topic pt lipsa de inspiratie! ce cladire din romania credeti ca ar merita ajutor ??

ce cladiri credeti ca ar merita un mai mare efort istoric de a fi re-evaluate, re-puse in lumina sau eventual restaurate? v-ati gandi la bisericile din moldova si bucovina, la cetatile fortificate din transilvania, v-ati gandi mai mult la un anumit curent ce predomina cladirile cum ar fi gothicul sau barocul intr-un oras sau regiune anume? la ce anume v-ati gandi si ce cladiri/cladire cu parfum de istorie si suspine de regrete,distruse sau lasate in paragina, v-a/v-au modificat sufletul, si ati reinventa-o, daca ati reusi?
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 17:41
iasomicooo l-am gasiiit !!! aici, aici!
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 19:37
fetita!

no amu stai sa ma gandesc,ca nu sunt chiar atat de spontana.....

bafta!

iasomia
Postat pe 25 August 2009 19:39
sarumanaaa
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 19:40
ce sta lovica singurica acilea,railor...

lasa love ca ne facem temele, si te ajutam,o sa vezi...
iasomia
Postat pe 25 August 2009 20:08
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:12
bre, lovo, de manastirile din Bucovina nu te atinge cu ajutoarele, mami, ca au aia la bani de se 'nerveaza! doar ca sunt prea nesimtiti/ nesimtite taicii respectiv maicile aia/ alea, in frunte cu intunecimea sa satana dani... ptiu! piei, satano!
a, sa nu-l uitam pe uciga-l-toaca-pimen, uita-l-ar zilele!
crede-ma, stiu ce spun
Thor
Postat pe 25 August 2009 20:13
ajutor RESTAURATOR mai! RESTAURARE DE CLADIRE, nici macar de pictura!
oofff....nush ce sa aleg!
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:15
lovo, ideea e urmatoarea: NU vrea nimeni sa li se restaureze pentru simplul motiv ca pentru asta primesc o gramada de bani de la stat.

odata ce s-a terminat lucrarea, adio furtisaguri...
Thor
Postat pe 25 August 2009 20:17
thorule,

fata vrea niste cladiri cunoscute,sa ne dam cu parerea cam ce am baga in reparatii,etc.

eu sunt pe fuga,poate va vine voua vreo idee...
iasomia
Postat pe 25 August 2009 20:24
thor e pt o lucrare mai! scrisa! si cum eu nu pot scrie ceva de care nu-s inloved, asa...am nevoie de o discutie, ceva idei! nu neaparat profesioniste! ce ar merita.... de ce...ce e mai important pentru romania,,,,din astea! ca-mi vine sa dau cu cartile de pamant! da nu-i nimica maine o sa ma duc la bebleoteci, sa-i zapacesc si pe aia nitel
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:29
poi sa vina "expertii " istorici.ca se zbenguira pe alte topice in alte zilele,batindu-se cu pumnii in piept cit is de cultivati.io stiu nesthe ponturi da nu spui..ca iar ma ia " cineva 'in
LILO
Postat pe 25 August 2009 20:29
love..de navigare pe net ai auzit? noh acolo gasiti tat ce va tre...ca de la forumisti"naspha" ca noi
LILO
Postat pe 25 August 2009 20:31
hai spuneeeeeeeeeeeeee....doar mie-mi spui!nu la dusmani....mai lilocika!
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:31
ioi, lovo, poi asa mai vii de acasa!

hai ca maine iti dau din enciclopedia Thor
Thor
Postat pe 25 August 2009 20:33
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:35
mie mi-ar place , teribil , sa se restaureze toate orasele medievale transilvanene:medias,sighisoara,sibiu. sa se aduca acel "ceva"dus in negura vremii.apoi casele memoriale ale marilor personalitati romanesti.si nu in ultimul rind,castelele:castelul huniazilor EX} dar vezi tu,ai nevoie de niste documentatie,asa cum ai zis , din carti.
LILO
Postat pe 25 August 2009 20:37
deci sa nu ma intelegeti gresit...am cativa profesori pe care as putea..sa-i bat la cap da.....nu pot sa inteleg de ce NU POT s-o fac! ca nu mai sunt copil d e aia...
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:38
bre, lovo, daca te aranjeaza si neshte poze, incerc sa fac rost si te anunt sa le cauti in profilul meu. poze de cladiri, beeiii, nu sariti asa pe mine!

lilo, de cand nu ai mai vazut sibiul de vorbesti de restaurarea lui?
Thor
Postat pe 25 August 2009 20:38
deci, ar fi preaa frumos thor!! caci pozele ma gandeam sa le fac io...si desigur ca doar la astfel de poze ma gandeam! nu-mi vine sa cred !!!
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:47
thoor, daca imi spui ca o cunosti si pe hanna, parol k mor acu!caci numa si de frica ei nu poci sa scot nimica...
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:49
De la: LILO, la data 2009-08-25 20:37:30 mie mi-ar place , teribil , sa se restaureze toate orasele medievale transilvanene:medias,sighisoara,sibiu. sa se aduca acel "ceva"dus in negura vremii.apoi casele memoriale ale marilor personalitati romanesti.si nu in ultimul rind,castelele:castelul huniazilor EX} dar vezi tu,ai nevoie de niste documentatie,asa cum ai zis , din carti.


deci...castelu zici tu???
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 20:57
cam din evul mediu n-am mai dat prin sibiu da sa nu-mi spuneti ca totul ii luna bec si nu mai avem de lucru ce?chiar o ajuns sibiul in europa
LILO
Postat pe 25 August 2009 22:33
au un birou de restaure, in piata...mare/mica ..si ei zic ca fac acolo de ceva ani! dar n-am auzit sa faca ceva dus pana la capat!
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 22:37
ceva tot fac ei.."papa banii" si lucrarile ramin nefinalizate si thor..nu fi si matale invidios...sa primeasca si sibiul banuti pt restaurare?ce lor le strica?vezi ca au alta organizare
LILO
Postat pe 25 August 2009 22:41
mai nush ce sa zic..ca aia-s nemti! gtz ii zice! is toti cam nemti si eu stiu cum is astia! nu dau nimic daac nu sunt 800% convinsi ca se va face ceva! doar ca un nu stiu ceva concret care sa se fi facut! ii drept ca ...am si abandonat subiectu' destul de multi ani...si..acuma mi-i groaznic de rusine!
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 22:48
Love, spontan asa: fostul hotel cismigiu..ca-i mai mare rusinea sa te plimbi pe marele bulevard, treci de primaria capitalei romanicii si dai de cazaturile alea de cladiri lasate de izbeliste.
Cluj, Sibiu, Brasov - sunt curatele in mare parte, am fost in ultimul an, iar manastirile - pictura exterioara stiu ca au fost restaurate acum vreo 7 ani,sper sa nu ma insel.
misslotus
Postat pe 26 August 2009 01:54
love, le-as lua ungurilor biblioteca si cladirea bathyaneum, in alba iulia, palatul baroc din oradea, si tot in oradea, biblioteca din centru.
pik_nik
Postat pe 26 August 2009 01:57
Love , am fost in acel birou de restaurare din Piata Mare si atunci restaurau icoane vechi pt o expozitie si un altar dintr-o biserica veche deci...fac ei ceva . Nu stiu cat de mari lucrari au...
blanca
Postat pe 26 August 2009 07:44
ai fooooooooost??? mamaa ce tare! pai si cu ce prilej ai fost mai? imi zici si mie? si eu am fost acum vreo.. 5ani!si stateam noptile la discutii pana in jur de 2...pareau extrem de interesati&seriosi! doar ca nu au facut nimic, cu toata munca noastra de atunci!
fleur_de_lis
Postat pe 26 August 2009 11:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai tine ti minte??? 21 De la: 5121968 1 Septembrie 2009 09:31
UNDE AS VREA SA MERG DUPA MOARTE!??/ 270 De la: persidadamian 20 Februarie 2010 00:35
PROVERBE 224 De la: palmier 5 Noiembrie 2012 20:38
Dumnezeu si omul 11 De la: caasandra 14 Iunie 2010 16:41
Nunta ... superstitiile 13 De la: garbo065539 20 Iulie 2011 23:30
Setari Cookie-uri