singuratatea cat de mult te poate schimba?

asa cred si eu, dune
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 09:53
Doi inseamna deja singuratate si probabil e cel mai trist mod de viata.
AMELYY
Postat pe 29 Iulie 2009 10:01
Adevarul e ca vad in jurul meu oameni care au ales sa stea singuri si sunt tristi ( singuri - in sensul ca au prieteni dar nu au un om langa el- ca sa fie clar) si oameni care fac atat de multe compromisuri ca sa nu ramana singuri - in acelasi sens - ca nici nu mai stii ce-i bine si ce-i rau.
Dar vorbind despre schimbarea pe care o produce singuratatea - am o prietena foarte buna care a ales singuratatea - si s-a schimbat mult. Nu in bine- a devenit extrem de pretentioasa - dar nu in sensul bun - in sensul absurd - nimeni nu poate fi cum vrea ea. Si o vad cazand in depresie pe zi ce trece. Dar daca doar pomenesc cuvantul compromis intr-o relatie - o ia razna. Nici ea nu e nici pe departe atat de perfecta pe cat se crede - dar asteapta barbatul perfect care sa-i ofere iubirea perfecta.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 10:01
singuratate, adica:
1. a locui singur. poti face ce vrei, cand vrei, nu ai de dat explicatii, e foarte confortabil.
2. a fi un singuratic. e ok, cata vreme nu se transforma intr-o situatie permanenta; suntem fiinte sociale si, din punctul asta de vedere, singuratatea absoluta nu ne e benefica.
3. singuratatea in cuplu...acela nu mai e cuplu :)
4. a fi single. e ok, dar nu pe termen lung.
Blue_Tattoo
Postat pe 29 Iulie 2009 10:03
De la: AMELYY, la data 2009-07-29 10:01:19Doi inseamna deja singuratate si probabil e cel mai trist mod de viata.


Doi - nu inseamna singuratate - unu este singuratate.

Iar prietenii nu tin locul acelei persoane care sta langa tine.

Nu spun ca nu ai nevoie de prieteni - ai, bineinteles . Si de familei si de prieteni. Si la bine si la rau.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 10:04
De la: Blue_Tattoo, la data 2009-07-29 10:03:34singuratate, adica:
1. a locui singur. poti face ce vrei, cand vrei, nu ai de dat explicatii, e foarte confortabil.
2. a fi un singuratic. e ok, cata vreme nu se transforma intr-o situatie permanenta; suntem fiinte sociale si, din punctul asta de vedere, singuratatea absoluta nu ne e benefica.
3. singuratatea in cuplu...acela nu mai e cuplu :)
4. a fi single. e ok, dar nu pe termen lung.


iar zici bine, blue.
nu mai bine vorbim ce pot face cei ce sunt singuri dar nu vor asta?
-in primul rand, ce-a zis tzantzarica: sa nu-si schimbe in rau modul de a privi oamenii.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 10:34
tzantzarica...tot la o amica ma gandesc si eu. singura de 10 ani.
frate, ce-o enervez cand ii spus ca am de gatit, de spalat, de calcat pt ai mei.
pe de alta parte, sta ea pe net in matrimoniale, dar cum vine omu' la dialog il ia...-iti place cutare din muzica? ala zice: nu prea...la care ea, -n-avem gusturi comune, pa!
offf...chiar trebuie toleranta sa nu fii singur.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 10:39
interesanta tema!

oamenii sunt singuri de cand se nasc, ca incercam sa socializam, sa gasim pe cineva cat de cat acceptabil pt noi, cu care sa impartim bune si rele, e ok, dar tot singuri suntem!
oamenii sunt egoisti de fel, fiecare vrea ce e mai bine pt el, in primul rand, si apoi se gandesc la cel de langa....e anormal sa fie altfel!
oamenii nu sunt perfecti, iar cu cat inaintam in varsta devenim din ce in ce mai pretentiosi, fara sa vedem ca nici noi nu suntem asa cum ar vrea ceilalti!
acum, ramane la latitudinea fiecaruia cum alege sa isi petreaca singuratatea, in 2 sau de unul singur!
zambila
Postat pe 29 Iulie 2009 11:14
De la: zambila, la data 2009-07-29 11:14:00interesanta tema!

oamenii sunt singuri de cand se nasc, ca incercam sa socializam, sa gasim pe cineva cat de cat acceptabil pt noi, cu care sa impartim bune si rele, e ok, dar tot singuri suntem!
oamenii sunt egoisti de fel, fiecare vrea ce e mai bine pt el, in primul rand, si apoi se gandesc la cel de langa....e anormal sa fie altfel!
oamenii nu sunt perfecti, iar cu cat inaintam in varsta devenim din ce in ce mai pretentiosi, fara sa vedem ca nici noi nu suntem asa cum ar vrea ceilalti!
acum, ramane la latitudinea fiecaruia cum alege sa isi petreaca singuratatea, in 2 sau de unul singur!



nu pot decat sa-ti dau dreptate!
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 11:15
In perioada dinaintea divortului, ideea de a ma trezi singura de la o zi la alta ma speria; insa incet incet m-am adaptat acelei situatii si am reusit sa umplu golul pe care-l simteam in viata cu activitati utile. Ce e drept insasi munca de zi cu zi imi ocupa foarte mult din timp, dar asta nu inseamna ca m-am izolat de restul lumii, dimpotriva prietenii mi-au spus ca m-am schimbat in bine si asta si datorita lor, a persoanelor care-ti sunt alaturi in momentele dificile.
Nu cred ca singuratatea te face mai egoist, intr-adevar te ocupi mai intai de binele tau (instinctul de conservare) dar apoi simti nevoia sa fii util si celorlalti, in orice ramura: arta, cultura, sanatate, batrani, copii, animale, persoane cu handicap, natura.
Cine se complace in singuratate, da, devine egocentric dar acesta este un aspect care se poate verifica si la persoane "imperecheate" ( scuzati-mi termenul) o consecinta a societatii bazate pe consumism din care facem parte.
susidallyama
Postat pe 29 Iulie 2009 11:16
zambilo...pesimist rau...
nu exista singuratate in doi decat daca relatia aia e pe chituci.
oameni egoisti? peste tot?nooo..doar daca ai un ghinion nesfarsit de a contacta numai fiare, serpi, ipocriti, mutanti si alte vietuitoare egoiste si pradalnice de pe planeta.

mai sunt si oameni buni si corecti.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 11:21
zambilo,

iar ai perioada d-aia ,iubita?


lasa ca acu' trece ce te framanta,si sa vezi ce bine o sa fie pe cai acolo sus....
iasomia
Postat pe 29 Iulie 2009 11:27
asa-i iaso
da nu-i dracu asa de negru! ma simt bine in pielea mea, singura sau in 2, neesential!
zambila
Postat pe 29 Iulie 2009 11:37
fii tare ca o stanca,si nu uita ca esti romanca...

ce floarea mea....
iasomia
Postat pe 29 Iulie 2009 11:39
De la: dune, la data 2009-07-29 09:30:29tzantzarica, da!
si gasesc tot ca normala starea de care vorbesti tu. sa faci totul pentru a nu fi singur.

va spun un fapt real pe care l-am admirat.
cand am nascut al doilea copil, in maternitate era o femeie care mi-a atras atentia printr-un soi de ''aparte''.
eu fiind mai asa, cu spirit de turma, am abordat-o direct.
cand ati nascut? ce aveti, fetita, baiat? samd..discutii de proaspete mame.
ce am aflat m-a marcat. pentru ca era speciala situatia ei.
avea 40 de ani, o femeie care in orasul meu, isi facuse deja o cariera si un nume.si-a dorit un copil pentru a nu ramane singura, parintii nu-i mai avea, iar omul visat nu aparuse.
era un copil numai al ei, fara nici o obligatie paterna.
pentru ca mi-a placut atitudinea ei in fata vietii si a singuratatii, v-am spus toate astea.

e de evitat cu orice pret singuratatea.


De acord cu voi : fa tot posibilul sa nu traiesti singur, dar nu cu orice pret.
Cazuri de femei care au decis sa aduca pe lume copii, doar pentru a nu se mai simti singure, cunosc si eu. Dar nu subscriu...
Personal, gasesc acest gest extrem de egoist. Decizia de a da viata unui copil, doar pentru confortul tau, pe care il lipsesti din start de privilegiul de a avea un tata... nu-i corecta. Copii au dreptul si au nevoie sa creasca avandu-i in preajma, pe ambii parinti.
Situatiile in care tatal nu vrea sa-si recunoasca sau sa-si creasca copilul, sunt cu totul altceva. Dar a-ti aroga dreptul de a decide ca pentru acel copil, tu esti suficienta si nu are nevoie de un tata... este un gest mai mult decat egoist.
parerea mea...
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 11:50
e depasita conceptia, ella, nu te supara.
in occident, data fiins transformarea mai rapida a mentalitatilor, 80% dintre copii nu mai au ambii parinti.
asta nu inseamna ca devin toti psihopati sau prost crescuti.

si nici handicapati.

egoism cand dai viata? imi intrece logica.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 11:58
da duno, din pacate, nu vezi? la noi inca persista mentalitati arhaice si copilul acela va fi 100% traumatizat de "morala" de cartier...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:01

Imi asum "mentalitatea invechita", dar atata timp cat este posibil sa ofer copilului meu o familie, ca cea in care am crescut, prefer sa nu ma gandesc la alternativa.
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 12:05
Dar si mai cumplit sa faci un copil care sa-ti umple viata. Prea mare raspunderea pentru un pui de om.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 12:05
De la: Tzantzarika, la data 2009-07-29 12:05:19Dar si mai cumplit sa faci un copil care sa-ti umple viata. Prea mare raspunderea pentru un pui de om.




stai putin ca nu inteleg: ce e cumplit? ca-ti umple viata? lamureste-ma.........
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:09
Nu, ci ideea ca l-ai conceput gandind in mod egoist, pentru tine...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:11
aha, am inteles, dar cresterea unui copil nu este intotdeauna o treaba usoara, odata cu bucuria de a-l vedea crescand, vin si problemele
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:14
de acord cu tine ana, dar nu e vorba de usor sau greu pentru ca, daca ti l-ai dorit nimic nu e prea greu, cel putin eu asa gandesc, ci de existenta lui in sine pentru el si nu pentru tine! ajungem la alta problema - impunem copilului sa traiasca ceea ce ne-am fi dorit noi si n-am putut, sa traiasca in locul nostru
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:17
De la: dune, la data 2009-07-29 11:58:15e depasita conceptia, ella, nu te supara.
in occident, data fiins transformarea mai rapida a mentalitatilor, 80% dintre copii nu mai au ambii parinti.
asta nu inseamna ca devin toti psihopati sau prost crescuti.

si nici handicapati.



Si zici ca e normal si firesc? Ce-ar trebui sa facem? Sa ne straduim sa intram in trend?
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 12:20
De la: corinadd, la data 2009-07-29 12:17:41de acord cu tine ana, dar nu e vorba de usor sau greu pentru ca, daca ti l-ai dorit nimic nu e prea greu, cel putin eu asa gandesc, ci de existenta lui in sine pentru el si nu pentru tine! ajungem la alta problema - impunem copilului sa traiasca ceea ce ne-am fi dorit noi si n-am putut, sa traiasca in locul nostru



de ce trebuie sa faci asta?
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:21
ana, nu trebuie, o faci inconstient...si nu-ti dai seama ca e forma de egoism...care sigur va marca acel copil pe viata.
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:25
De la: corinadd, la data 2009-07-29 12:25:49ana, nu trebuie, o faci inconstient...si nu-ti dai seama ca e forma de egoism...care sigur va marca acel copil pe viata.



din ce spui tu, inteleg ca toti copiii sunt traumatizati, daca o facem inconstient, nu?
ana02
Postat pe 29 Iulie 2009 12:28
nu neaparat, ana, depinde de sensibilitatea tuturor...si mai depinde si de modul in care stim sa dam aripi personalitatii copilului nostru.
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:31
dar asta e alt subiect. vorbeam aici de singuratate si de ideea de a face un copil de una singura, idee cu care, sincer, am cochetat si eu si inca ma mai gandesc la adoptie...ma tem insa ca i-as putea face rau, ca l-as putea impovara...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 12:32
De la: ana02, la data 2009-07-29 12:28:01


din ce spui tu, inteleg ca toti copiii sunt traumatizati, daca o facem inconstient, nu?[/quote]

Hai sa nu exageram! Aceste lucruri se intampla atunci cand suntem preocupati mai mult de nevoile noastre decat de cele ale copilului.
Ella34
Postat pe 29 Iulie 2009 12:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme in familie din cauza bunicii 48 De la: muzicabuna 19 Mai 2014 03:49
Secretul casniciei perfecte 532 De la: sophia 2 Iunie 2010 14:12
ce faceti pentru a va salva casnicia ? 60 De la: garbo_500699 10 Septembrie 2019 03:45
amniocenteza 2 De la: Morena29 6 August 2010 12:41
DESPRE COPII 6 De la: grill 9 Iulie 2012 16:07
Setari Cookie-uri