Chestiunea zilei..

mai bagam si eu un ochi pt un sfert de ora seara..ma uitam nitel la state(recunosc...ma uitam la telenovela ,ca doar nu cadea ceru')nu ma mai uit,prostu' gust bubuie,personaju' lu' state a devenit jalnic...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:09
007...

pe mine ma intrebi de zamolxe?... ce stiu eu e ca era o figura mitica... he,he,he...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:11
pe mine ma intrebi de zamolxe?

controla locul unde ajungeau dacii dupa moarte,ehe,he,he..avea functie nu gluma...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:15
Nu uitati ca a fost mare preot si rege al Dacilor.Este singurul rege care a fost imbalsamat dupa stiinta medicala a vechilor egipteni, iar tara noastra este singurul unde exista o mumie a unui faraon autohton.
Ioana007
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:19
eu crez ca altu a fost mare preot pansat d-ala... da' poate ma insel...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:24
zambil,

fratele vanghele este pasionat de istorie,legenda...dezvolta el acum...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:27
iaso...

pai astept... da' mai intai sa reglam cu zamolxe asta, ca parca nu i-a descoperit nimeni mumia pana acuma...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:30
corect,

este pt prima oara cand aud..

vanghele,unde ai citit tu mami asta?

in pavel corut?...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:32
ziua buna, doamne si domni...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:32
buna pro,

ia sa te aud...ce te framanta astazi?..
ai si tu o "chestiune"?
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:34
ehe...ma framanta pe mine multe...

de ce draku tre' sa vad numai fufe la tembelizor...de ce tre' sa bage astia numai manele...de ce i se pare lui maruta ca e spiritual...

de-astea...

am uitat de emisiunile din dragoste, bre...plus ca o mai vedem si pe columbeanca mare "ntelectuala...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:36
iaso...

ca tot pomenisi de corut (banuiesc ca numele e cosmetizat, oarecum - he,he,he)... multi l-au acuzat de propagarea unor viziuni eroice, da' se uita ca primii care au inceput au fost corifeii scolii ardelene... se mistifica la greu si pe vremea aia, deh...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:38
ehhh..ne place sau nu..maruta este aproape singurul "lucru" bun in
showbiz-ul romanesc la ora actuala...


zambil,

eu de cand l-am auzit pe djuvara vorbind despre originea poporului roman ,ma tot intreb ce este adevar ,si ce este mistificare in noi...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:39
salutam revenirea lui vanghelis !!!...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:40
common...are invitati penibili...te-ai uitat la prestatia marilenei nitu ? a fost de toata jena...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:41
Cunosti balada Toma Alimos? In momentul in care Manea il injunghie pe Toma Alimos acolo unde-i greu voinicului, la capul pieptului,de fapt balada incepe sa povesteasca despre modul in care erau imbalsamati faraonii. Vezi ce face Alimos, cu braul, care-l foloseste ca sa inchida despicatura "tot cu paie, cu gunoaie."Exista si o explicatie slava legata de aceasta situatie, care are aspectul unui conflict interenic intre populatia autohtona si intrarea slavilor in tara noastra.Alt argument se refera la nume:Toma Alimos si Zamolxis sau Zalmoxis.Dar in sfarsit, acolo se mai vorbeste si de un domnitor roman care a stat la sfat de taina cu boierii lui in jurul unei mese care inca mai exista.
Ioana007
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:42
969...

pai invitatii nu sunt ai lu' maruta, ci ai proteveului... sarbu, boncea... mica tiganiada, nu alta...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:46
bine ca ai revenit...ca se posteaza pe-aici topicuri de te ia durerea de cap...tocmai am intalnit o doamna care intreba celelate doamne daca se masturbeaza...eu chiar nu pricep de ce toate discutiile se invart in jurul sexului...

poate ar trebui o sectiune in care sa se discute si chestii serioase...filozofie, istoria artelor...desi nu cred ca s-ar inghesui prea multi...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:46
pro,

ce au invitatii cu realizatorul?

ai impresia ca el invita doar pe cine vrea?

crezi ca teo ii invita pe tiganii aia tot timpul pt ca dorea ea?

de cand vad ce se intampla pe pro si acasa am indoieli serioase...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:49
Iasomia, iti sugerez sa citesti Hermeneutica miturilor sau vanghelis007, si sa mergi pe otv la bloguri, cartea I a hermeneuticii.Acolo sunt cateva eseuri pe tema asta daca te intereseaza.Uneori suntem tentati sa judecam oamenii cu o anumita masura.Sunt insa suflete pentru care masura noastra omeneasca, nu se potriveste.Ai sa-ti dai seama de lucrul acesta atunci cand nu am sa mai fiu.
Ioana007
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:49
zambil...mie mi se face frica...am renuntat sa ma mai uit la tv...preferam sa citim o carte...clasici...ca nu ne prieste sandra brown...

protv-ul, ca si celelalte televiziuni, spala creierul cu emisiuni ptr retardati...si culmea, sunt formatori de opinie...nici nu-i de mmirare ca oamenii nu mai au nicio scara a valorilor. sex si circ...asta prinde...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:49
007...

zi-mi si mie o chestie: tu esti vanghele de care zic fetele si baietii astia?... ca eu sunt mai nou, nu de alta...

cat despre toma alimos, acuma tu ne imbalsamezi pe noi cu interpretarile astea... pai ce-are nene alimos cu egiptenii aia?...eu crez mai degraba ca era ungur...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:50
iaso...theo invita personaje pitoresti pt audienta...nu stiu daca i se impunea chestia asta, dar un lucru e sigur...asta vroia lumea sa vada...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:51
Intrebati ce au invitatii cu televiziunile in comun? Prostul gust.
Ioana007
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:52
bai fratilor...

ca tot zisei de boncea... ma uitai pe wiki si dadui de loredana groza... pai are aia un pomelnic acolo ce n-are stefan cel mare, nu alta... ai dracu' manipulatori...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:55
pro,

am indoieli serioase!!!

si eu sunt lumea!

si vanghele!

si tu!

si zambil!


si ca noi milioane,altceva se intampla.. interesele de grup...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:55
exact...ca romanilor le place barfeala la colturi...mahalaua...adulter in vazul camerelor de filmat...plus ca m-au innebunit cu telenovelele astea, tata...

promoveaza niste non-valori tip...senzuala, columbeanu, si toata generatia asta crede ca asa trebuie sa traiesti, facand sex alandala, miorlaind manele, si lasindu-te filmat in jacuzzi...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:56
vanghele,


nu a fost nicio urma de ironie in postarea mea..


poate iesi din toalele lu' ioana si iti iei un nick de barbat... ,

iti spune sora ta ca e mai bine asa...
iasomia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:58
eu trebuie sa ma confesez: ma uit la stirile protv de dimineata.. da' stiti de ce?... din cauza dialogurilor suprarealiste dintre busu si dedu... prostia impinsa la extrem ajunge sa para un act de cultura... neinteleasa, e drept...
zambil
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:00
iaso..."tradare, tradare, daca interesele partidului o cer...da' sa stim si noi"...

michelle imi tot zice ca eu sufar de teoria conspiratiei, da' nu pot sa nu ma intreb de ce ni se servesc chestii de-astea...

ca sa nu mai gandim ?ca sa fim atat de indobitociti incat sa putem fi manipulati mai usor?

eu tot ma intreb de ce nu se promoveaza cultura, de ce cartile au preturi de iti vine sa innebunesti...pai, mi-e si frica sa intru in librarie, plangem amandoi ca nu ne mai putem cumpara o carte..ultima pe care am cumparat-o a fost acum 2 luni...Kahlil Gibran...am dat aproape 300 de mii pe ea...

e inuman sa nu mai poti cumpara o carte...


iaso...astia ca noi nu conteaza...nu suntem destui...primeaza aia care vor manele, si telenovele, si mahala...catre aia se indreapta atentia televiziunilor...
prometeus_969
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
justitia trebuie sa functioneze !!! 1 De la: garbo008388 30 August 2009 12:25
Exista oare cev aintre noi? 73 De la: eu_geminy 16 Mai 2011 00:17
ANALIZA PE TEXT SI PRETEXT 84 De la: fleurdelis 24 Aprilie 2010 10:11
Ati simtit? 241 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:28
Imi caut sufletul pereche 42 De la: LaurentiuTudor 7 August 2013 18:03
Setari Cookie-uri