Secretul casniciei perfecte

De la: Ioana007, la data 2009-11-19 15:58:59Irina, vreau sa te intreb ceva:Tu ai pacate?
nu stiu,,,,,dar cred ca da,,,dar atunci cand imi dau seama ca gresesc,ca ma mustra constiinta ma intreb unde o fii gresit,,,sau sa nu gresesc....
irina31
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:12
De la: irina31, la data 2009-11-19 21:12:12
De la: Ioana007, la data 2009-11-19 15:58:59Irina, vreau sa te intreb ceva:Tu ai pacate?
nu stiu,,,,,dar cred ca da,,,dar atunci cand imi dau seama ca gresesc,ca ma mustra constiinta ma intreb unde o fii gresit,,,sau sa nu gresesc....
si eu gresesc sigur,,,,dar eu fac poate 10 fapte bune,si o fapta rea,,,si ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa ma indrept....
irina31
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:13
este:femeia are intotdeauna dreptate!daca alegi asa vei fi mereu fericit
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 21 Noiembrie 2009 17:26
casnicie perfecta? vorbe mari!!prea mari ca sa fie adevarat...deh...
LILO
Postat pe 21 Noiembrie 2009 17:37
Ar putea casnicia perfecta,,,daca ambii parteneri de viata ar avea principii morale,asa nu ar mai calca prin strachini.....Pt ca normal ca atunci incepe totul se scartie...Ca mai sunt si unii barbatii care zic.....Ca isi iubesc nevasta,,,dar merg si se culca cu altele....Si apoi femeile tac si merg si ele la alt barbat.....Si uite casnicie perfecta
irina31
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:23
pai da sa facem copiii,dar sa avem si cu sa ii intretinem,,pt ca copiii sunt o responsabilitate mare,trebuie sa stii cum sa ii educi si sa ai cu ce ii intretine...pt ca mama are in mana viata copilului si i-o poate modela cu vrea ea,,cum un pic de intelepciune
Eu de asta ma stradui din toate puterile sa fiu cuminte,,pt ca doresc ca sa ma ajute Dumnezeu ca sa imi educ copiii si barbatul....Sa am o familie linistita,cu copiii cuminti si barbat cuminte....Si doresc sa ii ajut si pe copiii mei sa aiba o viata linistita si fericita...
irina31
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:30
pai in primul rand sa il faci pe barbat sa te respecte,,,sa ai principiii,morale....Spre exemplu sa va povestesc ceva.....O data cand m-amintors din germania.....Era un barbat care tot vorbea urat de femei si m-am luat de el,dar inainte i-am am aratat ca am principiii morale ca sa nu ma bata....Era o alta fata care ea zicea ca se culca cu cine apuca,,si s-a luat de acel barbat si el i-a spus ca daca nu isi tine gura iii rupe fata.o bate daca nu isi tine gura.....Concluzia? Ca un barbat ca sa te asculte in primul rand trebuie sa te respecte si copiii la fel....Pt ca respectul se castiga....Prin faptele tale care le faci....Nu poti pretinde corectitudine de la un om,daca tu nu esti corect,pt ca te bate si isi bate joc din tine....
irina31
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:31
Ca sa poate sa educe bine copiii,trebuie sa educe mai intai barbatiii...Dar problema ca barbatii nu le asculta,pt ca si elel sunt rele...De asta le-o da pe cocoasa si nu le iubeste,pt ca si ele sunt rele....Cine poate iubi pe oamenii rai? De oamenii rai doar te folosesti,,,eu nu ma folosesc de nimeni pt ca am frica de Dumnezeu.....Mie mi-a povestit barbati in varsta....De ce isi bate joc de nevastasa,,,este om cumsecade dar si el ii smecher...Si mi-a zis barbatii isi bat joc de femei,pt ca vad ca si elel sunt rele....Si cum tot ti se intoarce,inpoi chiar si prin oamenii care ii iubesti,,copiii,barbat,,,nevasta....Totul se primeste inapoi...
irina31
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:31
Ca sa poate sa educe bine copiii,trebuie sa educe mai intai barbatiii...Dar problema ca barbatii nu le asculta,pt ca si elel sunt rele...De asta le-o da pe cocoasa si nu le iubeste,pt ca si ele sunt rele....Cine poate iubi pe oamenii rai? De oamenii rai doar te folosesti,,,eu nu ma folosesc de nimeni pt ca am frica de Dumnezeu.....Mie mi-a povestit barbati in varsta....De ce isi bate joc de nevastasa,,,este om cumsecade dar si el ii smecher...Si mi-a zis barbatii isi bat joc de femei,pt ca vad ca si elel sunt rele....Si cum tot ti se intoarce,inpoi chiar si prin oamenii care ii iubesti,,copiii,barbat,,,nevasta....Totul se primeste inapoi...
irina31
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:31
Pai tocmai de asta,educati-va bine copiii,nu ii lasa-ti sa isi distruga vetile si sa sufere....EDucatii sa fie oameni buni si cu suflet mare,,,ca sa ii ajute Dumnezeu si sa aiba o viata frumoasa....O zi faina pappapappa discutie placuta
irina31
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:32
Din punctul meu de vedere cred ca:toleranta,respectul,comunicarea si dragostea sunt cele mai importante ca o relatie sa mearga bine.Pentru ca eu nu cred ca exista relatie sau casnicie perfecta.
garbo060025
Postat pe 24 Februarie 2010 00:35
Dupa doi ani de lupta,cu problemele cu soacra,casnicia mea a devenit aproape perfecta.
Nu am stiut reteta,de la inceput,altfel as fi fost fericita tot timpul.
stiti cum e,soacra venea,pentru ca locuia un etaj deasupra,si tot timpul dadea indicatii,cu copilul si casa,ce trebuie sa facem...iar daca indrazneam sa facem ca noi,incepeau scandalurile si amenintarile...chiar si cand am facut copilul a facut scandal pana si ginecologului,ea de ce nu a stiut,si bineinteles a fost impotriva...
Iar dupa nasterea copilului,il lasam cam o oara zi dupa zi la ea,si il luam urland,de nu stiam cum sa il mai linistim,din cauza cantecelor ei mlitaresti,cu miscari militaresti,la copil de ...doua luni.
Viata mea a fost iad,si nu puteam sa ma plangla el incontinuu,s-ar fi saturat de atatea scandaluri ,reprosuri,ar fi obosit.Si e mama lui,la urma urmei,alta persoana e mama,alta persoana e soacra,doua persoane complet diferite sunt.
Dar intr-o zi cand m-am saturat,am incuiat usa,si cand sotul meu ii deschidea,ma incuiam in camera copilului pana ea pleca.
vreau sa spun ca dupa trei luni,in care nu am mai vazut-o deloc la culoare,s-a linistit brusc.S-a terminat razboiul.
Apoi,au mai fost niste rabufniri,dar dupa doua trei zile pauza numai,se linistea imediat...
Cu sotul,a fost lectie separata.Am invatat sa nu tip,sa nu discut in contradictoriu,cand avem nervi amandoi,sa am rabdare.
am invatat sa cobor tonul,cand ii fac observatie,si sa imi exprim sentimenele de nemultumire,normal,fara repros,e foarte important.Daca se poate si cu iubire,e si mai si rezultatul.
am invatat sa imi amintesc in momentele grele,ca nimeni nu e perfect,ca e in natura noastra sa gresim,deci sa nu astept de la el sa aiba comportament corect,sau "normal" totdeauna,mai ales cand e sub influenta unor sentimente negative.
Toti vrem sa fim iubiti si respectati.
M-am straduit sa consider ca amintirile negative sunt inutile,sa nu ii reamintesc ce a facut gresit in trecut.conteaza doar lectia pe care am invatat-o,din pataniile trecute.
cred ca majoritatea casniciilor au probleme de la comunicarea proasta,nu stiam sa comunicam,ce ne deranjeaza.Iar cand spunem pe ton frumos,iar celalalt nu intelege,incepem sa tipam,nu stim alta solutie.
oamenii dar ea exista.Explici alta data,cand celalalt e ami deschis.
Se maturizeaza in casnicie,si el si ea,si trebuie rabdare si ajutor pentru asta,din partea celor doi.te straduiesti un timp,iar apoi rezultatele incep sa apara.
am mai invatat ca ,daca esti fata buna,si nu te certi,nu raspunzi,deloc,cand ai de a face cu o persoana dominatoare,care vrea sa aiba dreptate cu orice pret,intotdeauna,te calca si mai si in picioare.Reactia perfecta,nu e totusi cearta,ci e taiatul legaturile un timp.
acum pot spune ca am o casnicie linistita,fara probleme majore.



daniilia
Postat pe 24 Februarie 2010 07:48
in cazul parintilor sotului meu,mama lui "intotdeauna avea dreptate",si sotul ei nu o contrazicea,o lasa sa aiba dreptate,ca sa evite scandalurile.
gresit!!!
Au platit scump asta,iar ea a intrecut in timp orice limita.
Unul asculta pe altul,si nu e chiar asa de important cine are dreptate,e imposibil sa ai dreptate intotdeauna,doar ti se pare,dar de fapt,nu ai 100%dreptate in nici o privinta.
Existau si alte solutii in cazul asta.tatal lui uneori trebuia sa fie hotarat,barbat.Si sa nu cedeze oricat ar fi tinut criza ei de isterie.
daniilia
Postat pe 24 Februarie 2010 07:53
De la: gianiblue, la data 2009-02-09 16:15:56Sigur ca nu exista retete da' eu l-as cita pe Arshinel care zicea ca tre' sa-ti asculti nevasta, dom'le, ca sa iasa o casnicie perfecta (exagerare...)! Nu ca nu mi-ar conveni de minune parerea lui despre casnicia fericita. Analizand in profunzime ce este in jurul nostru, i-as da dreptate acestui mare si bland om. ori de cate ori barbatul a mai lasat si a mai parut macar ca-si asculta nevasta... a mers totul bine. Stiu ca Arshinel se contra la Marutza cu Simona Dichiseanu care era de parere ca barbatul tre' sa bata cu pumnu' in masa. Eu una nu sunt de acord cu demonstratiile de forta. Sunt pentru respect si grija reale, o dragoste mai putin pasionala dar mai sigura si mai putin nabadaioasa.
Stiti... fara competitie, fara uraciuni... Pur si simplu cei doi trebuie sa se duca acasa si sa il gaseasca pe celalalt CA SI CUM
S-AR REGASI PE SINE...
garbo013347
Postat pe 1 Martie 2010 11:02
Sunt de acord, dar din experienta mea de casnicie-de 24 de ani aproape- noi ne schimbam cu trecerea anilor, atunci cand copii cresc avem nevoie de mai multa atentie noi femeile, este ca si cum vrem sa trecem din nou pe primul loc Evoluam, crestem odata cu relatia, cu copilul care este asteptat din dragoste, sa-ti vezi iubirea vietii in acel chip de copil, ce poate fi mai frumos, din pacate barbatii devin mai nervosi cu avansari in functii, cu stat la birou prea mult, cu nervi si izolare acasa,cu bautura mai multa, mai rece, mai neatent la iubita din noi,eu ma simt ca acum 20 de ani, si lupt in continuare pt. prima mea dragoste, nu ma las cat voi putea lupta.
garbo013347
Postat pe 1 Martie 2010 11:10
as obosi sa tot lupt. macar acasa sa ma simt protejata si iubita. poate pentru unele, aceasta lupta e un motiv de a mentine o casnicie. decat sa stiu ca-s mereu pe un front si in transee, mai bine lipsa.

si_totusi
Postat pe 1 Martie 2010 11:52
sunt atatea femei care lupta sa aiba o casnicie perfecta si fara soacra pe cap.....daramite sa mai ai si un ghimpe k ea ,la fiecare pas pe care il faci prin casa....doamna sfinteeeee....m-a ferit domnu de sus ...acu vreo 4ani l-am intreb pe sotul meu asa...ca uite imi venise in minte intrebarea..hodoronc-tronc :mai daca ar fi trait mama ta...cum crezi ca ne-am fi inteles noi doua???....a urmat o pauza de gandire..ca de om care ia in f. in serios intreb. mea in asa fel incat raspunsul sa nu o supere pe ,,nebuna''...si apoi zice :poi ar fi avut de asteptat mama mea, vreo cateva luni pana as fi venit din voiaj...ca s-o dezleg de la stalp......Dar in majoritatea msj-lor..nu vad decat femei care spun...trebuie sa lupti,...am luptat....voi lupta..de ce numai femeia trb sa traga la caruta???...asta nu inseamna ca eu tai ,eu spanzur in casnicia mea..NU!...dar nici nu ma incui in camera cand el tipa, sau sa las capul in jos..poi daca asa faci de la inceput...asa il duci o viata....anii trec...si cand te trezesti intradevar si si vrei sa mai schimbi ceva nu mai ai ce!!!.si uite asa se duce de rapa tot..
sheika29
Postat pe 2 Martie 2010 09:41
Casnicia perfecta pentru ca nu o are nimeni, e un mare mister se pare. Nimeni nu vrea sa ne spuna acest secret.
Dar de ce nu este perfecta? Suntem intr'un cerc "vicios"? Ce ne opreste sa o declaram fiecare pe a noastra perfecta? In primul rand ca toti vrem mai mult, cred eu. Stim ca se poate mai mult.
Nu putem sa o declaram perfecta, atat timp cat vrem mai mult si cat stim ca se poate mai mult. Tot mai mult, pana la epuizare sau pana peste limitele care nu se traseaza de catre nimeni.
Eu cred ca daca un cuplu isi traseaza acea stacheta pe care vor sa o atinga si impreuna o ating, se pot declara impliniti. Nu ar putea fi aceasta o casnicie perfecta?
anarax
Postat pe 12 Martie 2010 02:41
Intai sa-mi spui ce etse casnicia perfecta si apoi voi spune secretul
mans
Postat pe 12 Martie 2010 13:00
Exista casnicie "perfecta" cu un barbat "perfect"?! Hmm ...
(eliminati eventualele spatii libere)

http://www.verze.ro/index.php/Dragoste-si-sex/Dragoste/pierdut-barbat-perfect.html
icecream
Postat pe 17 Martie 2010 12:25
Familia ta trebuie sa fie prioritatea numarul unu. Pune casnicia si familia ta pe primul loc, inaintea carierei. Daca vei fi un parinte si un sot bun vei avea mai multa incredere in tine si acest lucru se va reflecta si asupra carierei tale. Daca lucrurile merg rau la munca vei avea acasa un sprijin important ca sa reusesti sa treci peste toate probleme...
eu asa consider.dar voi???
sophia1971
Postat pe 2 Iunie 2010 14:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna tuturor, 19 De la: garbo_402768 19 Iulie 2014 19:17
Mama are frustrari si se supara pe mine foarte repede. Va rog, o parere! 31 De la: garbo_477391 25 Noiembrie 2017 04:09
MIEREA-aur curat pentru sanatate !! 23 De la: elisabeta_boia 20 Ianuarie 2013 22:52
el capricorn eu balanta?este vreo sansa? 4 De la: garbo005402 21 Iunie 2009 16:10
dragostea lui Dumnezeu 328 De la: luptatoareacurajoasa 26 Mai 2010 22:59
Setari Cookie-uri