singuratatea cat de mult te poate schimba?

De la: corinadd, la data 2009-07-29 12:31:07nu neaparat, ana, depinde de sensibilitatea tuturor...si mai depinde si de modul in care stim sa dam aripi personalitatii copilului nostru.




asa mai vii de-acasa.......cea mai importanta este mentalitatea, pentru daca ea este sanatoasa, iese ceva bun din copilul ala, indiferent daca are 2 parinti sau unul.......
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:35

Corina, sa adopti un copil abandonat, obligat sa infrunte singur viata, sa-i oferi protectia si iubirea ta, este cu totul altceva...
Aici nu mai e vorba de egoism... nici de departe...
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 12:36
De la: Ella34, la data 2009-07-29 12:36:34
Corina, sa adopti un copil abandonat, obligat sa infrunte singur viata, sa-i oferi protectia si iubirea ta, este cu totul altceva...
Aici nu mai e vorba de egoism... nici de departe...



de acord!
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:38
da, insa trebuie sa stiu bine sa fac difeneta intre ceea ce daruiesc si ceea ce astept - mai corect: sa nu astept nimic - un copil nu este un animalut de companie...ori atata timp cat mai am momente cand urla singuratatea in mine...nu ma simt stapana pe "inconstientul" meu...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:40
sincera sa fiu, daca situatia materiala mi-ar permite, as adopta si eu unul.....
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:41
De la: corinadd, la data 2009-07-29 12:40:21da, insa trebuie sa stiu bine sa fac difeneta intre ceea ce daruiesc si ceea ce astept - mai corect: sa nu astept nimic - un copil nu este un animalut de companie...ori atata timp cat mai am momente cand urla singuratatea in mine...nu ma simt stapana pe "inconstientul" meu...


ei... nimeni nu e stapan pe "inconstientul" sau... nici macar pe subconstient nu ne putem baza , dar atata timp cat dorinta de a darui este mai puternica decat cea de a primi, cred ca ne putem asuma aceasta sarcina...
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 12:44
Vreau sa spun ca e nevoie de mult echilibru si siguranta de sine...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:44

si de curaj...
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 12:45
cred ca totul se reduce la a darui dragoste, restul se rezolva de la sine.......
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:46
poate ca ai dreptate, ana, "a darui" la mine aduce mult mai multa bucurie decat "a primi" - poate de aia nici nu stiu sa traiesc singura - curajul nu-mi lipseste, ella, dar sunt corigenta la celelalte capitole...echilibru, incredere in sine...etc...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:49
De la: corinadd, la data 2009-07-29 12:49:23poate ca ai dreptate, ana, "a darui" la mine aduce mult mai multa bucurie decat "a primi" - poate de aia nici nu stiu sa traiesc singura - curajul nu-mi lipseste, ella, dar sunt corigenta la celelalte capitole...echilibru, incredere in sine...etc...



pai vezi?
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:51

Corina, cand/daca va veni momentul sa faci acest pas, nu te vei mai simti nesigura. Succes!
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 13:14
multumesc!
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 13:16
De la: Ella34, la data 2009-07-29 13:14:40
Corina, cand/daca va veni momentul sa faci acest pas, nu te vei mai simti nesigura. Succes!


Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 13:17
buuueeyyyyy....daca sunteti asa bogate sa adoptati un copil, nu ma adoptati pe mine?????...sunt gata crescuta si am si facultatea terminata....hai ca nu cer mult....nu consum mult aer, mananc ca o vrabiuta si nu beau alcool.....
tutankhamon
Postat pe 29 Iulie 2009 13:32
Corina - multumesc - mi-ai sustinut exact punctul de vedere. exact asta vroiam sa spun.

In plus - odata cu emanciparea femeilor s-a schimbat ceva in societate si in mentalitatea femeilor - ceva cu care toti trebuie sa ne obisnuim. Femeile au capatat independenta si capacitatea de a-si asuma propria viata. Ceea ce nu exista inainte - e bine, e rau - familiile se destrama, copiii cresc singuri, parintii stau la servici si alearga dupa bunuri materiale mai ales cand e parinte singur ( nu urlati - si eu sunt parinte singur si stiu ce spun - nu judec pe nimeni - dar dupa 12 ore de munca incerc sa acord timp de calitate copiilor mei si nu pot intotdeauna). Poate ca familiile erau tinute impreuna de toleranta femeilor - aceasta toleranta a scazut dramatic. Cunosc femei care nici macar nu concep sa acorde unui barbat sansa de a intemeia o familie - pur si simplu spun - n-am nevoie de barbat, ma descurc singura, si copii pot face singura.
Nu cred ca asta era ideea emanciparii - dar in final aici s-a ajuns. mentalitatea barbatilor s-a mai schimbat si ea - dar nu prea mult.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 13:42
De acord cu voi : fa tot posibilul sa nu traiesti singur, dar nu cu orice pret.
Cazuri de femei care au decis sa aduca pe lume copii, doar pentru a nu se mai simti singure, cunosc si eu. Dar nu subscriu...
Personal, gasesc acest gest extrem de egoist. Decizia de a da viata unui copil, doar pentru confortul tau, pe care il lipsesti din start de privilegiul de a avea un tata... nu-i corecta. Copii au dreptul si au nevoie sa creasca avandu-i in preajma, pe ambii parinti.
Situatiile in care tatal nu vrea sa-si recunoasca sau sa-si creasca copilul, sunt cu totul altceva. Dar a-ti aroga dreptul de a decide ca pentru acel copil, tu esti suficienta si nu are nevoie de un tata... este un gest mai mult decat egoist.
parerea mea...


ella, de data asta sunt de acord, asa e, o facem din egoism, ne gandim intai la noi, si nu la ce-i putem oferi copilului!!
poate ca lumea a "evoluat"...asta nu inseamna ca nevoile copiilor s-au schimbat!
de ce sa vrei sa faci un copil? ca sa ai pe cine cicali si controla? ca sa aiba cine sa reuseasca acolo unde poate tu ai dat gres???
nu, cand iti doresti un copil, te gandesti in primul rand la binele lui, apoi la ce iti doresti tu!
si apoi, copilul creste, isi ia zborul...nu sunt obligati sa stea langa noi, doar fiindca, vai doamne, ne-am sacrificat pt ei, sau mai stiu eu ce alte scuze gasim....
zambila
Postat pe 29 Iulie 2009 14:33
ia sa vedem motive pentru care se vrea uneori, singuratate :

1. cauza - sforaie nenea de se zguduie patul.
efectul- vreau sa plece unde o vedea cu ochii, pan' nu-i pun perna pe cap

2. cauza - habar nu are unde-i sunt cheia franceza si surubelnita dar ,face gat ca tot schimb locul unde ar trebui sa fie

efectul - cand i-oi da un un ciocan in cap, o sa nimereasca usa fara sa simta ca a trecut prin ea

3. cauza - se duce la baie , face dus si inunda toata casa

efectul- oare un shut bine plasat , intr-un loc cu efect de reactie gen coanda, nu ma scapa de el?

4. cauza - se uita pe strada dupa alte femei, cu priviri libidinoase, spunand ca ce-i frumos si lui dumnezeu ii place

efect - rugagiune : ia-l doamne la tine si impartasiti-va placerile

si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 15:10
totushico, ultima idee e belea!!
deci, asta era rezolvarea?? ai tu dreptate....
zambila
Postat pe 29 Iulie 2009 15:13
zambilici, artileria grea e folosita ,cand nimic nu mai are efect
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 15:19
io m-am gandit bine, cred ca il cunosti pe prietenul meu...ca altfel nu-mi explic coincidenta...
zambila
Postat pe 29 Iulie 2009 15:21
zambilici, sigur ca-l cunosc. cam 50 % din "prietenii nostri" barbati se incadreaza in acest tipar asta , ca sa fiu suflet bun, privitor la cel procent , pus la plezneala
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 15:32
TOTUSICO,dar ai avut parte de multe lucruri neplacute in viata ,de ai rationat asa,e drept ca singur ai parte de linistea mult visata,dar e departe de a fi cel mai bun lucru,sa fi lupul singuratic
scrichy
Postat pe 29 Iulie 2009 15:46
scryciu, nu era vorba despre mine. vorbeam la modul generic. insa, da. am avut de toate in viata. am capatat experienta.

in privinta singuratatii., o prefer. chiar imi place nu-s insa, lupul singuratic. doamne fereste. ca nu m-am bolanzat. dar, cum spuneam. eu sa detin controlul
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 15:55
IOTUSICO,stiu ca esti cu capul pe umeri si spirituala nu mai spun,am scris si eu tot la modul generic in special cu lupul singuratic,ca idee,nu am particularizat
scrichy
Postat pe 29 Iulie 2009 16:06
ce sa zic? eu gandesc ca o mama.
vad ca voi ganditi copilul ca utilitate.
no way.
un copil, odata ce il cresti, educi, sustii,il pregatesti pentru viata, nu pentru tine.si nici pentru a scapa de singuratate.

exemplul pe care vi l-am dat admirativ era ca acea femeie si-a implinit menirea genetica feminina dincolo de singuratatea ei.

cat priveste implinirea spirituala a unei femei nascand si crescand copii, cred ca nu ma puteti contrazice.e o menire naturala.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 19:29
De la: dune, la data 2009-07-29 19:29:39ce sa zic? eu gandesc ca o mama.
vad ca voi ganditi copilul ca utilitate.
no way.
un copil, odata ce il cresti, educi, sustii,il pregatesti pentru viata, nu pentru tine.si nici pentru a scapa de singuratate.

exemplul pe care vi l-am dat admirativ era ca acea femeie si-a implinit menirea genetica feminina dincolo de singuratatea ei.

cat priveste implinirea spirituala a unei femei nascand si crescand copii, cred ca nu ma puteti contrazice.e o menire naturala.



sunt de acord!
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 19:35
si eu!


desi nu stiu ce discutati, da' asa da bine
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 19:37
cat despre adoptii gandesc subiectiv pentru ca am in familie cazuri ratate lamentabil.

sunt cazuri unicat de sudura sau respingere, dar asta tine deja de alt subiect:al relatiilor in familie.

problema e ca cei singuri sa fie sustinuti cu indemnuri firesti psihologiei oamenilor: acelea de a evita singuratatea chiar si la 70 de ani.
e mult mai frumos in doi, ai mai multa pofta de viata.
iar copiii prin ajutorul cerut mereu(credeti-ma pe cuvant!:)pot da o multumire, ca-n vechea vorba: nu traiesc dejeaba pe pamant!
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 19:38
De la: pik_nik, la data 2009-07-29 19:37:47si eu!


desi nu stiu ce discutati, da' asa da bine



ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Viitoarea soacra 77 De la: garbo_8430 20 Decembrie 2013 16:51
8 Martie Regal Pentru Femei Speciale! 1 De la: CurteaRegala 3 Martie 2016 11:41
Caut o fata pt a lua copilul de la scoala 2 De la: juliaitl 23 Noiembrie 2016 15:18
bebelus 2 De la: vivi_mariana86 19 Mai 2011 21:55
Cum poti pastra o relatie, sa fii un cuplu fericit ,chiar daca timpul a trecut si sa nu dam voie plictiselii si monotoniei sa ne cuprinda 31 De la: elodia 24 Aprilie 2010 20:23
Setari Cookie-uri