amicitie sau altceva?

Buna! Am si eu o mare nelamurire: anul trecut am cunoscut un tip, am devenit colegi. La inceput nimic special, dupa cateva saptamani am inceput insa sa ne intelegem din ce in ce mai bine: radeam mult impreuna, eram mai tot timpul unul langa celalalt. Mai intai a inceput sa ma ia de mana la scoala, apoi sa ma tina de mana in timpul cursurilor de uita sa imi dea drumul, Am inceput sa iesim impreuna: ne simteam foarte bine si multe gesturi de tandrete. Cu toate astea el sustinea sus si tare ce buni amici suntem. Ce-i drept eu tocmai renuntasem la o relatie foarte lunga si el stia asta. Relatia respectiva s-a incheiat cu multa suferinta. Deja lumea din jurul nostru ne considera un cuplu.
Dupa cateva luni bune, cand ba eram foarte apropiati, ba intre noi intervenea o ruptura, am plecat impreuna in interes profesional departe de ochii tuturor. Gesturile lui au fost din nou contradictorii: in primele zile a fost foarte prietenos pt ca pe masura ce trecea timpul sa se apropie mult mai mult. In ultima seara, am fost la o petrecere, am dansat impreuna si m-a tinut mai tot timpul in brate, ne-am intors de mana. Dar atat. Ne-am intors la viata de zi cu zi: cateva zile totul era ca o vraja: numai zambete, tineri de mana.De cate ori vb de un baiat sau vb cu un baiat imi arunca numai priviri ciudate si aparea si o fata in discutia cu el. A fost ziua lui: momentul in care am intrat de tot in ceata: a vb celor de fata despre noi, iar cand m-a dus acasa am stat indelung de vb, pana ce el m-a intrebat de fostul si eu am avut o reactie nu tocmai potrivita.De atunci, ne intelegem foarte bine, ne ajutam reciproc, dar atat. Acum el este plecat din tara, ne intelegem la fel de bine, dar pur amical..pana in clipa in care ne vedem: cand fie suntem cu gura pana la urechi, fie foarte retinuti. El sustine in continuare ideea de amicitie,
La un moment dat mi-a spus ceva de genul: sunt putin indragostit de tine, caci altfel nu ti-as putea fi amic.
Nu mai inteleg nimic; nu a zis niciodata nimic de vreo relatie intre noi, dar de multe ori comportamentul lui parca imi spune altceva...sau interpretez eu gresit.
diana_noc
Postat pe 14 Noiembrie 2008 00:07
IN PRIMUL RAND VREAU SA TE INTREB CE SEX AI: MASCULIN SAU FEMININ? CA PEMINE UNA M-AI BAGAT IN CEATA
SI BINENETELES CA E INDRAGOSTIT DE TINE, AM CITIT UNDEVA CA DOI TINERI AU STAT 7 ORE SINGURI INTR-O CAMERA UITANDU-SE PE NISTE REVISTE IN TIMP CE INIMA LE BUBUIA IN PIEPT PENTRU CA N-A AVUT NICI UNUL CURAJUL SA FACA PRIMUL PAS.
FA TU PRIMUL PAS SI O SA TE LAMURESTI...
ivanka
Postat pe 14 Noiembrie 2008 10:43
Sunt de sex feminin...am fost aiurita si nu mi-am dat seama ca nu am ales profilul corect si acum nu stiu cum sa modific. Multumesc pentru sfat, voi tine cont de el. Si totusi de ce niciodata nu a zis nimic, nu a deschis subiectul Situatia asta are mai mult de 1 an si pana acum a tacut...
diana_noc
Postat pe 14 Noiembrie 2008 15:09
buna diana,am citit despre nalamurirea ta,daca era vorba de dragoste,trebuia sa te fi lamurit pana acum ca nu e genul de barbat care sa faca primul pas,s-ar putea sa fie timid sau cumva complexact de ceva.e clar ca are retineri dar pana nu incerci nu ai cum afla,asa ca...declara-i ce simti,daca simti sau e pura curiozitate din partea ta.analizeaza-ti f bine sentimentele si daca ai nevoie de el mai mult decat ca de un amic,spunei-o!
nicoll
Postat pe 14 Noiembrie 2008 15:46
tin la el, e adevarat...dar mi-as dori mai mult o relatie de amicitie decat o relatie de iubire,desi nu sunt departe de a ma indragosti de el. Pe de alta parte nu vreau sa sufere, dar nu e dloc deschis vis-avis de mine...
diana_noc
Postat pe 14 Noiembrie 2008 23:14
Asta este comportament de scorpion! E absolut normal daca e asa cum zic eu!!!
MAGDONET
Postat pe 23 Noiembrie 2008 20:49
Sunt de acord cu nicoll...s-ar putea sa nu fie genul care sa ia initiativa.Dar depinzand de ceea ce iti doresti (in definitiv este cel mai important) poti face tu primul pas.Si daca nu, macar sa tatonezi terenul...nu se poate sa nu gasesti ocazia sa bati niste apropo-uri ca sa te lamuresti cat de cat.
Emyna
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:36
Diana, de care mana te tinea la cursuri? Te intreb din mai multe motive.In primul rand, daca te tinea de mana dreapta, inseamna ca esti stangace.Sau te tinea de mana ca sa nu mai poti scrie la cursuri si sa cazi la examen?Ca sa vezi cum merge relatia ta cu el, roaga-l sa te tina de piciorul stang, si sa-si exercite talentele in domeniul gesturilor de tandrete, muscandu-te de ureche.In felul acesta poti sa apreciezi care cursuri sunt mai interesante.Ale profesorului, sau ale prietenului tau.
Ioana007
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:36
asa e la inceput...baietii sunt timizi. dar eu am trait ceva asemanator si el a plecat in strainatate si s-a casatorit.dar in cazul meu nu era un tip timid, era chiar descurcaret.insa era foarte atent cu mine, petreceam mult timp impreuna..il tineam de brat, mergem la masa,mergem spre casa...si toti bateau apropouri.si el spunea ca suntem doar prieteni.timp in care el avea una dupa alta fete cu care se culca...si care erau geloase pe mine.
karmenrosa
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:07
am avut si mai am inca prietene care ma starandge in brate de bucurie sau imi spune ca arat bine ,ca tine la mine ,ca ii e dot de mine,mi s-a spus chiar "te iubesc" dar suntem doar prietene
...o prietena cu probleme refuza sfatul celor din jur iar una din grupul nostru imi spune ca doar eu pot sa o ajut ,ca doar pe mine m-ar asculta...e normal sa-ti iubesti prietenii indiferent ce sex au altfel nu ati fi deschisi si nu a-ti avea incredere unul in celalalt si eu am prieteni care imi spun "te iubesc ,imi esti draga"dar e o iubire fireasca si nu ma gandesc nicicum sa vreau mai mult pt ca sexul strica prieteniile...daca vrei un prieten si daca el iti este intr-adevar prieten nu se merita sa-l pierzi pt o partida de sex pt ca prietenii ti-i faci greu si-i apreciezi de multe ori abia cand ii pierzi...tu stii mai bine ce e intre voi
yzabela_03
Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:04
Mai mult ca sigur ca ii place de tine
Eu nu cred in relatiile de prietenie intre baieti si fete, intotdeauna unul isi doreste ceva mai mult, de obicei baiatul.
Motivele pentru care nu ti-o spune pot fi multe, poate e timid, ii e frica sa nu fie respins, sau sa nu strice prietenia...
8989112
Postat pe 6 Februarie 2009 16:14
mega,

felicitari...

ai grait ca un om mare,ma bucur cand vad tinere istete asa,bravo..
iasomia
Postat pe 6 Februarie 2009 17:10
megaira, tu in ce relatii de prietenie crezi in cazul asta?.. daca baieti-fete nu se poate, fiindca unul vrea mai mult (si atunci altul vrea mai putin, banuiesc), fete-fete nici atat, ca daca se pupa la ora 14, la 15 se vor barfi... ramane relatia baiat-baiat. Doar ca este inadecvata...
Mai raman relatiile profesionale, angajator-angajat. Si cunostiintele pe care tanti Lenutza, sexagenara de la parter, ti le va prezenta cand treci pe la geamul ei. Dar cu siguranta ca si ei vor vrea mai mult, iar tu mai putin....
anakin
Postat pe 6 Februarie 2009 18:19
Daca nu ati citit cu atentie, fata care a deschis topicul a spus: "La un moment dat mi-a spus ceva de genul: sunt putin indragostit de tine, caci altfel nu ti-as putea fi amic.
"
Voi OAMENII MARI ce intelegeti din asta???
Si da, eu nu cred in relatii de amicitite intre barbati si femei.
Barbatul si femeia nu au fost facuti sa fie prieteni.
8989112
Postat pe 7 Februarie 2009 12:01
amicitie mascata. daca n-ar fi fost altceva , nu ti-as mai fi amic, spune el... tradus? imi place de tine si pana vei ajunge sa intelegi sau sa te fac sa intelegi, vom fi amici, desi nu stiu cat ma voi putea abtine sa nu-ti spun ca te plac ...
cercelmarilena
Postat pe 7 Februarie 2009 15:34
De ce?.. sunt asa de antagonici? precum cainele si pisica? sau sunt adeptii iconoclasmului si respecta strict un Decalog in care parerea ta coexista cu alte 9 pareri asemanatoare?

PS - Nu o lua personal, ca si eu achiesez la aceeasi opinie, doar ca imi doresc sa o vad argumentata si nu axiomatic propusa.
anakin
Postat pe 7 Februarie 2009 15:35
"e putin indragostit" dar exista sanse sa devina si mai indragostit doar ca ii este frica de cum va evolua relatia.cred ca o discutie foarte deschisa ar lamuri totul..o discutie in care fiecare sa spuna ce ar dori dintr-o relatie de iubire...fiecare sa fie foarte sigur de ceea ce isi doreste...
sau puteti sa nu fortati nimik ca pina la urma tot se alege graul de neghina si ori la bal ori la spital...eu cred ca daca lucrurile curg de la sine sunt cele mai mari sanse ca relatia sa fie de lunga durata...nu il mai lasa sa te ia de mina..parerea mea..lasa acest "dar" numai pentru iubit.
luminita_dordea
Postat pe 8 Februarie 2009 08:55
Un puscarias este adus la oficiul starii civile.
-De buna voie si nesilit de nimeni o iei in casatorie, pe numita Filofteia Matraguna?
-Nu fac declaratii decat in prezenta avocatului.
Ioana007
Postat pe 8 Februarie 2009 18:13
foarte sugestiv:))
multumesc
diana_noc
Postat pe 14 Februarie 2009 16:31
Draga Diana, poate ii e teama de o relatie serioasa. Poate ii place ce este acum intre voi si ii e suficient, rapsunsul il poti gasi doar vorbind deschis cu el. Binenateles daca ti doresti o relatie serioasa cu el. De ce crezi ca l-ai ranii?
Clm
Postat pe 20 Februarie 2009 10:53
Depinde unde vorbeste cu el.Daca o face in bucatarie, in momentul cand taie morcovi si pastarnac, este dezastru, mai ales daca are obiceiul sa gesticuleze cu cutitul in mana.
Ioana007
Postat pe 20 Februarie 2009 15:48
Poate vorbi oriunde, doar sa vorbeasca.
Clm
Postat pe 21 Februarie 2009 23:02
Asta o crezi tu.Unele femei sunt mai sigure ca este mai bine sa taca.
Ioana007
Postat pe 22 Februarie 2009 16:40
Care or fi alea? Eu stiu ca femeia doreste sa lamureasca anumite neantelegeri, nu sa taca. Sunt rare cele care tac.
Clm
Postat pe 23 Februarie 2009 19:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
confidential 51 De la: elodia 7 Aprilie 2010 11:45
citate celebre despre dragoste.. 552 De la: etta70 5 Noiembrie 2009 14:08
iubesti o data sau poti iubi de mai multe ori in viata? 285 De la: micabis 16 Iulie 2009 22:25
Divortul m-a impins spre patima alcoolismului 81 De la: prometeus_wife 9 Aprilie 2009 15:30
care stie? 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:06
Setari Cookie-uri