ce se intampla cu barbatii de azi?

De la: garbo003773, la data 2009-07-17 10:08:06sunt o femeie de 37 ani cu un copil. divortata de 9 ani si nu reusesc sa-mi refac viata. barbatii pe care i-am cunoscut vor doar aventuri sau neimplicare intr-o relatie de lunga durata.nu reusesc sa-i inteleg!spune-ti-mi voi de ce fug?

...de responsabilitate...fug...putini sunt dispusi sa creasca copilul altuia...si nu pot fi condamnati...de obicei...constiintza colectiva poseda informatia precum ca ..cele mai bune casnicii se intemeiaza in vremuri in care sunt amandoi liberi...fara casatorii anterioare..si fara obligatii de gen...copii de crescut sau parinti de ingrijit...etc. adica si casnicia asta e ca o haina...iti iei una second hand...numai dupa ce vezi ca nu iti permiti una noua.
garbo055472
Postat pe 24 Noiembrie 2009 08:49
De la: quasaria, la data 2009-11-24 00:40:32acu' ne spune ca tot ce e mult strica....


si ce e putin n/ajunge
elodia
Postat pe 24 Noiembrie 2009 10:02
De la: quasaria, la data 2009-11-23 23:09:10 ... ce trebuia sa fie?!


emoticon-ul... trebuia sa fie cel ce se gandea
best
Postat pe 24 Noiembrie 2009 22:47
De la: quasaria, la data 2009-11-23 23:01:06Depinde. Probabil cind iubesti ai cele mai multe limite. Pentru ca atunci esti vulnerabil.


oare depinde, oare ai limite? ...nu cred. mereu vrei sa adaugi plus valoare, nu-i asa? ... si ce nu te omoara te face mai puternic ... asta vis a vis de vulnerabilitate;
best
Postat pe 24 Noiembrie 2009 22:51
garbo055472 - really?
Uite eu imi iau haina care imi place si ma doare fix in cot daca e brand name sau second hand - pentru simplul fapt ca imi permit orice fel de haina deci criteriul nu este pretul.
Are constiinta colectiva ceva impotriva??!

Daca erai in stare sa iubesti vreodata cu sufletul, nu cu "constiinta colectiva", probabil ai fi stiut ca sa ii pui plosca maica-sii sau fie-sii nu iti diminueaza din valoarea ta ca om. Ba chiar te poate invata ceva util despre viata si sentimente. Cel putin, diferenta dintre omul linga care poti sa stai in orice context si contextul in care poti sa stai linga orice om.


quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2009 02:35
Eu unul ca barbat as cam fugi de o relatie cu tine. Asta este crudul adevar, cu copil de 9 ani e greu, sunt multe responabilitati, ideal este sa gasesti un barbat intr-o situatie similara cu a ta, divortat cu copil, etc
Hocus_Pocus
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:23
hocus,

ai grija vrajitorule,de ce ti-e frica,nu scapi...
iasomia
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:24
da,da...si copilul tau cu al meu il bat pe al nostru
si vor trai fericiti pana la adnci batranete
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:25
..pentru unii oameni..mai devreme sau mai tarziu vin niste vremuri cand nu traiesc doar prin prisma propriei constiinte...care si aceea nu e total singulara...si fara nici o legatura cu societatea si regulile ei...ma refer la faptul ca gandirea prin prisma constiintei colective...incepe din perioada celor 7 ani de acasa..cand.. in educatia pe care o primim in acea perioada...suntem raportati la semeni..suntem dati ca exemplu...de obicei negativ...este pus in valoare copilul vecinului..sau nu stiu ce verisor...care vezi Doamne...ia uite!..e mult mai cuminte...nu tipa nu urla...nu/si murdareste hainele de mancare si nu isi strica jucariile...iar copilul ala devine etalon al multor generatii....
.....si asha e si cu oamenii maturi....cand vezi ca nu te inscrii in coordonatele generatiei tale ca element pozitiv acceptat...si asta te doare...incepe sa te preocupe mai mult parerea lumii...aia general valabila si acceptata ca indeplinind niste canoane!!!!
....asa ca nu imi spune mie sa nu gandesc prin prisma constiintei colective....din care faci parte si tu dar cu alt sistem de valori...!
garbo055472
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:43
..sufletu lu Adam si Eva...spune/mi mie daca pot sa imi achit factura la lumina ...cu sufletul!!...si dupa aia spune/mi sa iubesc cu sufletul!!...
garbo055472
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:45
De la: Hocus_Pocus, la data 2009-12-03 12:23:14Eu unul ca barbat as cam fugi de o relatie cu tine. Asta este crudul adevar, cu copil de 9 ani e greu, sunt multe responabilitati, ideal este sa gasesti un barbat intr-o situatie similara cu a ta, divortat cu copil, etc
Asta asa este....Divortatii...Dar practic oamenii nici nu au voie sa divorteze....Nici eu nu vreau barbat vaduv,sau divortat....Asa cum eu am avut grija sa nu ma incurc cu toti prostii,,ca altii sa imi creasca copiii,,,asa trebuiiau si ei sa faca....Asa ca nici eu nu as accepta,barbat cu copiii,,nici vaduv...As accepta vaduv daca as fii si eu vaduva...
omulsincer
Postat pe 16 Ianuarie 2010 21:08
si sotul tau, dupa ce ajunge vaduv, ce ar trebui sa aleaga?
pik_nik
Postat pe 16 Ianuarie 2010 21:11
De la: pik_nik, la data 2010-01-16 21:11:20si sotul tau, dupa ce ajunge vaduv, ce ar trebui sa aleaga?



Conteaza ? Buna sa fie !
Kid0
Postat pe 16 Ianuarie 2010 21:22
kid, pentru tine sunt cam suparat eu...
pik_nik
Postat pe 16 Ianuarie 2010 21:25
cu parere de rau o sati spun ca si eu am trecut prin acest lucru doar ca eu am fost cel care a parasit o femeie de41 ani cu fetita de 2 ani si le iubesc pe amandoua din tot sufletul sufar foarte mult si in mod sigur voi suferi toata viata pt ca nu pot fi linga copilul meu ,iam explicat de multe ori sasi schimbe comportamentul dar in zadar eu o iubeam si tot eu sufeream ...asa ca ce pot sati spu decat ca tu ai o problema cu caracterul si oricum e estul de greu sa gasesti pe cineva sa te iubeasca si pe tine si pe copil as putea chiar sa spun ca nu esti destul de matura cel mai bine vezi ce resurse ai si cauta ceva ca si tine nu spera la feti frumosi si la bogatani ca asa ceva nu exista pt tine cauta un om mai simplu si sa mai lasi din pretentii si poate asa vei avea noroc iti urez bafta
klaus77
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:27
barbatii in ziua de azi nu mai sunt respectati de catre femei a disparut respectul de alta data de asta sau inmultit si divorturile si tot mai multe relatii se destrama...alta problema a femeilor este ca ele cauta persoane masculine cu bani si nu barbati
klaus77
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:30
De la: garbo094104, la data 2010-01-17 22:30:50barbatii in ziua de azi nu mai sunt respectati de catre femei a disparut respectul de alta data de asta sau inmultit si divorturile si tot mai multe relatii se destrama...alta problema a femeilor este ca ele cauta persoane masculine cu bani si nu barbati
Eu sunt rationala si gandesc lucrurile la rece exact ca un barbat...Imi folosesc creierul si inima doar daca se merita.....Dar barbati chiar daca se merita ei nu folosesc inima....Ei folosesc creierul pt a spala creierul si a conduce femeia in favoarea sa...Barbatul nu este corect si cinstit....De asta femeile au devenit feministe...Si fac doar ce vor ele....Pt ca barbatul nu poate pretinde corectitudine de la o femeia.din moment ce el nu este cinstit..Normal ca femeia,nu il asculta..Nu il iubeste...Poate unele stau cu barbatii ca au copiii...Ca asa fac barbatii...Iti fac copiii si daca femeile nu fac ce zic ei....Barbatul isi ia jucariile si pleaca la alta femeie...Femeia nu trebuie sa mai aiba parinti....Trebuie doar sa curete dupa barbat...sa aiba grija de copii..Sa munceasca...Sa faca dragoste...Ca daca nu,,barbatul pleaca....Da,,,barbatii exploateaza femeile,,,apoi vor iubire....Sa fie iubiti...Eu cred ca sunt tampiti la cap...Daca vrei iubire,,,trebuie sa oferi iubire...
omulsincer
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:32
De la: garbo094104, la data 2010-01-17 22:30:50barbatii in ziua de azi nu mai sunt respectati de catre femei a disparut respectul de alta data de asta sau inmultit si divorturile si tot mai multe relatii se destrama...alta problema a femeilor este ca ele cauta persoane masculine cu bani si nu barbati
Ca sa poti pretinde iubire de la o femeie...Trebuie sa fii bun...Da sa fii bun,,dar sa nu fii prost...Sa fii bun dar sa fii sever...Pt ca datorita greselilor oamenilor ca confunda bunatatea cu prostia...Si sunt prea buni decat trebuie,,sufera...Pt ca sunt luati de prosti..Apoi devin egoisti si nu le mai pasa de nimeni...Dar asta din cauza prostiilor si slabiciunile lor....Si bunatatea asta are o limita...
omulsincer
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:33
dianagont
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:18
De la: klaus77, la data 2010-01-17 22:30:50barbatii in ziua de azi nu mai sunt respectati de catre femei a disparut respectul de alta data de asta sau inmultit si divorturile si tot mai multe relatii se destrama...alta problema a femeilor este ca ele cauta persoane masculine cu bani si nu barbati
Pai ce sa faca si femeile..Pt ca normal o femeie inteligenta atunci cand este ceruta de nevasta de un barbat....Il intreaba mai intai pe barbat daca este in stare sa intretina familia...Pt ca sunt barbati care vor sa se insoare dar ei nu sunt in stare sa se intretina nici macar pe ei....Barbatul trebuie sa ajute femeia,,sa o sprijine material si moral...Daca sotului ei nu ii place munca,,normal ca pleaca la alt barbat caruia ii place munca ca sa o poata ajuta....Ca doar nu o sa dea femeia bani la barbati..Ca doar femeile fraiere si naive fac asta...Intretin barbatii puturosi care le mai si bat
omulsincer
Postat pe 20 Ianuarie 2010 21:45
Pai da pt ca femeile sunt tolerante...Poate ca si femeile sunt rele si fac si ele rautati de asta nu le respecta...Dar nu doar asta..Barbatii sunt egoisti si reci...De asta daca vede ca femeia este slaba o domina in favoarea lui..Pt ca de obocei femeia gandeste cu inima...Nu gandeste cu creierul,,nu lupta ca sa fie si ea fericita...MAI BINE TINE IN EA SI SUFERA...Pai femeia este vinovata pt ca nu se impune,,ca nu este mai hotarata...Pt ca este si o vorba...Cand pisica nu este acasa...Soarecele joaca pe masa....Si de asta barbatii au devenit asa pt ca le merge,pt ca femeile sunt slabe si le permit
omulsincer
Postat pe 20 Ianuarie 2010 21:47
iote si la klaus....

...santa klaus...
preciouss
Postat pe 20 Ianuarie 2010 21:47
a venit Craciunu?!
sora_ilsi
Postat pe 20 Ianuarie 2010 21:52
Eu atunci cand o sa ma castoresc...Inainte sa fac pasul asta...Vreau sa fac un contract prenoptial..In care sa scrie ca in caz ca barbatul se schimba in rau...Si nu mai este ca la inceput...si in caz ca trebuie sa ne despartim..Pt ca nu poti trai alaturi de un nebun ca sa te inebuneasca si pe tine...Vreau ca in contract sa scrie,,in caz de despartire..Vreau ca copiii sa ramana la mine..Si barbatul sa plateasca jumatate din toate cheluielile copiiilor...Pt ca nu ma las eu in legea asta politica de 2 bani...care din cauza asta femeia a fost devalorizata
Daca nu isi plateste atributiile,,atunci sa ajunga la inchisare si sa nu mai aiba nici un drept asupra copiilor...Adica sa isi piarda dreptul de parinte...Pt ca nu poti face copii,,platesti o pensie de nimic..Si mai vor si drepturi...Aha....Ca eu nu sunt proasta barbatilor
omulsincer
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:13
Fiecare om are si parte rea si parte buna...De asta trebuie sa ne invatam sa ne putem controla unii pe altii...Sunt unii oameni mai deosebiti care au fost inzestrati cu bun simt..Il au in adn..Chiar daca nu l-au primit din educatie...Dar nu stiu de ce...Poate ca asa i-a lasat Dumnezeu...oamenii care sunt cu bun simt trebuie sa se casatoreasca cu oameni cu bun simt si sa faca totul din iniativa..Si oamenii slabi care nici ei nu au bun simt,,daca nu trage cineva de ei...Atunci sa isi ia oameni ca ei si sa se invete sa se controleze unul pe altul
omulsincer
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:22
De la: buna01, la data 2010-01-17 22:32:31
De la: garbo094104, la data 2010-01-17 22:30:50barbatii in ziua de azi nu mai sunt respectati de catre femei a disparut respectul de alta data de asta sau inmultit si divorturile si tot mai multe relatii se destrama...alta problema a femeilor este ca ele cauta persoane masculine cu bani si nu barbati
Eu sunt rationala si gandesc lucrurile la rece exact ca un barbat...Imi folosesc creierul si inima doar daca se merita.....Dar barbati chiar daca se merita ei nu folosesc inima....Ei folosesc creierul pt a spala creierul si a conduce femeia in favoarea sa...Barbatul nu este corect si cinstit....De asta femeile au devenit feministe...Si fac doar ce vor ele....Pt ca barbatul nu poate pretinde corectitudine de la o femeia.din moment ce el nu este cinstit..Normal ca femeia,nu il asculta..Nu il iubeste...Poate unele stau cu barbatii ca au copiii...Ca asa fac barbatii...Iti fac copiii si daca femeile nu fac ce zic ei....Barbatul isi ia jucariile si pleaca la alta femeie...Femeia nu trebuie sa mai aiba parinti....Trebuie doar sa curete dupa barbat...sa aiba grija de copii..Sa munceasca...Sa faca dragoste...Ca daca nu,,barbatul pleaca....Da,,,barbatii exploateaza femeile,,,apoi vor iubire....Sa fie iubiti...Eu cred ca sunt tampiti la cap...Daca vrei iubire,,,trebuie sa oferi iubire...
mikiduta39
Postat pe 21 Ianuarie 2010 13:02
De la: buna01, la data 2010-01-17 22:32:31
De la: garbo094104, la data 2010-01-17 22:30:50barbatii in ziua de azi nu mai sunt respectati de catre femei a disparut respectul de alta data de asta sau inmultit si divorturile si tot mai multe relatii se destrama...alta problema a femeilor este ca ele cauta persoane masculine cu bani si nu barbati
Eu sunt rationala si gandesc lucrurile la rece exact ca un barbat...Imi folosesc creierul si inima doar daca se merita.....Dar barbati chiar daca se merita ei nu folosesc inima....Ei folosesc creierul pt a spala creierul si a conduce femeia in favoarea sa...Barbatul nu este corect si cinstit....De asta femeile au devenit feministe...Si fac doar ce vor ele....Pt ca barbatul nu poate pretinde corectitudine de la o femeia.din moment ce el nu este cinstit..Normal ca femeia,nu il asculta..Nu il iubeste...Poate unele stau cu barbatii ca au copiii...Ca asa fac barbatii...Iti fac copiii si daca femeile nu fac ce zic ei....Barbatul isi ia jucariile si pleaca la alta femeie...Femeia nu trebuie sa mai aiba parinti....Trebuie doar sa curete dupa barbat...sa aiba grija de copii..Sa munceasca...Sa faca dragoste...Ca daca nu,,barbatul pleaca....Da,,,barbatii exploateaza femeile,,,apoi vor iubire....Sa fie iubiti...Eu cred ca sunt tampiti la cap...Daca vrei iubire,,,trebuie sa oferi iubire...
mikiduta39
Postat pe 21 Ianuarie 2010 13:03
De la: klaus77, la data 2010-01-17 22:30:50barbatii in ziua de azi nu mai sunt respectati de catre femei a disparut respectul de alta data de asta sau inmultit si divorturile si tot mai multe relatii se destrama...alta problema a femeilor este ca ele cauta persoane masculine cu bani si nu barbati
mikiduta39
Postat pe 21 Ianuarie 2010 13:04
eu zic ca barbatii din ziua de azi au cam luat-o pe aratura. acu, treaba lor da, nu-i vad bine cica se pune impozit pe sexuiala

un fel de taxa pe viciu
si_totusi
Postat pe 21 Ianuarie 2010 13:43
impozit pe ceeee? si cum o sa contorizeze o sa angajeze supervisor
lala_cri
Postat pe 21 Ianuarie 2010 13:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
madalina manole 3 De la: quasaria 25 Iulie 2010 10:52
nu cassa blankovici te face 1 De la: garbo022890 12 Martie 2010 01:19
Fara el,,,,,,,,,,,,incotro? 50 De la: ghelene_06 17 Februarie 2011 19:49
LA MULTI ANI 55 De la: Axl_22 9 Septembrie 2011 13:01
Un sfat plsss 38 De la: Princess1990 9 Iulie 2013 14:45
Setari Cookie-uri