Ce intelegeti voi prin faptul de a trebuie sa ierti de 10 0000000 de ori oamenii care iti gresesc?

eu inteleg ca daca un om incearca sa imi faca rau,,eu sa incerc sa ii fac bine si sa incerc sa il atrag perseverent in al atrage pe drumul tau...Dar asta in faptul de a nu dori raul celor care iti doresc raul,,,ci mereu sa te stradui sa mergi pe drumul drept si sa ii inveri de bine pe cei care te invata de rau...Dar asta nu inseamna ca nu trenuie sa pereseverezi ca spui ceea ce nu iti place diplomat si cu tact...

dar daca o persoana iubita greseste,,,dar nu greseli cum ar fii sa te insele,,pt ca o face pt ca o poate face daca stie ca va fii iertat..

o femeie trebuie sa invete sa se pretuiasca pe ea si sa invete sa fie perseverenta prin a spune ceea ce nu ii convine.
nu trebuie sa tolereze infidelitatile barbatilor sau minciunile lor..

viata este si daca femeia invata si ea sa fie hotarata ca sa se impuna ca sa ii fie si ei bine...
cu tact si diplomatie si perseverenta..dar ca barbatii sa o tolereze si ea trebuie aiba principiile ei..

cum sar spune o femeie poate fi exigenta cu ea,,,prin a fii serioasa, cu principia sanatoase chiar daca oamenii incearca mereu sa o descurajeze dar ea nu trebuie sa fie usor influentabila si sa cedeze presiunilor influentelor negative..
apoi sa fie exigente si cu barbatii,,dar cu tact,,diplomatie si perseverenta...

ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2013 20:28
iertarea este sa nu te razbuni,,sa sfatuiesti mereu de bine,,pe cei care umbla sa te doboare pt ca au mentalitata sa moara capra vecinului..

sa ii dai sfaturi bune,,chiar daca el nu iti da,,,sa il ierti in inima ta si sa nu ii doresti raul,,,sa iti reprimi ura.

dar nu inseamna xa trebuie sa te inprietenesti cu personae are alg sa mearga pe drumuri gresite/pt ca tu ii poti da un sfat bun,,dar el daca nu asimileaza si nu dezvolta revine mereu la forma initiala,,,ca si cum ai da un sfat bun,,,o samanta buna intr-un pamant rau,neproductiv...dar daca el nu vrea sa asimileze sa dezvolte si sa persevereze este degeaba poti continua sa il sfatuiesti mereu dar nu trebuie sa devii prieten cu el si sa ii povestesti problemele tale sa iti deschizi inima.pt ca poti fii dezamagit de cel care persevereaza il lucruri negative


ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2013 20:42
Eu cred ca ai cam exagerat cu cifra aia.... Nici nu are timp cineva sa-mi greseasca de atatea ori.
Ingeras_o pe unde ai chiulit ?
Rotty
Postat pe 4 Noiembrie 2013 07:32
pai la munca nu aveam internet...
am facut si eu o pauza asa ca sa vi se faca dor de mine
ingerasulluptator
Postat pe 4 Noiembrie 2013 22:35

asa di mult?

...eu nu mai intaleg nica!


NB!
Fss_ssu
Postat pe 17 Noiembrie 2013 20:09
adica sa nu te razbuni pe cei care iti vor raul,sa iti strice pacea sufleteasca..
dar nu inseamna ca trebuie sa fii si prieten cu ei..
ingerasulluptator
Postat pe 17 Noiembrie 2013 22:10

Zau?
...atunci, sa-i si pupam poate....
Fss_ssu
Postat pe 17 Noiembrie 2013 22:57
sincer este f greu ptr mine sa iert.ma straduiesc in viata asta sa nu ranesc pe nimeni.sa nu insel sa nu mint....sa fiu un bun crestin.cind spun ,,tatal nostru,,ma minunez ca pot sa pronunt ,,si ne iarta nouo.....precum si noi....iertam si ma opresc......e atit de greu sa iert pe cei care au tradat au mintit ....vreau sa iert si sa uit .....dar
Vasia_Serban_1
Postat pe 18 Noiembrie 2013 08:35
Ei Vasia , la faza aia de multe ori adaog : "iarta-i tu Doamne , ca io nu prea pot"...asa in "paranteza" ....Da` ma straduiesc
Rotty
Postat pe 18 Noiembrie 2013 08:40
De la: Rotty, la data 2013-11-18 08:40:53Ei Vasia , la faza aia de multe ori adaog : "iarta-i tu Doamne , ca io nu prea pot"...asa in "paranteza" ....Da` ma straduiesc


Miha si eu zic la fel citeodata,
dar de straduit.... ma straduiesc sa-l calc in picioare pe ala care m-a suparat
vivacedonna
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:08
Nu merita sa-mi stric papucii...
Rotty
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:11
crezi ca-mi interzic placerea pt o pereche de papuci stricata? mai imi iau si de rezerva
vivacedonna
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:30
De la: suparatu_, la data 2013-11-17 22:57:52
Zau?
...atunci, sa-i si pupam poate....


pai sa ne schimbam pe noi in oameni perseverenti in oameni cu gamdire constructive..si sa incercam sa ii atragem pe drumul; nostrum sa ii influentam uite asa se micsoreaza gloata prostilor..ce parerea aveti de propunerea mea?
ingerasulluptator
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:33
De la: ingerasulluptator, la data 2013-11-18 21:33:38
De la: suparatu_, la data 2013-11-17 22:57:52
Zau?
...atunci, sa-i si pupam poate....


pai sa ne schimbam pe noi in oameni perseverenti in oameni cu gandire constructive..si sa incercam sa ii atragem si pe altii pe drumul; nostrumsa ii influentam uite asa se micsoreaza gloata prostilor..ce parerea aveti de propunerea mea?
daca ajungem si la 50 procent oameni nesimtiti si 50 la suta oameni care stiu ce vor de la viata inteligenti hotarati si cu bun simt..
ingerasulluptator
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:37
De la: vivacedonna, la data 2013-11-18 21:08:02
De la: Rotty, la data 2013-11-18 08:40:53Ei Vasia , la faza aia de multe ori adaog : "iarta-i tu Doamne , ca io nu prea pot"...asa in "paranteza" ....Da` ma straduiesc


Miha si eu zic la fel citeodata,
dar de straduit.... ma straduiesc sa-l calc in picioare pe ala care m-a suparat


pai il poti pedepsi pe un om sa il faci sa gandeasca pozitiv si constructive..Stii de ce pe ca nu ii place sa isi puna mintea la contributie asta este cea mai mare pedeapsa.
razbunarea inseamna autodistrugere..
ingerasulluptator
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:41
Irinok, lu' Om poti sa-i iei dar sa-i dai cu SILA
nu prea cred.:(
Chestia cu "atractia" o regaseste fiecare in chimie, daca nu ai
magnetu' digeaba colectezi "m(e)tale"

Sara si numai bine!

constructiv: pt. tine si ingrijeste-le pana la prima_vara!
Fss_ssu
Postat pe 19 Noiembrie 2013 00:00
De la: suparatu_, la data 2013-11-19 00:00:47Irinok, lu' Om poti sa-i iei dar sa-i dai cu SILA
nu prea cred.:(
Chestia cu "atractia" o regaseste fiecare in chimie, daca nu ai
magnetu' digeaba colectezi "m(e)tale"

Sara si numai bine!

constructiv: pt. tine si ingrijeste-le pana la prima_vara!


pai degeaba ai inima buna adica magnet daca nimeni nu ti-o apreciaza...

ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2013 22:55


Mai, nu "inima trebi apreciata", ci, bataile ei!

NB!
Fss_ssu
Postat pe 20 Noiembrie 2013 22:59
De la: suparatu_, la data 2013-11-20 22:59:51

Mai, nu "inima trebi apreciata", ci, bataile ei!

NB!
pai cand un om se lasa sedus ii bate inima tare tare...viseaza si viseaza dar dupa ce oamenilor le trece inferbanteala isi arata adevarata fata

eu nu pot sa zica unele femei ca iubesc niste barbate nu se comporta frumos cu ele...
doar asta inseamna iubirea sa iubesti unn om care stie sa aprinda focul si sa stie sa il intretina..
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2013 23:14
femeile cand simt pasiunea ele cred ca este iubire..da la inceput oamenii se indragostesc pt ca se comporta frumos unii cu altii chiar daca nu se cunosc prea bine daca au interese asemanatoare,,,gandiri asemanatoare,,pt ca de obicei cine se aseamana se aduna..

iubirea eu cred ca este la inceput,,dar problema este ca isi deschid inimile anumitor oameni care ii cred jumatatea ...
eu na nu cred in jumatatea..

eu cred ca iubirea este atunci cand stii sa aprinzi focul si sa stii sa il mentii aprins..si la asta nu ma refer doar la sex..
ci fata de comunicare,,care practice ar trebui sa se faca la inceput sa ajungeti in pat,,ca apoi sa nuaveti btai de cap ca va incurcati cu personae nepotrivite..
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2013 23:33


maaaai... ma credeti sau nu, dar eram sa cad de pe scaun cand am vazut cine a inventat topicul asta... ! la oricine m-as fi asteptat, mai ales ca am vazut asa o cifra... numai la ingerasul nostru ratacitor, nu ! credeam ca e deja la 1000000 de kilometrii de noi... si cand colo, era doar la servici !!! apropo... mai exista azi vre-un servici unde sa nu fie internet ??? pana si casieritza de la cinematograf are... ! va spun sigur asta pentru ca sunt in... legatura cu ea ! la intrebare nici nu are rost sa ma cufund in ea si sa incerc sa raspund... ca tot n-am inteles-o... asa cum obisnuiesc eu sa fac mereu cu intrebarile lui ingeras !!! bine ai revenit draga ingeras... !!! ia zi... stai mult pe meleagurile lui garbo... ? sau esti doar in trecere... ca si cometele alea care vin si pleaca dupa ce si-au facut rondul de 10000000 de mile... ? am sperat ca te-ai reprofilat si tu la intrebari ceva mai... omenesti, sa le zic asa ! hai... lasa prostiile mele, zi mai bine cum te simti... ai mai slabit ceva... nuuu... la corp ma refeream... satisfacuta la lucru... cum te mai distrezi in afara de garbo... ??? tot asa frumoasa esti ? ei... asta-i bine, ma bucur pentru tine !!!
barboneli
Postat pe 23 Noiembrie 2013 08:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
meditatii economie 1 De la: roksy86 22 Iunie 2009 17:05
CLARVIZIUNEA NU E O PASIUNE, CI UN DAR DIVIN TRANSFORMAT INTR-O MISIUNE 2 De la: Eugenia69 24 Ianuarie 2012 15:02
Buna! 1 De la: tudorita22222222 15 Noiembrie 2009 20:58
Barbatul ... Femeia... 53 De la: anca_53 23 Martie 2010 12:32
METEO 29 De la: l_flory 10 Decembrie 2009 19:55
Setari Cookie-uri