ce credeti despre prieteniile facute pe net,,,,sunt bune sau poate face rau,,,

marianela
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:08
Am prieteni cu care vb pe net de mai bine de 6 ani fara sa ne vedem...si care pot spune ca au fost alaturi de mine in momente grele....am avut si iubiri care au mers mai mult sau mai putin..dar nu pot spune ca mi-a fc rau faptul ca i-am cunoscut de pe net.Cine intra pe net???....eu ..tu ..tot noi cei ce ne vedem poate zi de zi in statia de bus...dar nu avem prilejul sa intram in discutie si sa vedem cam ce vrem de la viata asta.Daca am avut si experiente neplacute cu indivizi de pe net..tre sa fim realisti...se poate intimpla la fel sau mai rau ..daca il cunosti pe strada..sau altundeva.Depinde doar de tine si de capacitatea ta de selectie.
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 03:24
eu am inchegat multe prietenii pe net,n-am avut ocazia sa ne vedem niciodata si nici nu cred ca o s-o avem dar erau acolo cand eu ma simteam singura,
estela
Postat pe 18 Aprilie 2010 03:44
mdaaaaaaaaaaaa........sigur prieteniili pa net face rau!!!
oameni buni...ce-i atat de greu sa intelegi ca in virtual...totul poate fi oricum in functie de cata imaginatie ai?
si...zau c-am vazut atata imaginatie p`aci de te ia frica!!
e adevarat ca socializand putin p`aci poti prinde oarece de cineva care are vorbele la el/ea si...ai pus-o!!!
pb e ca atunci cand simti ca devii dependent de lumea virtuala sa poti constientiza ca n-ai nevoie de asa ceva ci de lumea reala. asa cum e ea cu bune si rele...
ei...hai ca e mult de vorbit pe tema asta si nu cred ca e tocmai locul ideal de a face teoria socializarii taman aci!!
dar...asa cum spunea cineva...poti intalni si persoane cu care chiar sa poti dialoga si realitate!!
nu vb neaparat despre a intemeia relatii!! ci de a vedea cu cine iti poti impartasi ideile...asta insa...e bine s-o faci cat de cat la inceputuri...sau...deloc...daca ramai ancorat virtual!!
fiecare decide ce si cum functie de cat si...mai ales cum gandeste!!
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 03:55
Mie nu mi se pare deloc ca exista 2 lumi.."reala" si "virtuala"mai degraba persoane cu dubla personalitate...si nici asa nu e corect spus...fiecare isi etaleaza o fateta a personalitati in fiecare din aceste"doua"lumi...am vz mincinosi notorii si pe strada si pe net...k unii fabuleaza pe net???? poate nu ai vz ce cu capul in nori sunt altii pe strada...complet rupti e realitate.....
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:06
nu vreau sa te superi dar...chiar exista doua lumi...
pt fiecare dintre cei ce atarna prea mult in virtual!!
deci...exista o lume virtuala a fiecaruia...asa cum si-o construieste fiecare in imaginatia lui!
asta nu inseamna ca nu`s si unii care...in lumea reala...sant total rupti de ea...de parca au picat de undeva...din alte taramuri!!
dar asta e cu totul alta poveste!!
nu vreau sa stric topicul...poate cineva vb si despre asta!!
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:18
De la: rapsody33, la data 2010-04-18 04:06:41Mie nu mi se pare deloc ca exista 2 lumi.."reala" si "virtuala"mai degraba persoane cu dubla personalitate...si nici asa nu e corect spus...fiecare isi etaleaza o fateta a personalitati in fiecare din aceste"doua"lumi...am vz mincinosi notorii si pe strada si pe net...k unii fabuleaza pe net???? poate nu ai vz ce cu capul in nori sunt altii pe strada...complet rupti e realitate.....


ps....cred ca fiecare individ are ..lumea lui
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:18
asta e cu totul altceva!!
fiecare cu...orizonturile lui!!
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:28
l-as ca -mi trece in una din "lumile" astea.....
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:30
oricum...ai grija ca...ale de pe net...face rau!!!
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:32
Depinde cit de "rupt de realitate "esti.
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:36
ei si tu acu`!! nici nu stii cand te rupi....la o adica!!
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:39
eu zic ca sunt bune prieteniile pe net...depinde foarte mult de ce vrei si mai ales sa sti ce inseamna un prieten ...este diferenta intre un prieten/prietena si un iubit/iubita si trebuie sa sti sa faci aceasta diferenta ca sa nu te ranesti ..
garbo065737
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:05
stii??????....zicea cineva ca...e culmea...a nu stiu ce ...sa faci mereu aceeasi greseala si sa stepti rezultate diferite!!
iete ca...se stie iei...unii...tot asta fac...si apoi...iti spun ca`s cu inima-n batista!!
pai...ce treaba-i asta dom`le?
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:17
Asta-i viata...mai devreme sau mai tirziu toti ajungem la ..batista aia...Ce sa faci daca tot inima aia ..o iei din batista o cosi ,o vindeci..o pui la loc....da ea a drak ce e tot pe a ei o tine....o pui iar in batista
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:28
Buna dimi Ovidiu...eu am inteles ce ai spus...vezi la ce sunt buni prieteni de aici...???
garbo065737
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:29
buna dimi`!!!..acu`...si tu...dai din casa!!
eu...cu greu ii numesc prieteni!! pe unii...desigur!!
in general...am foarte putini...dar...niciodata nu m`as putea gandi la ceva rau din partea lor!!
poate ma intelegi din nou...ce vreau sa spun!!!
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:37
rapsodyca...da chinuita inima ai tu fetito...de vb asa!!
sau...am inteles yo gresit?
si...cumva...de vina e "alea da pa net de face rau"?
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:39
De fapt incerkam sa-ti explik de ce unii fac aceeasi greseala si asteapta rezultate diferite...metaforik...Pentru ca gindesc la fel si actioneaza la fel indiferent k situatia se repeta.Stii ce a fc nea ion dupa ce l-a trintit calul...????
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 05:47
Las..nu te mai chinui iti sp tot eu....si-a deschis cont pe TAGGED...
rapsody33
Postat pe 18 Aprilie 2010 06:03
ce rau pot sa/ti faca cei ce nu/i cunosti in adevaratul sens aici pe forum cred ca toti ne dam importanti destepti logici dar in viata reala cine stie cat cum si cand gresim aici
gmpa
Postat pe 19 Aprilie 2010 02:49
De la: garbo098250, la data 2010-02-19 20:49:56astept rasp
nu stiu ce sa cred ,dar am cunoscut un barbat pe net......e la 5 minute distanta de mine ,el divortat,eu inca casatorita ,de 23 dar nu a mers niciodata [dar cand sunt copiii suferi],nu stiu ce sa fac ,incotro sama indrept,am cunoscut iubirea ,dar inca nu cred in barbati,am fost prea dezamagita......
darceresc
Postat pe 3 Iulie 2010 08:47
ca in orice alt fel de prietenie sau relatie...pot dezamagi,sau din contra.
anika
Postat pe 3 Iulie 2010 09:59
eu spun ca "face" rau, da' rau, rau!...
si pot demonstra cu exemple, numai prietenii stiu care...!
moniq_
Postat pe 3 Iulie 2010 10:29
da,ok...fiecare cu traumele lui...si eu cunosc relatii reale care fac rau..da..rau de tot!!!
prieteniile prin net....se diferentiaza de cele reale ptr ca aici chiar ca nu poti fi sigur de nimic...e frumos cit e frumos...apoi cu un singur click rezolvi problema totul dispare.
dar ...repet rau poate face orice..real virtual....e totuna daca apar implicatii de alta natura si iei totul in serios.
anika
Postat pe 3 Iulie 2010 13:27
Am vazut din intamplare postarea ta...si nu iti poti face o relatie pe net dar poti cunoaste macar orientativ o persoana.Acum,bineinteles ca sunt fel si fel de ciudati dar sunt si oameni ca tine,ca mine care au conturi pe diferite site-uri de socializari...si cine stie de unde sare iepurele.Si eu am cunoscut acum 2 ani pe cinev pe internet iar acum am o relatie cu el.Oricum si eu gandeam la fel cand mi-a dat un mesaj pe un site: "ce mai vrea si asta?" sau chestii de genul,dar i-am rasp la mesaj si nu am regrete.Deci depinde, cine stie, daca iti place sa risti,poate poti castiga.
ana4myself
Postat pe 7 Iulie 2010 13:27
mai, daca tot o luati asa in serios, atunci ar trebui sa revizuiti titlul: "prietenia" are o definitie "sfanta" pentru mine; atunci cand ati spus prietenie, ar fi trebuit mai intai sa definiti ce inseamna pentru voi acest termen; poate ca are o alta acceptiune, mai nou?!
Cat despre faptul ca unii simtiti nevoia sa dezvoltati multiple "fatete" auzi, ale personalitatii pe aici, denota si asta cate ceva; eu sunt una si cum mai spuneam si cu alte ocazii, alta mama nu mai face!
moniq_
Postat pe 7 Iulie 2010 13:33
fleurdelis
Postat pe 7 Iulie 2010 23:05
BUNA,
Daca PRIETENIILE pe net fac bine sau rau?
Prieteniile n-au de ce sa faca rau,voi acum cei care va dati cu parerea va doriti raul ?
Eu cred ca nu , discutam civilizat ,fiecare ne spunem parerea ce e rau in asta?
Euconsider NETUL un mijloc de relaxare, si cand iesti singur si nu ai cu cine schimba o vorba
e chiar benefic.
Sunt singura si citesc tot ce postati voi, ma amuza parerile voastre, CONTRELE VOASTRE,si uite asa imi trece timpul.
Ce sa fac?Sa BARFESC cu vecinele?Nu ,mai bine BARFESC cu voi e mai placut.
Eeeeei ,dar cand este vorba de RELATII MAI APARTE , problema se schimba , e greu sa-ti gasesti pe cineva , nu stii peste cine dai cu adevarat , nu stii cat este de sincer si cat de mult
doreste o relatie , fie femeie , fie barbat., dar...sigur merita incercat.
O sa radeti de mine,ca mi-am dat cu parerea,sau o sa spuneti ,,ce caut eu , o BABA (am peste 70 de ani) printre voi tinerii,, uite asa , mie imi plac cei tineri , si imi place sa discut cu ei,
poate dau uneori un sfat bun cine stie......
sper ca ma veti ierta daca am cutezat sa ma bag in discutiile voastre.
Va doresc multa sanatate la toti.


p.s. daca ma acceptati am sa mai scriu.


zoe
raduzoe
Postat pe 30 Iulie 2010 04:17
prieteniile pe net sunt..............conversatii cu monitorul...............daca ai norocul sa gasesti pe cineva care sa te asculte si sa-ti raspunda..............te poti considera norocos. imaginatia are un rol important in aceste conversatii.......................de cele mai multe ori percepi persoana respectiva..................asa cum ai vrea tu sa fie.................si realitaea te poate dezamagi.Am fost dezamagita.. da..................am gasit si oamanei pe care in anumite momente grele m-am putut baza.Important e sa faci diferenta intre fictiune si realitate..............pietenii sunt aceia care cand te iau de mana ii simti alaturi................
sidig
Postat pe 5 August 2010 12:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu e ok ce mi se intampla....o parere obiectiva? 51 De la: garbo088037 29 Septembrie 2011 16:15
Barbatul...fiintza cea mai nefericita? 129 De la: charmelen 11 Octombrie 2014 05:53
cum se cuceresc barbatii? 893 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:52
Subiectul meu 8154 De la: ladyDY 24 Iulie 2017 22:23
cat de repede ne pierdem interesul? 50 De la: eu_geminy 26 Octombrie 2010 03:22
Setari Cookie-uri