coopiii

sunt despartita de 7 ani ,eu si copilul meu abea ne putem vedea .Greseala mea a fost caci timp de 2 ani nu m-a mai putut vedea deoare era speriat caci daca ma vede sau as fi in preajma lui tatal sau iar putea face rau,motiv pentru care am incetat sa ne mai vedem .acum mi-am luat inima in dinti si am mers la el la scoala .Acum COPILUL este altul ,chiar m-a si mintit intrebandul daca tatal sau stie caci noi am inceput sa ne revedem.Acum tatal m-a dat in judecata pentru pensie alimentara ,problema nu este asta ,dar cum pot face sa cer si eu dreptul in judecata sa cer dreptul la vizita ,caci am mai cerut odata ,raspunsul a fost afirmativ ,dar in realitate lucrurile nu au stat chiar asa . CE POT FACE?
piper
Postat pe 26 Iunie 2009 00:34
hit the road, jack
wife_de_zmeu
Postat pe 26 Iunie 2009 00:35
readreseaza-te instantei care ti-a dat drept de vizitare....sau incearca la politie, poate rezolvi ceva...
tutankhamon
Postat pe 26 Iunie 2009 00:52
noup... incerc sa nu fiu sarcastic, dar e un amalgam total.

in orice caz, daca ai sentinta definitiva si irevocabila cu drept de vizitare, inseamna ca e si executorie. dreptul ala de vizitare nu ti-l poate pune nimeni sub semnul intrebarii, dar vezi ca ti-l poti exercita in anumite conditii.

Thor
Postat pe 26 Iunie 2009 11:00
acum ne judecam pt vizite
piper
Postat pe 28 Iunie 2009 12:32
De la: tutankhamon, la data 2009-06-26 00:52:58readreseaza-te instantei care ti-a dat drept de vizitare....sau incearca la politie, poate rezolvi ceva...
nu am inca dreptul la vizita ,deoarece ne-am judecat numai pt pensie alimentara ,abea acum ne judecam pe dreptul la vizita
piper
Postat pe 28 Iunie 2009 12:34
De la: Vidar, la data 2009-06-26 11:00:46noup... incerc sa nu fiu sarcastic, dar e un amalgam total.

in orice caz, daca ai sentinta definitiva si irevocabila cu drept de vizitare, inseamna ca e si executorie. dreptul ala de vizitare nu ti-l poate pune nimeni sub semnul intrebarii, dar vezi ca ti-l poti exercita in anumite conditii.

[/quote ce conditi ?
piper
Postat pe 28 Iunie 2009 12:35
Nu am inteles eu bine sau a durat 7 ani de la despartire pana ce sa ceri dreptul la vizitarea copilului? De ce atat de mult?
Iar daca aveai acest drept, prin ordonanta prezidentiala, sau prin procesul de divort, de ce nu ti l-ai exercitat? Exista mijloace legale, intreaba un avocat...
sora_ilsi
Postat pe 28 Iunie 2009 12:45
ilsi, cica era speriat copilul...

nu vreau sa dau cu piatra, dar mi se pare de neimaginat ca o mama sa nu isi vada copilu 2 ani, si sa nu plateasca pensie alimentara
wife_de_zmeu
Postat pe 28 Iunie 2009 12:47
DEOARECE AM FOST SLABA DE CARACTER .
A TREBUIT SA TREC PRIN MULTE NECZURI CA SA POT INTELEGE CACI NU MA POATE SPERIA NIMIC
piper
Postat pe 28 Iunie 2009 15:25
STIU CACI PARE GREU DE CREZUT .
piper
Postat pe 28 Iunie 2009 15:27
Nu doar pare, ci chiar e greu de crezut. O mama devine ca o leoaica atunci cand e vorba de puiul ei. Curajul ei e de neimaginat, pentru ca e generat de forta dragostei materne. Lupta pana la ultima picatura pentru el. Vorbesc din experienta.
In sfarsit, a trecut timpul, copilul a crescut. A propos, cati ani are copilul? Poate ca e chiar la varsta deciziei, cand hotaraste singur cu cine vrea sa stea.
sora_ilsi
Postat pe 28 Iunie 2009 15:47
ilsi, nu cred ca doamna intelege ce vrem noi sa spunem, parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 28 Iunie 2009 16:33
ca mama as innebuni sa stiu copilul departe de mine, indiferent de situatie si as merge pana in panzele albe sa-l am langa mine. nu pot concepe o zi departe de copil.
albinutza45
Postat pe 28 Iunie 2009 16:36
he...he...albinuto...asta e reactia oricarei mame...reactia de mama-leoaica, care e capabila sa sfasie cu dintii pe oricine se atinge de puiul ei...

doamna a fost destul de confuza in a explica cum s-a ajuns aici, si de unde revirimentul asta spectaculos

dar eu cred ca problema dansei tine strict de cadrul legal, nu stiu ce-am putea-o noi sfatui
wife_de_zmeu
Postat pe 28 Iunie 2009 16:40
wifo, ai dreptate, sfaturile nu le poate obtine nici macar pe site-uri specializate.

piper, m-ai intrebat ce conditii. nu pot sa ti le spun, deoarece astea se materializeaza in dispozitivul sentintei definitive.

din cate inteleg tu de abia acum inaintezi actiunea in prima instanta... pana la definitivat mai e cale lunga si, sa nu vorbesc intr-un ceas rau, pana atunci copilul s-ar putea sa creasca mai mult (pe cale de consecinta sa si inteleaga mai multe...)
Thor
Postat pe 28 Iunie 2009 19:58
Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:51
De la: Vidar, la data 2009-06-28 19:58:58wifo, ai dreptate, sfaturile nu le poate obtine nici macar pe site-uri specializate.

piper, m-ai intrebat ce conditii. nu pot sa ti le spun, deoarece astea se materializeaza in dispozitivul sentintei definitive.

din cate inteleg tu de abia acum inaintezi actiunea in prima instanta... pana la definitivat mai e cale lunga si, sa nu vorbesc intr-un ceas rau, pana atunci copilul s-ar putea sa creasca mai mult (pe cale de consecinta sa si inteleaga mai multe...)
da acum ne-am judecat a ramas in pronuntare
piper
Postat pe 24 Iulie 2009 18:48
De la: piper, la data 2009-06-26 00:34:40sunt despartita de 7 ani ,eu si copilul meu abea ne putem vedea .Greseala mea a fost caci timp de 2 ani nu m-a mai putut vedea deoare era speriat caci daca ma vede sau as fi in preajma lui tatal sau iar putea face rau,motiv pentru care am incetat sa ne mai vedem .acum mi-am luat inima in dinti si am mers la el la scoala .Acum COPILUL este altul ,chiar m-a si mintit intrebandul daca tatal sau stie caci noi am inceput sa ne revedem.Acum tatal m-a dat in judecata pentru pensie alimentara ,problema nu este asta ,dar cum pot face sa cer si eu dreptul in judecata sa cer dreptul la vizita ,caci am mai cerut odata ,raspunsul a fost afirmativ ,dar in realitate lucrurile nu au stat chiar asa . CE POT FACE?


la cum ai prezentat lucrurile, numai un avocat te poate ajuta. daca vrei sa te descurci singura in hatisul legislativ, te vei impiedica si nici instantele de judecata nu te vor ajuta foarte mult. mama mea a pierdut trei procese pe fond funciar pt ca a preferat sa mearga pe cont propriu. stiu ca nu e chiar acelasi lucru, dar sincer nu cred ca magistratii vor fi foarte clementi. si am prieteni magistrati care mi-au spus de atunci ca tu, ca om simplu, nu vei sti niciodata sa aduci ce argumente trebuie. iar pe mama in sala de proces mai ca n-au pus-o la colt. intr-adevar un avocat e foarte scump si nu-ti pot spune ce sa faci cu banii tai. dar oricum iti urez succes si multa rabdare... vei avea nevoie.
snowflake
Postat pe 17 August 2009 13:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum poti iubi din nou?Ca prima data? 106 De la: xenaprintesarazboinica 23 Septembrie 2014 10:24
7 trasaturi pt a deveni un barbat irezistibil! 35 De la: sora_ilsi 6 Septembrie 2009 19:48
puterea gandului 100 De la: tymbark 2 Iulie 2010 14:46
wtf? nush ce sa fac... 34 De la: Tiffany 4 Octombrie 2009 20:59
buna 26 De la: elisabeta_boia 10 Decembrie 2011 04:17
Setari Cookie-uri