femeia dupa 40 ani,teama de 41......45,menopauza

Buna ,
sunt femeia ajunsa la 41 ani, sunt ingrozita de faptul ca inbatranesc, ca mi se accentueaza ridurile , ca mai pun cateva kg in plus, ca nu mai pot purta orice tinuta vestimentara pe care cu cativa ani in urma le inbracam fara rezerve ,chiar si culorile nu mai sunt de partea mea.........etc. Impartasiti mi si mei parerile voastre despre aceasta varsta , cum reusiti sa treceti peste toate aspectele pe care vi le am semnalat, despre faptul ca , cat de curand ajungem la menopauza.Imi simt inima tanara, inca zvapaiata, dar realitatea e alta.Astept raspunsurile voastre. Multumesc!
2680426335012
Postat pe 29 Mai 2009 09:29
ala de la profil ce-i, nr de telefon?... sa stim daca raspundem pe forum sau in privat...
zambil
Postat pe 29 Mai 2009 09:34
mai doamna....la varsta pe care o ai, credeam ca esti mai realista si mai inteligenta sa nu-ti pui codul numeric personal din buletin ca id de forum....doamneeeeee....

mamica.....raspunsul meu la ce te framanta....uite-te la nemtoaice, italience si frantuzoaice...li se roupe ca imbatranesc...cu cat sunt mai in varsta si mai grasane, pun pe ele haine cat mai dulci si mai tineresti, cat mai viu colorate.....io zic sa nu-ti mai faci atat sange rau....mai bine informeaza-te mai bine si nu dispera...daca vine menopauza, asta nu te baga in groapa....
tutankhamon
Postat pe 29 Mai 2009 11:51
De la: 2680426335012, la data 2009-05-29 09:29:30Buna ,
sunt femeia ajunsa la 41 ani, sunt ingrozita de faptul ca inbatranesc, ca mi se accentueaza ridurile , ca mai pun cateva kg in plus, ca nu mai pot purta orice tinuta vestimentara pe care cu cativa ani in urma le inbracam fara rezerve ,chiar si culorile nu mai sunt de partea mea.........etc. Impartasiti mi si mei parerile voastre despre aceasta varsta , cum reusiti sa treceti peste toate aspectele pe care vi le am semnalat, despre faptul ca , cat de curand ajungem la menopauza.Imi simt inima tanara, inca zvapaiata, dar realitatea e alta.Astept raspunsurile voastre. Multumesc!



Ceeeeeeeeee? Duaaaaaaaamne fereste! Si eu am pe aproape, da'mi place de mor cand imi arunca ocheade liceenii. Fii serioasa! Ai grija cu Kg alea, astea pot dauna si la 16 ani. Daca tu te vezi in cele mai sumbre culori, sa fii sigura ca cei din jur te vad de 5 ori mai rau! Sa fim seriosi, multe devin mame la varsta asta, intemeiaza familii, isi cladesc o cariera.
Dracu nu este chiar asa de negru! Bafta!
tulipe
Postat pe 29 Mai 2009 12:10
Fiecare varsta are frumusetea ei. Mie nu mi-e frica de batranete si nici de riduri, in schimb mi-e sa nu-i pierd pe cei dragi din jurul meu. Atunci cand ii ai pe toti cei dragi alatuiri de tine toate trec de parca nici nu ar fi fost, iar la sfarsit ne raman doar amintirile frumoase, nimic altceva.
AAAAAA da cum pot sa uit, mai am o frica, frica de paianjeni.
Ridurile si toate celalalte pfffffffffffff, cei dragi te vor place si cu riduri si cred ca asta e cel mai important, viata e frumoasa si dupa 40 de ani zic eu, daca stii sa culegi frumusetea lor.
Parerea mea.
este un proces normal, keep going.
persidadamian
Postat pe 29 Mai 2009 12:20
De la: tulipe, la data 2009-05-29 12:10:04
De la: 2680426335012, la data 2009-05-29 09:29:30Buna ,
sunt femeia ajunsa la 41 ani, sunt ingrozita de faptul ca inbatranesc, ca mi se accentueaza ridurile , ca mai pun cateva kg in plus, ca nu mai pot purta orice tinuta vestimentara pe care cu cativa ani in urma le inbracam fara rezerve ,chiar si culorile nu mai sunt de partea mea.........etc. Impartasiti mi si mei parerile voastre despre aceasta varsta , cum reusiti sa treceti peste toate aspectele pe care vi le am semnalat, despre faptul ca , cat de curand ajungem la menopauza.Imi simt inima tanara, inca zvapaiata, dar realitatea e alta.Astept raspunsurile voastre. Multumesc!



Ceeeeeeeeee? Duaaaaaaaamne fereste! Si eu am pe aproape, da'mi place de mor cand imi arunca ocheade liceenii. Fii serioasa! Ai grija cu Kg alea, astea pot dauna si la 16 ani. Daca tu te vezi in cele mai sumbre culori, sa fii sigura ca cei din jur te vad de 5 ori mai rau! Sa fim seriosi, multe devin mame la varsta asta, intemeiaza familii, isi cladesc o cariera.
Dracu nu este chiar asa de negru! Bafta!


Pai da, asa e .
persidadamian
Postat pe 29 Mai 2009 12:22
nasol momentu'...

wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 13:35
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-29 13:35:24nasol momentu'...



corect !
si_totusi
Postat pe 29 Mai 2009 20:59
,,Si eu am pe aproape, da'mi place de mor cand imi arunca ocheade liceenii."


Mai tulipe,o fi ca arati bine la cei 4zeci si de ani ai tai,dar nu uita ca liceenilor le plac ,,gaina batrina" pt ca ,,face zeama buna"...si dupa mine se uita...liceenele...
valentino
Postat pe 29 Mai 2009 21:13
De la: valentino, la data 2009-05-29 21:13:00 ,,Si eu am pe aproape, da'mi place de mor cand imi arunca ocheade liceenii."


Mai tulipe,o fi ca arati bine la cei 4zeci si de ani ai tai,dar nu uita ca liceenilor le plac ,,gaina batrina" pt ca ,,face zeama buna"...si dupa mine se uita...liceenele...


N-am patruzecisi ci pe aproape, si n-am de gand sa ma intind in coparseu si sa astept sfarsitul. Profit de fiecare moment, nu ma las prada disperarii. Cine sta sa se gandeasca la varsta?!
tulipe
Postat pe 29 Mai 2009 21:18
Bravo fetita...tu DA ca faci strada,pardon,cariera...
valentino
Postat pe 29 Mai 2009 21:23
De la: valentino, la data 2009-05-29 21:23:46Bravo fetita...tu DA ca faci strada,pardon,cariera...


Cred ca n-am vazut asta cu strada si nici n-am sesizat aluzia rautacioasa. Pur si simplu nu vreau sa ajung o baba smochinita si deprimata sa-mi sperii nepotii.

p.s. ma bucur ca si tu faci ciorba, da' eu fac si tocanita(sic!!)
tulipe
Postat pe 29 Mai 2009 21:35
Depinde de ingrediente,ce gust va avea tocanita...
valentino
Postat pe 29 Mai 2009 21:37
De la: valentino, la data 2009-05-29 21:37:56Depinde de ingrediente,ce gust va avea tocanita...


depinde, depinde. Nu-i de neglijat insa nici abilitatea si agilitatea bucatarului
tulipe
Postat pe 29 Mai 2009 21:46
Pe cind tocanita???
valentino
Postat pe 29 Mai 2009 21:51
De la: valentino, la data 2009-05-29 21:51:39 Pe cind tocanita???

cat de des. da' de ce?
tulipe
Postat pe 29 Mai 2009 21:57
Te felicit in serios...explica secretul tau si fetelor care cred ca fac DOAR un favor partenerilor cind pun de-o tocanita...
valentino
Postat pe 29 Mai 2009 21:59
De la: valentino, la data 2009-05-29 21:59:46Te felicit in serios...explica secretul tau si fetelor care cred ca fac DOAR un favor partenerilor cind pun de-o tocanita...


Mersi pt felicitari. Esti foarte dragut. Nu este niciun secret, nu cred ca ar trebui sa existe DOAR sau limite.
tulipe
Postat pe 29 Mai 2009 22:07
ei, hai, ca nu e chiar un favor dezinteresat cand pui de o tocanita . se poate condimenta cu atropa belladona. o planta mai ceva ca patrunjelul . e baiatul vesel dupa ce o papa si fericit, nevoie mare
si_totusi
Postat pe 29 Mai 2009 22:10
Poate pt tine nu,dar oricum e un secret...depinde din ce unghi privesti problema : cind stii ca ai dreptul sa traiesti viata din plin,in toate laturile ei,atunci renunti la mentlitati si prejudecati prefabricate...
valentino
Postat pe 29 Mai 2009 22:13
asa...si?
ne lamuresti si pe noi cum e?
sau...despre ce e vb in propozitie?
ce-i cu menopauza asta
sau...care e spaima?
cine sufera?
sau...despre ce se discuta?

zau...ce penibile subiecte!!!
ma iertati dar...mintile astea...putin bolnave...chiar atat pot scoate din ele?
toata lumea trece prin astfel de...simptome!!
si???????????....se moare din asta?
ca...nu vad sa scrie cineva...si ce implica!!!
atunci...la ce bun ...subiectu`?
pb?
ovidiu42
Postat pe 29 Mai 2009 22:17
OVI,ai zis ca iti este somn,ce vad?,te gasesc aici cu fomeile menopauzate,la nani cu tine,dar cred ca iti plac,ca mai devreme ai pupacit una in cafenea,bagabontule
scrichy
Postat pe 29 Mai 2009 22:22
Temeri la 41-45 ani,ce naiba,tropaiam atunci nici nu ii simteam,nici acum nu ma las prada batrinetii,depinde cum gindesti,iar de imbracat nu ma imbrac decit in culori vi,asa am fost toata viata,nu suport culorile sumbre,
scrichy
Postat pe 29 Mai 2009 22:25

mai...mai bine le poop yo...repede pana nu se dezmeticesc!!!
ca...dupa aia...nu mai am shanse!!!
ovidiu42
Postat pe 29 Mai 2009 22:26
OVI,o femeie are temeri ca imbatrineste,de ce crezi ca e penibil subiectul,ea sufera unele modificari,dar si barbatii nu sunt scutiti,ca la ei apare andropauza,care e tot cam pe acolo,ba pe unii ii loveste rau de tot,mai ales la capete
scrichy
Postat pe 29 Mai 2009 22:31
Eu sincer o inteleg si pe doamna. Multor oameni le este frica de schimbarile prin care trece organismul, defapt frica este prea mult spus. Nu stiu, cred ca au loc niste schimbari launtrice, care tin mai mult de partea sufleteasca.
Chiar ieri am vorbit cu o cunostinta, si mi-a zis ca ce n-ar da sa mai arate ca la 19 ani, dar cu mintea de acum.
Asta e timpul trece, nu-l putem opri.
Odata cu trecerea timpului toti ne schimbam intr-un fel s-au altul.
Acum o saptamana, comparam doua fotografii, una facuta anul asta si alta facuta acum un an.
Nu mi-a venit sa cred ce-am vazut, parca nici nu mai sunt eu in poza. Foarte mult m-am schimbat. EEEEEEEEEEEEEEehhhhhhhhhhh
Asta e.
Ciudat e ca nici nu am simtit cum a trecut tot acest timp, parca ieri eram o copila alintata si iubita de toata lumea iar azi femeie in toata firea.
MMMMMdaaaaa.
Oricum nu as schimba nimic, chiar daca m-as putea intoarce in timp, pentru ca dupa cum am spus fiecare varsta are frumusetea ei, in plus nu cred ca as mai fii persoana care sunt astazi.
MMMMMMMMMMMMMMddddddddddddddeeeeeeeeeeee.
Oare ce mi-a venit? ciudat
persidadamian
Postat pe 29 Mai 2009 22:46
PERSI,e frumos ce ai scris,ce sa mai zic eu la 58 de ani,care ii voi face in iunie,anul trecut am avut un an de glorie insa cum nu am avut niciodata,straluceam,vezi foto de la avatar ca e din aug.2008,e drept ca am reusit sa fiu asa cu puterea mintii,dar mi-a consumat multa energie
scrichy
Postat pe 29 Mai 2009 22:57
Vali, care liceence se uita dupa tine? Alea de fara frecventa?

Pai eu cum sa va spun, sunt la menoauza de muuulta vreme si nu am observat nici o modificare in atitudine.Ciudat, nu? Ba mai mult am observat ca dupa ce am implinit 40 de ani am inceput s nu mai fiu stresata.Nu mai sunt stresata ca el s-ar putea sa nu ma mai placa, stresata de cum ma imbrac, cum imi e machiajul, cum imi e alura, zimbetul...Nu mai sunt stresata de loc!
Ba chiar nu mai sunt stresata nici de faptul ca o partida de sex trebuie sa fie WOW.De ce sa fie WOW? Bine ca o am, nu?
Acum indraznesc sa-mi ciupesc barbatul prin casa de popou, nu ma mai deranjeaza ca nu e proaspat barbierit in fiecare seara (saracul, a scapat si el de stresul asta), nu-mi mai ascund celulita ci il pun pe el sa ma maseze cu creme anticelulitice.
Vorbesc cu copiii despre toate alea fara nici o jena (de ce m-oi fi jenat inainte nu inteleg)....
Ce mai, e tare bine sa fi peste 40 de ani.
Mi se deschide usa cind intru/ies dintr-o cladire, chiar mi se ofera si locul in tramvai, nu-mi mai spune nimeni "duduie" (bleah) ci toata lumea mi se adreseaza cu doamna, juniorii ma fluiera de la spate ca dupa ce ma intorc si-mi vad fata....
Si stiti ceva ? Abia astept sa fac 50.Ce petrecere am sa incing.
Hainele? Fara sa ma prostesc, cu respectul cuvenit virstei si fizicului port tot ce se poate nu conteaza de la ce raion sunt luate.
Curaj doamnelor, virsta de dupa 40 de ani cred ca e cea mai inteleapta si frumoasa.
Si nu, sub nici o forma nu as vrea sa mai am 20 de ani.
Aemulus
Postat pe 30 Mai 2009 05:03
mica, corect, iubita mea...e o varsta frumoasa asta de 40 de ani...

eu nu as vrea sa mai am 20 de ani...decat tanara si proasta, mai bine de 40 si inteleapta...

wife_de_zmeu
Postat pe 30 Mai 2009 10:51
mico,

hai ba mami.. ca ma lasasi fara replica.

crez
ca din cauza ca nu mai ramai insarcinata esti tu senina asa....


si da...40 si peste,este varsta deplinei seninatati,eu mor dupa mine,mai ales cand tin cate-un puiut mic in brate si lumea crede ca sunt mamica ,nu bunica...ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 30 Mai 2009 11:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Introducere 6 De la: Dor_marunt 20 Decembrie 2009 08:55
ikea 187 De la: fleurdelis 16 Iunie 2010 18:04
conteaza inaltimea intr o relatie??? 102 De la: hermosa20 29 Mai 2014 12:15
Prostitutie? 2 De la: dor72 22 Mai 2011 07:35
de ce oamenii prefera sa invete pe ceilalti oameni lucruri rele decat sa le invete lucruri bune? 33 De la: iasomia 21 Martie 2011 11:15
Setari Cookie-uri