divort la minut

Si eu imi doresc foarte mult sa divortez insa nu este cu acordul ambelor parti, pt. ca sotul meu nici nu ma vrea nici nu ma lasa. As supravietui si cu ideea ca dureaza un pic mai mult daca el nu se prezinta, insa mi-e groaza de partaj. Avem un apartament cumparat dupa casatorie, care e bun comun, la care insa el nu a contribuit pt ca jumatate din bani i-am primit de la parintii mei, cadou, fara nici un act, iar cealalta jumatate am obtinut-o printr-un credit la banca, care este doar pe numele meu, pt. ca la momentul respectiv sotul nici macar nu avea carte de munca si pt. care eu mai am de platit 17 ani de acum in colo.
Ce se poate intampla in cazul meu?
lorita
Postat pe 27 Februarie 2009 11:55
asa cum a spus si wife pentru hotararea de divort trebuie sa te duci personal sa o ridici cu un timbru fiscal de nu stiu ce valoare si sa semnezi pentru ea termenul legal este de dupa 40 zile de la pronuntarea hotararii
garbo000057
Postat pe 12 Martie 2009 07:56
partajul incepe de la 50-50 dar daca tu demonstrezi cu documente ca numai tu ai avut venit se poate ajunge la 80-20 dar trebuie sa-ti iei un avocat bun.ce te sfatuiesc deschide divortul si apoi separat partajul oricum cu partajul se va lungi daca el nu este de caord pe cand cu divortul nu pentru ca daca nu vrei sa mai fii casatorita cu el nimeni nu te poate obliga daca ai copii se va prelungi cu 1 termen
garbo000057
Postat pe 12 Martie 2009 07:59
si eu vreau sa divortez. sunt doar de cateva luni casatorita dar nu merge deloc bine. sotul meu minte foarte mult, e violent la nervi si nu reusim deloc sa ajungem la o intelegere. am vazut ca e nevoie de un an minim de "vechime" sa poti divorta de comun acord. iar varianta cu divortul doar din initiativa mea implica un fel de spalare a rufelor in public. la cum imi stiu eu sotul...o sa iasa cu circ mare. e expert in minciuni si exagerari. ce ma sfatuiti sa fac?

Postat pe 18 Martie 2009 12:14
fetelor,daca nu sunteti avocati de ce va aventurati sa dati sfaturi gresite?

Intradevar dureaza pana se redacteaza o hotarare judecatoreasca,mai ales daca prinzi si sarbatorile...poti sa te astepti undeva dupa sarbatori inca vreo luna pana vine hotararea...in civil hotararea se comunica tuturor partilor,trebuie sa treaca un termen de 15 zile de la comunicare,termen in care partile au dreptul legal de a declara calea de atac,iar apoi,daca nici una din parti nu decalra calea de atac, se poate legaliza hotararea ( taxa de timbru,cerere de legalizare adresata judecatorului de serviciu si hotararea).

cat priveste divortul,daca nu aveti copii minori,va prezentati amandoi cu cererea de divort,iar la primul termen daca nu v-ati impacat cumva intre timp ,de comun acord casatoria se desface...Este bine ,indiferent ca divortul este sau nu de comun acord,sa faceti separat actiunea de partaj,ca sa nu prelungiti calvarul cu divortul;taxele sunt oricum aceleasi,dar pregati-va pt partaj pentru ca veti avea taxe f mari de platit,mai ales daca e vorba de un apartament...

bafta tuturor...dar poate va impacati...
Roxxynela
Postat pe 24 Martie 2009 11:54
dar daca este un copil minor la mijloc ...care este procedura?
ankutza20
Postat pe 21 Aprilie 2009 00:41
Daca sotii nu se inteleg cu privire la incredintarea minorului,se face ancheta sociala la domiciliul,sau locuinta parintelui care solicita incredintarea copilului; apoi la cererea acestui parinte se stabileste obligatia celuilalt parinte de a plati pensia alimentara care se stabileste in cuantum de 1/4 din veniturile avute de acesta in ultimele 6 luni,daca este un singur copil minor.Deasemenea se stabileste un program de vizitare a copilului daca parintele care plateste pensie doreste acest lucru,adica numai daca solicita...
taxa de timbru este de 38.5 lei daca nu cumva s-a majorat intre timp ,cu putin,oricum...iar actiunea se depunde de unul dintre soti impreuna cu certificatul de casatorie in original,certificatul de nastere al copilului,timbru judiciar...restul "problemelor" le-am aratat mai sus...
Roxxynela
Postat pe 21 Aprilie 2009 00:57
Este super.Tehnica de lucru este minunata.Interesant mi se pare ca in loc sa lipim ulcioarele, este mai frumos sa le spargem mai rau.
Ioana007
Postat pe 1 Mai 2009 14:43
De la: Roxxynela, la data 2009-04-21 00:57:13Daca sotii nu se inteleg cu privire la incredintarea minorului,se face ancheta sociala la domiciliul,sau locuinta parintelui care solicita incredintarea copilului; apoi la cererea acestui parinte se stabileste obligatia celuilalt parinte de a plati pensia alimentara care se stabileste in cuantum de 1/4 din veniturile avute de acesta in ultimele 6 luni,daca este un singur copil minor.Deasemenea se stabileste un program de vizitare a copilului daca parintele care plateste pensie doreste acest lucru,adica numai daca solicita...
taxa de timbru este de 38.5 lei daca nu cumva s-a majorat intre timp ,cu putin,oricum...iar actiunea se depunde de unul dintre soti impreuna cu certificatul de casatorie in original,certificatul de nastere al copilului,timbru judiciar...restul "problemelor" le-am aratat mai sus...

...si eu care stiam ca avocatii se fac bine platiti...
valentino
Postat pe 1 Mai 2009 14:46
...erai aproape sa intelegi...mai gindeste putin.
valentino
Postat pe 1 Mai 2009 15:19
..interesant....si eu care credeam ca era aproape sa inteleg ...dar nu mai conteaza,importanta e legatura de cauzalitate..
Roxxynela
Postat pe 1 Mai 2009 15:48
buna , din nou... vreau un raspuns concret... av. care ne-a reprezentat la divort, a dat decizia de divort fratelui meu ... dar , are doar o stampila mica rotunda si langa scrie cu pixul. pentru original... intrebarea mea este : o data ce faci o procura pentru un avocat , in cazul asta luam divortul , nu ar fi trebuit sa imi de-a decizia de divort , cu stampilele corespunzatoare , pina la final ????...ps: sora mea a sunat , i-a comentat situatia si a spus , sa ii dau 200 de lei si se v-a rezolva totul .
lidioi1
Postat pe 2 Mai 2009 15:26
avocatul face legalizarea actiunii la cererea partii!o procura este data pentru a reprezenta partile in fata instantei si ea presupune un onorariu in acest sens,insa legalizarea actiunii este o chestiune diferita,taxe diferite ce trebuiesc achitate...chiar partea in cauza poate face legalizarea, personal,nu neaparat avocatul...
Roxxynela
Postat pe 2 Mai 2009 17:30
multumesc , nu am stiu lucru acesta ...
lidioi1
Postat pe 3 Mai 2009 10:31
daniela, decat sa enervezi lumea cu reclama la mai stiu eu ce metoda de castig, scriind pe toate topicile din forum, nu-i mai elegant sa deschizi un topic pe care sa-ti faci reclama? lumea interesata citeste acolo si poate gasesti vreun fraier care sa dea curs invitatiei
si_totusi
Postat pe 3 Mai 2009 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu multe 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:15
La umbra 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:06
Cu ce am gresit eu si ce pot sa fac ? 17 De la: prometeus_wife 8 Mai 2009 09:54
Salut! 1 De la: adelynacd 28 Decembrie 2008 16:15
Cu ce masina trebuie sa vina mireasa la nunta? 3 De la: domo 24 Decembrie 2008 07:54
Setari Cookie-uri