blue air- low cost?

cu totii stim ca un operator low cost trebuie sa fie sub pretul biletelor de la companiile consacrate.
cum noi in romania nu avem decat tarom ca si cimpanie internationala de zbor, blue air ar trebuie sa fie sub pretul tarom. de aceea se numeste low-cost. si pentru ca dorim sa facem "economie" alegem sa mergem cu frumoasa companie Blue Air.
pentru noi, cei care locuim in strainatate si mai ales pe o insula, unde nu poti ajunge decat cu avionul asta a fost un lucru imbucurator.
dar mergand destul de des cu avionul, si cu alte companii am constatat ca Blue Air nu se poate numi low-cost.
adunand costurile suplimentare pe care trebuie sa le platesti pentru a zbura cu ei ajungi tot la pretul Taromului.
bagajele nu pot depasi 20 kg si daca depasesti 20 kg tb sa le muti in alta valiza sau sa platesti 6 euro pe kg.
bunurile nu sunt asigurate decat contra cost.
preturile din avion sunt destul de mari
trebuie sa platesti 7 euro daca ai bagaj de lasat in cala
pt fiecare kg pe care il depasesti platesti 6 euro.
asa ca: unde e avantajul?
plus ca conditiile de pe baneasa sunt execrabile iar personaul lasa mult de dorit.
aeroportul baneasa seamana cu o autogara, loc mic, tecalci in picioare si repet, personalul e plictisit, nu zambeste si au impresia ca-ti fac un favor daca iti raspund.
asa ca dragii mei, de ce atata valva in jurul lui blue air?
daca nimeni nu vrea sa spuna despre aceste costuri ascunse atunci am deschis eu subiectul si as dori sa stiu cine face aceste reguli la blue air si de ce se considera o companie low- cost? chiar trebuie sa fim luati de prosti?
redfire
Postat pe 16 Septembrie 2009 11:39
ma,da..nu sunt si altele?? pe bune acum?? ce, numa' blue air exista??
fleur_de_lis
Postat pe 16 Septembrie 2009 11:43
or fi si altele dar spre cipru nu sunt....
pe mine astia m-au deranjat cu marketingul lor si cu costurile ascunse.
lumea se inghesuieste crezand ca e putin si cand colo....au pret apropae la fel ca si tarom sau cyprus airways.
pe mine asta ma deranjeaza...ca nu sunt low cost deloc!
redfire
Postat pe 16 Septembrie 2009 16:34
ma tu esti sigura>???
uite, eu o sa intreb...dar am senzatia ca mai sunt altele...
fleur_de_lis
Postat pe 16 Septembrie 2009 16:36
alte companii de zbor: wizz, easy jet , germanwings...ce imi spune asa..pe scurt o amica...ce are firma de turism...eu zic sa mai cauti
fleur_de_lis
Postat pe 16 Septembrie 2009 16:46
alte companii de zbor: wizz, easy jet , germanwings...ce imi spune asa..pe scurt o amica...ce are firma de turism...eu zic sa mai cauti
fleur_de_lis
Postat pe 16 Septembrie 2009 16:46
am avut si eu aceeasi surpriza la wizz air, sa am tot felul de csoturi ascunse chiar daca nu vroiam sa merg cu mai mult de 20 kg. apropos la tarom sunt 25. dar intr-adevar wizz mi-a luat pt bagaj la cala, etc. totusi am rams sub costul tarom, e drept ca nu la jumate cum parea initial. si intr-adevar la baneasa e talcioc. iar la wizz e ca la rata, fiecare ia ce loc apuca. daca te sui printre ultimii si nu te inghesui sa prinzi loc, stai pe unde apuci si stewardesele iti arunca bagajele prin alalt colt al avionului, de te temi ca pana ajungi tu la geanta pleaca altu cu ea...

cat dai atata face...
snowflake
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:36
nu e chiar asa....companiile britanice low cost sunt civilizate.
ne-am obisnuit sa inghitim noi tot.
chiar nu e nimic in afara de blue air si tarom spre cipru.
ideea e ca nu sunt atat de mici preturile lor si daca stai sa pui cap la cap nu stiu cat salvezi. dar ma enerveaza marketingul lor ieftin si faptul ca nu spun de la inceput cat costa.
chiar ne cred fraieri pe toti?
redfire
Postat pe 17 Septembrie 2009 17:46
de fapt da, se bazeaza pe neatentia noastra si pe faptul ca-si fac reclama ca au costuri mici si noi ne bucuram ca circulam ieftin.
iar dupa ce am cumparat biletul, normal tb sa zbori si regulile le fac ei.
si uite cum scoti din buzunar si alti bani.
doar faptul ca ai bagaj mai platesti 7 euro. e normal sa ai bagaj ca doar nu pleci doar cu geanta?!
si scoti 7 euro pt ce?
nu e cinstit sa se laude ca cu eu circuli ieftin, ma enerveaza minciuna!
redfire
Postat pe 17 Septembrie 2009 17:49
ne bucuram ca ai descoperit Romania...
snowflake
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ghisman 15 De la: delly002548 6 Decembrie 2009 18:05
Pasiunea de a ghici in carti si cafea 154 De la: ratuscaceaurata 12 Octombrie 2011 13:10
Concurs Disneyland 2 De la: alfheim 9 Octombrie 2011 12:32
Incalzire optima_cuptor aragaz_bucatarie 1 De la: deanna 11 Ianuarie 2009 12:39
MA IA CAPU' 102 De la: reyya 16 Februarie 2010 22:11
Setari Cookie-uri