olita

Buna fetelor eu am o fetita de 1 an si un baiat de 9 ani si pe amandoi i-am pus pe olita pe la 7 luni cand stateau singuri in fundulet baiatul la 1 an si jumatate mergea la cresa fara pampars cu vreo 2-3 schimburi in caz ca facea pe el iar fetita in fiecare dimineata face la olita si caca si pisi iar pe zi de cate ori cred eu ca ar face dar s-a invatat catrebuie sa faca si cateodata face foarte putin caci stiu ca mami o lauda si o giugiuleste.
Pentru cei ce sunt mai marisori eu cred ca tot asa cu laude si cantecele eventual stimulati cu jucarii sau cu jocuri pe olita dar in niciun caz cu forta.
Exista olite cantatoate care in momentul cand face incepe si canta singure .
INCERCATI! COSTA IN JUR DE 30 LEI DAR CRED CA MERITA EFORTUL.
georgeta_claudia2000
Postat pe 13 Martie 2008 08:12
aveti dreptate fetelor. nu merita efortul dna respectiva. fiecare isi creste copilul asa cum crede ca e mai bine pentru cel mic.. e bine ca cel micut sa fie prieten cu olita cat se poate de devreme al meu nu face tot timpul dar sunt bucuroasa de fiecare data cand reusim. bafta mamici!
anamariamerisescu
Postat pe 13 Martie 2008 19:22
buna mamici.acum o luna baiatul meu nu facea la olica numai in pempers il mai puneam pe wc dar tot nu facea,si intr-o zi ma pomenesc cu el mami caca si l-am dus la wc si a facut de atunci cere se trezeste si cand doarme si cere.avem aproape 19 luni.am inteles ca nu trebuie fortati fiecare bebe cu ritmul lui
poenaru_in
Postat pe 25 Martie 2008 20:16
servus mamici, eu am o fetita de 9 luni si deja o pun pe olita, dimineata si face un kk, k sa nu se sperie de olita o incalzesc inaite cu apa calda si asa sta, si plus de asta e si muzicala, knd face incepe sa cante un cantecel,
sper k pana la 1 an si ceva sa scapam de pampersi. ea e fericta knd vede olita, are si o forma haioasa si stie k dimineata knd se trezeste face la olita.
parerea me e cu cat incepi mai rpd sa inveti copilu la olita cu atat mai bine si timpul de stat pe olita sa nu depaseasca 10 min, cu timpul se obisnuieste.
cum zicea si mamica de mai sus fiecare copil are ritmul sau de dezvoltare, asa k fiecare isi cunoaste copilul si stie ce e mai bine pt el.
bafta!!!!!!!!!
eudany01
Postat pe 9 Aprilie 2008 12:36
Fetita mea a inceput sa faca la wc la virsta de 2 ani si jumatate...dar face la wc,nu la olita,si de la bun inceput a incetat sa faca pe ea in timp ce dormea.A fost foarte usor ! Cred ca din cauza ca era deja mare si constientiza mult mai bine.Am incercat sa o pun pe olita mai repede,dar fara succces,chiar a capatat repulsie fata de olita,de aceea ea face doar la wc.
Nu am fortat-o deloc,nu am certat-o,am lasat-o pe ea sa faca exact cind vrea ea,cind simte ea,caci stiam ca oadata si odata tot se va intimpla minunea.Si iata ca a venit timpul si pt treaba asta,fara presiuni,si e foarte bine,nu trebuie sa spal haine de pat,pt ca i-am explicat ca nu trebuie sa faca in pat si nici nu face.SUCCES TUTUROR!
ikarinusa
Postat pe 2 Mai 2008 10:35
buna dragelor! am parcurs marea majoritate a mesajelor postate de voi si vad ca sunt foarte diversificate experientele legate de olita. matei are 1 an jumate si pe la 10 luni l-am asezat pentru prima oara pe olita. nu i-a placut, asa ca am facut pauza vreo 2 saptamani dupa care am reluat "sezatoarea" si am obtinut succese si pana la 1 an si vreo luna facea dimineata caca la olita. numai ca dupa aceasta varsta parca si-a scos din minte olita si face numai in pampers. eu sunt rabdatoare si mai incerc sa il pun pe olita ,dar in fara de a sta si a se juca cu ea, nu se intampla nimic...ba da se intampla cam la o jumatate de ora dupa ce o punem la locul ei (de olita vorbesc), se intampla, cum ziceam, sa faca caca in pampers. dar nu ma impacientez. o sa mergem de lunea viitoare la gradi si poate au doamnele mai mult succes. mai ales ca piticii invata prin imitatie.
hainutepentrucopii
Postat pe 3 Iunie 2008 16:02
Mario face la olita de 2 saptamani.Este f incantat.Nu am deloc probleme cu el, sta.I-am luat olita si la parintii mei la sinaia pt ca noi mergem f des acolo.El are acum 9 luni.Sunt f fericita ca nu am probleme din punctul asta de vedere pt ca stiu f multe mamici care se chinuie.Chiar si nasa mea a avut probleme cu baietelui ei, abia pe la 2 ani si jumatate a reusit sa-l invete la olita, cand il punea pe oala tipa de ziceai ca-l tai cu cutitul.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 4 Iunie 2008 11:40
Eu am o fetita de aproape 8 luni si de ieri am pus-o la olita. A facut si pipi si kk. Pana acum a fost incantata de olita, sa vedem in continuare cum merge treaba.
danyelle005
Postat pe 4 Iunie 2008 14:08
Bravo, esti fetita mare, eu cred ca daca ia placut de prima data o sa-i placa si in continuare si daca o pui pe olita aproximativ la celeasi ore o sa vezi ca nu o sa-ti mai faca kk in pampers.Eu asa fac cu Mario, il pun pe oala dimineata la 15-20 min dupa ce bea lapticul si dupa masa de 14 si am rezultat.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 13 Iunie 2008 15:50
Si noia ma inceput sa facem la olita cam de o luna, dar m-am chinuit cam 4, pana sa stea. Cand o puneam incepea sa urle.Dar pana la urma am reusit. Mai face ea putine fitze, uneori, dar ii trec repede. Acum facem cam de doua ori pe zi , kaka la olita, a treia oara nu prea reusim, ca face imediat cum intram in casa si nu apuc sa o pun, dar pana la urma o sa ne iasa.O pun cam de 3-4 ori, face si pipi si kaka.
chira
Postat pe 28 Iunie 2008 01:42
fetita mea are 2 ani si 2 luni.si mie imi era teama sa incepem mersul la olita deoarece nu statea pe ea sub nici o forma.am inceput prin a o lasa in funduletul gol sau fara pampers.nu ii placea sa se simta uda.si usor ,usor a inceput sa fie constienta ca face pipi si caca.
mai facea si pe ea dar,in 2 saptamani nu a mai vrut scutec.succes!
bebecos78
Postat pe 29 August 2008 18:48
De vre-o luna facem la olita .Am reusit succes fetelor
popeye_marinarul
Postat pe 1 Septembrie 2008 08:38
buna.al meu baietel are 1 an jumate,il mai las fara pampers si se pune cand are chef cu tot cu pantaloni.fetita care are 3 ani si 4 luni sa obisnuit repede cu olita de la 1 an jumate deja nu mai aveam pampers numai noapte pana la 2 ani,dar baiatu nu prea vrea dar usor usor ne invatam si noi.o mai copie pe sorsa cand se duce ea la baie se duce si el.oricum cu rabdare se invata totul
florena_florentina
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:21
Ca si dezvoltare psihica, copilul poate invata a se cere la olita de fiecare data cand simte nevoia abia dupa 1 an si jumatate. Chiar daca multe dintre voi va puneti copilul la olita la 8 luni de ex. ,oricum tot dupa 1 si jum o sa-si insuseasca aceasta deprindere. Asta nu o spun eu, ci psihologii si medicii pediatri. Eu cred ca nu trebuie grabiti inainte de 1 an mai ales.
Cu drag
negrea_oana
Postat pe 13 August 2009 12:37
Buna mamicilor! Bebita mea are 1 an si 5 luni si facem la olita de la 8 luni.Pana la 1 an si 2 luni am folosit si pampers iar pe olita o puneam cand credeam eu si cand venea ea cu olita la mine, cateodata facea, cateodata nu, dar s.a obisnuit si acum spune "cucu" si fuge repede la olita.Noaptea ii pun pampers in continuare dar ziua nu mai avem probleme. Oricum, eu cred ca trebuie sa.i obisnuim treptat nu la 2 ani sa luam olita si sa ne asteptam la miracole si mai ales ca este un lucru nou sunt incantati la inceput. Multa rabdare si spor la treaba!
viviana_marty
Postat pe 30 August 2009 13:48
fetita mea are 9 luni si face dimineata la olita pipi si treaba mare o pun eu cand vad ca vrea sa faca.cred ca fiecare procedeaza cum crede ca-i mai bine pentru copilul ei.eu o pun cam de la 8 luni dar cunosc pe cineva care si-a pus fetita de la 4 luni(asta ca sa nu mai ziceti ca e devreme la 7 luni).mult succes in continuare si perseverenta.
irina__delly
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:49
Buna fetelor. Si noi am inceput cu olita pe la 7-8 luni dar numai dimineata ....pt ca stiam ca seara nu facea scaun in scutec numai dimineta, cand se trezea o puneam pe olita si facea de toate. Acuma fetita mea are 1 an si o luna dar inca numai dimineata stiu sigur ca face in olita. Am mai nimerit de vreo cateva ori si in timpul zilei cand ii trebuia.....oricum i-ti trebuie multa rabdare...Fetita mea, Larisa a avut o perioada cand nu a facut pe olita si nici nu a vrut sa stea pe ea.....dar ne-am reobisnuit. Bafta fetelor!
larisa_ana
Postat pe 28 Februarie 2010 11:08
bebica mea are 10 luni si abia acm o luna am inceput ..fara succes inca sa stam pe olita dar cu rabdare o sa reusim ...cred
cory_emy
Postat pe 19 Martie 2010 14:18
al meu bb are 11 luni sta pe olita dar nu vrea sa faca pot sa-l tin si o ora si cand il pu nincepe si zice pssssssssssssssss dar nu vrea sa faca.
viobregar
Postat pe 19 Martie 2010 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ne ferim de pericolele internetului? 2 De la: forbiden 12 Aprilie 2010 11:11
sall all 1 De la: kidz004034 9 Octombrie 2009 18:15
Notiuni practice de ortopedie pediatrica la copii 12 De la: cory_emy 15 Martie 2011 19:26
A vorbit și apoi nu a mai zis nimic 5 De la: garbo_471664 16 August 2017 12:44
pt.mamicile din IASI 6 De la: office_salinasusesi_ro 8 Februarie 2010 13:19
Setari Cookie-uri