LUMEA MISTERELOR/Subiecte insolite indiferent de natura lor.

ilsuco,

de le faci,de nu le faci
pacatele tot le tragi
ba mai bine sa le faci
ca sa ai de ce sa tragi...
no,ti-am cantat...

unde ne judeca sorela?dincolo...este?incepem iar ca la "relatia cu Dumnezeu"...
ioi,ce mi-a placut...
iasomia
Postat pe 10 Ianuarie 2010 19:30
pai atunci cand e singur, totusico, omul e, de fapt, in prezenta lui Dumnezeu, dar unii nu constientizeaza asta...

logic ca dincolo, iaso, dar mai sunt si unii care isi primesc pedeapsa aici..eu as prefera sa fiu pedepsita aici, ca mai am sansa sa ma indrept, decat sa primesc pedeapsa vesnica...
sora_ilsi
Postat pe 10 Ianuarie 2010 20:21
....cred c cele 10 porunci au fost șterse de Isus printr-o porunc nou : s iubești aproapele ca pe tine insuți ... are mai mult ncrctur dect toate cele 10 porunci la un loc...
daria_
Postat pe 10 Ianuarie 2010 23:11
daria..IISUS a spus asa:Eu am venit sa IMPLINESC legea,nu sa o SCHIMB"...
ori legea se refera atat la cela 10 porunci,si mai ales la respectarea unei anumite zi a saptamanii,pentru odihna...
LILO
Postat pe 10 Ianuarie 2010 23:16
...eu sunt atee, așa c fac interpretarea așa cum o nțeleg din combinarea mai multor versete...unul din ele este cel la care fac referire mai sus...cel la cere te referi tu, vorbește de trimiterea lui mesia și faptul c mesia este Isus

...privesc religia din unghi diferit faț de diverse culte....
daria_
Postat pe 10 Ianuarie 2010 23:21
Lila, cand Iisus a facut aceasta afirmatie, el a avut pe langa ceea ce ai spus tu si ideea de respectare a destinului sau.Adevarata cheie a Evangheliilor se gaseste in ceea ce se intampla in Gradina Ghetsimani.
Ioana007
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:04
...vanghi, ai deschis un topic frumos...sper s nu se transforme ntr+un topic religios...
daria_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:50
nu este vorba de religie,daca fiecare avem opinii legate de existenta...
eu ma tem sa nu se transforme intr-un topic vulgar
LILO
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:01
De la: LILO, la data 2010-01-11 18:01:10 nu este vorba de religie,daca fiecare avem opinii legate de existenta...de CREDINTZA

dupa cum bine am precizat pe un alt topic,credinta este una si religia(aceea care tine de dogmatism)este cu totul altceva

eu ma tem sa nu se transforme intr-un topic vulgar
LILO
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:02

http://www.youtube.com/watch?v=KuCQmb4zKbw

si totusi exista iubire,si totusi exista DUMNEZEU,
altfel cum ar fi negat ceva inexistent?
aviz ateilor
LILO
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:25
good point, lilo!
sora_ilsi
Postat pe 11 Ianuarie 2010 20:31
Si pentru ca s-a tot spus ca aici se cam da cu copy/ paste de pe gogu, iata o dezvoltare (fara inspiratii de pe net) a ideii despre Marea Eneada pe care am pomenit-o intr-o postare anterioara.

In Marea Eneada erau personificate frumusetea, magia si puterea si, desi mai multi zei, ei erau de fapt Unul, absolut toti fiind infatisari ale marelui zeu Atum. Stim asta din textele vechi egiptene care ii invocau pe toti ca pe Unul. Textele au fost descoperite in interiorul a sapte piramide care dateaza din Dinastiile a V-a si a VI-a. Fac aici o paranteza: egiptologii considera ca piramidele au fost construite acum aproximativ 2500 de ani. Eu am o rezerva, iar argumentele contestatarilor acestei date chiar ma fac sa imi pun intrebari. A veni acum si a spune ca piramidele si Sfinxul din Egipt, templele din Angkor - Cambogia si cele din America de Sud au fost construite de fapt in jurul anilor 10.500 B.C. echivaleaza cu a spune ca de fapt Maria Magdalena a fost intr-adevar sotia lui Iisus cu care, mai mult, a si avut copii. Cu alte cuvinte s-ar rasturna toate fundamentele pe care s-a cladit asa zisa egiptologie, tot asa cum s-ar rasturna toate fundamentele bisericii crestine. Singura problema care subzista aici este ca interesele celor care doresc mentinerea actualei "ordini" nu permit o astfel de schimbare.

Revenind la Marea Eneada: un text din piramide o invoca astfel: "O, tu, Mare Eneada, ca Unul Atum, Shu, Tefnut, Geb, Nut, Osiris, Isis, Seth si Nephtys, o, voi, fiii lui Atum..."

Marea Eneada era celebrata la Heliopolis, neoficial o minune a lumii antice, actualmente niste ruine localizate in apropierea suburbiilor orasului Cairo.

Cei Noua, Marea Eneada, a "domnit" timp de cateva secole bune pana cand au fost inlocuiti cu noua religie a zeului-om sacrificat, Yeshua (Iisus). Actualmente se spune ca Cei Noua s-au retras in locasul lor din ceruri, pentru a se reintoarce ulterior.

ready_vivus
Postat pe 14 Ianuarie 2010 18:01
Deoarece azi este vineri, inceput de week end, si prevad un nou aflux de forumisti pe acest topic, am sa incerc o continuare a ideii. Pe parcurs, in limita timpului disponibil si a intelegerii corecte a mesajelor pe care le transmit, voi ajunge si la subiectul strict al topicului, Zamolxis.

Daca stam sa adunam toate datele ce ne vin foarte posibil din protoistorie (adica din istoria dinainte de antichitatea cunoscuta de noi), apoi le coroboram cu datele din diversele scrieri asa zis "sfinte" (Coranul, Biblia etc, nu mai pomenesc de Tora deoarece aceasta este de fapt Vechiul Testament din Biblie, adica cele cinci carti ale lui Moise), am putea descoperi un algoritm logic in ceea ce priveste aparitia si evolutia diverselor religii. Toate insa, dupa parerea mea, fac referire la o singura "divinitate", ACEEASI pentru toata lumea, interpretarea fiind singura chestiune care difera de la caz la caz.

Vechii egipteni il aveau pe zeul suprem Atum, care constituia Marea Eneada, asa cum -repet- in crestinism exista "zeul suprem" Dumnezeu, care are de fapt trei reprezentari ale unuia singur, Unicul, (la fel ca si in cazul Marii Eneade) si anume Tatal, Fiul si Sfantul Duh, care se constituie in Sfanta Treime crestina.

In general se spune ca textele antice egiptene reprezinta ritualuri funerare si viata de dupa moarte a faraonilor. La fel cum se intampla si cu textele biblice, despre care marea majoritate a "crestinilor" practicanti spun ca descriu facerea omului din lut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, viata lui Iisus si celelalte poezioare binecunoscute de catre noi toti. In ambele cazuri insa interpretarile sunt mot a mot, totul este luat de bun ca si cum ai citi un articol de ziar si ai zice "no, daca aici scrie ca se scumpeste benzina, apoi de maine sigur se scumpeste!".

Deosebirea fundamentala insa dintre textele asa zis sfinte (indiferent din ce cultura provin ele) si faptul divers din articolele de ziar consta in alegoriile prin care sunt extrem de incifrate anumite informatii esentiale despre origini, evolutii si, hai sa ii zicem, destin sau scop, rost al vietii.

Aceste informatii insa nu sunt accesibile oricui, poate pentru simplul fapt ca mintea omului din stadiul actual nu poate concepe -INCA- notiunile incifrate in texte. Cum ar putea, spre exemplu, creierul uman sa aimileze notiunea unei a patra sau chiar a cincea ori a sasea dimensiuni, cand el a evoluat doar pana la nivelul la care sa perceapa doar trei? Bineinteles ca, repet, mai intervin si anumite interese de grup, incepand cu organizatiile masonice probabil si terminand sigur cu biserica.
ready_vivus
Postat pe 15 Ianuarie 2010 16:24
....Atum nu era, ca D-zeu, doar creatorul, ci și substanța de baza a lumii, toate lucrurile fiind fcute din trupul su, care se ntoarce apoi n haos apos la terminarea creației..

...egipteni credeau c Atum este cel care ridic la cer sufletul faraonilor morți...

...Ra a reprezentat creatorul asimilat cu soarele..

...din alturarea celor doi s-a nscut Atum-Ra...
daria_
Postat pe 15 Ianuarie 2010 21:13
Directa observatie a naturii a dus la elaborarea unei cosmogonii de catre sacerdotii heliopolitani. Zeul creator, demiurgul, s-a nascut dintr-un ocean primordial si fara forma, numit Nun. In acest ocean traia Atum, cel care are existenta de sine, aflat intr-o forma inerta. A aparut un deal primordial, unde Atum vroia sa se aseze. Imaginea oceanului primordial, fara forma, era sugerata de revarsarea Nilului, ale carui ape in retragerea lor lasau in urma mici insule unde viata se nastea cu repeziciune. Atum, cu ajutorul salivei si al semintei a creat un cuplu de zei: Su, aerul, si Tefnut, umezeala. Acest cuplu divin a dat viata zeului Geb, care reprezenta pamantul, si zeitei Nut, care reprezenta cerul. Pamantul, principiul masculin, era reprezentat ca un barbat culcat la pamant cu plante care cresteau din trupul sau. Crearea primelor divinitati cu ajutorul fluidelor interne ale lui Atum se reflecta intr-un tratat de magie din epoca tarzie: Cartea pentru cunoasterea creaturilor lui Ra si pentru nimicirea lui Apofis.
LILO
Postat pe 15 Ianuarie 2010 21:29
Daria, Atum este primordial, Ra este doar un zeu-soare si atat. Ca ulterior a fost "promovat" la rang de zeu creator, devenind Atum-Ra, e alta mancare de peste. Cele mai vechi texte egiptene, cele la care am facut referire anterior, nu mentioneaza insa nimic de Ra ca zeu creator. Este doar o zeificare a soarelui, ca sustinator al Caii Lactee. Atum insa este Unul, este Creatorul, cu alte cuvinte zeu al Universului, adica si creatorul soarelui.
Ulterior, pe masura ce voi ajunge si la textele biblice, vei intelege ce am vrut sa spun cu asta.
ready_vivus
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:08
...virusel, asta am spus și eu, dar cu alte cuvinte : Atum este creatorul, substanța care a creat și din care s-au creat toate, Ra este zeul soarelui,iar mai trziu cei doi au fost alturați rezultnd Atum_Ra...scuze c nu am fost clar și am folosit cuvntul creator și pentru Ra...
daria_
Postat pe 16 Ianuarie 2010 22:26
'AVATAR"

Am vazut de cateva ori,filmul 'Avatar',pt o teza.desi studiez un anumit domeniu,iar acest film intra in acelasi subiect,pot spune ca nu exista nici un motiv real,ca acest film sa fie scos de pe ecrane,de la 1 martie.nu vad ce legatura are' Avatar' ,cu religia .in acest film apare o evolutie biologica foarte interesanta;copacii au un fel de "nervi" in loc de radacini,iar aceasta structura memoreaza diverse informatii ancestrale.si ? care e problema? este foarte usor de imaginat ca o inteligenta suprema,a creat conditiile pentru ca biologia sa evolueze,in acest fel.sa nu uitam ca Vaticanul ascunde ,multe secrete,profanilor.consider ca Vaticanul vizeaza sfere in care ar trebui sa nu se amestece,fiind vorba doar de entertainment si nici- decum nu este vorba de un mesaj menit sa zdruncine din temelii credinta unor oameni.consider ca reactia Vaticanului care are multe "pete negre".detine, cunostinte despre viitorul omenirii,fara a le dezvalui.aceasta reactie este si ireala si similara cu reactia bisericii catolice la descoperirea lui Galileo Galilei,precum ca nu soarele se invarte in jurul pamantului ci invers.evolutia omenirii si a stiintei,a demonstrat ca Galileo avea dreptate.
alexxandra
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:08
copacii au nervi... pai normal, nenica, la schimbarile astea climatice, ii apuca si pe astia pandaliile...
zambil
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:34
acuma, sa ma dau putin la lumea misterelor... e misto sa brodam pe intelesurile religiilor d-acu' 5000 de ani, numa ca ce zicem noi n-are nicio legatura cu ce credeau aia... ce-a ajuns in zilele noastre e-un fel de telefon fara fir monstru ...

daca pui acuma zece insi intr-un sir sa-si sufle unii altora-n ureche, si tot iese altceva la capatu' liniei.. daramite sa mai bagi si cateva mii de ani intre ei...

sa nu uitam ca la doar trei sute de ani de la moartea apocrifului isus se bateau aia ca chiorii-n teoreme religioase... d-aia cand ii vaz pe unii ca iau drept carte de capatai o culegere de texte dubioase, atat prin mesaj cat si prin modu' de selectie, imi dau seama cat de necajita-i lumea asta...



zambil
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:47
nea iulica,

sa nu ne mai povestesti,bre...
ca noi nu l-am vazut inca...

zambilu'

e la nivel mondial,tati... toata treaba
iasomia
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:55
da' ce mami, zisei eu ca-i numa' la romanasi?... prosti sunt peste tot...

adeca, nu prosti-prosti, da' asa, mai slabi de inger...
zambil
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:58
De la: iasomia, la data 2010-01-19 15:55:16nea iulica,

sa nu ne mai povestesti,bre...
ca noi nu l-am vazut inca...

zambilu'

e la nivel mondial,tati... toata treaba





il gasesti si pe net,iar de pe ecrane va fi scos se spune de la 1 martie.
alexxandra
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:59
cezarica, da' vine si-n trei d, pe net?... ca daca nu-i in trei d, n-are niciun haz...
zambil
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:01
zambil,daca nu poti sa explici rational unele intamplari ,cum construiesti explicatia,pt ce ti se intampla ,uneori inexplicabil?
alexxandra
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:03
cezarica... pai ce-i explicabil pt unii, pt altii e mister total, nene... oricat te-ai chinui sa le explici...
zambil
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:04
cand il fac astia 4D ma duc si io sa-l vaz!
zambila
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:06
regret,tehnica internetului, nu este punctul meu forte.dar i-au ce imi trebuie de la institut.
alexxandra
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:06
in tot cazu'.vad ca este premiat in draci...

nu m-a luat fioru' sa-l vad,nu prea ma tenteaza astia artificiali...
iasomia
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:08
ia nene,da' numa' vezi sa fie testat inainte... macar pe soareci...
zambil
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs Papucei.ro-februarie 2 De la: allissa_kl 15 Februarie 2009 17:51
La ce intrebari ar trebui sa raspunda o carte despre iubire? 56 De la: giul1a 4 Iulie 2010 13:17
EDUCATIA .....DE ACASA 22 De la: tutankhamon 23 Februarie 2010 22:52
Concurs papucei.ro 246 De la: mia79x 1 Iunie 2009 19:35
colon help 2 De la: SANATATE 27 Iunie 2010 09:42
Setari Cookie-uri