cum sa pun capat relatiei?

am 28 de ani,divortata,si imi cresc singura cei 4 ingerasi,dar sunt intr-o dilema
acum aproape 5 luni am intalnit un barbat(2 ani mai tanar),de plictiseala,dar am ajuns sa ma indragostesc nebuneste de el,il iubesc cum nu am iubit pe nimeni pana acum.cred ca si el tine la mine,dar din pacate din punctul lui de vedere e imposibil sa avem un viitor impreuna,sincera sa fiu mi-as dori,dar nu pot sa-i cer nimic.problema e ca vreau sa ne despartim,am incercat de multe ori,dar el nu vrea,si eu nu pot pune capat relatiei,il iubesc si in adancul sufletului sper ca poate vom avea un viitor impreuna.
am incercat sa-l fac sa nu ma mai placa,sa nu ne mai vedem,dar nu merge.nu mai stiu ce sa fac ca el sa puna capat relatiei,ca eu una nu pot.
ma gandesc ca daca rupem rel acum nu voi suferi asa tare ,dar ma mai gandesc ca poate,poate isi v-a schimba parerea si vom putea fi impreuna pt totdeauna.
orice parere e bine venita.ms
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 08:48
Cei 4 ingerasi te obliga la o responsabilitate majora...banuiesc ca nu esti kiar singura in gestionare.Stiu ca,mai mult ca oricind,ai nevoie de afectiune sa poti merge inainte...Daca tipul ti-a lamurit ca nu-ti poate oferi mai mult,nu mai insista.Greu de crezut ca-si skimba ideea,dar si daca o va face,la momente mai putin placute,ti-o va reprosa.Nu neaparat sa-ti negi existenta feminina dar nu uita ca,cel putin acum,prioritate absoluta,au copiii.NU intra in disperare dar nu pierde nici simtul realitatii...De multe ori,destinul ne skimba viata int-o clipita...supravietuieste cine cearca sa se adapteze noii situatii,inainte de a se pierde in nedumeriri existentiale.
valentino
Postat pe 1 Mai 2009 09:05
ms mult de sfat valentino.sunt constienta ca prioritatea in viata mea o au copiii si o sa am grija sa ramana asa.cateodata ma simt vinovata ca iubesc,ca ma gandesc si la mine si simt ca-i ignor.
nu insist deloc,si niciodata nu am insistat,tot ce vreau e sa ma lase in pace,dar nu vrea,zice ca e fericit cu mine,dar totusi nu poate sa-mi ofere mai mult,si ma doare enorm
ma gandeam sa-mi gasesc pe altcineva,poate asa il voi uita,dar nu stiu zau daca voi reusi
pot spune ca sunt aproape singura in ingrijirea micutilor,am doar putin ajutor din partea mamei si a unei prietene f bune
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 09:12
Daca nu poate sa-ti ofere mai mult inseamna ca esti doar un mic popas in viata lui. Pana gaseste altceva. Un barbat care iubeste se daruieste total. E posibil sa se fi speriat de cei 4 copii ai tai si sa nu fie dispus sa ii accepte. De aceea iti si flutura pe sub nas ca nu poate sa iti ofere mai mult ca nu cumva sa-i ceri. Daca tii neaparat sa ai pe cineva langa tine care sa te sustina si sa te octoreasca atunci cauta pe cineva caruia copiii sa nu i se para o piedica in realatia voastra. Daca nu vrei pe cineva la modul asta, atunci traieste alaturi de barbatul asta ce vrei tu sa traiesti, dar fii constienta ca odata va pleca de langa tine si isi va face propria familie.
Micass
Postat pe 1 Mai 2009 09:25
ms micass
sunt constienta ca la un moment dat v-a gasi pe alta si isi v-a intemeia o familie,doar gandul la asta ma face sa sufar enorm
as cauta,dar nu stiu unde,si sincer nu stiu zau cine m-ar accepta cu 4 copii,de 1,2 copii am mai auzit,dar 4?
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 09:47
Nu transforma copiii intr-un complex. Daca nu va fi nimeni care sa iti accepte si copiii atunci sa fie sanatosi. Faptul ca ai 4 copii nu te transforma intr-o handicapata. Te plangi de parca ai avea o boala.
Micass
Postat pe 1 Mai 2009 09:53
nu vreau sa ma plang,departe de mine gandul acesta,sunt mandra cu ce am,iar daca nu v-a fi nimeni,asta e,poate e mai bine asa.oricum ms de sfaturi
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 10:00
De la: ramonamaxim43, la data 2009-05-01 09:12:27ms mult de sfat valentino.sunt constienta ca prioritatea in viata mea o au copiii si o sa am grija sa ramana asa.cateodata ma simt vinovata ca iubesc,ca ma gandesc si la mine si simt ca-i ignor.
nu insist deloc,si niciodata nu am insistat,tot ce vreau e sa ma lase in pace,dar nu vrea,zice ca e fericit cu mine,dar totusi nu poate sa-mi ofere mai mult,si ma doare enorm
ma gandeam sa-mi gasesc pe altcineva,poate asa il voi uita,dar nu stiu zau daca voi reusi
pot spune ca sunt aproape singura in ingrijirea micutilor,am doar putin ajutor din partea mamei si a unei prietene f bune

In viata ta nu intra nimeni cu forta.Ai inteles ca nu e ce ai nevoie in complexitatea situatiei tale,nu-ti mai face singura rau.Stiu,a da sfaturi,cind nu esti implicat direct,e usor...a le pune in practica,mai greu.Plingi in ascuns,urla ,enerveaza-te dar nu te arata slaba intre oameni si mai ales in fata LUI.Alegi tu,nu el,sa continui asa sau nu.
valentino
Postat pe 1 Mai 2009 10:09
Mai Ramona, sa inteleg ca ingerasii i-ai facut cu Dumnezeu, pe care l-ai iubit altfel?Sau prima dragoste a fost cu Satana si abia acum ai revenit la niste sentimente mai celeste?
Ioana007
Postat pe 1 Mai 2009 14:33
haha,ce funny esti cu prima parte,dar cu a doua ai dreptate, "prima dragoste", daca o pot numi asa,a fost intr-adevar cu satana
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 14:38
e posibil el cu tine sa acumuleze experienta,ca sa ma exprim decent...ori nu-i matur ori nu te iubeste...or iubirea cand da navala nu tine de maturitae,ma gandesc,so nu cred sa te iubeasca...ce atatea figuri pe el?cum adica pleci deja cu un handicap in relatie,doar pentru ca ai 4 copilasi?de ce ganditi asa?si de ce nu ar vedea el sa aveti un viitor impreuna?atunci ce te mai tine pe loc?lasa-ma cu traieste clipa...o traim noi,dar pune si caramizi pentru viitor.daca chiar consideri asta cu copilutii un minus pentru relatia voastra,cauta unul care sa aiba si el si atunci nu mai sunt obiectii.iar tu cum nu poti sa-i pretinzi nimic?apoi ce relatie e asta?vezi draga unu' mai luminat si nu te mai innoura degeaba...cunosc destule cazuri in care ea avea copil,iar el nu si iaca emitea fata pretentii destule...dreptu' ei,bravo ei.nu ai dat peste cine trebuie...cel putin,asa pare de aici de la mine din camera...
cat despre faza cu copilutii,ce sa zic?god,esti curajoasa!altii nu fac intr-o viata un copil, iar tu la 28 ai deja 4?!? sa-ti traiasca si sa ai grija de ei...
mia79x
Postat pe 11 Mai 2009 14:54
Ramona ,poate ca e prematur sa te gandesti la despartire.Asteapta ca dragostea sa se consume si apoi vei putea lua o decizie .Gandeste-te ca aceasta dragoste iti este necesara si de aceea esti cu el.Cauta in tine motivatia acestei iubiri ..poate ca stie sa puna foarte bine plasturele pe rana...Intr-o buna zi ,crede-ma, vei avea puterea sa renunti la el si ,oricum , vei realiza ca ...doar copiii conteaza..
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 17:51
De la: Maya45, la data 2009-05-11 17:51:53Ramona ,poate ca e prematur sa te gandesti la despartire.Asteapta ca dragostea sa se consume si apoi vei putea lua o decizie .Gandeste-te ca aceasta dragoste iti este necesara si de aceea esti cu el.Cauta in tine motivatia acestei iubiri ..poate ca stie sa puna foarte bine plasturele pe rana...Intr-o buna zi ,crede-ma, vei avea puterea sa renunti la el si ,oricum , vei realiza ca ...doar copiii conteaza..
da asteapta sa se consume dragostea sa-ti treaca viata si sa te trezesti ca ti-au trecut cei mai frumosi ani inca o chestie nu mai inteleg poate sint eu grea de cap daca avem copii noi nu mai trebuie sa traim? viata noastra numai conteaza ?sa nu uitam ca copii cresc si vor avea viata lor cu noi cum ramine intre timp putem crest copii dar putem avea si un barbat linga noi le putem impaca pe amundoua in ziua de azi nu crezi?
pica33
Postat pe 21 Mai 2009 20:24
Daca vrei sa te mai casatoresti, si inca acum, cat esti tanara, atunci ar fi indicat sa te desparti de el. Sa nu pierzi vremea.
Daca vrei sa ai grija de ingerasii tai, dar sa te mai si distrezi nitel, continua. Va pleca el cand va veni momentul, iar tu va trebui sa iti gasesti alta distractie.
Esti constienta totusi ca putini barbati s-ar casatori cu o femeie care are patru copii.

Locuiti impreuna?
Eva_Eva
Postat pe 1 Iulie 2009 04:07
Eva, cu timpul perceptia despre varsta se schimba. Ideea nu cred ca e sa se casatoreasca cat mai repede .
blanca
Postat pe 1 Iulie 2009 08:13
De la: ramonamaxim43, la data 2009-05-01 08:48:19am 28 de ani,divortata,si imi cresc singura cei 4 ingerasi,dar sunt intr-o dilema
acum aproape 5 luni am intalnit un barbat(2 ani mai tanar),de plictiseala,dar am ajuns sa ma indragostesc nebuneste de el,il iubesc cum nu am iubit pe nimeni pana acum.cred ca si el tine la mine,dar din pacate din punctul lui de vedere e imposibil sa avem un viitor impreuna,sincera sa fiu mi-as dori,dar nu pot sa-i cer nimic.problema e ca vreau sa ne despartim,am incercat de multe ori,dar el nu vrea,si eu nu pot pune capat relatiei,il iubesc si in adancul sufletului sper ca poate vom avea un viitor impreuna.
am incercat sa-l fac sa nu ma mai placa,sa nu ne mai vedem,dar nu merge.nu mai stiu ce sa fac ca el sa puna capat relatiei,ca eu una nu pot.
ma gandesc ca daca rupem rel acum nu voi suferi asa tare ,dar ma mai gandesc ca poate,poate isi v-a schimba parerea si vom putea fi impreuna pt totdeauna.
orice parere e bine venita.ms


ce treaba au copiii cu relatia ta ?

esti o femeie singura care are dreptul sa isi refaca viata .....

Postat pe 1 Iulie 2009 09:09
daca te accepta cu copii poti continua relatia,nimeni nu are dreptul sa iti interzica de a mai iubi.......daca trecem printr-un divort ar trebui sa ne calugarim?!
tu sti cel mai bine daca esti fericita sau nu........tu decizi....

Postat pe 1 Iulie 2009 09:12
Daca din punctul lui de vedere nu aveti viitor impreuna, e bine sa-ti vezi de drum. Esti tanara si o sa gasesti pe cineva care sa doreasca un viitor impreuna cu tine si copii tai.
Sa-ti traiasca cei mici!
daria_
Postat pe 6 Iulie 2009 19:38
Sa iti traiasca puiutii!
Gindeste-te daca intr-adevar il iubesti. Si daca intr-adevar te iubeste. Copiii sint partea cea mai frumoasa din sufletul unei femei: cine nu vede asta crezi ca poate sa te cunoasca, sau sa te inteleaga? Cum te poate iubi pe tine fara sa iubeasca pe cineva care e bucatica din tine?

Mie mi se pare de un egoism feroce...poate mi se pare....

Ca stati impreuna pentru sex, ok, justificabil. Justificabil si ca iesi cu el de plictiseala. Dar nu amesteca borcanele... poate fi obisnuinta, sua dependenta pina la un anume grad...dar NU dragoste. Dragostea e altfel.
quasaria
Postat pe 7 Iulie 2009 00:16
de acord cu quasaria.....cine te iubeste cu adevarat pe tine e imposibil sa nu-ti iubeasca si ce este din pantecul tau...puiutzii tai.....sunt ai tai...bucatele rupte din tine.....zici ca il iubesti????ok.....fie....dar uite-te intr-o zi la tine insati in oglinda si intreaba-te - el....EL.....cel pe care il iubesti atat de mult....iti iubeste copii??? e ins tare sa se bata cu oricine pentru ei???? e in stare sa nu manance el pentru a le da lor si tie ultima bucatica de paine(vorba vine)????l-ai urmarit cum se comporta cu ei??? cum ii asculta, cum le spune povesti, cum le canta, cum ii ajuta la lectii???...ce doresti tu de la viata, scumpa mea....sa ai tu personal o viata implinita sau sa ai langa tine un partener care iti iubeste si iti respecta copilasii(bineinteles, logic, si pe tine)????si...poate...isi mai doreste unul si cu el pe langa ceilalti 4???ai grija de tine...
tutankhamon
Postat pe 7 Iulie 2009 00:30
Iti spun cu sinceritate si cauta sa intelegi ,omul acesta nu te iubeste se distreaza cu tine ,face sex si atat ,in cazul in care simti ca te implici emotional renunta si incearca sa iti gasesti un barbat atat pentru tine cat si un tata la copii.
Nu stiu cum de la 28 de ani ai deja 4 copii si cum de ai facut aceasta cu "satana" cum spui tu.
Cred ca din pacate nu esti suficient de matura in ciuda responsabilitati pe care o ai iar implicarea in aceasta aventura fara rezultat care in plus te mai solicita si emotional nu este tocmai lucrul de care ai nevoie.
Ia o pauza ,gandeste bine ce ai de facut (pentru binele tau si al copiilor)dupa care ia decizia.
Iti doresc din tot sufletul sa-ti fie bine tie si celor mici.
Dar nu uita mai presus de toate sunt micutele fiinte carora le-ai dat viata.
carmevera
Postat pe 24 Iulie 2009 13:57
buna--sunt vaduva de 1 an,11ani de casnicie s-au terminat brusc intr-un accident de circulatie,am un baietel de 7ani --dupa aceasta drama am inteles ca TREBUIE SA NE BUCURAM DE FIECARE CLIPA DIN VIATA,invata sa te bucuri de fiecare clipa fericita pe care o traiesti,NU ASTEPTA NIMIC,PUR SI SIMPLU TRAIESTE CEEA CE VIATA ACUM ITI OFERA,,,PROFITA,,-,,BUCURA-TE!ATAT!
garbo017485
Postat pe 10 August 2009 13:22
485, e dureros ce spui tu, dar priveste si o parte pozitiva, poate singura:
MULTE te invidiaza de-a dreptul ...
Thor
Postat pe 10 August 2009 13:29
neee thorele,ptr toata lumea e loc sub soare....mai ales ca majoritatea vor sa stea la umbra!
eladaela
Postat pe 10 August 2009 13:54
stii ce-as zice eu, sa lasi copiii sa aleaga in locul tau, ca e mai sigur, tu ai ales odata si nu a iesit bine, lasa-te pe instinctul lor si va fi bine si cauta unul mai in varsta totusi, cel cu care esti vrea numai distractie, poate il fascinezi dar nu cred ca va avea curaj sa cresca 4 copilasi.pt mine e mai fascinant altceva.cum ai avut curaj sa divortezi si sa ramai cu 4 copii.esti foarte curajoasa, crede-ma , nici nu banuiesti macar de ce esti in stare.Eu am un singur copil si de 2 ani tot zic ca gata, dar cand vad atatea cazuri ma gandesc ca nu e totusi asa greu.Am doar o fetita minunata de 8 ani cu acere am o relatie speciala.bafta multa si nu uita , lasa copiii sa decida cu cine vei trai si o sa vezi ca nu dau gres, pt ca sufletul lor nu se insala cand e vorba de adulti.
SABTUG
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:55
nu sunt de acord cu parerea exprimata de sabtug(stii ce-as zice eu, sa lasi copiii sa aleaga in locul tau, ca e mai sigur, tu ai ales odata si nu a iesit bine, lasa-te pe instinctul lor si va fi bine)..de ce sa aleaga copii ptr tine?..alege tu,ca numai tu stii ce e bine ptr tine,copii or sa creasca si fiecare isi va face viata lui..si tu ca mama..ce vei face?vei ramane singura..asa ca mai bine gandeste-te si la tine ca persoana,ca femeie,nu gandii numai ca mama...si nu-ti fie teama de deziluzie..profita de orice ti se da in viata,bun,rau..din rele invatam ..si lucrurile bune ne fac fericiti.si in ceea ce priveste barbatul care ti-a aparut in cale...studiaza-l,vezi daca este bun pentru tine,daca te iubeste...daca te accepta asa cum esti,daca vezi ca mai mult te raneste,ce rost are?spune-i pas...si mergi mai departe.cu siguranta va mai aparea alt barbat,asa este viata...iti doresc succes si sa auzim de bine:)
issa
Postat pe 29 Septembrie 2009 12:17
Poate ca si barbatul respectiv tine la tine..dar nu e pregatit ..sa zicem asa..de a semna un contract cu tine in care sa isi ia angajamentul de a creste nu 1 ci 4 copii care nu sunt ai lui..ca pana la urma cred ca la asta s/ar reduce totul...o femeie daca se indragosteste de un barbat cu copii din casnicii anterioare..mai degraba de dragul lui accepta sa ii creasca si copii...dar invers..un barbat care sa se sacrifice..e mai greu de gasit..si nu/l poate condamna nimeni..ca nu vrea sa isi ia pe umeri asemenea mari responsabilitati..
garbo055472
Postat pe 7 Octombrie 2009 17:23
sunt si eu intr-o situatie asemanatoare,am un copil pe care il cresc singura ,,,,inca nu am intalnit pe nimeni ,barbat ma refer,si chiar nu stiu ce asi face ,dar gandeste si latine,copii cres,si trebuie sa fii si tu iubita de cineva,copii te iubesc pentru ca esti mama lor,dar iubirea unui barbat este altceva.eu inca suntla stadiul de scarba fata de barbati,sper sa treaca.
garbo036144
Postat pe 18 Octombrie 2009 21:54
mean...nu ai mai dat nici un semn de viata...esti bine???
tutankhamon
Postat pe 19 Octombrie 2009 01:10
la subiect - cu verde de paris.
la loc cu verdeata, unde nu exista durere si nici intristare.
pik_nik
Postat pe 19 Octombrie 2009 06:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Baietilor rai le plac tot fetele rele sau fetele bune ? 14 De la: Adrianne_83 26 Martie 2012 01:46
Care este diferenta intre o relatie de prietenie si una de dragoste? 104 De la: anisoaraf 7 Decembrie 2009 16:20
Si barbatii..plang.... (?) 1724 De la: gmpa 26 Aprilie 2010 02:27
cresterea copilului de barbati 29 De la: office_salinasusesi_ro 16 Septembrie 2010 00:10
Ce parere aveti de BARBATUL CAPRICORN? 2 De la: malascusalfa 23 Martie 2010 23:14
Setari Cookie-uri