sfat_cuptor cu microunde!

La cuptorul cu microunde cel mai bun degresant ,dezinfectant este o cana cu jumate otet /jumate apa .3 minute la microunde .Se ia de parca nu ar mai fi fost nimic .Sfat primit de la o canadianca si verificat 100%.
elenamihail
Postat pe 5 Decembrie 2008 00:58
cel mai eficient:totul sa fie astupat.Se hgasesc vase din plastic sau yena si nu aveti sa aveti problemr.succes
buburuza_delly
Postat pe 7 Decembrie 2008 16:22
problema murdariei o eliminam din sfaturile care s-au dat pe aici,dar imi pun o intrebare:cum elimin eu teama folosirii permanente a cuptorului cu microunde(ca nu ma pot debarasa de el,e un rau necesar?)eu incalzesc numai la cuptorul cu microunde mancarea,oare nu e daunator organismului?intreb si eu sa ma aflu intreband in eventualitatea ca poate cineva are ceva experienta in ale microundelor in ce mod sunt primite de catre organism pe timp indelungat zi de zi de cateva ori pe zi,daca am deranjat cu intrebarea,scuze,am pus-o aici ca aici folosesc oamenii cuptorul cu microunde si poate sunt unele persoane care sunt in masura sa ma linisteasca sau poate sa imi dea un sfat,din nou scuze pt intrebare.
leoaika_45
Postat pe 8 Decembrie 2008 23:22
Se pare ca nu prea esti gospodina.
b_laur14
Postat pe 14 Decembrie 2008 19:54
Dupa ce incalziti (orice) in cuptorul cu microunde, e bine sa lasati cam 1 minut sa se linisteasca, inainte de a scoate din cuptor. Asa nu veti avea surprize de genul de a va opari sau a va exploda in fata.
alina_denes
Postat pe 15 Decembrie 2008 09:22
buna vreau sa spun ca si eu curat cuptorul cu apa si otet si se curata foarte bine.cmnata mea il curata cu apa si amoniac eu nu pentru ca sut alergica.
moruzov_raluca
Postat pe 6 Februarie 2009 13:58
fetelor stiti cumva ce poate avea cuptorul mw ca a pus sotul meu la incalzitsi si nu se mai invartea vasul interiorde incalzit incalzeste ce-o fi???
mag1
Postat pe 12 Februarie 2009 19:33
raluca stii cumva reteta cumnatei tale???ptr ca pe mine ma dispera mirosul de otet...
mag1
Postat pe 12 Februarie 2009 19:38
Cateodata prea multa si avansata '' tehnica '' strica , hai sa ne gandim mai mult la sanatatea noastra , chiar daca pt asta trebuie sa pierdem mai mult timp in bucatarie ! Eu una il folosesc doar pt floricele
annad_delly
Postat pe 12 Februarie 2009 22:03
CEL MAI BUN MOD DE A CURATA CUPTORUL CU MICROUNDE ESTE:
INTR-UN BOL SE SE PUNE 3 PARTI OTET SI O PARTE APA , SE LASA IN CUPTOR 5 MINUTE.(SAU MAI MULT IN FUNCTIE DE PUTEREA CUPTORULUI), APOI SE STERGE FOARTE USOR CU O LAVETA.OTETUL ARE ROLUL SI DE A DESINFECTA CUPTORUL.
mari_ana1971
Postat pe 13 Februarie 2009 16:18
De la: mari_ana1971, la data 2009-02-13 16:18:47CEL MAI BUN MOD DE A CURATA CUPTORUL CU MICROUNDE ESTE:
INTR-UN BOL SE SE PUNE 3 PARTI OTET SI O PARTE APA , SE LASA IN CUPTOR 5 MINUTE.(SAU MAI MULT IN FUNCTIE DE PUTEREA CUPTORULUI), APOI SE STERGE FOARTE USOR CU O LAVETA.OTETUL ARE ROLUL SI DE A DESINFECTA CUPTORUL.

stii cumva merge aceasta reteta si la curatarea cuptorului de aragaz, grilul asta mi-a facut ravagii....
mag1
Postat pe 13 Februarie 2009 18:21
Despre cuptorul cu microunde, primisem un email (nu-l mai am acum, dar il voi atasa curand) prin care zicea sa nu se incalzeasca mancarea in recipiente de plastic in cuptor. Plasticul incalzit cica emite o anumita substanta care e cancerigena.
O zi faina!
anaandreea
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:31
1. Nu introduceti recipienti de plastic in cuptorul cu microunde.
2. Nu congelati apa
3.. Nu puneti in microunde recipiente cu capace de plastic.

Dioxina este o substanta ce provoaca cancer, in special la sani. Este extrem de toxica pentru celulele corpului.Dioxina este eliberata din plasticul sticlelor cu apa introduse la congelator. Recent, Dr. Edward Fujimoto, manager al programului de sanatate din cadrul Castle Hospital, a vorbit, in cadrul unei emisiuni TV, despre pericolele care pandesc sanatatea,a vorbit despre dioxina si raul pe care il poate face.
Sa nu se incalzeasca mancarea la coptorul cu microunde in vase de plastic. Este vorba,mai ales,de mancarea ce contine grasime. Profesorul a spus ca, combinatia dintre grasime, temperaturi mari si plasti elibereaza in mancare dioxina,care ajunge,in cele din urma,in celulele noastre.
A recomandat, in schimb, folosirea de vase de sticla sau ceramica pentru a incalzi mancarea. Se obtin aceleasi rezultate, dar fara dioxina.
Hartia nu e daunatoare, dar nu se stie ce mai contine ea. Profesorul a amintit ca multe fast food-uri au renuntat la recipienti din spuma poliuretanica, folosind hartia. Aparitia dioxinei a fost motivul.
S-a subliniat ca acelasi efect negativ il are si acoperirea vaselor cu capace de plastic in vederea gatirii mancarii in cuptorul cu microunde. Este indicat folosirea unui servet de hartie.
anaandreea
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
patriotismul -un sentiment pierdut pentru multi , din cauza situatiei dezastruoase in care se afla ROMANIA acum 191 De la: garbo_19362 19 Iulie 2014 16:51
ciudatenii 1 De la: cornelia_leia 26 Octombrie 2009 12:42
Va invitam sa va inscrieti in comunitatea online eXPRIM! 3 De la: delly002922 21 Ianuarie 2010 11:34
Sotul isi cumpara pantofi 1 De la: bujjoritza 15 Noiembrie 2009 12:10
Romnii n-au valoare?! 4 De la: psychotech 8 Martie 2011 01:13
Setari Cookie-uri