SPIRITE DIN ALTA DIMENSIUNE!-SPIRITULMAMEI

e suparata din nascare..
kyra
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:13
pai, da
iti dai seama ce repejor se infurie judecatorul si-i cere ip-ul roxenelei. face asta inchisoare de la 3 la 5 ani, cum ma vezi si cum te vad la sectia aia periculosi
si_totusi
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:13
alisandro....esti surora cu irinuca????am asia un feeeling!!!!!
nazirra
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:13
maica mea...credeam ca am citit tot felul de aberatii pe-acilea, da' fata asta e cireasa de pe tort

de cand dreaku, toata lumea tre' sa fie de acord cu toata lumea?

iote ca io nu cred in fantome...ma poate condamna cineva daca is de alta parere?

auzi, is sastisita de cata cultura vrei sa ne bagi pe gat, lasa-ne pe noi, vulgu, asa ignoranti cum suntem

mai pe intelesul tau...a se slabi
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:15
bravo alexandra,ba ma ameninti,ba vrei sa-mi fi prietena....mamica esti duplicitara sau labila?
daca te hotarasti sa ma dai judecata fa-o repede pana nu intra noul cod penal in vigoare...dar mai intai identifica-ma,asta este esential,altfel actiunea ta moare din fasa....

hai gata,s-o lasam pe alexandra printre spirite,poate revine la ganduri bune ...pipa pacii,cum ar zice wife...
Roxxynela
Postat pe 16 Septembrie 2009 22:12
bre roxy...stai undercover, mamicule...ca te baga la cremenal
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Septembrie 2009 22:15
lasa,wife,imi intrerup concediul de cresterea copilului si ma-ntorc la munca sa ma apar de alexandra,nu-i bai....eu nu am nimic cu fata,dar daca ea ma da in judecata,eu ce sa fac,sa stau cu mainile incrucisate,na?
Roxxynela
Postat pe 16 Septembrie 2009 22:19
da' nici noi nu suntem pe dunga noastra...bagam in seama tot felul de personaje de-astea...

avea G un status...mi-l pun io imediat ca sa intelegi ce vreau sa zic
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Septembrie 2009 22:22
psihopupu alexandra.....cu riscul de a ma da si pe mine in judecata...(la adresa sa scrii, mama, ca stau in valea regilor, pe stanga, a treia dupa cea la dreapta)...eu te intreb un singur lucru...tu de ce boala suferi mamicule??? de nefe??? de lipsa???de boala incurabila si vrei sa te faci remarcata si sa fii bagata in seama??hyai ca esti penibila...nu tu te laudai pe un topic aiurea ca stai intr-o garsoniera cu fii-tu...ca tu ai 50 si nu stiu cati de ani, ca fii-tu are 36 de ani si le bea de le stinge....uitasi maica???? aoleu....nu mai stii ce ai facut pentru ca nu erai sub influenta medicamentelor??????....ntz....ntz...ntz.....vezi ce se intampla daca nu iei pastilutzele la timp???
tutankhamon
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:18
imi palce adresa tuti....uite nu stiam niici eu unde am fost
fleur_de_lis
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:20
lasati-o, oameni buni,ucideti bietul postas care nu mai face fata la distribuit citatii....
Roxxynela
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:35
vai, vai, vai, iar ma doare neuronul - fie-va mila!
panty_C
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:39
blondo !!!
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:41
care n-am avut norooooooooc
panty_C
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:43
dap...ia zi-i repede...stii sa-ti tii posetuta pe mana erecta? ca daca nu stii, nu esti blonda naturela
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:49
m-ai prins
panty_C
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:51
De la: Roxxynela, la data 2009-09-16 23:35:39lasati-o, oameni buni,ucideti bietul postas care nu mai face fata la distribuit citatii....

mai..io am cel mai bun avocat....sa 'ncerce numa
fleur_de_lis
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:52
Cercetarile si studiul serios dedicate fenomenului numit poltergeist au nceput de putina vreme abia n anul 1958 ctiva oameni de stiinta s-au aratat interesati de ceea ce s-a numit duhuri zgomotoase, violente. Evident, manifestarile de acest tip sunt att de vechi nct scapa memoriei statistice a parapsihologiei. Sa ne imaginam locuinta unui englez, o familie cu doi copii si, la un moment dat linistea casei tulburndu-se de... caderea, spargerea, destuparea tuturor sticlelor din casa! Cu acest eveniment a nceput de fapt cercetarea care a antrenat oameni de stiinta, preoti, politisti si martori. O echipa formata din desemnati din profesiile enumerate a locuit 8 zile n casa cu probleme si a plecat cu o concluzie teoretica acceptata de toata lumea: fenomenul este foarte convingator si atesta n prezent existenta unor forte de tip poltergeist ca si a altor forte, n general psihokinetice sau de natura nca necunoscuta! Necunoscutul din Anglia a fost identificat n Franta, dupa aceea n Germania, unde s-au nregistrat fenomene considerate incredibile, paradoxale, absurde sau inacceptanile... Din anul 1958 pna azi experientele si observatiile ncurca pur si simplu orice metodologie aplicata n speranta depistariifortelor psihokinetice.

n casa de 100 de ani din Craiova

Una din cele mai vechi case din Craiona, nregistrata cu titlul de patrimoniu, a fost si continua sa fie si n prezent scena unor evenimente paranormale cu totul deosebite. Doi membri ai familiei, un tnar care lucreaza la un post de televiziune si sora lui, studenta, declara ca nca de mici s-au obisnuit cu spiritele care fac parte din familia noastra n asa fel ca noi nu mai stim cti locuim n aceasta casa, n afara de parinti si de noi doi! Dar sa trecem la manifestari...
Cornelia F., studenta, marturiseste: Fratele meu asculta muzica noaptea. Ma trezeam de multe ori si l rugam sa asculte la casti, dar lui i placea sa auda muzica tare. La un moment dat nu mai puteam sa nvat noaptea si nici sa dorm. ntr-o seara fratele meu a adus nregistrari noi, le-a pus lnga aparat. Eu am plecat la o colega, parintii erau la niste rude, la Trgu Jiu. Dar casetele au disparut. Cearta, scandal. Eu nici nu le vazusem, parintii nu erau acasa. Dimineata, fratele meu a auzit un zgomot n coltul camerei unde se aflau difuzoarele. Si a vazut cu claritate cum prin camera se plimba casetele disparute si se asaza cuminti n locul de unde disparusera seara. Si-a cerut scuze pentru acuzele mpotriva mea si s-a facut palid la fata. Pur si simplu cteva zile a fost mut, a spus la mai multa lume ce se ntmplase, dar s-a rs de relatarea lui. Fenomenul s-a repetat apoi sub ochii ngroziti ai mamei. Am sa-l descriu exact: Casetele dispareau n absenta fratelui meu si, mai ales dimineata, mama a vazut n camera cum casetele plutesc n aer, la ctiva centimetri de podea si se lasa apoi lin, fara zgomot, pe o polita sub fereastra...
S-a ncercat ulterior filmarea n secret a fenomenului dar pelicula a refuzat sa retina vreun eveniment, fiind evidentiate n locul casetelor niste mingi albe ca de tenis, care se plimbau prin camera si se stingeau ca niste balonase de sapun.

Zgomote si miscari planificate

Povestea cu casetele s-a ispravit n toamna anului 1998. Exact la 40 de ani de cnd n Anglia un grup de fizicieni efectuasera cercetarile ntr-o casa londoneza onorabila; dar despre manifestari de tip poltergeist s-au tot relatat evenimente care de care mai stranii. n locuinta seculara din Craiova s-a decis ca spiritul bunicilor se facuse prezent la un moment dat, ca sa fie dat uitarii n scurt timp. Dar fenomenul reapare n primavara anului 2000. Iata ce spune fratele Corneliei: Era trecut de miezul noptii. Desi dormisem cam un ceas, m-am trezit brusc si nu ma dezmeticeam de ce. Am auzit n tmpla dreapta o respiratie si dupa aceea un fosnet. M-am ridicat si am facut pasi prin camera. M-am dus la bucatarie si n vreme ce beam un pahar de apa, cineva mi-a spus, mi-a ordonat: Cornelia sa se duca la fereastra repede. Automat, am intrat n camera surorii mele si ea s-a trezit brusc. I-am spus rznd n hohote ce am auzit si am adaugat cred ca am nnebunit cu totii. Dar sora-mea a luat n serios spusele mele si s-a dus n dreptul ferestrei, spre gradina, unde pur si simplu a nceput sa caste! n clipa urmatoare, un tablou cu rama grea de stejar, lat de peste doi metri si lung de vreo trei, a cazut exact pe locul unde dormise sora-mea! Cazuse de la vreo trei metri, camerele casei noastre fiind foarte nalte. Daca sora-mea s-ar fi aflat n pat, cu siguranta ca rama grea i-ar fi strivit capul!

O decizie n extremis

n ziua urmatoare parintii au decis sa nceapa demersurile pentru nstrainarea casei. Fiind un imobil de patrimoniu, sperau sa rezolve ceva cu ajutorul autoritatilor, dar nu s-a ajuns la nici un rezultat. ntre timp tot cartierul stia despre evenimentele paranormale din vecinatate. S-a procedat la sfintirea casei, a fost invitat un radiestezist, pentru unele masuratori energetice...
Fratele Corneliei a popularizat cazul n trecere, dar ecoul a fost anecdotic. Au intrat pe scena si sugestii de genul un medic psihiatru sau o debarasare de mobilierul stravechi... Pe parcursul anului trecut fenomenele s-au intensificat, nsa de fiecare data aparnd evenimente diferite, paradoxale, nelipsind nici pasii nejustificati prin camere, noaptea, si nici caderi de obiecte nejustificate de o actionare fizica. A urmat un rastimp de calm, de normalitate! ntre timp Cornelia a absolvit facultatea, iar fratele ei a nceput o emisiune la postul de televiziune craiovean... una din emisiunile, din toamna anului trecut, era despre fenomenul poltergeist!

O calatorie ratata si o viata salvata

Toamna anului trecut, sfrsitul lui septembrie. Un grup de prieteni craioveni organizeaza o excursie de degustare de struguri la Stefanesti. Plecarea, la ora sase dimineata. De cu seara Cornelia si pregateste hainele de excursionista adidasi, trening, alte vesminte, n ideea unei excursii dincolo de zona respectiva. Mama Corneliei i pune n hol rucsacul si cele de trebuinta, iar n camera vesmintele speciale. Plecarea la ora sase, cnd amicii Corneliei urmau sa treaca pe la ea sa o ia cu masina...
Cornelia s-a trezit la ora 5,30. Imediat s-a pregatit sa se mbrace pentru drum. n casa se trezisera cu totii, si parintii, si fratele ei. Dar... cnd sa se mbrace, toate lucrurile nu mai erau la locul lor, numai rucsacul din hol, cu de-ale gurii, era acolo unde fusese pus de mama fetei. Au cotrobait prin casa sa dea de haine. N-au gasit nici macar adidasii. La ora sase a sosit masina. Amicii au fost rugati sa mai astepte putin. Peste nca o jumatate de ora, nestiind ce se ntmpla n casa, au dedus ca prietena lor nu-i mai nsoteste la Stefanesti si n excursie. Le-a mai spus, rugndu-i sa mai stea putin; vroia sa se mbrace ca de oras, nu avea alta solutie... N-a nteles nici pna azi de ce prietenii ei au plecat pur si simplu. Abia peste o ora de la plecarea lor, tatal fetei i-a gasit toate hainele de drumetie ntr-o debara. Azvrlite pe un maldar de obiecte inutile. Cine le azvrlise acolo? Stupoare...
La ora 12, n aceeasi zi, era smbata, avea sa afle ca masina n care urma sa calatoreasca se izbise puternic de un copac, la ctiva kilometri de localitatea de destinatie. Consecintele: un mort si trei raniti! Familiile celor din masina stiau ca si Cornelia se afla cu ei, au telefonat sa afle ce stiu despre cumplitul accident. Aflau ca dintr-o stranie ntmplare, fata nu plecase.

Epilog

Evenimentele poltergeist din aceasta relatare sunt limpezi si controlabile de catre oricine doreste sa o faca. n casa seculara din Craiova la ora actuala am aflat ca e liniste. Nu se stie pna cnd. Cornelia a plecat din casa, prin casatorie. Fratele ei a ramas cu parintii. Ce evenimente vor urma? Ce fenomene se vor manifesta n continuare? Nimeni nu poate spune cum, cnd, de ce se vor exprima n viitor. Concluzia profana, empirica, persista: spiritul bunicilor, ei iubisera enorm casa, locul, fiii si nepotii...
Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:35
Creaturi infricosatoare, demonice, al caror simplu nume este capabil sa starneasca groaza se regasesc in mai toate miturile lumii. Si totusi, ceea ce s-a intamplat in Franta secolului al XVIII-lea nu este un mit. Cele peste o suta de victime, majoritatea femei si copii, sunt dovada faptului ca Bestia din Gevaudan a existat in realitate.
Totul a inceput in iunie 1764, in apropierea de Langogne, un mic sat din fosta regiune franceza Gevaudan, astazi departamentul Lozere, atunci cand primul din ceea ce avea sa fie o lunga serie de atacuri avea loc la marginea padurii Mercoire. Victima , o tanara femeie va declara in stare de soc ca un animal necunoscut, asemanator cu un lup, dar de dimensiuni mult mai mari, o atacase in timp ce isi pastea vitele in apropiere. Femeia scapase cu viata ca prin minune datorita unui taur care reusise sa puna pe fuga infricosatoarea creatura. Relatarea acesteia avea sa ii socheze pe sateni si in cel mai scurt timp va face inconjurul Frantei. Din declaratiile ei, fiara care o atacase parea un fel de monstru cu un cap urias, urechi ca niste coarne, o coada de leu si gheare imense cam cat trei palme de om. Animalul se deplasa in salturi de cativa metri, fapt confirmat de urmele lasate la locul luptei, si scotea sunete ingrozitoare.

Chiar daca la inceput mai existau sceptici care sa nu dea crezare spuselor tinerei, urmatoarele luni avea sa aduca asupra satului Langogne un val de teroare care nu mai lasa loc de nicio indoiala. Bestia din Gevaudan, asa cum fusese numita, exista in realitate. Victimele, in marea lor majoritate femei si copii, incepusera sa fie descoperite din ce in ce mai des. Corpurile acestora erau decapitate si devorate partial. Putinele persoane care scapasera cu viata in urma atacurilor si care nu cazusera prada nebuniei relatau aceleasi intamplari.

Panica va cuprinde si satele din jur, iar oamenii incepusera sa vorbeasca despre varcolaci, dragoni sau chiar despre diavol. Se parea ca este vorba nu de un singur animal ci de mai multe cu atat mai mult cu cat crimele inexplicabile aveau loc in acelasi timp in locuri aflate la distante apreciabile unul de celalalt. Armele pareau sa nu aiba efect asupra monstrului, dupa cum aveau sa declare doi vanatori care trasesera asupra sa de la numai cativa pasi. Fiara se prabusise pentru ca numai cateva clipe mai tarziu sa se ridice si sa isi piarda urma in padure.Urmele de sange ii facusera pe oameni sa creada ca aceasta fusese ranita grav si ca avea sa isi piarda viata in zilele urmatoare. Spre groaza lor insa, mai multe persoane aveau sa fie ucise la numai cateva zile de la incident.

Localnicii se vor uni intr-una dintre cele mai mari expeditii de vanatoare conduse vreodata. Condusi de un anume capitan Duhamel si de 57 dintre soldatii acestuia, toti satenii care puteau purta o arma vor pleca in cautarea bestiei. Aceasta se va dovedi insa de negasit chiar daca oamenii, in disperare de cauza, ajunsesera sa se imbrace in rochii pentru a o putea pacali. Vanatoarea avea sa dureze timp de o luna, timp in care vanatori din toate colturile Frantei se alaturasera temerarei expeditii, fara nici un succes insa. Sute de lupi fusesera ucisi, dar nici unul dintre ei nu parea sa fie ucigasul misterios.

La numai cateva zile de la incheierea vanatorii, atacurile aveau sa reinceapa cu o ferocitate de nedescris. Oamenii descopereau cu groaza chiar si cate trei victime in aceiasi zi. Moartea a doi copii avea sa fie picatura care sa umple paharul. Insusi regele Ludovic al XV-lea avea sa il numeasca personal pe Jean-Charles dEnneval, cel mai cunoscut vanator de lupi din Normandia, in fruntea unei expeditii care sa captureze monstrul. Jean Charles, insotit de catre fratele sau Jean Francois, va petrece cateva luni in Gevaudan vanand nu mai putin de 1200 de lupi. Nici unul dintre ei nu era insa cel cautat. In acelasi timp, atacurile continuau sa faca si mai multe victime.

Regele va face o noua incercare, demitandu-l pe dEnneval si numindu-l in locul acestuia pe Francois Antoine, archebuzierul regal si seful vanatorilor din Franta. La data de 20 septembrie 1765, Francois personal avea sa doboare un lup de dimensiuni uriase pe care il va impaia si il va trimite la Versailles. Animalul avea aproape doi metri lungime, 80 de centimetri inaltime si circa 65 de kilograme. Considerand ca a ucis bestia care terorizase regiunea timp de peste un an, seful vanatorilor se va intoarce la Paris, acolo unde va fi primit ca un erou. Regele avea sa il rasplateasca pe Francois Antoine cu o suma imensa de bani interzicand in acelasi timp sa se mai vorbeasca despre monstrul ucigas.
Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:53
Ioana te-am citit, mie imi place sa citesc asa ceva, daca cred in ele ori nu, nu stiu inca.

Mai sunt aproape 2 luni pana la Halloween


Saraca Alexandra, de ce va luati de ea, ca eu am citit tot topicul si tot nu am inteles?.

Haide Alexia, lasa nu fii suparici.
persidadamian
Postat pe 18 Septembrie 2009 14:19
Poltergeist latura intunecata a paranormalului

Exista de cand lumea. Se intampla chiar langa noi, desi ne este greu sa acceptam ca asa ceva poate fi real. Nu stie nimeni cum l-au inteles si explicat primii oameni, dar poate ca acel cadavru vechi de 7000 de ani, descoperit in Bulgaria, peste care fusese asezata o piatra imensa, ar putea face lumina asupra vechilor credinte in spiritele malefice. Este terifiant, controversat, negru si de neinteles. Intr-un cuvant Poltergeist.

Ceea ce este impresionant la un fenomen paranormal extrem, asa cum este poltergeistul, este faptul ca s-a manifestat in toate culturile lumii, inca de la inceputuri sub, strict, aceleasi caracteristici. Oameni care nu aveau cum sa se cunoasca, descriu experiente inspaimantatoare identice, si asta nu de ieri sau de azi, ci inca din cele mai vechi timpuri. Poate cea mai veche mentiune scrisa a unui fenomen de tip poltergesit vine din secolul I d.Hr., atunci cand istoricul roman de origine evreiasca, Flavius Titus, mentioneaza cazuri de posedare si bantuire, in termeni identici cu cei care descriu astazi activitatile poltergeist. Jacob Grimm, unul dintre celebrii frati Grimm, descrie in a sa Deutsche Mythologie, un amplu tratat de mituri si legende germanice, o serie de cazuri tipice de poltergeist. Cel mai cunoscut este cel care a avut loc la Bingen-am-Rhein, in anul 305, atunci cand in casa unui localnic oamenii au inceput sa fie ridicati in aer, aruncati din pat si loviti violent de o forta nevazuta. Marturiile vremii sustin ca pietrele se ridicau singure si erau aruncate spre trecatori de o mana invizibila, in timp ce acelora care indrazneau sa se apropie, aceeasi forta le sfasia hainele. In tot acest timp, in locuinta afectat de fenomenele misterioase se auzeau zgomote puternice si glasuri galagioase ale unor oameni ce nu puteau fi vazuti.

In calatoria pe care a efectuat-o in jurul Tarii Galilor, in 1191, preotul cronicar Giraldus Cambrensis nota in ampla sa lucrare, Itinerarium Cambriae, o intamplare pe care nu avea sa o uite niciodata. Acesta afirma ca intr-o casa din Pembrokeshire isi gasisera loc spirite necurate, si ca acestea aruncau murdarii si obiecte dure care persoanele aflate in apropiere. Mai mult, spiritele se adresau martorilor uluiti si, nu o data, au dezvaluit multimii secrete din vietile intime ale unora dintre cei prezenti.
Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:15
Nu mai putin faimos este cazul Tobosarului din Tedworth din Anglia anului 1661 . Intamplarea a fost mentionata de filozoful Joseph Glanvill in lucrarea Saducismus Triumphatus, si face referire la intamplarile terifiante care au avut loc dupa arestarea unui tobosar vagabond. Acuzat ca obtinea bani prin mijloace necuvenite, tobosarul a fost inchis, iar toba sa a fost confiscata. Nu era decat inceputul cosmarului pentru locuitorii micutei asezari medievale. Imediat dupa arestare, pe timpul noptii, oamenii au inceput sa aude sunetele puternice ale tobei cu toate ca nimeni nu il putea vedea pe cel care provoca teribila harmalaie, iar manifestarile misterioase au durat saptamani in sir.

Iar daca la aceste intamplari o adaugam si pe cea din 1817, denumita bantuirea vrajitoarei lui Bell, un caz de altfel celebru in Statele Unite, nu putem decat sa intregim un tablou sumbru al fenomenelor poltergeist din istorie. Numerosi martori oculari au declarat ca la ferma lui John William Bell Sr., din Tennessee, au avut loc o serie de evenimente inexplicabile in anul de gratie 1817. Totul a inceput in momentul in care Bell Sr. a intalnit un animal nemaivazut, de o statura uriasa. Acesta avea trup de caine si cap de iepure, si a reusit sa fuga inainte de a fi prins in catarea armei de catre fermier. Imediat dupa aceasta intalnire, voci ale unor creaturi nevazute au inceput sa se faca auzite noapte de noapte. Spiritele radeau lugubru si atacau oamenii care venea in vizita la ferma. Intr-un final, ele au incetat in momentul mortii misterioase a lui John William Bell Sr. Langa trupul inert al acestuia a fost descoperit un flacon ce continea un lichid necunoscut. Testat pe pisica familiei, lichidul s-a dovedit a fi o otrava extrem de puternica si de rapida. Nimeni nu stie cine i-a dat flaconul fermierului si nici cum a fost acesta convins sa ii bea continutul.
Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:17

Poltergeist in secolul XX
1972. Thorton Hearth, Anglia. In casa unei familii de mici industriasi englezi urma sa se petreaca unul dintre cele mai inspaimantatoare cazuri de poltergeist inregistrate vreodata.

Totul a inceput in luna august a acelui an, 1972. Trecuse de miezul noptii atunci cand membrii familiei in cauza au fost treziti de zgomotul asurzitor al radioului care pornise, pare-se, de unul singur si, in plus, isi si schimbase frecventa pe cea a unui post strain. Strania intamplare a fost urmata de caderea abajurului uneia dintre veiozele din casa. Doar coincidente ciudate, si-au spus proprietarii locuintei. Aceleasi intamplari au inceput insa sa se repete cu regularitate. Radioul pornea in timpul noptii in timp ce abajurul incepuse sa sara din ce in ce mai departe prin camera. Era doar inceputul unor fenomene care aveau sa se intinda pe aproape patru ani.

Intamplarile s-au agravat in Craciunul aceluiasi an. Familia ingrozita a descris cum pomul de iarna a inceput sa se zguduie violent, scuturat parca de o entitate nevazuta, iar un ornament a zburat prin incapere lovind pe unul dintre membrii familiei. Incepand din acea zi, zgomote de pasi si voci ciudate au inceput sa se auda in camerele in care nu ar fi trebuit sa se afle nimeni. Usile se deschideau cu zgomot, izbindu-se de pereti, iar becurile electrice din casa se aprindeau si se stingeau fara ca vreo persoana sa actioneze intrerupatoarele. Prietenii familiei au asistat neputinciosi la drama celor din casa si au propus acestora sa cheme mai multi preoti care sa le binecuvanteze locuinta. Dar acest lucru nu a facut decat sa inrautateasca lucrurile. In prezenta a numerosi martori, printre care politisti, preoti si chiar ziaristi, fenomenele terifiante au continuat. Scaunul pe care se afla unul dintre politisti s-a ridicat impreuna cu acesta in aer, prabusindu-se apoi pe podea. Obiectele au inceput sa zboare prin casa si sa ii loveasca pe cei prezenti. Cele patru sedinte de exorcizare a casei nu au dat niciun rezultat.

Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:18
In disperare de cauza, familia a apelat la un medium. Acesta le-a spus ca in locuinta se afla trei spirite: cel al unui fermier pe nume Chatterton, al sotiei acestuia si al unei batrane carunte, care poarta un sort alb de bucatarie. Se parea ca spiritele devenisera violente pentru ca locuinta, pe care o considerau a lor, fusese ocupata de straini. Spre surprinderea tuturor, atunci cand au fost verificate arhivele primariei locale, s-a aflat ca, intr-adevar, un anume Chatterton locuise in aceeasi casa undeva prin secolul al XVIII-lea. Familia a parasit locuinta dupa ce membrii sai au declarat ingroziti ca pe ecranul televizorului aparuse chipul lui Chatterton. Acesta nu spunea nimic, dar parea sa ii urmareasca cu o privire amenintatoare pe cei aflati in fata televizorului. Odata cu plecarea proprietarilor, orice fenomen poltergeist a incetat si nu a mai fost raportat niciun alt incident de catre cumparatorii casei.

Iar acesta nu este decat unul dintre miile de cazuri raportate anual in intreaga lume.

Poltergeist VS Stiinta
Termenul impamantenit de poltergeist vine din limba germana si s-ar traduce prin spirit zgomotos (poltern a face zgomot, geist fantoma, spirit). Ideea care a dus la aparitia unui asemenea cuvant a fost aceea a entitatilor nevazute care se manifesta violent, mutand obiectele si facand sa leviteze oameni si animale. A existat initial o confuzie intre aparitiile fantomelor, asa numitele bantuiri, si poltergeist. Specialistii in paranormal considera insa ca aceste doua manifestari sunt, in realitate, complet diferite.

Daca in cazul bantuirilor este vorba de spiritul unei persoane decedate intr-un anume loc, in cazul poltergeistului este posibil ca fantomele sa nu existe deloc. Cel mai probabil, sustin oamenii de stiinta, este vorba de o forma puternica, inconstienta si incontrolabila de psihokinezie. De altfel, numele stiintific pentru astfel de fenomene este Psihokinezie Spontana Recurenta (RSPK). In atari situatii, se pare ca o persoana influenteaza, fara sa vrea, aparitia cazurilor de poltergeist. In plus, chiar daca impart elemente comune (aparitiile, zgomotole, mirosurile si miscarea obiectelor), bantuirile si poltergeistul se diferentiaza prin modul de manifestare. O bantuire nu este niciodata violenta, desi spaima este probabil al fel de mare. In cazul poltergeistului, pericolul la adresa celor vii este extrem de mare si se poate solda, uneori, chiar cu moartea celor prezenti.

Atunci, ce anume genereaza aparitia unor fenomene de acest gen?
Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:19
Lasand la o parte farsele si glumele nesarate ale unora, cazurile de poltergeist care se afla in afara oricarui dubiu au la baza prezenta unui agent uman. Cercetarile au demonstrat ca, in majoritate, astfel de agenti sunt reprezentati de adolescenti si copii. Cea mai plauzibila explicatie stiintifica, daca o putem numi astfel, este aceea ca schimbarile hormonale majore din perioada pubertatii, intensitatea maxima a trairilor, specifica varstei copilariei si adolescentei, pot activa anumite parti ale creierului vinovate de producerea psihokineziei. In astfel de situatii, au loc fenomene de tip poltergeist. Este deja celebru cazul in care birourile unei companii germane au fost afectate de aceleasi zgomote inexplicabile, de obiecte care zboara fara motiv si de geamurile care se spargeau fara a fi fost atinse. Vinovata de situatie s-a dovedit a fi o secretara care, fara sa realizeze, genera intregul spectacol grotesc. In momentul in care a fost eliberata din functie, fenomenele poltergeist au incetat.

Evident, exista si sceptici care sustin ca in intreaga lume exista zeci de milioane de adolescenti care au trecut prin traume sau care sufera din cauza modificarile hormonale. Si cu toate acestea, doar un procent extrem de mic din randul acestora ajunge sa genereze cazuri de poltergeist. Ce anume se poate spune despre situatiile in care a fost dovedit ca fenomene paranormale aveau loc fara ca in apropiere sa se afle vreo persoana cu probleme de natura emotionala? In aceeasi ordine de idei, ce explicatii pot fi oferite acelor manifestari in care se aud voci, si asta in situatia in care toti cei prezenti sunt monitorizati atent? Evident, religia poate oferi o explicatie. Demonii sau, mai rar, spiritele care nu au reusit sa isi gaseasca drumul catre Lumea de dincolo, se intorc printre cei vii. Prezenta lor poate fi una prietenoasa sau poate deveni violenta, in functie de personalitatea fiecarei entitati. Ramane la alegerea fiecaruia ce explicatie i se pare mai plauzibila.

Un singur lucru este insa cert. Faptul ca astfel de fenomene apar in toate colturile lumii, in culturi si medii diferite, ca sunt relatate de mii de ani si ca natura lor ramane inca una inexplicabila, face ca poltergeistul sa fie, probabil, cel mai mare si mai complex mister din lumea activititatilor paranormale.
Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:20
Intra zilnic pe Forumul Descopera.ro, povesteste-ne despre intamplari paranormale la care ai fost martor tu sau prietenii tai si poti castiga: dvd-ul Camera 1408, Enciclopedia Fenomenelor Paranormale, Enciclopedia Fenomenelor Neexplicate si cartea Mari enigme ale omenirii.

In cele scrise mai sus, v-am divulgat sursa inspiratiei mele.Vreau sa va spun numai atata.Cand sunteti singure acasa, in plina noapte, fie ca este noaptea de haloveen sau o noapte obisnuita si auziti niste ciocanituri in usa, aveti grija cui ii deschideti.S-ar putea ca usa voastra sa se deschida catre lumea de dincolo...Pentru ca uneori, adevarul se gaseste dincolo de noi.
Ioana007
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:25
vanghele...

eu si-acu' sunt in disputa cu fi-miu, dupa 10 ani, sa clarificam cine-a spart termopanu' de la usa balconului...

eu zic ca bagabontu' ala mic s-a jucat cu un amic d-al lui de-a inchisu' pe balcon, si-n toiu' luptei unu' din ei propti genunchiu-n geam si-l sparse...

el zice ca nu, erau amandoi in sufragerie, si-au auzit un trosnet si cand s-au dus la balcon geamu' era crapat...

acuma tu ma lamurisi: poltergeist, nenica, fierbea sangele-n pustanii aia doi de se cutremurau ferestrele...
zambil
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:32
ioi,

sa te feresti de mine ca te ciupilesc...m-ai facut sa ma innec cu apa...am stropit monitoru'...
iasomia
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:35
ba frate...n-avusei de lucru si ceti istoriile astea de mai sus....ioi doamne....iara stau motz in pat la noapte ca vine ciupacabra si ma papa.....
tutankhamon
Postat pe 19 Septembrie 2009 00:08

lasa Tuta ca nu esti singura.
persidadamian
Postat pe 19 Septembrie 2009 00:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
farmece vraji 8 De la: GreenAgatha 9 Martie 2010 01:53
meditatii economie 1 De la: roksy86 22 Iunie 2009 17:05
Sunt interesata de niste rechizite si chestii legate de scoala si nu stiu de unde 5 De la: Alina_Andrei 21 Octombrie 2013 22:26
mancare expirata 36 De la: ema83ro 15 Martie 2010 23:52
Reclama 3 De la: Ciresica 24 Septembrie 2009 04:43
Setari Cookie-uri