DEPENDENTA DE CALCULATOR!

De la: garbo027119, la data 2009-12-10 21:35:06Chiar mi se pare ca sunt discutii intresante pe aici...imi plac



da ,sunt semnale,atentionari ,ca dependenta de calculator poate duce la boli psihologice si chiar mai grav,uitand de viata si necesitatile din real,ajungem chiar la moarte prin surmenare.un caz binecunoscut si mediatizat,de care vad,ca nu se tine cont.trebuie sa existeun echilibru intre cele doua vieti,revenind mai repede la viata reala.internetul nu e un stil de viata,pe care sa-l adopti in totalitate.de aceea exista in exprimari ,confuzii si rautate.
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:32
De la: reyya, la data 2009-12-10 19:42:29Cezare, dependenta de calculator nu e o BOALA PSIHICA, daca dependenta de calculator apare in vreun tratat de psihopatologie sau diagnoza eu ma fac Cleopatra , poti defini dependenta (Excesiva) ca o forma de addictie dar pana la boala psihica mai e drum lung. Incearca sa citesti inainte sa postezi si cum spuneam ,mai usor cu invectivele la adresa celorlalti.




deschide manuale reale,nu veni aici cu ineptii.credeti ca informatiile internetului va elucideaza stiinta?gresit!!!
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:38
bine ca venisi tu sa ne elucidezi....
zau ca ramaneam...neelucidate
eladaela
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:41
deci, dependenta de comp e o boala psihica

bine ca m-am lamurit...suntem bolnavi cu tontii

cezarica, am priceput ideea...nu e cazul sa te agiti ca o sticla de pepsi, face rau la sanatatea mintala
Anouk
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:43
clar
aici suntem toti dependenti, deci, bolnavi psihic
da' tu de ce vrei neaparat sa ne lamuresti?
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:43
vrei sa lamuresti nebuniii cum ai putea oare....fugi de acilea ca ne plictisesti....
lala_cri
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:46
De la: ready_vivus, la data 2009-12-10 18:30:09cezaro, uite o dovada foarte clara ca nu esti capabila nici macar de un minim de comprehensiune. Adica de intelegerea a ceva, bre, "comprehensiune" nu e injuratura

De la: , la data 2009-12-10 16:57:32dependenta de calculator,poate duce la boli psihice,printre

tautismul.


da-ne si noua sursa in care ai auzit tu ca tautismul este o boala psihica...



pune mana si citeste in realitate,tot ce apare in medicina,daca nu simti tu insuti,ca esti prea legat de lumea ireala,ca ai un limbaj ce se limiteaza la dex-online,ca imprastii confuzia si comportament rautacios pe site.
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:48
mdea...batman...batman...
Anouk
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:49
De la: fleurdelis, la data 2009-12-11 10:23:04draga aleha...dec e nu iti gasesti tuu ceva mai pasional de facut si sa ne lasi cu dictionarele, preferatele tale?? imm?




daca nu raspunzi la subiect, nu are rost sa te plimbi pe aici.nu aduci nimic nou,o explicatie ,o parere.numai atat puteti?sa improscati cu nestiinta voastra,ceea ce exista in realitate?ramaneti in lumea care va aduce confuzie?ok e alegerea voastra.dar lasati si pe altii sa decida,daca merita sa pierzi simtul realitatii si sa intri in internet fugind de o problema reala ,pe care nu o poti rezolva ,decat aruncandu-ti frustarile pe site-uri.
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:02
Deci asa faci tu defapt
lala_cri
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:04
!
De la: Anouk, la data 2009-12-11 10:43:15deci, dependenta de comp e o boala psihica

bine ca m-am lamurit...suntem bolnavi cu tontii

cezarica, am priceput ideea...nu e cazul sa te agiti ca o sticla de pepsi, face rau la sanatatea mintala



gresest!e doar o atentionare ,adusa de medici,care se confrunta din ce in ce mai des,cu asemenea cazuri,de dependenta de calculator,care iti poate transforma si personalitatea.este o atentionare de bun simt din partea mea.lasati ca toti cei de pe internet sa decida,care este granita dintre real si virtual.nu dati voi decizii fara sa fiti profesionisti
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:08
bre aleho,daca intru pe internet,nu intru ptr a fugi de o problema ci poate ptr a ma detasa ptr moment.
si in nici un caz nu imi pierd simtul realitatii,asta ptr ca stiu sa discern,sa fac diferenta intre real si virtual.
deci....relax
eladaela
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:10
aham, cum zici tu cezarica...io is doar o sarmana blonda cu un singur neuron...de unde sa ma pricep la fineturi d-astea, ha ?
Anouk
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:12
Cezarica, ai si tu dreptate, pe tine te-a transformat de tot.
Ireversibil !
Tinkerbell_
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:16
bre, nu va mai bateti joc de immparrateassa, ce dreaq? Radeti de oamini' bolnavi la cap?

Si mai puneti mana sa cititi, nu va luati numai dupe dex onlain, ignorantelor ca mini!
ready_vivus
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:19
De la: ready_vivus, la data 2009-12-10 19:38:37Tink, e medic inuman... asista uneori, fara voie, la "eutanasierea" cainilor maidanezi, neatenti pe sosele, cu ajutorul autovehiculelor




toti aveti copii,nepoti ,adolescenti sau pici.aveti grija de sanatatea lor psihologica si nu numai.puneti-le o carte in mana.iesiti in natura cu ei,in viata reala.nu vedeti ca ei se izoleaza tot mai mult in internet,comunicand aberatii,jucand jocuri din ce in ce mai agresive?va urmariti copilasii pe net?sau ii lasati in lumea ireala,in confuzie?de cate ori iese la joaca copilul tau?de cate ori mananca pe zi?ce carte a citit ultima oara?intrebari care trebuie sa ne preocupe,daca vrem sa avem copii sanatosi si culti!au venit copii la mine care nu stiau sa raspunda la intrebari fara calculator.credeti ca este normal?
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:19
Ready, noi nu facem nimic, eu nu fac nimic, ca sa vorbesc doar in numele meu.

Face singur ! Ce lucru e mai temeinic, decat ala pe care-l faci cu mana ta ? Sunt doar un umil spectator.
Tinkerbell_
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:24
fiu-meu azi nu s-a dus la scoala ci la biliard!!!
e bine??
de mancat mananca atunci cand le este foame
la joaca merg...da' nu cu jucarii ca le-a cam trecut varsta
de citit citesc....etichetele de pe sticlele de suc
si de raspuns la intrebari....n-am nici o grija,au raspuns la orice


deci sunt o mama fericita cu copii normali
eladaela
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:25
De la: eladaela, la data 2009-12-11 11:10:35bre aleho,daca intru pe internet,nu intru ptr a fugi de o problema ci poate ptr a ma detasa ptr moment.
si in nici un caz nu imi pierd simtul realitatii,asta ptr ca stiu sa discern,sa fac diferenta intre real si virtual.
deci....relax



atentionarea nu are adss ta directa.ea se refera mai ales ,dar vad ca nu vreti sa intelegeti la copii nostri!apoi la noi,care putem sau nu ,sa discernem mai usor,pana cadem si noi ,daca nu suntem atenti ,in aceasta atractie atat de perfida.
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:27
alexo, e grele rau cu tine, mama...

mi-ai dat cu dexu' ala online in cap de is plina toata de cucuie
Anouk
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:30
De la: eladaela, la data 2009-12-11 11:25:11fiu-meu azi nu s-a dus la scoala ci la biliard!!!
e bine??
de mancat mananca atunci cand le este foame
la joaca merg...da' nu cu jucarii ca le-a cam trecut varsta
de citit citesc....etichetele de pe sticlele de suc
si de raspuns la intrebari....n-am nici o grija,au raspuns la orice


deci sunt o mama fericita cu copii normali




sincer ,sunt bucuros, sa fi fericita ca ai niste copii ,care nu iti aduc griji,de genul internetului.
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:38
am eu grija sa fiu fericita si eu si copiii mei,cu internet sau fara
eladaela
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:01
nazirra
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:02
ioa atat-am inteles....k tanti...e tautista
fleurdelis
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:26
De la: iulius_cezar, la data 2009-12-11 10:38:07
De la: reyya, la data 2009-12-10 19:42:29Cezare, dependenta de calculator nu e o BOALA PSIHICA, daca dependenta de calculator apare in vreun tratat de psihopatologie sau diagnoza eu ma fac Cleopatra , poti defini dependenta (Excesiva) ca o forma de addictie dar pana la boala psihica mai e drum lung. Incearca sa citesti inainte sa postezi si cum spuneam ,mai usor cu invectivele la adresa celorlalti.




deschide manuale reale,nu veni aici cu ineptii.credeti ca informatiile internetului va elucideaza stiinta?gresit!!!


Fato, la cate manuale REALE am deschis eu , nu ai avut tu hartie de buda pana acum
reyya
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:31
cezzarrico, n-ai tu scoala, bolnavioaro, cata vacantza am avut eu
ready_vivus
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:34
pt freurdelis,reyya si ready,nu incercati oare sa convingeti ,cu acest comportament agresiv,ca excesul vostru de comunicare e fara tinta si mesaj?asa incep suspiciunile tautismului.credeti ca cineva doreste sa citeasca,postarile voastre,in afara subiectului?veniti cu ceva constructiv!mai ales la un asemenea subiect sensibil,pt copii mai ales.lasati refularire,in celelalte topicuri,'de un mare interes'deschise de voi insiva!!!chiar credetica sunteti apreciati,pt acest comportament desuet?pe mine chiar nu ma intereseaza,excrescentele creierelui vostru.sunteti impardonabili!virati pe topicuri de valoarea voastra.e mai comod pt voi.la mine in topic primesc oameni cu bun simt,nu dezinteresati, de ce se intampla,de pilda cu copii nostri.nu sunteti capabili decat de ura si batjocura?ok.deschideti topiculvostru ,unde sa va descrieti,asa cum sunteti.voi alegeti,restul ,va decide.adio ca nu avem ce comunica impreuna.
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 13:50
mamii...tu ai o problema cu ura si cu batjocura! da..stii ce cred k am avea noi in plus fara de tine...un mic exces de normalitate!
ceea ce iti dorim si tie dragaaa
fleurdelis
Postat pe 11 Decembrie 2009 14:00
De la: fleurdelis, la data 2009-12-11 14:00:41mamii...tu ai o problema cu ura si cu batjocura! da..stii ce cred k am avea noi in plus fara de tine...un mic exces de normalitate!
ceea ce iti dorim si tie dragaaa




nu te amagi!esti departe,de o astfel de afirmatie.fi rationala.
alexxandra
Postat pe 11 Decembrie 2009 14:14
bine dear eu zic mai binee..."fi" ....da "phi" si tu! sau Ø....ma rog
fleurdelis
Postat pe 11 Decembrie 2009 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotul meu ma minte si iese cu alta femeie 99 De la: cattharsis 20 Ianuarie 2010 19:39
am nevoie de psihiatru? 1 De la: unik07 5 Aprilie 2011 15:18
Va scriesesem in luna septembrie pentru ca aveam nevoie de voi 7 De la: mielutza 1 Iulie 2009 18:38
zice ca ma iubeste dar nu are curaj sa termine cu fosta! 38 De la: sophia 21 August 2010 08:57
un accident care ar putea sa distruga o familie... 4 De la: Ciresica 15 Septembrie 2009 18:26
Setari Cookie-uri