrebarea este''oare de ce sunt facute?''eu mi-am dat cu parerea nu am sfatuit pe nimeni sa faca ca mine.pupici
anaROBERT
Postat pe 8 Februarie 2010 00:14
anaROBERT acelasi lucru i l-am spus si eu unei vanzatoare.....m-am dus la magazin sa vad de un rotobil si am vazut unul care in loc de roti avea ca un fel de picioruse si am intrebat-o pe vanzatoare de ce e asa ,cum merge copilul cu el ...la care ea mi-a zis ca nu tre sa mearga copilul cu el doar sa stea in el..... si am vazut unul cu roti si i-am zis ca eu stiam ca premergatorul este pt ca sa mearga copilul cu el si i-am aratat ala cu roti.....si ea imi spune ca nu are voie copilul sa mearga cu el ca isi stramba picioarele.....am ramas perplex , la care ii zic pai atunci de ce s-au mai facut rotobilele si de ce se vand daca ii face rau copilului..... a ramas muta,a incercat s-o intoarca ca sa-i iau rotobilul cu roti dar am plecat
Ea vroia sa ma convinga sa-l iau pe ala fara roti fiind mai scump si o dat-o in bara
bau
Postat pe 8 Februarie 2010 00:55
esti tare mony08 este evident sunt facute cu un scop daca nu ar fi asa bune nu ar fi puse in vanzare otusi sunt folosite pentru ajutorul copiluli de a invata sa se deplaseze mai usor in picioruse ce e drept cu un ajutor eu sincer sunt pro rotobile :))
anaROBERT
Postat pe 8 Februarie 2010 00:58
a mea sta in fundulet singura si se joaca si merge de a busilea de la 7 luni acu are 8 jumate,dar sunt copii si copii....''nici ofloare nu i asemanatore cu alta''
sofiuta
Postat pe 10 Februarie 2010 21:37
ai perfecta dreptate sofiuta asa este sunt copii si copii mamici si mamici conceptii si conceptii asa este fiecare isi creste copilul dupa bunul lui plac.pupici.
anaROBERT
Postat pe 10 Februarie 2010 23:45


Aveti perfecta dreptate ,
Nu suntem la fel , dar e bine sa luam ce este mai bun din trecut si sa nu mai luam ceea ce este rau , dar si invers sa NU luam tot ceea ce apare nou in comert fara sa stim daca e chiar folositor sau Nu , numai ca a aparut !
Vedeti cu aceste plante botanice la TV !!
Nu puteti stii daca copii dumneavoastra vor fuma , in fond nu-l invatati dar daca preveniti si discutati cu ei poate nu vor fuma !
Atat de simplu e si cu rotobilul
Eu nu interzic, !! la nimeni , numai nu recomand . pentru ca am avut 10 de copii care din cauza lui la 10/12 ani , sufera de diferite afectiuni ale aparatului locomotor .
Sa nu va suparati !!
NU vreau sa va supar doar scriu ceea ce considec ca nu face rau nici la mamici -tineri nici la copii pe care vor creste .
Cu drag va felicit pentru viatat frumoasa de mamica si cu drag va imbratisez copiii !
ZP
kidz001033
Postat pe 11 Februarie 2010 20:47
buna mamici.Am mai scris ceva timp in urma pe un topic asemanator,un Nu !premergatorului.Poate l-am fi folosit si noi daca se nastea minunea nostra la termen.Dar asa ne-a fost categoric interzis de medici.Azi sunt bucuroasa ca am procedat asa.fetita mea a mers de-a busilea mai mult de un an.(plus gimnastica medicala,fiindca si mersul asta de-a busilea trebuie invatat la anumiti copii).s-a dezvoltat armonios si la 2 ani a mers singurica.....pe cand ,,"vecinele de incubator "au inceput de abia pe la 2 ani jumate.sa fi fost premergatorul de vina?nu stiu exact,dar am conviongerea ca e mai sanatos fara.
chanty
Postat pe 11 Februarie 2010 21:04
Eu consider ca depinde de fiecare bebelus in parte ...cunosc o fata care l-a pus la 5 luni jumate in premergator si la 10 luni mergea singur.... si cunosc persoane care l-au pus in premergator la 8 luni si la un an jum inca nu mergea ..... and persoane care n-au folosit premergatorul niciodata si copilul la 4 ani mergea pe varfuri......
Nu inteleg de ce nu interzic fabricarea si comercializarea produselor care pot face rau copiilor nostrii.
bau
Postat pe 11 Februarie 2010 21:15
eu am spus si ma repet noi am folosit rotobilul de la 7 luni cand a inceput el sa stea in fundulet foarte bine numai atunci l-am pus in rotobil inainte nici prin cap nu imi trecea si la 10 luni mergeam singurei,ei nu chiar singurei il tineam de o manuta si dintr-o data mi sa smuls si nu a mai vrut sa il tinem nici de manute,nu cunosc cazuri in care rotobilul sa fi avut vre-un efect negativ eu vorbesc doar din cunostiinta de cauza
anaROBERT
Postat pe 11 Februarie 2010 23:51
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 20:36
David s-a nascut cu tal valg (o pozitie anormala a talpii piciorului) si eram disperata. Prin masaj si joaca s-a remediat, nu a fost nevoie de gips. Insa pana nu am auzit la 7 luni ca David are picioarusele normale nu m-am linistit. El de nou nascut a fost mai agitat, nu-i placvea sa stea locuilui. Astfel pe la 3 luni se ridica singur dupa perna in fundulet si cadea intr-o parte. Daca l-as fi lasat, ar fi stat in fundulet singur cateva secunde. De la 4 luni se intoarce perfect de pe spate pe burta si invers si tot atunci a inceput sa meraga de-a buselea(in coate si se tara). La 5 luni a inceput sa mearga in 4 labe f bine, mergea dintr-o camera in alta dupa noi si de la 5 luni jumate a inceput sa se ridice singur in picioare. Asta a fost teama mea cea mai mare, ca statea in picioare, el fiind mult prea mic pt asa ceva. Insa , atata timp cat noi nu l-am fortat sau invatat si totul a venit din dorinta lui de a explora, de a cunoaste, totul a fost bine. Si acum cand merg la dr se minuneaza cat de bine este dezvoltat din punct de vedere motric.
ana303maria
Postat pe 21 Martie 2010 08:39
fetelor vad ca discutati de premergator... Nu stiu ce sa zic eu pe al meu l-am pus pe la 8 luni jumate. Acum sta cateva ore pe zi in premergator la 11 luni, nu calca pe varfuri calca bine pe toata talpa. E adevarat ca e un pic cracanat dar e de la pampers, ca intr-o zi m-am speriat si i-am dat pampersul jos si merge drept.
Am fost cu el la control la cj si i-a verificat pediatru piciorusele, a zis ca aceasta este un lucru important si a zis ca are piciorusele perfecte. I-a facut si manevra ortolani, daca nu gresesc. Al meu nu merge de-a busilea, numai se trage de vreo 2-3 saptamani pe funduletz inapoi.
viobregar
Postat pe 21 Martie 2010 09:00
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Martie 2010 10:37
salut,sunt andrei ionela si am o fata de 6 luni si 3 saptamani si mergem in 4 labe cam de la 6 luni si o saptamana,si acuma vrea sa se ridice de tot se agata si sta in genunghi si incearca sa se ridice dar pe mine ce ma inerveaza ca nu vrea sa stea in fundulet sta 2 minute si pe urma se rastoarna si pleca in 4 labe nu stiu ce sa mai fac sa stea in fundulet mai bine si sa se joace,voi cum ati procedat?
rebeca_kidz
Postat pe 21 Martie 2010 11:38
rotobilul este foarte bun pentru un copil dar trebuie sa stim ca nu putem sa punem copilasu acolo fata sa avem in picioruse papucei care sa fie mi inalti sa tina glesna bine ca poate sa-si suceaca picoarele,ata tot in rest sa stea acolo ca ei merge cand vreau si cum vreau.
rebeca_kidz
Postat pe 21 Martie 2010 11:41
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Martie 2010 21:18
buna! eu am o bebita de 8 luni si 12 zile care se numeste ilinca. nici ea nu merge de-a busilea insa daca o tin de sub brate face pasi si e foarte fericita. daca o las pe pat sau pe covor se taraste pe burtica, se rostogoleste sau trage patura la ea ca sa ajunga la un obiect.nu am pus-o in premergator si nici nu am fortat-o sa faca lucruri pe care ea nu le vrea. i-am aratat, pt ca imita tot, iar acum totul depinde de ea....si stiu ca e ambitioasa!!
jasminae2006
Postat pe 21 Martie 2010 22:45
baietelul merge de-a busilea de la 6 luni jumate si de la 7 luni se ridica in picioruse.
In rotobil l-am pus f putin,dar acum nu-l mai pun.
bau
Postat pe 21 Martie 2010 23:06
nu este o regula ca totii copii sa mearga de-a busilea,eu cel [putin din spusele parintilor mei la 10 luni mergeam in picioruse,unii copii o iau direct in picioare fara rotobil si fara tarasuri
anaROBERT
Postat pe 21 Martie 2010 23:31

office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Martie 2010 07:39
Bebelu meu desii merge de-a busilea de la 6 luni jum,cred ca o sa mearga singurel in picioruse f repede.Acum la 8 luni merge singurel tinandu-se de ceva.
Am ajuns si eu la concluzia ca se dezvolta mai bine fara premergator.O invatat f repede sa faca multe lucruri singurel.Toate etapele le-a parcurs frumos si ma bucur sa-l vad atat de bucuros ca acum poate ajunge singurel unde isi doreste.
bau
Postat pe 4 Aprilie 2010 15:37
va merge singurel repede doar sa nu ii fie frica sa fie lasat singur fara nici un punct de sprijin si asta sa il determine sa mai astepte sa fie sigur pe el asa cum a facut fimiu
anaROBERT
Postat pe 5 Aprilie 2010 00:55
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:23
buna fetelor!
Darius are 7 luni si 2 zile. Nu merge in 4 labe, dar sta f bine in fundulet. L-am pus si in premergator, nu am nimic contra lui, dar se plictiseste repede. sora-sa, acum in varsta de 7 ani a mers in premergator de la 5 luni, la 8 luni mergea tinandu-se de degetele noaste, iar la 10 luni a mers singura. Nepotul meu la 5 luni a fost in premergator, iar la 10 luni jumate mergea singur. Darius este putin mai lenes, nici nu-l fortez....este si cam mare pentru varsta lui....in parametrii de un an, si sa-si sustina greutatea si lungimea este cam greu. Are timp, iar ritmul nu-l putem impune noi....fiecare copil este unic, cu tabieturile si ritmul lui.
Daca la 7 luni sta in fundulet nesustinut pentru cateva minute....este foarte bine....aici trebuie sa fie ca dezvoltare....
fiica-mea nu a mers in patru labe deloc....direct in picioare.. .singura1
Nu este o regula, sau studii care sa demonstreza ca premergatorul ar fi periculos, dinpotriva, daca este folosit corect, adica reglata innaltimea astfel incat copilul sa fie comod, il invata sa fie independent, sa prinda gustul deplasarii, sa stea drept pe picioruse, etc
multa sanatate si sa crestem mari!
va pup
mihaila_carmenm
Postat pe 14 Aprilie 2010 11:27
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:10
buna,sunt noua pe acest site....am o fetita de 7 luni,sta in fundulet dar nu vrea sa stea in picioare de loc daca o tin se lasa in fundulet,iar de mers de-a busile nici gand pt.ca nu suporta sa stea pe burtica.am inceput sa o asez in premergatorsi incepe sa dea cu spatele.eu vreau sa nu ma ingrijorez,pt.ca pana la urma fiecare copil are ritmul sau,nu>??
delly003590
Postat pe 18 Aprilie 2010 15:05
buna, sigur ca nu trebuie sa-ti faci griji, are timp de toate. La fel eram si eu, speriata ca nu face aia, nu face ailalta, pana intr-o zi cand am ramas amandoi surprinsi de micuta noastra, o luase pe langa pat, singurica, ea care nu sttea aproape deloc in picioruse, asa ca ai rabdare, e timp pentru toate, fiecare bebe e unic, are ritmul si personalitatea lui. Crestere usoara!
lidya
Postat pe 18 Aprilie 2010 15:11
Buna mamici, am revenit dupa cam 3 luni, pusesem o intrebare in ceea ce priveste pusul in premergator.Intr-adevar am hotarat sa nu il punem pe Filip in premergator, insa, pe motiv ca am primit unul, am pus copilul acolo. Ce sa vezi, surpriza, nu i- placut, a stat vreo 3 minute, pana a descoperit cum canta figurinele de acolo si apoi a inceput sa se zbata si sa planga ca vrea afara.Am mai stat cam 2 saptamani si am incercat din nou, aceeasi poveste si bineinteles ca am renuntat.Am ajuns din nou la ideea ca copilul in anumite situatii stie mai bine ce e bun pt. el. Acum , azi la 9 luni si 2 saptamani Filip merge singur in picioare, fara niciun ajutor si eu sunt foarte mandra de el. Va pupacim si va dorim multa sanatate.

































mama_lui_Filip
Postat pe 7 Mai 2010 09:58
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Iunie 2010 19:35


Mersul in patru labe , de-a buselea va fii o modalitate de mers in anii cu bani putin , ( premergatoarele sunt scumpe si NU sunt bune ptr copii !)
Firemele se inbogatesc iar copii , nep[otii nostrii se dezvolta in ele incorect !
ZP
kidz001033
Postat pe 6 Iunie 2010 20:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diversificarea alimentatiei la bebei 74 De la: eu_geminy 19 Noiembrie 2010 01:39
Vand Balansoar Fisher-Price HeartBeat 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:40
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 1 De la: infacolromania 18 Decembrie 2009 12:05
vand carut sport 3 De la: irci 16 August 2009 19:25
ficatel de pui 117 De la: felideni 21 Noiembrie 2015 03:27
Setari Cookie-uri