iluzia unei relatii

De la: Ionela21_Teodora, la data 2018-02-04 09:26:14De unde porcaria asta ca un barbat trebuie sa plateasca tot ce inseamna costuri intr-o relatie? Sa se ofere sa plateasca masa la restaurant inteleg dar sa plateasca orice, e aberant. De aia va maritati multe, sa fiti intretinute, sa plateasca boii din dotare? Si daca aveti banii vostri tot prostul sa va tina bine mersi... Care e diferenta dintre cocote si toapele care considera ca e treaba barbatilor sa le tina in puf? Mentalitate de parasute si de taranci nesimtite...



Mai sunt si urate, unele dintre astea, li se vede originea pe fata, cu toata grija pt aspect si orice ar face... nici n-au barbatii lor in ce investi, probabil de aia se re-orienteaza. Nu-i asa, doamna Mari?
garbo_023578308
Postat pe 4 Februarie 2018 09:46
Asa este, barbatii nu trebuie, in 2018, sa intretina femeile si sa plateasca pentru tot. Foarte corect, ne intretinem singure, muncind 12 ore pe zi si oferindu-ne singure ceea ce avem nevoie. Ei, la fel,.muncesc sa se intretina si sa-si plateasca facturile jumate jumate. Minunat, asa arata o relatie care se indreapta spre un camin, casnicie, copii. Atunci cum procedezi? Pentru copilul numarul unu platesc eu, tu sustii pe numarul 2? Esti somera, descurca-te, m-am imbolnavit, nasol, e posibil sa nu am cum sa ma ajut singur? Si cu treburile casnice pe care traditional, mai ales in Romania, le fac doar femeile? Calcat, spalat,,gatit? Sa-si faca el, ca tot platim 50%? Cum facem sa plecam in concediu daca el e somer? Il las acasa? Egalitarismul asta, in afara ca e ostentativ, mama ce tare sunt si cum ii arat eu lui, ne defeminizeaza si ii emasculeaza pe ei. De aici crizele de inferioritate ale barbatului si divortul, pentru ca apoi sa caute o femeie care are nevoie de protectie si il lasa sa fie barbat. Dincolo de orice situatie financiara, genetic barbatul si femeia nu sunt egali, ci diferiti pentru a functiona in cuplu. Nu cred ca e cazul sa ne jignim, chiar si pe aceste forumuri, pentru ca avem opinii diferite
garbo112504
Postat pe 4 Februarie 2018 09:53
Eu faceam referire la alea care se marita din interes, vor sa fie tinute in puf si dintre barbati procedeaza asa, mai putini decat femeile... greu de crezut ca exista(oare??)...e plina societatea asta romaneasca bolnava de asa ceva, intelegere tacita, schimb pe schimb.
Ce descrii tu, protectie si ajutor, e altceva. In fine, vad ca e tare greu sa gandim.
Ionela21_Teodora
Postat pe 4 Februarie 2018 10:01
De la: Damiana_Sararu, la data 2018-02-01 22:26:39Esti cam proasta @916. Daca mai era nevoie s-o dovedesti..
Nu eu am postat topicul.


garbo059727
Postat pe 4 Februarie 2018 11:08
De la: garbo112504, la data 2018-02-04 09:53:27Asa este, barbatii nu trebuie, in 2018, sa intretina femeile si sa plateasca pentru tot. Foarte corect, ne intretinem singure, muncind 12 ore pe zi si oferindu-ne singure ceea ce avem nevoie. Ei, la fel,.muncesc sa se intretina si sa-si plateasca facturile jumate jumate. Minunat, asa arata o relatie care se indreapta spre un camin, casnicie, copii. Atunci cum procedezi? Pentru copilul numarul unu platesc eu, tu sustii pe numarul 2? Esti somera, descurca-te, m-am imbolnavit, nasol, e posibil sa nu am cum sa ma ajut singur? Si cu treburile casnice pe care traditional, mai ales in Romania, le fac doar femeile? Calcat, spalat,,gatit? Sa-si faca el, ca tot platim 50%? Cum facem sa plecam in concediu daca el e somer? Il las acasa? Egalitarismul asta, in afara ca e ostentativ, mama ce tare sunt si cum ii arat eu lui, ne defeminizeaza si ii emasculeaza pe ei. De aici crizele de inferioritate ale barbatului si divortul, pentru ca apoi sa caute o femeie care are nevoie de protectie si il lasa sa fie barbat. Dincolo de orice situatie financiara, genetic barbatul si femeia nu sunt egali, ci diferiti pentru a functiona in cuplu. Nu cred ca e cazul sa ne jignim, chiar si pe aceste forumuri, pentru ca avem opinii diferite



zici tu ceva aici, tine de teoria evolutiei, barbatul e provider el merge la vanatoare, femeia are grija de pestera. E adevarat ce zici barbatul are nevoia sa protejeze si sa asigure "supravietuirea" cuplului, un barbat adevarat instinctiv va cauta sa-si protejeze femeia si sa-i asigure tot necesarul iar femeia ar trebui sa se ocupe de partea emotionala.

sunt de acord cu tine si adevarul e ca e criza de barbati nowadays, peste tot doar ciumpilici care asteapta sa-ti platesti si sucul e de ras dar e trist. sunt cei care duc materialismul la extrem si traiesc cu senzatia ca toate femeile vor sa profite de ei sau pur si simplu nu au avut un model masculin in tata, poate pt ca au fost abandonati sau crescuti exclusiv de mama si dadaciti de le curg mucii in gura.
de unde si nevoia femeii de a se emancipa pt a-si asigura singura supravietuirea. dar si femeia a dus la extrem emanciparea asta pana intr- acolo incat a devenit o acritura singuratica, rea, frustrata pana-n maduva, posesiva, dura, masculina, etc.
garbo059727
Postat pe 4 Februarie 2018 11:26
Eu cred ca emanciparea femeii, dorinta acesteia de a fi cat de cat independenta finaciar de barbat, de a avea banutii ei, s-a nascut datorita faptului ca barbatul poate a abuzat de acest rol a lui, de sustinator finaciar. Prin asta se poate crede stapanul femeii.. De asta erau nevoite femeile , mai ales in trecut, sa suporte toate mojiciile barbatilor, violenta fizica si verbala..pentru ca nu aveau de ales. Barbatul trebuie sa fie sustinatorul financiar principal al familei, dar nu la modul exclusiv.
garbo_480916
Postat pe 4 Februarie 2018 11:54
De la: garbo059727, la data 2018-02-04 11:26:25
De la: garbo112504, la data 2018-02-04 09:53:27Asa este, barbatii nu trebuie, in 2018, sa intretina femeile si sa plateasca pentru tot. Foarte corect, ne intretinem singure, muncind 12 ore pe zi si oferindu-ne singure ceea ce avem nevoie. Ei, la fel,.muncesc sa se intretina si sa-si plateasca facturile jumate jumate. Minunat, asa arata o relatie care se indreapta spre un camin, casnicie, copii. Atunci cum procedezi? Pentru copilul numarul unu platesc eu, tu sustii pe numarul 2? Esti somera, descurca-te, m-am imbolnavit, nasol, e posibil sa nu am cum sa ma ajut singur? Si cu treburile casnice pe care traditional, mai ales in Romania, le fac doar femeile? Calcat, spalat,,gatit? Sa-si faca el, ca tot platim 50%? Cum facem sa plecam in concediu daca el e somer? Il las acasa? Egalitarismul asta, in afara ca e ostentativ, mama ce tare sunt si cum ii arat eu lui, ne defeminizeaza si ii emasculeaza pe ei. De aici crizele de inferioritate ale barbatului si divortul, pentru ca apoi sa caute o femeie care are nevoie de protectie si il lasa sa fie barbat. Dincolo de orice situatie financiara, genetic barbatul si femeia nu sunt egali, ci diferiti pentru a functiona in cuplu. Nu cred ca e cazul sa ne jignim, chiar si pe aceste forumuri, pentru ca avem opinii diferite



zici tu ceva aici, tine de teoria evolutiei, barbatul e provider el merge la vanatoare, femeia are grija de pestera. E adevarat ce zici barbatul are nevoia sa protejeze si sa asigure "supravietuirea" cuplului, un barbat adevarat instinctiv va cauta sa-si protejeze femeia si sa-i asigure tot necesarul iar femeia ar trebui sa se ocupe de partea emotionala.

sunt de acord cu tine si adevarul e ca e criza de barbati nowadays, peste tot doar ciumpilici care asteapta sa-ti platesti si sucul e de ras dar e trist. sunt cei care duc materialismul la extrem si traiesc cu senzatia ca toate femeile vor sa profite de ei sau pur si simplu nu au avut un model masculin in tata, poate pt ca au fost abandonati sau crescuti exclusiv de mama si dadaciti de le curg mucii in gura.
de unde si nevoia femeii de a se emancipa pt a-si asigura singura supravietuirea. dar si femeia a dus la extrem emanciparea asta pana intr- acolo incat a devenit o acritura singuratica, rea, frustrata pana-n maduva, posesiva, dura, masculina, etc.


Dintre cele materialiste, cele mai multe sunt rele si posesive. Nu vad altceva decat providerul, nu barbatul, doar calitatea formala a acestuia, de "cap de familie".
Nu incurajez deloc emanciparea asta, e specific unui anumit tip de femeie (pe fond, acelasi caracter ca si femeia care se foloseste financiar de barbati, difera modul de manifestare) si nici egalitatea la extrem, doar respectul de ambele parti, adica intr-o relatie sa nu fie unul luat de fraier si celalalt smecher.
Ionela21_Teodora
Postat pe 4 Februarie 2018 12:04
specifica
Ionela21_Teodora
Postat pe 4 Februarie 2018 12:25
Q.E.D.!Vreți mai explicit?Aşa sunt educați şi cu asta,basta!
Mary_Ioana_1
Postat pe 4 Februarie 2018 12:59
De la: MARILENA_25, la data 2018-02-04 07:58:32E zgarcit si mitocan, indiferent ca a fost dorinta ta el trebuia sa plateasca daca era un barbat adevarat si te iubea. De fapt ce ai vazut la el, cu ce te-a atras, sunt curioasa.


Ce m-a atras: este o persoana care stie sa comunice , astfel incat sa nu jigneasca sau sa se impuna. asculta cu atentie toate nimicurile pe care i le povestesc.. si ma intreaba despre aceste nimicuri; este modest , stie sa aprecieze ceea ce i se ofera, de cele mai multe ori, nu este nevoie sa ii explic ce vreau, ce simt.. pentru ca stie, ..rabdator, atent.. sincer . Bineinteles, as putea sa fac o lista si ce nu imi place. dar m-ai intrebat ce m-a atras, in ciuda faptului ca nu a platit el. Depinde acum ce inseamna pt fiecare a fi barbat adevarat. .. am uitat.,este curajos. :) Cred ca asta ar trebui sa defineasca orice barbat. Si are incredere in mine. , in orice fac
garbo_480916
Postat pe 4 Februarie 2018 15:04
Daca ai asemenea barbat langa tine, pastreaza-l. E rar sa posezi calitatile astea in mod real si e frumos modul in care l-ai descris.
Totusi nu inteleg de ce spune ca te vede ca pe o prietena. ... aici nu mi se pare nimic curajos, sa nu-ti asumi responsabilitatea pt. ce se intampla intre voi.
Ionela21_Teodora
Postat pe 4 Februarie 2018 15:32
Am avut si eu o relatie de fapt prima mea relatie de lunga durata cu un frnacez, dar vu 1 an mai mare drcat mine. Timp de 2 ani kumatate a durat cu du-te si vino. Pana la urma am incheiat eu desi il iubeam pt ca eu imi doream sa stau in tara( aveam ceva stabil_pt care muncisem enorm) iar el nu imi inspira toata increferea si iubirea de care avram nevoie. Eu is casatorita si copil. El nimic. Nu le place angajamentul.
lola81
Postat pe 4 Februarie 2018 19:23
La ce scrii si cum scrii, nu ma mir ca n-a vrut francezul nimic serios cu tine.
garbo_023578308
Postat pe 4 Februarie 2018 20:03
De la: Ionela21_Teodora, la data 2018-02-04 15:32:36Daca ai asemenea barbat langa tine, pastreaza-l. E rar sa posezi calitatile astea in mod real si e frumos modul in care l-ai descris.
Totusi nu inteleg de ce spune ca te vede ca pe o prietena. ... aici nu mi se pare nimic curajos, sa nu-ti asumi responsabilitatea pt. ce se intampla intre voi.


dar ce se intampla intre noi, sau ce se poate intampla.. daca ne despart 1500 Km iar pe viitor , indiferent cum as privi. nu vad cum....timpul o sa ne ofere o solutie , poate. Nu exista.. daca te iubeste , face orice.. Ce, orice? la varsta noastra , dragostea trece prin filtrul ratiunii, dar cred ca sentimentele sunt mult mai profunde si durabile zi de zi, vorbim , timp de trei ani, nefiind alimentata decat de intalniri sporadice... dar, pe langa acea declaratie fatidica ( te plac la nivel de prietenie-- si , poate, nascuta din necaz) ) au fost mult mai multe declaratii verbale si nonverbale ( in special) care imi spun altceva.. dar ce folos, daca timpul trece , si intre noi raman acelasi nr de km. :(
garbo_480916
Postat pe 4 Februarie 2018 22:40
Nu stiu ce sa spun... totusi cand iubesti nu spui si nu faci rau, mai ales daca stii ca celalalt iti impartaseste iubirea. Si nici nu astepti vreun miracol sa indeparteze aia 1500 de km.
Daca tot nu vezi vreo solutie si sustii atata ca dragostea trece prin ratiune, de ce nu renunti? Si care ratiune? Mie mi se pare o lalaiala forever, si la 60 de ani o sa stati pe skype si tot asa, macar nu te plange.
Ionela21_Teodora
Postat pe 4 Februarie 2018 23:13
tine cont ca de cele mai multe ori in viata, avem putine motive de multumire si de implinire. Ceea ce simti ca te implineste (poate fi cariera sau poate fi iubirea) trebuie sa determine si decizia ta.
Viana_N
Postat pe 5 Februarie 2018 13:33
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri :)

garbo_480916
Postat pe 11 Februarie 2018 15:48
Da putini barbati vor sa evolueze pozitiv sa aiba o inteligenta pozitiva pt ca se folosesc femeile de ei.si ii fac servitori..eu lucrez cu femeile vad cat de rele sunt.putine sunt cumsecade si cu bun simt.vor prietene sa le rezolve problemele.sa profite ele.
Ingerasul1
Postat pe 20 Februarie 2018 21:54
Si cele cumsecade sunt tratate tot la fel de urat de barbati .
Sau mai vad cat de dominanti sunt barbatii cand vor ceva dar care femeia nu vrea.chiar daca nu le ajuta cu nimic.dar asa sunt barbatii sunt enervanti dar si femeile ffff multe
Ingerasul1
Postat pe 20 Februarie 2018 21:58
Omul avea familie iar tu nu ierai decât o distracție viageră și, dece nu o aventură.
Cei aproape 20 de ani în plus față de tine nu ți se păreau c-am mulți?
garbo233027
Postat pe 4 Martie 2018 04:14
Familia lui, pe care i-am si cunoscut-o, este reprezentata din mama, tata, sora, nepoti , verisoare, matusa, unchi... , iar diferenta de 14 ani nu o simt ca fiind o piedica, din contra..
garbo_480916
Postat pe 4 Martie 2018 09:43
"Frumusetea seveste femeilor pentru ca sa se faca iubite de barbati, iar prostia, pentru a-i iubi". Coco Chanel
Sunt situatii cand e atata adevar in cele spuse de Coco...
garbo217912
Postat pe 4 Martie 2018 10:05
superficial
garbo_480916
Postat pe 4 Martie 2018 12:44
Si Coco Chanel era vreo inteligenta? A facut si ea niste taioare, de unde inteligenta...O frustrata poate vorbi in asemenea "maxime". Barbatii din viata ei or fi iubit-o pt. frumusete si aia discutabila la madame Coco. Ca in cap oricum era space. Daca ai curiozitate si timp de pierdut, citeste despre ea.
E mare lucru sa nu-i judeci pe ceilalti prin prisma tampeniilor proprii.
Ionela21_Teodora
Postat pe 4 Martie 2018 16:57

Recomandari

Setari Cookie-uri