dragoste si ura?

Am citit undeva: "Opusul iubirii nu este ura. Este indiferenta."
Asa o fi?
Este ura o forma de dragoste reprimata?
Poti sa urasti pe cineva cu intensitatea cu care l-ai iubit?

Sau este exact invers? Si daca intr-adevar iubesti, indiferent ce se intimpla, poti cel mult sa te detasezi - dar nu esti capabil sa ii faci rau, sau sa ii doresti raul?
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:19
poate fi opusul indiferenta...dc iubesti si lasi...nu'tipasa de ea...poate o pierzi si realizezi prea tarziu ce ai pierdut.


Totusi' poate cineva sa iubeasca dar sa nu poata;arata?
Bbibyy
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:22
cum ai pierdut tu fusta ca, esti numai in tricou. da, ai gluga in schimb
si_totusi
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:26
si pe deasupra mai deschide si un topic din care nu intzelegi nimic...
l_flory
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:29
nimic nu ne zdruncina asa de puternic ca sfarsitul unei relatii de dragoste... cu toate astea, stiinta spune ca suferinta e un proces normal, provocat de creier ... el ne face sa trecem prin toate chinurile iadului, sa plangem, sa ne umilim, sa suferim ca niste martiri... suferinta produsa de despartirea unor oameni care s-au iubit este lucrul cel mai dureros din cate pot sa ni se intample in viata ...in mod sigur, fiecare dintre noi a simtit cel putin o data, pe propria-i piele, aceasta afirmatie... te simti tradat, jignit, umilit, jefuit sufleteste... noaptea, gandurile nu te lasa sa dormi, frica pune stapanire pe tine... epuizare, dureri de cap, lisa de concentrare, hohote de plans: toate, simptome ale uneia si aceeasi suferinte: cea din dragoste
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:35
Da, cely... DAR fata de celalalt ce simti?
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:38
asta depinde de fiecare ...poti sa simti ura ...sa vrei sa te razbuni ,pt ca te simti tradat ...dar daca iti dai seama la timp ..si esti in stare sa constientizezi , ca nu se mai poate face nmk pt acel cuplu ..atunci poti sa tratezi cu indiferenta
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:43
da...daca stai sa te gandesti ca atunci cand iubesti vrei sa fii aproape una cu persoana iubita.....cand urasti, nici nu vrei sa ai de-a face cu persoana in cauza, o ocolesti cat mai mult...deci da....ura poate fi cam acelasi lucru cu indiferenta....adica nu-ti mai pasa, nu te mai intereseaza.....
tutankhamon
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:47
"dragoste" versus "ura"?
Q, surioara, te referi la "ura" ca o consecinta fireasca a inselarii de catre cel/ cea pe care l-ai/ai iubit/-o?

In opinia mea a ura persoana pe care ai iubit-o reprezinta un grad incomplet de maturizare. Cum adica sa urasti? Urasti pe cel care ti-a omorat familia, dar nu pe cel pe care l-ai iubit.
Ce simti fata de el? Iubire in continuare probabil. O iubire care treptat, cu timpul, se poate transforma in indiferenta, atunci cand creierul poate procesa complet ideea ca "asta a fost sa fie"...
ready_vivus
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:50
hmm..din ura sa devi indiferent..nu stiu ce sa spun ...dar am vazut cazuri ...care din ura ...si-a indepartat copii...asta pt a se razbuna unde doare mai rau ...sau a facut orice pt al lasa pe drumuri ...sau a ajuns sa-i distruga cariera asta nu cred ca pot numi indiferenta
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:51
un prieten foarte bun si drag mie imi spunea ca ura este acelasi sentiment ca si dragostea, dar de polaritate inversa. Reprezinta ceva, o investitie afectiva la fel de mare ca si dragostea.

Indiferenta? E... nimic.
ready_vivus
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:54
nope... Cind nu-ti pasa, nu-ti pasa. Nu ocolesti pe cineva de care nu iti pasa... ca n-ai de ce. Aia e indiferentza.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:55
Q, tocmai de aia eu cred ca opusul dragostei este indiferenta, nu ura.
Nu iti mai pasa, nu mai investesti absolut nimic emotional in persoana aia... pe cand daca o urasti? Investitia emotionala e la fel de mare, in alta directie insa...
Dragostea ce inseamna de fapt? Nu cumva presupune si o atentie pe care o acorzi cuiva? Bine, la modul cel mai simplist...
Ura e cam acelasi lucru...
Indiferenta? NU ii mai acorzi nici macar o privire...
ready_vivus
Postat pe 8 Decembrie 2009 22:59
ready, eu cam asa reactionez: indiferent ce a fost sa fie, iubesc in continuare, in sinea mea...pina imi trece. Daca imi trece. Daca nu, asta e... Na, ce pot sa fac.
In schimb "objectu' " iubirii - ca sa nu zic abjectul - reactioneaza... dinamic. Nici nu stiu daca e o forma de dragoste... sa consider un pansament chestia asta... ... sua pur si simplu e meschin?
Habar n-am daca as prefera sa ii fiu indiferenta, si sa fie detasat. Poate as prefera. Poate ar fi mai rau.
Cert e ca m-ar distruge cu mare placere din orice punct de vedere as depinde de el. De fapt, asta incearca.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:01
se ajunge sa se spuna: gata, s-a terminat... nu mai avem nicio sansa sa o luam de la inceput! ...groaznica constatare, dar totusi adevarata.... din pacate, foarte putini sunt pregatiti sa accepte acest adevar... certurile, tradarile, nepotrivirea flagranta sunt brusc uitate... in mod bizar, dupa o ruptura, "ticalosul" apare... brusc, intr-o lumina stralucitoare... mai ales cei parasiti par sa-l iubeasca pe fostul partener mai mult ca niciodata... vinovata este - din nou - neurochimia cand oamenii isi dau seama ca speranta si asteptarea nu se vor mai implini niciodata, centrul afectiv declanseaza furia
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:02
categoric, in prima faza, urasti pe cineva pe care l-ai iubit si ti-a facut rau....dar intr-o faza ulterioara, ajungi ca persoana respectiva sa-ti fie indiferenta...adica nu te intereseaza nici ca-i merge bine, nici ca-i merge rau...
tutankhamon
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:06
De la: quasaria, la data 2009-12-08 23:01:20ready, eu cam asa reactionez: indiferent ce a fost sa fie, iubesc in continuare, in sinea mea...pina imi trece.


Q,
Retine ideea asta si reciteste prima mea postare .
Cat despre object... el e cel din cauza caruia intervine ura sau indiferenta, nu? El nu intra in discutie decat ca simplu catalizator a ceea ce genereaza atitudinea respectiv actiunea sa...
Nu cred ca importa sentimentul lui fata de tine. Aici e vorba de "TINE" (in mod generic, da? nu de tine -Quasaria- ca persoana).

Deci: dragostea lui "tine" se transforma in ce? In ura sau indiferenta? Care este opusul dragostei lui "tine"? Ura sau indiferenta? Eu am spus ca in opinia mea e indiferenta. Tu ai spus cam acelasi lucru acum...
De fapt hai sa stabilim intai ce inseamna "opus", la ce ne raportam cand spunem "opus"? "A oferi altceva", dar de alta natura persoanei in cauza sau "a nu mai oferi" absolut nimic, ca opus al starii de "a oferi totul"?
ready_vivus
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:08
da tutan ...dar asta numai dupa multi ani ...dar daca mai exista si copii la mijloc ...iar el nu-si mai da interesul pt ei ...cum se intampla in multe cazuri ....atunci ea ...il va uri...si va face orice pt a se razbuna
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:10
tuth... tu esti leu... deci ai o zodie relevanta.
Eu functionez altfel. Ma retrag, nu stiu, probabil n-am suficienta energie sa sar la lupta dupa o despartire.
Iar daca sare celalalt nu stiu cum sa reactionez. Sa consider ca e o dovada reala a intensitatii sentimentelor lui... sau sa imi dau seama ca am iubit un dobitoc care atita poate...


ready, la mine opusul lui "a oferi totul" e a nu mai oferi nimic. Pur si simplu incerc sa imi vad de viata. Nimic altceva. Nici bine, nici rau.
La "object" se pare ca inseamna "daca pina acum am fost alaturi de tine, de acum sint impotriva ta cu exact aceeasi intensitate". Asa cum spuneai, inlocuieste o implicare cu alta. Mi-e greu sa pricep de ce anume - dar e si asta un opus, nu?
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:10
este un topic foarte interesant, de aceea hai sa nu aruncam discutia in derizoriu si telenovele...
copiii sunt treaba altora, nu intra aici.
Subiectul este cu totul altul, nu motivele care duc la ura sau indiferenta
ready_vivus
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:15
ok ready_vivus...dar sa nu ne imbatam cu apa rece ...o dragoste o pierzi si la 15 ani ...si la 20de ani ....dar chiar si la 45de ani ...si atunci sunt mai multi factori care influienteaza ..in a uri ...sau ati fi indiferent
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:19
cely, nu e vorba de copii...
Nici n-a existat unul bun si unul rau, sa zicem ca am fost la paritate cu despartirea. Amindoi am fost de vina. Problema este de reactie post despartire.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:19
Q,
Incep cu o vorba mai veche, de-a lui Poison saracu... bine, el a gasit-o, nu a inventat-o:
"Lasa-ti iubirea sa plece. Daca se va intoarce, va fi a ta pe vecie. Daca nu se va intoarce, nu a fost niciodata a ta!"

Deci: objectul nu intra in discutie. El este cel/cea care a plecat deci nu a avut dragoste pentru "tine", da?
Aici vorbim de "tine". "Tine" a iubit si a fost parasit. Ce devine "tine"? Indiferent sau plin de ura?

La tine -de data asta tu, Quasaria- opusul lui " a oferi totul" este INDIFERENTA. Adica "a nu mai oferi nimic".
Eu cred ca in general opusul lui a oferi totul (referitor la dragoste, bineinteles) este a nu mai oferi nimic. Nu poti sa iei nimic inapoi, ca sa spui ca asta ar fi opusul...
ready_vivus
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:21
De la: quasaria, la data 2009-12-08 23:19:27cely, nu e vorba de copii...
Nici n-a existat unul bun si unul rau, sa zicem ca am fost la paritate cu despartirea. Amindoi am fost de vina. Problema este de reactie post despartire.
imi pare rau ..dar n-am stiut ca este o poveste adevarata eu vb la general
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:23
La mine, Q, da, functioneaza axioma asta.
Dar poate fi opusul lui "a oferi tot" "a distruge tot"?
PS: eu am cam plecat... adica eu nu m-am mai razgindit. Ca de plecat ne-am scuipat (vorba vine...) si am plecat amindoi simultan.
Iar distructivul e el.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:24
q...sunt leu mami...dar cand simt ca cineva cauta motive de despartire cu mine sau de mine.....fac tot posibilul sa-i dau eu o lectie si sa fiu eu prima care spune adio....iar acea persoana nu mai are ce cauta in viata mea....desigur viata mi-a scos in cale persoanele care m-au ranit o data si dumnezeu m-a razbunat fara ca eu sa ma fi rugat pentru asta....
tutankhamon
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:25
cely, no problem.
tuth, stiu.... Da' pentru tine cum e: opusul iubirii e sa il faci pe ala pulbere? Sau sa il lasi in durerea lui?
Admitind, asa cum am spus, ca amindoi au fost de vina... dar celalalt nu mai vrea o revenire.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:27
va doresc o seara frumoasa
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:31
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:32
da,ready...daca iubirea e lasata sa plece cand trebuie...

atunci s-ar lamuri treburile de la sine...chiar daca e greu...

iar daca nu,peste timp poate interveni si ura si atunci e mai grav..

asta depinde de cei doi..
l_flory
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti de socri? 4 De la: xenaluptatoareainimoasa 7 Noiembrie 2010 13:18
sunt casatorita dar iubesc alt barbat si el casatorit 205 De la: alfheim 19 August 2011 22:44
Exista etica in relatiile timpurilor noastre ??? 33 De la: quasaria 18 Decembrie 2011 21:20
sarcina 6 De la: tutankhamon 8 Septembrie 2009 12:16
Mizantropia 18 De la: MiaMihaescu 10 Martie 2016 18:12
Setari Cookie-uri