Ce ne facem cu mitocania ?

Articol de pe Kudika, cea mai tare revista feminina.

,, Nu cred sa existe femeie in lume care sa nu fi fost agresata pe strada sau pe internet de cativa mitocani macar o data in viata.
Cand spun agresiune ma gandesc la fluieraturi, invective, necunoscuti care vad de cuviinta sa te pipaie in mijloacele de transport sau simpla bagare in seama si la alte astfel de gesturi cu substrat sexual.
Indiferent ca ne gandim la scara blocului, la metrou, autobuze sau chiar trotuarele din centrul orasului, vei gasi oriunde si oricand cativa barbati care nu au ceva mai bun de facut decat sa te faca sa te simti ca o bucata de carne afisata in galantar.
E uimitor faptul ca nici macar nu ai nevoie de machiaje, fuste scurte, tocuri sau decolteuri pentru a starni o astfel de reactie primitiva.
Poti sa fii imbracata intr-un trening vechi, transpirata si rosie dupa o tura de jogging, rezultatul va fi asemanator; sigur se va gasi cineva care sa iti adreseze un comentariu cu tenta sexuala.
Un slogan care apare pe zidurile blocurilor de ceva vreme incoace afirma ca intr-o tara normala femeile nu sunt pipaite pe strada; insa acest fenomen nu e unul made in Romania.
Desi la o scara mai mica, si lumea vestica, civilizata (asa cum o vedem noi), se confrunta cu aceasta problema, in ciuda codurilor morale, in ciuda legislatiei si a cursurilor obligatorii ce urmaresc sa atraga atentia asupra hartuirii sexuale la locul de munca si nu numai.
Milioane de femei trebuie sa treaca zilnic prin astfel de experiente.

Trebuie sa precizez ca nu doresc sa generalizez. Nu toti barbatii sunt niste oameni ai cavernelor, victime ale nivelelor ridicate de testosteron.
Ba chiar majoritatea se declara impotriva unor astfel de comportamente rudimentare considerandu-le grosolane, sacaitoare si abusive (unele feministe inraite s-ar putea sa nu fie de acord cu mine).
Din nefericire nu e nevoie de prea multi, pentru a tine obiceiul in viata si pentru a face jumatate din populatia feminina a tarii sa se intrebe simplu : De ce?

Cu gandul acesta in minte am cautat si am intrebat in stanga si in dreapta in idea ca poate voi reusi sa inteleg de ce se intampla.
Primul instinct a fost sa dau vina pe o societate fracturata de mentalitatile predecembriste (patriarhale) si socul post-modern. Insa, dupa cum am mentionat, mai devreme, nu cred ca sunt romancele, singurele femei din lume abuzate astfel.
Astfel de comportamente tin mai degraba de socializarea masculina. Se pare ca un barbat care agreseaza in felul acesta, o femeie, pe care nu o cunoaste, vrea sa ii anunte pe ceilalti barbati ca el nu este homosexual !
Stupid dar posibil !
Ceea ce va urma suna si mai stupid ! Prin cuvintele si gesturile lui, ii informeaza pe cei din jur de orientarea lui sexuala, ba chiar mai mult, ii provoaca pe acestia sa isi demonstreze si ei virilitatea (asa cum o vede el).
Daca ai trecut vreodata pe langa un santier sau pe langa un grup de muncitori lucrand la o sosea, atunci cu siguranta ai observant ca intotdeauna exista un barbat care da tonul la lectia de mitocanie, pentru ca mai apoi, sa il sustina si ceilalti.
Retineti totusi, ca aceste comportamente nu sunt gandite si analizate, in felul acesta, de cei ce le fac; pentru ei sunt simple, gesturi inconstiente.
O alta posibila explicatie e ca barbatii, care recurg la astfel de comportamente, incerca sa isi manifeste interesul fata de femeia pe care o considera atragatoare.
Din punctul lor de vedere, gesturile pe care le fac sunt considerate un semn de curaj deoarece stiu ca in viata de zi cu zi nu ar avea nici o sansa sa fie impreuna cu o astfel de femeie. Faptul ca isi dau seama nu ii impiedica insa sa spere ca poate se aleg cu o partida de sex. Fiecare viseaza ca femeia pe care tocmai a complimentat-o se va opri din drumul ei si i se va oferi pe tava.
Curentul feminist interpreteaza aceasta hartuire sexuala stradala ca fiind un mod prin care unii barbati incearca sa restabileasca clasamentul clasic al sexelor. Amenintati de egalitatea femeilor acestia incearca sa le puna la locul lor aratandu-le ca singura lor valoare este aspectul. Avand in vedere ca barbatii in discutie sunt in general slab educati, cu slujbe prost platite care se vad adesea nevoiti sa raspunda unor sefi femei sau care vad din ce in ce mai multe femei care lucreaza in pozitii cheie, ipoteza feministelor pare sa contina si ea ceva adevar.

In final nu putem sa ignoram faptul ca barbatii agreseaza verbal femei necunoscute pe strada si pe internet pentru simplul fapt ca pot. Stiu ca nimeni nu le va spune nimic (aici e vina societatii care nu pedepseste moral aceste comportamente) si ca cele mai multe femei isi vor continua drumul ignorandu-i. ''
lorelei_surdu
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:08
ioi am ochii in divort
poti sa reformulezi pomelnicul asta in cateva cuvinte?
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:15
heleno....bla bla bla,bla bla bla
eladaela
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:17
pot sa vb urat?? pooot? pot?
fleurdelis
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:17
ia sa-mi pun eu o poza fierbinte la avatar, de gagica, apoi sa ma plang ca am fost mitocanizata in internet
pik_nik
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:18
voiesc dezlegare!
fleurdelis
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:19
pikule.....nu fi mitocan
eladaela
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:19
asa, si ? care-i ideea ? un articol de pe kudika ? ar trebui sa-l comentam ?

mami, parca ziceai ca te dor shelele...pune-o textila pe tine, ca imi pari cam golasa...
Anouk
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:19
De la: fleurdelis, la data 2009-12-08 20:17:51pot sa vb urat?? pooot? pot?

nu!trebuie sa te porti ca o lady
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:20
pai a prins careva ideea?eu m-am lasat pagubasa de pa primul rand
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:21
nici eu
eladaela
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:21
k o lady de lis !
(scz...azi am avut numa umor negruuu)
fleurdelis
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:22
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:24
pai daca asta mica isi ridica rochita pe strada ca si in poza asta de ne-o arata noua.....
irinuco unde esti fata sa vezi acilea destrabalare?
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:27
voi muriti de plictiseala, mama...v-a dat fata asta o jucarea noua
Anouk
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:30
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:31
De la: Anouk, la data 2009-12-08 20:30:25voi muriti de plictiseala, mama...v-a dat fata asta o jucarea noua

ne-am plictisit de atata politica anouk
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:31
stiu io

stiu io ce facem cu mitocania! o votam nene, k iese siguuuuuuuuuuuuuuur!
fleurdelis
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:32
iar votam bre???
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:33
De la: cely, la data 2009-12-08 20:31:05

cely spune acilea la ce te tot gandesti tu acolo?
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:34
De la: fleurdelis, la data 2009-12-08 20:32:34stiu io

stiu io ce facem cu mitocania! o votam nene, k iese siguuuuuuuuuuuuuuur!

mamica tu vrei bataie? abia ce am plecat de pe topicul cu politica,acum incepi si tu?
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:35
De la: Helen29, la data 2009-12-08 20:34:16
cely spune acilea la ce te tot gandesti tu acolo?
ma gandesc sa ma gandesc ,,,cum trebuie sa ma gandesc ,,,,,la ce trebuie sa ma gandesc
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:36
helen, toti suntem sastisiti de politica si de vorbit about nothing...si tembeliziunile cam asta fac...
si sunt sigura ca cel putin 2 saptamani n-or sa mai bage limba-n gura, tot despre alegeri or sa tolocane

ioi, tre sa inchid tiviu...baga astia pe muchie de cutit...alta femeie nesigura ca isi pierde barbatu' daca nu arata ca o papusa barbie
Anouk
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:39
si cand te gandesti ca ma gandeam ca te gandesti ca ma gandesc....
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:40
Don'soara vrea sa fure raitulg de pe site-ul kudica... A, si nu are idei proprii!
Romeo_Ex
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:40
ha?
pik_nik
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:42
vorbim about nothing, pik...doar nu vrei sa respectam tema toapicului
Anouk
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:43
bay, eu n-am rabdare sa citesc articolul ..despre ce se vorbeste in articol ....despre prezervative???
cely
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:44
De la: Anouk, la data 2009-12-08 20:43:43vorbim about nothing, pik...doar nu vrei sa respectam tema toapicului

pik sa nu imi zici ca tu ai inteles ce o doare pe fetita asta de a deschis topicul
Helen29
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:45
ahaaaaaaaa...!


da'...nu suntem mitocani?
pik_nik
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratamente naturiste pentru tiroida 2 De la: virginiabrl 18 Septembrie 2010 19:32
HPV,,, displazie...... 4 De la: garbo_410225 25 Iunie 2015 18:04
Detoxifierea 4 De la: Medic_Fares 31 Octombrie 2017 09:54
Imi iubesc corpul 2 De la: Mary_moon 15 Septembrie 2011 16:00
Mierea 9 De la: cristina78 21 Martie 2010 15:30
Setari Cookie-uri