Nu mai am chef de sex. HELP!

De la: codrutza, la data 2008-08-08 16:00:37SI ASA APAR AMANTELE LA ORIZONT,
SOTIIA SPUNE:
-NU AM CHEF AZI IUBITE!
SI ASA ZI DE ZI DUPA UN AN DE CASNICIE.SA FIM SERIASE DE CE CAUTA SOTII NOSTRI AFECTIUNE IN ALTA PARTE,DACA NOI NU LE DAM PUTINA AFECTIUNE?PAREREA MEA ESTE CA ORI AI O PROBLEMACU ASPECTUL SOTULUI[NU TE MAI ATRAGE]SAU ESTI PREA STRESATA DESI SPUI CA NU ESTI.FA PUTIN EFORT SI ALUNGA STAREA DE [NU AM CHEF].SUCCES IN VIATA ITI DORESC!

Postat pe 8 August 2008 16:03
chiar asa sa fie/?
bacal
Postat pe 18 August 2008 23:47
Cheful de sex, poate fi inlocuit cu altceva.Noi oamenii avem un fix, fie ca este vorba de femei sau barbati.Orice tensiune o detonam cu ajutorul sexului.Poate ca este corect sa facem asa ceva.Dar de multe ori, avem nevoie, nu neaparat de sex.De o mangaiere, de un cuvant cald, de o imbratisare.

Postat pe 19 August 2008 15:40
Asa este, ai dreptate, sexul nu este intotdeauna o solutie, cateodata o vorba blanda, o mangaiere fac mai mult decat sexul. Doar ca in general barbatii se simt mai bine daca fac sex si nu inteleg atunci cand fameia isi doreste o imbratisare, o mangaiere, ei considera femeia un obiect sexual si atat. De exemplu al meu cand imi spune ca ma iubeste sau imi face un compliment o face doar pentru a-mi da de inteles ca vrea sa faca sex, iar daca nu am chef se supara si pleaca la bere cu prietenii. Probabil asta ma inhiba si ma face sa nu-mi doresc sexul asa mult ca el.
cleopatra20069
Postat pe 20 August 2008 15:10
Buna, si eu am cam aceeasi problema!
Doar ca la mine cam banuiesc si cauza... E de la contraceptive, care au uneori acest efect, scad apetitul sexual. Pentru ca in fond tot ce se intampla in organismul nostru sunt reactii chimice, si cum eu am bagat un chimical nou, le-a cam dezechilibrat pe celelalte... Am incercat sa le schimb, am luat cu totul altele cu o alta concentratie de hormoni, dar nimic nu s-a schimbat. Si nici sa renunt la ele nu pot, chiar nu imi permit sa raman gravida, si cam asta ar fi cea mai buna metoda de protectie. Iar ca cireasa de pe tort, prietenul meu este alergic la materialul din care sunt facute prezervativele :) Asa ca ce-mi ramane de facut, m-am obisnuit sa fac sex chiar daca nu imi doresc, chiar daca ma doare capul, pentru ca nici sa il refuz pe el mereu nu pot, nu e normal, il iubesc si vreau sa avem o relatie sanatoasa!
Deci concluzia, pentru femeile care mai au aceasta problema, luati cumva contraceptive? Daca da, ganditi-va ca s-ar putea sa fie si asta o cauza. Si discutia cu partenerul nu ajuta aproape niciodata, adica prietenul meu si-a dat seama si singur, iar discutia pe care am avut-o nu ne-a ajutat cu nimic, doar ca el a crezut ca e vina lui, ceea ce l-a complexat, si o vreme lucrurile au fost chiar mai rau. Sexul e mereu un subiect delicat, mai ales daca ceva nu merge bine!
Iar pentru cele(cei) care n-au habar cum e si ce e, sa taca din gura, nu sa isi dea cu parerea aiurea ca femeia nu isi iubeste sotul, are pe altul sau mai stiu eu ce. In fond, sexul nu are mereu legatura cu dragostea, si poti foarte bine sa ai si sot si 10 amanti si sa te satisfaca toti. Daca spunea ca nu e fericita era altceva, ea a spus doar ca i-a scazut inexplicabil libidoul!
Ana_Maria84
Postat pe 22 August 2008 18:06
Ana Maria, mananci, nu mananci, vremea painii trece, stiu insa de la taica-meu ca pofta vine mancand. Eu zic sa incerci sa mananci mai des, chiar daca nu ai pofta. E usor sa iti permiti sa nu ai pofta atunci cand ai painea pe masa, si apelezi la ea atunci cand ai tu chef,... dar ia gandeste-te la zilele cand nu aveai ce pune pe masa...cum e, hm?
anakin
Postat pe 22 August 2008 23:22
Anakin, exceptional..iar pentru Ana Maria si sotul ei: exista metode contraceptive muuuuulte in afara de pilula si prezervativ, dintr care cea mai sfinta eu o consider coitus interuptus. Nu provoaca nici dezechilibre hormonale nici alergii si este 100% sigur....
In alta ordine de idei..."Nu imi permit sa ramina gravida"....suna hm....prea cerebral...si sunt sigura ca de fapt iti permiti. Gindeste=te la femeile carora le trece vremea...cum zice anakin, si se trezesc ca vor copii si nu mai pot..si atunci pompeaza mii de euro pe proceduri dureroase si complicate care sa le aduca zimbetul unui copil in casa. Sfatul meu...copiii se fac fara sa ti-i planifici prea mult ...si va fi bine oricum....abia dupa ce ai deja unul sau citi vrei te poti gindi la contraceptie...vezi Idiocracy si o sa iti dai seama unde bat;)
LumiCodrescu
Postat pe 23 August 2008 18:56
Buna! Va multumesc mult de tot pentru sfaturi. E frumos sa vezi ca oamenilor le pasa de problemele tale si incearca sa te ajute! Ma simt bine!
Iar ca sa va raspund, stiu ca exista si alte metode de contraceptie, de fapt folosim mereu coitus interruptus, dar e putin cam riscant, sa ma bazez mereu ca partenerul meu o sa reactioneze la timp... Am o prietena care folosea doar metoda asta, si dupa doi ani a ramas gravida, asa ca ezit putin :)
Cat despre un copil, nu spun ca nu mi-as dori, doar ca pentru moment sunt studenta, mai am un an de master in fata, muncesc, dar e ceva part-time, ca sa am timp si de studii, iar prietenul meu doar ce a inceput doctoratul, el nu lucreaza, si il asteapta 3 ani grei. Stam cu chirie, apartamentul este de la camin si deci ne mutam in fiecare an, la camin nu primesc cupluri cu copii mici si pe deasupra nici nu suntem in Romania, suntem in Franta si nu cunoastem pe nimeni aici, nu avem familie si nici prieteni buni nu pot spune ca avem, mai degraba cunostinte. Suntem intr-un oras universitar, si aici oamenii vin si pleaca, nu prea ai timp sa legi prietenii adevarate.
Deci deocamdata, chiar nu pot avea un copil. Nu numai ca nu avem bani sa ne descurcam noi, dar sa crestem un copil, dar mai e si problema ca dupa atata scoala cata am facut parca as vrea si eu sa am intai o cariera, sa fac ceva in viata, si dupa ce ai copii viata ta cam trece pe planul 2, si ei au prioritate. Sau asa ar trebui sa fie, asa cred eu, daca nu esti pregatit sa ii dai unui copil totul, nu neaparat financiar, dar sa ai timp de el, sa ii fii alaturi, atunci mai bine mai astepti. Si eu am doar 24 de ani, mi-as dori sa fiu o mamica tanara, dar nici pe la 27 nu sunt batrana, nu?
Ana_Maria84
Postat pe 24 August 2008 00:18
Dupa cate stiam eu, oamenilor le pasa in general de problemele lor.Daca tu faci parte din problemele lor, sigur ca vei fi curtata si inconjurata de sfaturi, ca un prunc in scutece.Si ce daca esti studenta, si dai masteratul?Ce?Copilul tau nu poate da masteratul impreuna cu tine?Sau te temi ca va fi un mic Einstein, care iti va da peste mana?

Postat pe 24 August 2008 04:31
De la: gia382000, la data 2008-07-20 12:46:03Intr-un fel nici nu e nevoie sa existe termen de comparatie. E suficient sa compari doar cu ce iti spune tie sufletul sau/si trupul. Daca ele sunt multumite, ok, daca nu, chiar si fara termen de comparatie, instinctiv stii ca vrei altceva.... Mai ciudat este cind ai si termen de comparatie, si iti si place cu partenerul actual, cand va potriviti si fizic si sufleteste, si totusi, dintr-un amanunt oarecare, care nici privit cu lupa nu are cine stie ce pondere, rotitele se blocheaza si relatia incepe sa scartaie, sa se destrame. In definitiv, doar un fir de praf poate distruge un mecanism perfect de ceas elvetian, nu?
terrian
Postat pe 24 August 2008 08:07
ecoule
mi-a placut bancul ;
prob. e ca tema e reala ...nu stiu daca si persoana e reala (pen'ca vad ca div. pers. arunca teme si p'orma dispar)
terrian
Postat pe 24 August 2008 08:27
vanghelis
tezaur de intelepciune
ai dreptate ...si suzuki are dreptate in multe care le spune
fetisizarea sexului a inceput cu aiuritul acela de freud care la timpul lui a facut bine ce a facut dar ....timpul a trecut si ...azi f. multi psihologi al ironizeaza lejer pe tata freud
intr-o zi( eram pe bancuri/glume/etc ...)am aruncat intrebarea : domne , dupa 14 ani de casnicie si un divort am ajuns la dilema - ce legatura exista intre casnicie si sex ? ei...dupa o clipa de holbare a ochilor au izbucnit in ras ... am fost batut pe umar(doar un sonat ca mine puatea ....)
dar am ramas cu sentimentul trist ca nimeni n-a raspuns la intrebare
am convingerea ca oamenii gresesc fundamental amestecand afectiunea cu sexul...so...
toate bune
terrian
Postat pe 24 August 2008 08:39
cleo + ana +....
heeei fetelor chiar credeti ce spuneti ?
si eu sant animalutz si eu vreau o vb buna , o mangaiere
nu mi-am inteles fosta nevasta...de multe ori voiam doar s-o tin in brate...ash....iar vrei sex?....mai nu esti zdravana? nu putem sa ne tinem in brate pur si simplu?
noi nu va consideram obiecte
voi va considerati ( uneori e convenabil sa fii obiect...n-ai nici o raspundere pt bunul mers al casniciei )
asta sa fie ?
toate bune
terrian
Postat pe 24 August 2008 08:45
pai daca aista a fost trendul de-a lungul anilor....cica ase au inteles femeile ca vor cei masculi. adic, hop top la sexuit. venea ala cu vanatu-n schinare, femeia sarea de langa foc si cum sa-l mangaie? ca avea mainile pline de funigine asa ca...

pai, era lupta pentru existenta. daca se supara ala si nu impartea cu ea carnita? nu papa ea radacini?
si_totusi
Postat pe 24 August 2008 09:31
Se pare ca Vanghelis nu stie ce inseamna sa ai un copil, mai ales in zilele noastre. Ana Maria are dreptate, de ce sa nu poti sa-ti planifici un copil, de ce sa vina pe neasteptate? Fiecare are dreptul sa-si faca o cariera, sa studieze, sa isi asigure viitorul, pe cand un copil este ceva care te incurca, nu mai poti sa faci ce vrei, pentru ca si copilul are de suferit ca nu te poti ocupa de el asa cum ai vrea, si nici persoana in cauza nu e fericita ca nu poate sa faca ceea ce si-a propus. Pentru a putea asigura unui copil o copilarie fericita, fara lipsuri , e bine sa te asiguri dinainte ca te-ai realizat asa cum ai vrut, ca ai o locuinta proprie si un loc de munca care sa-i asigure acestui copil un trai cel putin decent. Multi in ziua de azi dau vina pe parinti ca nu pot sa aiba o viata lipsita de griji din cauza ca parintii nu-si permit nici macar sa-i tina in facultate, daramite sa le mai asigure o locuinta. o spun din proprie experienta pentru ca si eu am un copil care a venit cam devreme, eu nu terminasem liceul, si abia dupa ce a mai crescut am facut liceul, apoi facultatea, dar voi regreta toata viata ca nu le-am facut la timp. Asa ca, Ana Maria, nu face ca mine, realizeaza-te, asigura-ti un viitor, ai timp sa faci copii. Nu e o graba. Daca poti sa hotarasti singura cand esti pregatita sa ai un copil, vei fi mai fericita, vei avea numai de castigat in viata.
cleopatra20069
Postat pe 24 August 2008 12:50
A propos de oamenii care isi planifica momentul cand vor avea copii, a vazut cineva filmul Idiocracy? Filmul e groaznic de prost, dar are o scena desteapta la inceput, in care se povesteste o chestie pe care nu o remarcasem :) Arata doua cupluri, doi tineri intelectuali si doi mai putin intelectuali. Primii tineri spuneau ca inca nu sunt pregatiti sa intemeieze o familie, vor avea copii, dar mai tarziu. In cel de-al doilea cuplu, ei aveau deja 4 si unul pe drum, iar sotul mai avea vreo 3-4 si prin vecini. Zece ani mai tarziu, intelectualii erau prea ocupati cu cariera si tot nu aveau timp de o familie, pe cand in cazul celorlalti deja copiii lor aveau copii. Concluzia, peste 400 de ani, toti oamenii de pe pamant erau idioti, pentru ca oamenii destepti de-a lungul timpului avusesera din ce in ce mai putini urmasi, pana disarusera de tot :)
Si daca stai sa te gandesti, cam asa si e! Cu cat ai rezultate mai bune in celelalte domenii ale vietii, cu atat familia trece pe planul 2, 3 si asa mai departe... Acum cam toti cei pe care ii stiu isi doresc un copil, poate doi, si aia facut candva intr-un viitor indepartat. Si mai vad pe la stiri cate una care nu leaga doua proozitii si care isi da la orfelinat al saptelea copil, pe care nu e in stare sa il creasca, in timp ce al optulea e pe drum...
Deci ce credeti, ne paste idiocratizarea?
Ana_Maria84
Postat pe 24 August 2008 13:53
Rau!
Rau!
Rau!
Cine este cauza acestui rau? Cauta sa afli singura.

Postat pe 24 August 2008 16:39
Ana MAria, ai prins esenta:) stiu ca esti fata desteapta si am incredere in judecata ta dreapta. Atit iti spun: eu, am terminat prima facultate la 24 de ani, si tot atunci am facut primul copil. Acum, eu fac a doua facultate si nu am deloc complexe de virsta, am colege chiar mai in virsta ca mine:) iar anul care a trecut si eu si fata mea eram studente:) E frumos cind propriul tau copil iti este partener de discutii si prieten bun, eu niciodata nu l-am privit ca pe un obstacol, desi pe vremea lui Ceausescu invatam la lumina luminarii de nunta si luam cursuri in cojoc si cu manusi in miini:( Ferice de voi ca puteti invata in Franta si cea mai mare problema a voastra este lipsa prietenilor....
LumiCodrescu
Postat pe 24 August 2008 19:22
Multumesc mult Gia pentru aprecierile tale:) Si meriti tot respectul meu si al nostru pentru realizarile tale, pentru relatia buna pe care o ai cu fiica ta si pentru dorinta de a iti continua studiile atunci cand majoritatea oamenilor cred ca nu mai au puterea de a o face.
Cat despre studiile in strainatate, nu este foarte greu sa ajungi aici. Iti trebuie doar cateva informatii. Daca e cineva interesat, as putea sa va dau detalii. Este o experienta de viata utila, te maturizezi repede, dar viata aici nu e neaparat si frumoasa. Cea mai mare problema a noastra de fapt sunt lipsa banilor :) Si discriminarile. Desi nu o fac pe fata, simti mereu, si ai prefera sa iti zica direct "nu te vrem pentru ca nu esti de-al nostru", decat sa iti zambeasca si sa te trateze cu raceala, prefacandu-te ca iti e prieten. Si mai sunt desigur si dragii conationali, care fac de toate numai bune nu, aici tiganii romani au devenit un subiect la moda, se fac tot felul de reportaje la TV, stiri in ziare, si mereu se gaseste cineva sa ma intrebe care-i treaba cu noi, ce se intampla in tara si cu ce ma ocup eu exact. Acum cateva saptamani mi s-a intamplat sa ma intrebe cineva daca chiar sunt studenta si daca mai stiu si alte romance care sunt studente, pentru ca el in Paris toate romancele pe care le stie sunt prostituate. Ar fi trebuit sa ii raspund ca mai depinde si ce fel de oameni frecventezi, daca el se invarte in medii unde cunoaste prostituate, asta e , dar pe moment nu am indraznit, m-am blocat :)
Ana_Maria84
Postat pe 25 August 2008 02:52
Draga Cleopatra,
Am sa ma duc sa o caut pe fosta mea nevasta, am sa scot pistolul de la brau si am s-o impusc.Asta ca nu mi-a spus cu cine a facut cei patru copii, de care m-a declarat pe mine vinovat.Si vreau sa mai zic ceva.Copiii i-am facut in vremurile mele si nu in vremurile tale(Ai vrea tu!).Dar cred ca nici acum nu este prea tarziu.Sunt deschis catre experientele noi si interesante, asa ca daca ai vreo propunere...

Postat pe 26 August 2008 08:42
Remarc...Anutza n-a mai aparut...dar daca citeste... si nu are probleme cu stresul... sa incerce sa se reindragosteasca de sotul ei...sa-l redescopere...binenteles daca sunt pe aceeasi lungime de unda...sa se bucure impreuna de nimicurile vietii...de ploaia care cade inconstienta...de mireasma de lut ars a pamantului care asteapta in fiecare zi ploaia...
Daca este singurul barbat din viata ei si nu exista nelipsitul coleg de birou (care... cu stoicism... in fiecare zi...iti ascunde in sertarul de la birou o floare... peste care dai din gresala.....), eu cred ca va reusi sa se contopeasca ...cu barbatul ei...ca-ntr-un sfarsit de lume...
maria2maria
Postat pe 26 August 2008 16:13
Pentru inceput, mergeti impreuna la un psiholog bun. Asta e o problema care se rezolva

Postat pe 31 August 2008 14:20
Draga Maria,tu zapacesti lumea cu ploaia ta.Daca ei nu au umbrele si el face guturai, crezi ca are sa iti multumeasca pentru asta?Oricum, nu o sa te invite ea sa ii faci ceaiul, si sa ii bagi termometrul sub brat, pentru ca acolo este teritoriul minat si paznica, mai intai trage cu pusca in tine si pe urma te intreaba de ce ai venit.Auzi tu!Sa stea ditamai fewmeia cu nasul in pamant ars sau natur...Daca trece careva pe acolo si o calca in mod iresponsabil?Atunci sa te vad Mariuto, pe unde iti scoti camasa.Sau blugii?Acu dewpinde de ce porti tu.

Postat pe 31 August 2008 18:44
De la: , la data 2008-06-26 12:48:55Sunt casatorita de aproape un an, sunt impreuna cu sotul meu de aproape 2 ani si eu nu mai am chef de sex. Il iubesc,nu sunt stresata sau ceva, dar pur si simplu nu mai am chef. De fiecare data cand incearca, ori ma prefac ca imi este rau sau sunt obosita, ori ma rog sa termine cat mai repede. Ce pot sa fac?
POFTA VINE MANCAND....INCEARCA CEVA NOU CE POATE STIMULA LIBIDOUL VOSTRU.POATE NU ESTI NUMAI TU DE VINA .AI INCERCAT CU UN BARBAT TAUR?

Postat pe 4 Septembrie 2008 02:16
Ti-a trecut oboseala?
Bogdan38
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:20
Ce simplu e la barbati - un pahar de vin rosu, iar la unele femei...fara doua-trei sedinte de brainstorming...nu pleaca piticii dupa creier.

Postat pe 10 Septembrie 2008 00:32
Banalitatea vietii cotidiene, umileste sexul.Vecina mea Carla,se iubea noaptea in masina decapotabila a unchilor ei dupa mama.Spunea ca este excelent.Exce...am inteles, dar lent , nu am putut pricepe.Totusi o iubire in conditiile naturii romantice cu greieri cantand in cor simfonia a opta neterminata, pe care cei doi se straduiesc din rasputeri sa o aduca la final, nu este scutita de riscuri.Un greier imprudent s-a ratacit si de fiecare data cand Carla vroia sa cante, greierasul o acompania la chitara.

Postat pe 11 Septembrie 2008 07:18
Cred ca vinul rosu (in cantitati mici) merge si la femei. Asta daca vrei sa sari peste placerea unei sedinte de brainstorming.

Postat pe 11 Septembrie 2008 19:01
Femeia este ca un pian.Daca stii unde sa pui degetele si gurita, poti sa o faci sa cante mai ceva decat Sarah Brightman.

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:32
sotul tau te multumeste in pat ? poate aici este problema.incercati sa purtati o discutie si asa poate rezolvati problema. multa bafta
capsunica
Postat pe 15 Septembrie 2008 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-e rudine sa le spun prietenelor ca mi-am cunoscut partenerul pe internet 88 De la: Ioana007 3 Mai 2009 07:26
cum este sexul dupa 30 de ani? 177 De la: brasoveank 14 Mai 2009 16:30
iubire?!...sau,prostie?! 391 De la: SAL 23 Ianuarie 2012 12:45
oare ce parere are acum despre mine????? 5 De la: Ioana007 19 Decembrie 2008 15:24
Prietenie stransa cu fostul iubit ? 65 De la: to_hard_to_be_good 31 Mai 2009 17:18
Setari Cookie-uri