Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor - poti deveni membru pacient protejat

Dragilor,


Acest mesaj catre voi rezulta din dorinta de a va oferi un mijloc de informare cu privire la drepturile voastre ca si pacienti ai sistemului medical romanesc si de a va face cunoscuta modalitatea prin care Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor va poate sprijini in apararea acestor drepturi.

Asociatia este produsul unor eforturi imense si singura de acest gen, avand deja mai mult de un an de activitate intensa si multiple realizari, care in ultima vreme sunt si mediatizate:

- rambursari de cheltuieli efectuate de pacienti pe perioada spitalizarii pentru medicamente, dispozitive si materiale medicale
- somatie pentru ridicarea plafoanelor la medicamente
- combaterea proiectului de ordin al Ministrului Sntii care triaz bolnavii ce pot sau nu pot beneficia de ngrijire n terapie intensiv
- monitorizarea unitatilor medicale spitalicesti si informarea presei cu privire la incalcarea drepturilor pacientilor
- sprijinirea pacientilor in solutionarea unor sesizri legate de ncalcari ale drepturilor lor (medicina fara spaga, mal praxis)
- reprezentare si consiliere pacienti exista oameni care doar pe noi ne mai au ca sprijin
- colaborarea cu nenumarate personalitati din lumea medicala romaneasca si internationala


Cine este ANPP?

A.N.P.P. este o organizaie nonguvernamentala, de drept privat, fara scop lucrativ, independenta, apolitica, ce are drept obiectiv principal protecia reala a pacientilor, protectie ce se concretizeaz n:
- promovarea drepturilor pacientilor si sprijin acordat n solutionarea unor sesizri legate de ncalcari ale drepturilor pacientilor,
- oferirea de asistent medicala, asistenta sociala i asistenta juridica
- actiuni privind promovarea reformarii sistemului de sanatate si oferirea de informatii verificate sau de notorietate privind sistemul de sanatate
- desfasurarea unor programe de educatie pentru sanatate si mediatizarea actiunilor asociatiei
- sesizarea instituiilor sau a autoritilor competente pentru nclcari ale drepturilor pacienilor n general si reprezentarea membrilor si n relaiile cu autoritile i instituiile guvernamentale i nonguvernamentale, interne i internaionale;
- promovarea accesului la asistena medical transfrontalier n cadrul Uniunii Europene i acionarea prin mijloace legale privind reducerea birocraiei legat att de utilizarea, ct i de furnizarea de servicii de sntate transfrontaliere;
- organizarea de centre de consultan i informare, n condiiile legii, privind drepturile pacienilor n general, att n Romnia, ct i n Uniunea European;
- desfurarea de activiti alturi de ali parteneri, constnd n furnizarea de informaii, recomandri i consultan privind problemele legate de achiziionarea unui produs sau serviciu n domeniul ngrijirii sntii.
- colaborarea cu partenerii si la organizarea educaiei medicale continue n rndul pacienilor n general i a furnizorilor de servicii de sntate, prin mijloace specifice: campanii de educaie medical, organizarea de cursuri, manifestri tiinifice, congrese naionale i internaionale, mese rotunde, editarea de publicaii de specialitate, etc;
- promovarea i susinerea unor iniiative privind mbuntirea cadrului legislativ din domeniul medical si susinerea nfiinrii prin lege a unei instituii cu rang de autoritate naional independent de control i protecie a drepturilor pacienilor;


Programe in derulare si Programe propuse:

Promovarea Consiliului pentru protectia drepturilor pacientilor
Program de promovare a donarii de sange
Program de promovare a transplantului medular pentru bolnavii de leucemie
Program de promovare a transplantului de tesuturi, organe, celule
Monitorizarea activitatii din unitatile medicale
Medicina fara spaga
Boala Lyme
etc.



Doriti sa deveniti membru pacient protejat sau sa sprijiniti eforturile ANPP?
Aveti plangeri la adresa Sistemului Romanesc de Sanatate?
Aveti nevoie de informatii de specialitate din partea medicilor care sunt colaboratori ai ANPP?
Daca aveti nevoie de serviciile noastre sau credeti ca ati putea ajuta unul din cazurile critice care ne sunt sub supraveghere (din punct de vedere al sanatatii), contactati-ne la:

office@protectiapacientilor.ro

Cu cele mai bune ganduri,

Monica Radulescu
PR Manager
Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor

amiruta82
Postat pe 1 Iulie 2009 13:23
Pacient protejat???
De la tratamentul medicamentos din 1974 timp de noua luni si jumatate sunt alergica ...La orice.
Pacient protejat???
Cine ma protejeaza de alergie???
O simpla anestezie pentru un tratament dentar ma dezechilibreaza trei luni cel putin...
Singura ma protejez de la 22 de ani...prin alimentatie si renuntarea la medicamente...
anca_53
Postat pe 20 August 2009 12:44
Buna ziua.

Nu stiam ca exista o astfel de asociatie in Romania...
Este o idee buna ... dar, reusita este departe....

As fi incantata sa fac parte dintr-o astfel de asociatie...

Intrebarea este: Cine face parte din aceasta asociatie pentru a se sti cine ar reprezenta interesele nostre ale "pacientilor"?

Se stie in continuare: in cadrul conducerilor spitalelor, dar si cei cu functii de executie isi cunosc interesele...Pentru pastrarea locurilor de munca sunt in stare sa faca orice, isi apara fiecare spatele; toti gresesc si nu pot sa depune marturie unul impotriva altuia...
manu1610
Postat pe 21 August 2009 21:14
si asociatia medicilor care trebuie sa trateze pacientii nesimtiti carora le "pute" efectiv gura, vin dupa ce au consumat alcool, au pretentia ca stiu ei tratamentul cel mai bun ....cand se infiinteaza????
tutankhamon
Postat pe 21 August 2009 21:20
De la: tutankhamon, la data 2009-08-21 21:20:38si asociatia medicilor care trebuie sa trateze pacientii nesimtiti carora le "pute" efectiv gura, vin dupa ce au consumat alcool, au pretentia ca stiu ei tratamentul cel mai bun ....cand se infiinteaza????





Riscurile profesiei draga mea,..dar tu ai o masca pe nas si pe gura... foloseste-o....
Mai rau pentru pacienti ca sunt tratati ca simpli cobai...
Daca nu inteleg ceva la medicii stomatologi,.este...de ce nu accepta ca pacientii sa-i caute cand au nevoie,..mai mult, ii cauti dupa multe insistente ale lor, te considera 'pacienta de suflet',..dar la urmatoarea intalnire te pune pe fuga,... eu am fost la un pas sa clachez pe scaun de durere...
anca_53
Postat pe 23 August 2009 14:42
anta....incearca tu sa stai pe caldura asta cu masca aia pe nas si sa poti respira fara sa transpiri.....si sa vezi ca tot se simte duhoarea din gura pacientilor care au baut sau au mancat ceapa....sau care sunt atat de nesimtiti ca au tone de piatra in gura si resturi putrefiate......bleah...

nu am inteles exact cum e cu cautatul...cine pe cine cauta...la mine vin pacientii pentru ca ii doare...eu le vorbesc tuturor la fel, si se intampla ca unii sa fie mai recalcitranti.....dar cei cu care ma inteleg bine si ma lasa sa-mi fac meseria asa cum stiu, colaborand amandoi ca o echipa - si din punct de vedere al combaterii durerii si din punct de vedere al terapiei - devin pacienti de suflet...nu stiu ce ai patut tu, dar tare mi-e teama ca ai dat peste un medic pe care il interesa mai mult partea financiara decat sa salveze din dureri un om.....la mine recunosc, sunt amandoua.....si, pentru ca pacientul sa fie multumit, sa mai vina si a doua oara - si, deci, sa mai castig bani - incerc sa fac teeaba cat mai bine si cu cat mai putina durere sau chin...
tutankhamon
Postat pe 23 August 2009 14:49
Presedintele fondator al asociatiei este o persoana care s-a confruntat cu multe deficiente ale sistemului de sanatate din Romania, Asociatia fiind infiintata in memoria sotiei sale, victima a acestui sistem.


Mai multe detalii gasiti la www.protectiapacientilor.ro
amiruta82
Postat pe 23 August 2009 23:02
buna searaaaaaaaaaaa1
margelatu_68
Postat pe 23 August 2009 23:04
stiam de asta tocmai sa incheiat conferinta astazi!
margelatu_68
Postat pe 23 August 2009 23:08
Buna seara
Dorim mai multe informatii despre aceasta asociatie.In primul rand cine a infiintat aceasta asociatie pentru ca sincer atatea asociatii sunt dar nu se rezolva nimic in tara aceasta.
Daca am numara cate cazuri de hepatita sunt datorita acelor cabinete stomatologice private in special care iti iau si o groaza de bani si te lasa nenorocit.
In final...dorim mai multe detalii despre aceasta ANPP.
lumida
Postat pe 23 August 2009 23:10
www.protectiapacientilor.ro - aici gasiti toate detaliile, aveti si date de contact si aflati cum puteti deveni membru pacient protejat
amiruta82
Postat pe 24 August 2009 23:58
si eu lucrez la un cabinet privat...si au venit si la mine zeci de cazuri de pacienti tratati necorespunzator sau cu infectii si fara antibiotice, ace rupte pe canale, masele tratate pe canale cica si nici macar nu era deschisa camera pulpara, infectii post-extractie, lucrari facute in dorul lelii - largi sau scurte.....nu mi-e rusine sa zic, sunt medic, si am ramas uneori stupefiata de reactiile unor colegi de-ai mei de breasla....sau de indicatii...
tutankhamon
Postat pe 25 August 2009 00:03
De la: ANTA, la data 2009-08-23 14:42:28
De la: tutankhamon, la data 2009-08-21 21:20:38si asociatia medicilor care trebuie sa trateze pacientii nesimtiti carora le "pute" efectiv gura, vin dupa ce au consumat alcool, au pretentia ca stiu ei tratamentul cel mai bun ....cand se infiinteaza????





Riscurile profesiei draga mea,..dar tu ai o masca pe nas si pe gura... foloseste-o....
Mai rau pentru pacienti ca sunt tratati ca simpli cobai...
Daca nu inteleg ceva la medicii stomatologi,.este...de ce nu accepta ca pacientii sa-i caute cand au nevoie,..mai mult, ii cauti dupa multe insistente ale lor, te considera 'pacienta de suflet',..dar la urmatoarea intalnire te pune pe fuga,... eu am fost la un pas sa clachez pe scaun de durere...



Scuza-ma dar gresesti grav...Pacientii ar fi mult mai bine daca ar avea o igiena dentara decenta, daca s-ar trata la timp, daca ar incerca sa previna eventualele boli la care sunt predispusi.
In Romania mai ales pacientul vine la medic cand moare de durere, cand uneori nu se mai poate remedia ceva, poate doar atenua. Aici ma refer la medicina in general, nu numai la stomatologie.
Te trezesti cu cate unul ca ii pica toti dintii si el vine cu pretentia ca trebuie sa ii salvezi, ca nu vrea sa scoata nu stiu ce molar cu toate ca este necesar sa se faca asta.
Iar daca unii sunt chinuiti, este absolut normal ca unele interventii sa fie dureroase !
Evident ca exista si medici care gresesc, insa nu sunt f multi acestia...si daca vrei sa fii tratat bine, te interesezi cu privire la medicul care te trateaza, nu te duci alandala.
Uite ca eu stiu cativa medici stomatologi f buni in Buc, imi trimit cunoscutii la ei si nu s-a plans nimeni, dimpotriva...

Asa cum am spus, pacientii in primul rand trebuie sa aiba grija de ei, pt ca in medicina nu se intampla tot timpul minuni !
Majoritatea pacientilor nu sunt informati din multe puncte de vedere privind aspectele legate de sanantate !
Summer_
Postat pe 25 August 2009 03:46
De la: tutankhamon, la data 2009-08-23 14:49:24anta....incearca tu sa stai pe caldura asta cu masca aia pe nas si sa poti respira fara sa transpiri.....si sa vezi ca tot se simte duhoarea din gura pacientilor care au baut sau au mancat ceapa....sau care sunt atat de nesimtiti ca au tone de piatra in gura si resturi putrefiate......bleah...

nu am inteles exact cum e cu cautatul...cine pe cine cauta...la mine vin pacientii pentru ca ii doare...eu le vorbesc tuturor la fel, si se intampla ca unii sa fie mai recalcitranti.....dar cei cu care ma inteleg bine si ma lasa sa-mi fac meseria asa cum stiu, colaborand amandoi ca o echipa - si din punct de vedere al combaterii durerii si din punct de vedere al terapiei - devin pacienti de suflet...nu stiu ce ai patut tu, dar tare mi-e teama ca ai dat peste un medic pe care il interesa mai mult partea financiara decat sa salveze din dureri un om.....la mine recunosc, sunt amandoua.....si, pentru ca pacientul sa fie multumit, sa mai vina si a doua oara - si, deci, sa mai castig bani - incerc sa fac teeaba cat mai bine si cu cat mai putina durere sau chin...






Riscurile meseriei...si stiu ce spun...De transpirat toti transpiram... Miros de alcool , de ceapa,.de usturoi,..asta se recomnada in toate retetele culinare...
Eu chiar nu consum.
Dar persoanele alergice la medicamente trebuiesc putin protejate in timpil tratamentului,..anestezia poate provoca mari blocaje.
Si daca pacientul mai sufera si de cardiopatie ischemica...??...
Nu merg alandala merg in cabinete particulare ,..si am intalnit si medici foarte buni nu i-am regasit....Ultimul...chiar a fost o razbunare...inainte stia ce trebuie sa faca...
anca_53
Postat pe 31 August 2009 12:03
De la: Summer_, la data 2009-08-25 03:46:50
De la: ANTA, la data 2009-08-23 14:42:28
De la: tutankhamon, la data 2009-08-21 21:20:38si asociatia medicilor care trebuie sa trateze pacientii nesimtiti carora le "pute" efectiv gura, vin dupa ce au consumat alcool, au pretentia ca stiu ei tratamentul cel mai bun ....cand se infiinteaza????





Riscurile profesiei draga mea,..dar tu ai o masca pe nas si pe gura... foloseste-o....
Mai rau pentru pacienti ca sunt tratati ca simpli cobai...
Daca nu inteleg ceva la medicii stomatologi,.este...de ce nu accepta ca pacientii sa-i caute cand au nevoie,..mai mult, ii cauti dupa multe insistente ale lor, te considera 'pacienta de suflet',..dar la urmatoarea intalnire te pune pe fuga,... eu am fost la un pas sa clachez pe scaun de durere...



Scuza-ma dar gresesti grav...Pacientii ar fi mult mai bine daca ar avea o igiena dentara decenta, daca s-ar trata la timp, daca ar incerca sa previna eventualele boli la care sunt predispusi.
In Romania mai ales pacientul vine la medic cand moare de durere, cand uneori nu se mai poate remedia ceva, poate doar atenua. Aici ma refer la medicina in general, nu numai la stomatologie.
Te trezesti cu cate unul ca ii pica toti dintii si el vine cu pretentia ca trebuie sa ii salvezi, ca nu vrea sa scoata nu stiu ce molar cu toate ca este necesar sa se faca asta.
Iar daca unii sunt chinuiti, este absolut normal ca unele interventii sa fie dureroase !
Evident ca exista si medici care gresesc, insa nu sunt f multi acestia...si daca vrei sa fii tratat bine, te interesezi cu privire la medicul care te trateaza, nu te duci alandala.
Uite ca eu stiu cativa medici stomatologi f buni in Buc, imi trimit cunoscutii la ei si nu s-a plans nimeni, dimpotriva...

Asa cum am spus, pacientii in primul rand trebuie sa aiba grija de ei, pt ca in medicina nu se intampla tot timpul minuni !
Majoritatea pacientilor nu sunt informati din multe puncte de vedere privind aspectele legate de sanantate !





Draga mea eu nu vorbesc de persoane care habar nu au de igiena,..de tratamente necesare...
Si nu vorbesc la general...
Sa inteleg ca esti studenta la stomatologie??...
anca_53
Postat pe 31 August 2009 12:06
Nu imi place ceea ce spui despre proprii tai clienti.

Afiseaza ce tip de clienti preferi...

Trebuie sa intelegem ca, in prezent veniturile salariale sunt foarte mici ... si la stomatologie ajungi doar la "urgenta";

Clientii care isi mai permit verificari anuale, etc. sunt cei care azi "striga" ca nu doresc micsorari de salarii sau nu accepta restructurari(sunt multi care nu isi justifica cele 8 ore de lucru).

Ai dreptate vis-a-vis de igiena; exista din nou un "dar" nu toti s-au nascut in familii care sa primeasca o educatie adecvata...

Presupun ca majoritatea clientilor sunt din aceasta categorie....
Dar noi invinovatim acum pe clienti, dar sunt multi medici din provincie care nu pun corect un diagnostic/nu lucreza cu suflet ... si de aici se declanseaza problemele...
manu1610
Postat pe 3 Septembrie 2009 21:24
Mai tragic este cand gresesc un diagnostic si isi gasesc si sustinatori...
Dar tot nu inteleg rostul acestei asociatii,..inca un sindicat,.. inca un lider bine platit...
Mai bine schimbi medicul,..schimbi stomatologul pana o sa inteleaga ca daca azi pierde un pacient,..miine altul...in cateva luni ii va pierde pe toti...si atunci o sa se puna pe invatat ..sau se reprofileaza...
anca_53
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:48
Pacienti protejati ??? niciodata nu cred ca o sa fie protejat pacientul ,de ex mie in anul 1984 cand eram in clasa a 4 a cum se facea vaccinul la elevi mie mia facut vaccinul gresit de mi-a ramas tendonul de la piciorul stang scurt de nul mai indoi decat putin si cand m-am nascut de 7 luni m-au tras fortat in loc sa faca cezariana ,de atunci cativa ani buni am umblat prin spitale pana in 85 de atunci nu mam dus decat in 1993 cu infectie renala si gastrita ,ca nu mai am incredere in doctori sunt numai hoti iti ia banii si te lasa sa mori de ex in sat la mine sau dus oameni cu mici probleme si i-au adus morti .de ce nu se vede toate bolile la prima internare cand iti face analizele si le descopera dupa vreo 10 internari cands nu mai au speranta mor oameni dar si atunci dai zeci de milioane si degeaba ?unde-i sanatatea?undei doctorul adevarat?
oprea_robert73
Postat pe 31 Octombrie 2009 08:35
Din pacate asa e viata...pentru unii muma...pentru unii ciuma...Asa este si cu sanatatea...O AI SAU NU O AI...si daca nu o ai trebuie sa speri ca doctorul la care ajungi este un doctor bun,dedicat meseriei sale...toti vrem sa fim pacienti protejati...dar cred ca e cale lunga pana acolo...
DORI_
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:17
Exemple de erori in diagnosticare si erori in tratament>>>o multime.
Dar aici se pune problema infiintarii unei Asociatii pentru Protectia Pacientilor.
Adica alte salarii imense pentru mebrii asociatiei,
alte mici atentii pentru a fi bagat in seama de asociatie,
alte contributii sociale,
Si cine te protejeaza daca nu ai bani????
Si cum te protejeaza merge cu tine de manuta sa ti se faca analizle, sa fii diagnosticat si sa urmareasca tratamentul??? reactia pacientului la tratament???
anca_53
Postat pe 6 Noiembrie 2009 16:26
Dai dovada de o ignoranta crasa!!! Chiar meriti sa nu fii bagata in seama si ar trebui sa ne protejam noi, restul, de persoane ca tine.

Nu mai face acuzatii nefondate!!

ANPP este ONG, femeie, nu are salarii, statul ii pune deja o gramada de piedici pentru ca deranjat pe cine nu trebuie iar fraierii care sunt voluntari acolo chiar merg cu membrii asociatiei de manuta pe la spitale.

Am zis "fraierii" pentru ca, sincer, chiar nu au de ce sa-si consume timpul si energia pe oameni ca tine.

Cu cele mai bune ganduri,

Membru ANPP
amiruta82
Postat pe 20 Noiembrie 2009 10:10
ii doamne si mai e si membru , brava fata tine_o tot asa si sigur o sa aveti"pacienti maltratati"
yanyacharberet
Postat pe 20 Noiembrie 2009 10:19
De la: amiruta82, la data 2009-11-20 10:10:42 Dai dovada de o ignoranta crasa!!! Chiar meriti sa nu fii bagata in seama si ar trebui sa ne protejam noi, restul, de persoane ca tine.

Nu mai face acuzatii nefondate!!

ANPP este ONG, femeie, nu are salarii, statul ii pune deja o gramada de piedici pentru ca deranjat pe cine nu trebuie iar fraierii care sunt voluntari acolo chiar merg cu membrii asociatiei de manuta pe la spitale.

Am zis "fraierii" pentru ca, sincer, chiar nu au de ce sa-si consume timpul si energia pe oameni ca tine.

Cu cele mai bune ganduri,

Membru ANPP





SUCCES FETITO!!!!
Si la mai mare....
anca_53
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:30
iar va ziceti de dulce ?
Anouk
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:54
cine vrea o ciocolata calda??
bluelight
Postat pe 20 Noiembrie 2009 17:12
dar o muratura????
tutankhamon
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:32
BUNA! Sunt chiar fericita sa aud ca s-a infintat asa ceva! Viata lunga si putere de munca! Sunt convinsa ca'' materialul''de prelucrat nu o sa lipseasca!Mi-ar face placere sa fac parte dintr-o asemenea asociatie pentru ca am intimpinat si eu ceva probleme in ''domeniu''. Prima la dentistul care a lucrat fara sa faca macar o radiografie si mi-a fixat o lucrare iar eu inca mai aveam un rest de masea pe acolo!De necrezut dar adevarat!Iar a doua la ORL unde m-am dus cu otita si doctorita m-a tratat de rinita alergica sau mai bine zis a vrut sa ma trateze de rinita alergica siprintre medicamente era si vechiul bixtonim care da dependenta!ma facea pacienta pe viata!Unde nu mai spun ca m-a costat un pumn de bani vreo 4 milioane vechi! Si dupa ce am citit frumos toate prospectele si am vazut ca dumneaei si-a batut joc de mine (slava domnului ca stiu sa citesc)am schimbat medicul si mi-am tratat problema usor si simplu doar cu 500 lei vechi! problema pana la urma nu ar fi banii dar DE CE SA NE NENOROCEASCA PE BANII NOSTRI? MI-E RUSINE DE RUSINEA DUMNEALOR SA LE DAU NUMELE DESI AR MERITA! AR FI TARE BINEVENITE NISTE LEGI IN SENSUL ASTA CARE SA SE SI APLICE!
adriana_murgu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 14:20
Dentist cu numele
De vreo 2 luni am niste dureri de masele groaznice cateodata , am doua maselein fundul guri care sau macinat de tot si tot le tratam cu antibiotice oxacilina pt infectie dar tot ma dureau desi am vreo 4 care trebuie sa le dau jos .azi vazand ca nu mai suport durerile ,m-am gandit sa ma duc la negresti vs sa vad vreun cabinet stomatologic deschis si am dat de cab ,dr-ului ionescu deschis ,am intrat mam asezat pe scaun si ma intrebat care ma doare si iam zis ca aia din fundul guri care sa macinat de tot dar are radacinile de scos si sami omoare nervul si mai am una tot asa macinata si una pe jumatesi alta neagra dar el umbla cu degetul fara manusi la altele masele bunwe si ai ziceam ca n u e aia ,ai ziceam unde e dar el mia zis ca nare cer sa faca ,cum dr sa nu aiba cum sa faca ,sa curate loul la o masea macinata de rau sa omoare nervul ? mia dat o reteta cu amoxicilina desi iam zis ca am luat de 14 zile oxacilina ,iam dat 10 lei consultatia ,am luat reteta mam dus la farmacie ,iam povestit farmacistei toata povestea mea si mia zis la ce tia mai dat reteta asta dfaca iai zis ca ai luat antibiotice multe ? de ce nu mia scos maselele alea rele ?de ce nu mia curatat locurile alea rele ?mia dat ea ketonal si aulin de 14 lei si saptamana viitoare ma duc la vaslui sau la iasi la un dr bun nu la toti carpaci cum sunt la negresti ca la dr de la negresti mori cu zile . sunt mai multe cazuri in care omul se ducea la negresti pe picioarelwe lui si se intorcea mort
oprea_robert73
Postat pe 2 Ianuarie 2010 18:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Medic ginecolog 2 De la: garbo101426 23 Iunie 2020 10:42
Ginegolog Timisoara 1 De la: garbo_393323 24 Ianuarie 2014 14:20
Echipamente medicale 2 De la: garbo_412906 4 Septembrie 2015 17:08
Tratament ADHD varsta 9 ani 1 De la: garbo_414243 7 August 2015 14:15
Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor - poti deveni membru pacient protejat 28 De la: oprea_robert73 2 Ianuarie 2010 18:08
Setari Cookie-uri